Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εχετε συνειδητοποιησει βεβαια οτι πλεον μιλαμε πλεον μονο για μηχανολογικες-τεχνικες κατευθυνσεις και οχι για θετικες καθαρα επιστημες, ερευνα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
εχετε συνειδητοποιησει βεβαια οτι πλεον μιλαμε πλεον μονο για μηχανολογικες-τεχνικες κατευθυνσεις και οχι για θετικες καθαρα επιστημες, ερευνα κλπ.

ναι βγήκαμε ελαφρώς εκτός απλά μου έκανε εντύπωση πως μίλησε για τα δυο άκρα σε δυο διαφορετικές κατευθύνσεις μια εκ των οποίων αφορά και την δική μου κατεύθυνση


Πάντως ναι και μένα η αντίληψη μου ότι οι μηχανολογικές κατευθύνσεις ακόμα ανδροκρατούνται για κάποιο λόγο.

Για την ψυχολογία να πώ πως έχω παρατηρήσει ότι οι γυναίκες τείνουν να κάνουν μάστερ σε παιδοψυχολογίες,συμβουλευτικές,δικαστικές κτλ ενώ εμείς οι άντρες τείνουμε προς κλινική ψυχολογία και εργασιακή (δική μου ειδίκευση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εσεις της κλινικης τι κανετε για δουλεια? :Ο
(απορια μετα απο google search - παλι οφ :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Από το 1886, όλο και περισσότερες Ελληνίδες ζητούν να φοιτήσουν στο Πανεπιστήμιο, γεγονός που προκαλεί αντιδράσεις. Την πρώτη Ελληνίδα φοιτήτρια Αγγελική Παναγιωτάτου, φοιτητές και καθηγητές την υποδέχτηκαν με τη ρυθμική κραυγή: «Σκούπα και φαράσι!.. Στην κουζίνα, στην κουζίνα!..».Οι αντιλήψεις κατά της γυναικείας εκπαίδευσης οδήγησαν και σε ακραίες εκδηλώσεις, σύμφωνα με μαρτυρίες εκείνης της εποχής. Για παράδειγμα, η δεκαοχτάχρονη Ελένη Παντελίδου, δεν δίστασε να οδηγηθεί στην αυτοκτονία, γιατί το Πανεπιστήμιο Αθηνών δεν της επέτρεψε την εγγραφή της στην Ιατρική Σχολή.
Όταν έχεις να παλέψεις αντιλήψεις αιώνων, τα πράγματα δεν "γυρνάνε" ευκολα. Ευτυχώς φυσικά πλέον δεν υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα και η κατανομή σε ολα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τις λεγόμενες θετικές επιστήμες (και ουχί με τα λέγκο ή οτιδηποτε άλλο ΑΣΧΕΤΟ με το θέμα) βελτιώνεται.

και για το τυπικό του πραγματος εδώ οι 10 πρώτες ελληνίδες μηχανικοί. συμφωνά με τα στοιχεία του ΤΕΕ η κυρία ΜΑΡΙΑ ΖΑΓOΡΗΣΙOΥ (Αρχιτέκτων Μηχανικός, Απόφοιτος του 1943) είναι η πρώτη απόφοιτος μηχανικός. Ακολουθησαν Ηλεκτρολόγοι-Μηχανολόγοι και χημικοί καμιά 10αριά χρόνια αργότερα.

Και ο κάθε ένας πάει να ερμηνεύσει "κολλήματα" αιώνων που δεν έχουν ανατραπέι πλήρως μέσα σε μόλις 60 χρόνια μέσα από υπεραπλουστευμένες λογικές που στηρίζονται σε ...λέγκο...
Πραγματικά η συζήτηση έχει χάσει κάθε νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εσυ λες οτι καποτε πρεπει να ειναι 50-50 σ εκαθε επαγγελμα και σχολη πανεπιστημιου πχ ανδρες γυναικες?
κατανομή σε ολα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τις λεγόμενες θετικές επιστήμες (και ουχί με τα λέγκο ή οτιδηποτε άλλο ΑΣΧΕΤΟ με το θέμα) βελτιώνεται.
γιατι ειναι βελτιωση?



γιατι ειναι κακες οι διαφορετικες προτιμησεις των δυο φυλων?

