Έχετε σκεφτεί ποτέ να αυτοκτονήσετε;

Γκίνης

Νεοφερμένος

Ο Γκίνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ναι το ειχω σκεφτει αλλα απο οτι φαινεται στην επιμαχη στιγμη κολωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
ναι το ειχω σκεφτει αλλα απο οτι φαινεται στην επιμαχη στιγμη κολωνω

Kαλό είναι αυτό, δίνεις κι άλλες ευκαιρίες στον εαυτό σου κ ας το θεωρώ επιλογή του καθενός μακάρι να κολώνεις κάθε φορά, και μακάρι να φτάσεις στο σημείο στη ζωή σου που θα γουστάρεις τόσο πολύ να ζεις που δεν θα το σκέφτεσαι καν. Δεν ξέρω τι περνάς ή πως νιώθεις κτλ. , και σαφώς δεν κατακρίνω για καλό τα λέω. Η συμβουλή που θέλω να σου δώσω είναι να προσπαθήσεις να βρεις βοήθεια/υποστήριξη όπου μπορέσεις και να βάλεις στόχους και να προσπαθήσεις να τους φτάσεις (μικρούς μεγάλους ότι θες).


https://7cupsoftea.com
Το παραπάνω είναι ένα site που μπαίνω όποτε δεν νιώθω καλά και θέλω να μιλήσω σε κάποιον, αν θες τσέκαρε το.
Καλή σου μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mailmad

Νεοφερμένος

Ο mailmad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
...Οπως εξακολουθω να πιστευω πως πολλοι οσοι καταληγουν να σκεφτονται τοσο αρρωστημενα, ειναι εξαιτιας της μεγαλομανιας τους και του ναρκισσισμου τους...
Δεν αποκλείω ακόμα και αυτό να μου συμβαίνει σε βαθύτερο επίπεδο.

Ο mailmad για παράδειγμα μπορεί να έχει 10 ανθρώπους γύρω του,και να μην έχουν πάρει χαμπάρι τι παίζει με αυτόν.Γιατί κοιτάνε τον εαυτό τους,όπως και εγώ,όπως και αυτός.
Το ότι δεν με έχουν πάρει χαμπάρι συμβαίνει γιατί εγώ το κρύβω. Φροντίζω να μη το δείχνω. Το ειρωνικό είναι ότι το χιούμορ μου αυξάνεται όσο αυξάνει και η απογοήτευσή μου, κυριαρχώντας συνήθως ο αυτοσαρκασμός.
Δεν συμβαίνει γιατί κοιτάνε τον εαυτό τους, και ούτε εγώ κοιτώ μόνο τον εαυτό μου. Μάλλον δεν διάβασες τα παραπάνω μηνύματα και είσαι εκτός θέματος.

...και τα μαύρα γυαλιά,είναι λίγο θεατρινίστικη...
Είναι δεν είναι, έτσι είναι. Ακόμα και όταν χρησιμοποιώ το κλιμακοστάσιο, δεν ανάβω τα φώτα. Μου αρκεί το φώς από τα κουμπιά των κουδουνιών για να βαδίζω. Στο σπίτι μου, σχεδόν πάντα, ο φωτισμός δεν ξεπερνά τα 6W. Δεν ξέρω πότε θα πεθάνω, αλλά όταν θα έχει συμβεί, θα έχω χαμηλότατες πιθανότητες να πάρω μαζί μου και κάποια αμφιβλιστροπάθεια.

Το τι θα γίνει αύριο δεν είναι προκαθορσιμένο...
Σε μένα είναι, και με εγγύηση.

νομιζω πως οποιος εχει σκεφτει να αυτοκτονησει και το εχει πει δε το πραττει σχεδον ποτε.συνηθως κατι τετοιο γινεται εν βρασμω ψυχης και δε το εχει σκεφτει νωριτερα ή συζητησει.
Αυτό είναι ελπιδοφόρο τουλάχιστον για μένα, αφού πλέον ένας τέτοιος κίνδυνος είναι πολύ μικρός.

https://7cupsoftea.com
Το παραπάνω είναι ένα site που μπαίνω όποτε δεν νιώθω καλά και θέλω να μιλήσω σε κάποιον, αν θες τσέκαρε το.
Καλή σου μέρα.
Έκανα μια αναγνωριστική στο site. Τους μιλάς στα αγγλικά, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Έκανα μια αναγνωριστική στο site. Τους μιλάς στα αγγλικά, έτσι;

στους περισσότερους ναι, αλλά υπάρχουν και έλληνες listeners μέσα αν ψάξεις θα βρεις. Κι εγώ είμαι listener εκεί και μου έχουν μιλήσει δυο τρεις έλληνες για τα προβλήματα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraBS

Νεοφερμένος

Η dimitraBS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καθε μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mailmad

Νεοφερμένος

Ο mailmad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί σηκώθηκα με κακή διάθεση όπως τις περισσότερες φορές, από κάτι που το προκάλεσε χθες το βράδυ, το οποίο μπορεί και να μην υπήρχε.
Έχω ένα σημειωματάριο για να καταγράφω τις μαύρες σκέψεις μου.
Σήμερα το πρωί έγραψα:
Θα πρέπει να γονατίσω δίπλα στο κρεβάτι μου, να σταυρώσω τα χέρια μου, να σκύψω το κεφάλι, και να προσευχηθώ στο θεό να πάρει από δω (στο συγκεκριμένο σημείο, έριξα ένα γερό κλάμα, που έτρεχαν τα δάκρυα στα ρούχα μου, και φάνηκε να το χρειαζόμουν), να του το ζητήσω σαν χάρη, να με λυπηθεί αφού λένε ότι είναι φιλεύσπλαχνος και ελεήμων. Να γίνει όμως ανώδυνα. Να μη το πάρει είδηση κανείς, σαν να μην έχω γεννηθεί ποτέ.
Δεν γνωρίζω γιατί τα γράφω αυτά, αφού δεν θα έκανα ποτέ κάποια τέτοια πράξη που θα οδηγούσε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές.Το έχω σκεφτεί για πλάκα,με περιέργεια,μέσα στην απελπισία και την απόγνωση.Εχω σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτό τόσο πολύ που δε μου κάνει καμία αίσθηση.Ποτέ μου δε σκέφτηκα σοβαρά να το κάνω.Αν σκοτωθώ τώρα θα είμαι μια νεκρή άχρηστη.Και μάλιστα απο τα δικά μου χέρια.Τι έχω προσφέρει στον κόσμο?Τι σημαντικό έκανα να αφήσω πίσω?Τίποτα.Να μου πεις γιατί αν πεθάνεις φυσικά σε 50 χρόνια αλλάζει κάτι?Θα είσαι σημαντική σίγουρα?Δεν ξέρω,ίσως,ίσως και οχι.Πάντως δεν αντέχω να με σκοτώσω μικρή,χαζή και άχρηστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Είναι πολύ δυσάρεστη σκέψη, την έχω κάνει, ευτυχώς, ελάχιστα... Δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση. Είναι παραίτηση. Και όταν παραιτείσαι, στερείς τη δυνατότητα από τον εαυτό σου να προσπαθήσει, να ευτυχήσει, να ζήσει. Και τα περισσότερα προβλήματα κάποια στιγμή περνούν. Αν όμως αφαιρέσεις από τον εαυτό σου τη ζωή, δεν θα έχεις τη χαρά να ζήσεις όλα αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Όχι δεν το έχω σκεφτεί. Έχει περάσει από το μυαλό μου ως υποψία αλλά πραγματικά δεν το έχω σκεφτεί. Ζούμε πράγματι σε πολύ άσχημες εποχές αλλά με το να φύγουμε από τη ζωή δεν κερδίζουμε τίποτα. Ακόμα και οι δυσκολίες που περνάμε στην ζωή μας, μπορεί να μας στοιχίσουν πόλύ, να μας πάνε πίσω σε όλους τους τομείς αλλά αν εμείς το παλέψουμε, δεν θα μας νικήσουν και ίσα ίσα θα μας κάνουν πιο ανθεκτικούς και δυνατούς. Δεν είναι λύση η παραίτηση από τη ζωή, όσο δύσκολη και αν είναι μία κατάσταση, πρέπει να έχουμε δύναμη και δικούς μας ανθρώπους κοντά μας ώστε να μας βοηθήσουν και να μας συμπαρασταθούν.
Τι να πω, ίσως δεν έχω βιώσει πραγματικά κάποια αξεπέραστη δυσκολία και να μιλάω εκ του ασφαλούς. Πάντως η γνώμη μου είναι ότι επειδή, με ελάχιστες εξαιρέσεις, όλοι περνάμε δύσκολα,καλό είναι να προσαρμοζόμαστε όσο μπορούμε στην κατάσταση, να προσπαθούμε να δούμε και κάποια θετικά μέσα στη ζωή μας, και να μην παραιτούμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παιδια, στο παρακατω link μπορειτε να βρειτε μια λιστα με τηλφεωνικους αριθμους υποστηριξης, που αφορα απο γενικοτερα προβληματα που μπορει να σας οδηγουν να κανετε σκεψεις που μπορει να βλαψουν τον εαυτο σας, την χρηση ουσιων, ή ακομα και προβληματα που αντιμετωπιζετε (τα αγορια) σχετικα με τη θητεια σας στο στρατο.