να μειωθουν οι φτιαχτοι κοινωνικοι παραγοντες ναι,,σμφωνω..να μην εμποδιζονται καθολου οι γυναικες να ακολουθησουν οτι θελουν και να μην κανουν οι ανδρες ξεφτιλικια οπως αυτα που λες παραπανω-και γω τα κατακρινω αυτα- αλλα εσυ θελεις το αλλο ακρο?

την εκμηδενιση των διαφορετικων προτιμησεων?


παντως γιατι ειναι κακο που οι γυναικες επιλεγουν αλλους κλαδους μετα την ψυχολογια και οι ανδρες αλλους?γιατι πρεπει να επιλεγουν τα ιδια?

panos στην ελλαδα δεν ειναι θηλυκοκρατουμενοι η ψυχολογια?



γιατι πρπει να ισοπεδωθον με το ζορι?και γιατι θεωρειται επιτυχια κατι τετοιο?

οι γυναικες που ξεχωριζοντας στα τεχνολογικα επαγγελματα γιατι να μην ειναι υπερηφανες γιαυτο,,και να θελουν να γινουν ολα ιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η διαφορετικότητα μεταξύ των ανθρώπων Άγγελε θα υπάρχει ούτως ή άλλως. Δεν θα εξαλειφθεί αν εξαλειφθούν οι (φτιαχτές) διαφορές μεταξύ των δύο φύλων. Δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, ούτε όλοι οι άντρες ίδιοι. Δεν πηγάζει κάθε διαφορά μας από το φύλο μας ή την εθνικότητα μας, όπως θέλουν να πιστεύουν ορισμένες Κασσάνδρες.

Επί του θέματος, με ρωτάς για το 3:1 της Αμερικής. Ποιός σου είπε ότι η Αμερική είναι χώρα προοδευτική και με ισότητα; Προσπαθεί πάρα πολύ να είναι, αλλά έχει μεγάλο ποσοστό από αμόρφωτους χωριάτες που την κρατάνε πίσω με τον σεξισμό, την ξενοφοβία και την ομοφοβία τους.

Μια ακόμη ενδιαφέρουσα έρευνα επί του θέματος είναι η "Stereotype threat and women's math performance" των Spencer & Steele το 1999. Εν ολίγοις, όταν έδωσαν σε άντρες και γυναίκες μαθηματικά προβλήματα, όπως αναμενόταν, η απόδοση των γυναικών ήταν χαμηλότερη. Σε ένα άλλο γκρούπ, τους είπαν πριν προσπαθήσουν ότι κατά μέσο όρο, οι γυναίκες τα καταφέρνουν εξίσου καλά στα συγκεκριμένα προβλήματα. Σε αυτό το γκρούπ, τα δύο φύλα τα πήγαν εξίσου καλά. Ο φόβος των γυναικών ότι δεν είναι καλές τις έκανε να σαμποτάρουν τον εαυτό τους. Αυτό άλλωστε είναι κάτι που το γνωρίζει οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με τα μαθηματικά: Αν δεν πιστεύεις ότι μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το λύσεις.

Η πίστη στις ικανότητες μας βοηθάει πολύ περισσότερο απ'ότι φαντάζεστε. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που συνήθως οι άντρες πετυχαίνουν περισσότερο γενικά: Έχουν πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, συχνά σε σημείο αυταπάτης. Έχω γνωρίσει πολλούς επιτυχημένους ανθρώπους (και των δύο φύλων) και κανένας δεν είναι ιδιαίτερα μετριόφρων. Το κοινό τους σημείο είναι ότι όλοι πιστεύουν πάρα πολύ στον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχω γνωρίσει πολλούς επιτυχημένους ανθρώπους (και των δύο φύλων) και κανένας δεν είναι ιδιαίτερα μετριόφρων. Το κοινό τους σημείο είναι ότι όλοι πιστεύουν πάρα πολύ στον εαυτό τους.
το αντιθετο

οι πραγματικα μεγαλοι ανθρωποι ειναι μετριοπαθεις,,ακριβως για να αποδιδουν καλυτερα και να μην καβαλανε το καλαμι

Δεν θα εξαλειφθεί αν εξαλειφθούν οι (φτιαχτές) διαφορές μεταξύ των δύο φύλων.
συμφωνω και εγω να εξαλειφθουν οι φτιαχτες διαφορες μεταξυ των δυο φυλων

αλλα δεν υπαρχουν μονο οι φτιαχτες,,



Χρονια πολλα να εχεις,,για να μα λες παντα τετοια ωραια..
που την κρατάνε πίσω με τον σεξισμό, την ξενοφοβία και την ομοφοβία τους.

με φτιααχνειιιςς...:clapup::shifty::vroum::vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευτυχώς που δεν περίμενα σοβαρή απάντηση. FAIL. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αφου σου εχω απαντησει τοσσες φορες σοβαρα;)

να μην πω και κανα χρόνια πολλα?:P


(η αυτοπεποιθηση δεν μπορει να αντικαταστησει τις αντικειμενικες δυνατοτητες,,και οταν ξεπερασει ενα οριο,,τους κανει ζημια)


(ποσο γουσταρω να μαλωνω με φεμινιστριες δεν λεγεται..:hehe::hehe::hehe::shifty::worship::vroum:)

Να σαι καλα Λία,,,;)

και Meeery Christmass...

Ho Ho Ho...:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Oι γυναίκες από την φύση τους είναι πιο ικανές από τους άντρες (και σε τεχνικά θέματα αλλά και σε πιο πολύπλοκα), ο άντρας υπερτερεί στο μυικό. Στα 18 χρόνια η γυναίκα μπορεί να αναπτύξει πάρα πολλές δεξιότητες που απαιτούν πολύπλοκη τεχνική.

Ποιος είναι ο λόγος όμως που οι γυναίκες δε πάνε στα ψηλά κλιμάκια αλλά είναι πιο κάτω; Η απάντηση είναι η φυσιολογία της γυναίκας, μια γυναίκα (όχι πάντα) που θέλει να κάνει οικογένεια παιδιά, πρέπει να θυσιασει την επαγγελματική ζωήςσε κάποιο βάθμο, μια έγκυος γυναίκα πρέπει αναγκαστικά να μείνει στάσιμη στην δουλειά της για κάποιο χρονικό διάστημα. Επίσης στα master μια γυναίκα θα ασχοληθεί πολύ λιγότερο κατά μέσο όρο από έναν άντρα . Στα διδακτορικά πολύ πιο εύκολα εμπιστέυεται ένας καθηγητής έναν άντρα.

Στις υψηλόβαθμες σχολές (με εξαίρεση το πολυτεχνείο που επικρατούν οι άντρες πιστεύω λόγω κοινωνίας) οι γυναίκες είναι περισσότερες που μπαίνουν από τους άντρες. Αυτές οι γυναίκες όταν τελειώσουν τιε σχολές τους τα master τους θα θέλουν να φτιάξουν οικογένεια και με απλά λόγια θα θέλουν να βολευοτύν κάπου (στο δημόσιο). Ο άντρας αντιθέτως μπορεί να αφιερώσει αρκετό χρόνο στην δουλειά του και να προοδεύσει και μετά να φτιάξει οικογένεια.

Αυτό οδηγεί στην αγορά εργασίας να μην ζητεί γυναίκες (γιατί ποιος ιδιώτης θέλει να πληρώνει μια γυναίκα; που μπορεί να μείνει έγκυος) και να μην παρει έναν άντρα που θα δουλεύει (και αν σταμτήσει να δουλεύει θα τον διώξουν χωρίς δικαιολογίες) και τα διδακτορικά για τον ίδιο λόγο να πηγαίνουν επί το πλείστον σε άντρες.


ναι βγήκαμε ελαφρώς εκτός απλά μου έκανε εντύπωση πως μίλησε για τα δυο άκρα σε δυο διαφορετικές κατευθύνσεις μια εκ των οποίων αφορά και την δική μου κατεύθυνση


Πάντως ναι και μένα η αντίληψη μου ότι οι μηχανολογικές κατευθύνσεις ακόμα ανδροκρατούνται για κάποιο λόγο.

Για την ψυχολογία να πώ πως έχω παρατηρήσει ότι οι γυναίκες τείνουν να κάνουν μάστερ σε παιδοψυχολογίες,συμβουλευτικές,δικαστικές κτλ ενώ εμείς οι άντρες τείνουμε προς κλινική ψυχολογία και εργασιακή (δική μου ειδίκευση)