https://frapress.gr/2015/05/grammes-ipostirixis/

Εαν ειστε φοιτητητες στο ΑΠΘ μπορειτε να επικοινωνησετε με το Κεντρο Συμβουλευτικης και Ψυχολογικης Υποστηριξης, στα τηελφωνα
2310 992643 & 2310 992621, Δευτερα με Παρασκευη απο τις 8:00-14:00 και να κλεισετε καποιο ραντεβου. Το ΚΕΣΥΨΥ βρισκεται στην κατω Λεσχη, στο ισογειο.

Πιστευω καλο ειναι να γινει μια λιστα με τηλεφωνα επικοινωνιας για κεντρα ψυχολογικης υποστηριξης και απο αλλα πανεπιστημια.

Παντα να θυμαστε οτι υπαρχει καποιος που μπορει να σας ακουσει και να σας βοηθησει να αντιμετωπισετε αυτο που περνατε και μην παιρνετε αποφασεις εν θερμω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
[...] μια λιστα με τηλφεωνικους αριθμους υποστηριξης [...]

Παντα να θυμαστε οτι υπαρχει καποιος που μπορει να σας ακουσει και να σας βοηθησει να αντιμετωπισετε αυτο που περνατε και μην παιρνετε αποφασεις εν θερμω.
Οι κλισέ συμβουλές δε θα βοηθήσουν ένα αυτοκτονικό άτομο.
Το πολύ-πολύ να σκεφτεί για μία ακόμη φορά ότι δεν το καταλαβαίνει κανείς.

Αν ωστόσο ενδιαφέρεται κανείς να μάθει μερικές τεχνικές διαπραγμάτευσης με κάποιον αυτοκτονικό, θα βρει πληροφορίες στο διαδίκτυο. Παράδειγμα:
https://thecounselingteam.com/wordpr...ds/2015/04/Depression-Suicide-Negotiation.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Διάβαζα το θέμα και έχω μείνει άναυδη. Υπάρχουν τόσα άτομα που το έχουν σκεφτεί; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προς όσους-ες σκεφτήκατε έστω αμυδρά την έσχατη λύση, να βάλετε ένα τέρμα στη ζωή σας, σας δίνω μια τεράστια αγκαλιά. :)
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Πάντα μετά από αυτές τις σκέψεις αναρωτιόμουν για τις απειροελάχιστες πιθανότητες που είχα να γεννηθώ και να είμαι υγιής οπότε αισθάνθηκα ευγνώμων για αυτό -- και πραγματικά βοήθησε. Συμβουλή μου σε όσους σκέφτονται την αυτοκτονία ως λύση είναι να συνειδητοποιήσουν ότι όσο άσχημα και παγιδευμένοι κι αν νιώθουν πάντα υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει και να κατανοήσει την θέση τους. Αποχωρώντας από την ζωή δεν λύνονται τα προβλήματα απλά μετατοπίζονται και προκαλούν πόνο στους άλλους είτε αυτοί είναι γονείς είτε φίλοι είτε γνωστοί.
 

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Το είχα σκεφτεί κι εγώ στην ηλικία των 16 ετών λόγω διαφόρων προβλημάτων που αντιμετώπιζα τότε.
Σήμερα μετά από τόσα χρόνια είμαι πολύ χαρούμενος, που είμαι εδώ και είμαι καλά.
Για όλα τα προβλήματα υπάρχει λύση παιδιά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Το είχα σκεφτεί κι εγώ στην ηλικία των 16 ετών λόγω διαφόρων προβλημάτων που αντιμετώπιζα τότε.
Σήμερα μετά από τόσα χρόνια είμαι πολύ χαρούμενος, που είμαι εδώ και είμαι καλά.
Για όλα τα προβλήματα υπάρχει λύση παιδιά.


Σου εύχομαι τα καλύτερα στην ζωή σου!
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Μπορεί και άσχετο. Γενικά δεν έχω καθόλου αυτοκτονίκες τάσεις πάντως έχω σκεφτεί κάποιες φορές πως είναι να πηδάς από την κορυφή ενός ψηλού κτηρίου
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
 

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αυτοκτονια προκυπτει μεσα ψυχολογικους παραγοντες...Δεν εχει να κανει με λαθος η σωστο.. Δεν υπαρχει κατι αλλο ,περα απο αυτο...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top