Αν και σε αυτό πρέπει να εχεις δίκιο (δεν υπάρχει λόγος να πιστεύ το αντίθετο) δε πιστεύω ότι η κλινική ψυχολογία μπορεί να θεωρηθεί πιο δύσκολη από τις ειδικότητες που διαλέγουν οι γυναίκες. Αντθέτως πιστεύω ότι η πιο δύσκολη ειδικότητα για ψυχολόγο (Ελλάδα αναφέρομαι για έξω δε ξέρω ) είναι η παιδοψυχολογία η πιο εύκολη είναι η κλινική ( δεδομένο ένα δημόσιο νοσοκομείο για ιδιωτικά δε ξέρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό οδηγεί στην αγορά εργασίας να μην ζητεί γυναίκες (γιατί ποιος ιδιώτης θέλει να πληρώνει μια γυναίκα; που μπορεί να μείνει έγκυος) και να μην παρει έναν άντρα που θα δουλεύει (και αν σταμτήσει να δουλεύει θα τον διώξουν χωρίς δικαιολογίες) και τα διδακτορικά για τον ίδιο λόγο να πηγαίνουν επί το πλείστον σε άντρες.
η ωμη αληθεια ειναι αυτη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εμενα μου φαινεται τοσο αστειο με την κακη εννοια οσο αστειο και τραγικο ειναι οταν συγκρινουν τα ιδια ατομα τις θετικες με τις θεωρητικες επιστημες..επομενως no comment. μονο ψηφος στα συγκεκριμενα σχολια και ετσι δειχνεις την θεση σου εμμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στα διδακτορικά πολύ πιο εύκολα εμπιστέυεται ένας καθηγητής έναν άντρα.

<...> τα διδακτορικά για τον ίδιο λόγο να πηγαίνουν επί το πλείστον σε άντρες.
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Σε καλό σου με έκανες και γέλασα!!!!

Νταξ το θέμα από τους "άντρες" τους "βαριούς και ασήκωτους" εδώ μέσα τείνει να γίνει spam το έχετε καταλάβει έτσι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
παντως γιατι ειναι κακο που οι γυναικες επιλεγουν αλλους κλαδους μετα την ψυχολογια και οι ανδρες αλλους?γιατι πρεπει να επιλεγουν τα ιδια?

panos στην ελλαδα δεν ειναι θηλυκοκρατουμενοι η ψυχολογια?


Άντε πάλι,που να ξέρω ποιος επιλέγει ψυχολογία στην Ελλάδα.Ίδεα δεν έχω τι κάνει ή δεν κάνει η Ελλάδα.Εδώ η Ελλάδα έχει την ψυχολογία σε σχολή Φιλοσοφικής να πούμε.Να λές πάλι καλά που ξέρω να γράφω το ρήμα με ωμέγα.Μιλάμε για μεγάλες και σύγχρονες χώρες και στη Βρετανία εμείς τις τρώγαμε τις γυναίκες στο μάστερ μου και στο μπάτσελορ στα ίδια είμασταν τουλάχιστον στη σχολή μου.

Αν ήταν να πάρω σα δεδομένο του τι γίνεται στην Ελλάδα για ψυχολογία ζήτω που καήκαμε.Εδώ κόσμος στην Ελλάδα θεωρεί την ψυχολογία ''θεωρητική επιστήμη'' όταν στην Αμερική ,Βρετανία και σε όλη την αναπτυγμένη δύση δεν υπάρχει Πανεπιστήμιο που να μην δίνει BSc of Science and MSc of Science στην ψυχολογία.

Αντθέτως πιστεύω ότι η πιο δύσκολη ειδικότητα για ψυχολόγο (Ελλάδα αναφέρομαι για έξω δε ξέρω ) είναι η παιδοψυχολογία η πιο εύκολη είναι η κλινική ( δεδομένο ένα δημόσιο νοσοκομείο για ιδιωτικά δε ξέρω)


Εύκολη η κλινική;Πες το αυτό σε πηγαδάκι ψυχολόγων...πιστεύω θα εισπράξεις ενδιαφέρουσες αντιδράσεις :) Η κλινική είναι η απόλυτη ΦΡΙΚΗ για τον μέσο ψυχολόγο!Trust me το επίπεδο δυσκολίας της είναι φεύγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Σε καλό σου με έκανες και γέλασα!!!!

Νταξ το θέμα από τους "άντρες" τους "βαριούς και ασήκωτους" εδώ μέσα τείνει να γίνει spam το έχετε καταλάβει έτσι???
Μπορεί να φαίνεται κάπως αστείο το κειμενο μου αλλά δεν είναι τρολίστικο. Αν ρωτήσεις μια γυναίκα 18 ετών (Φιλομαθή) για το τι θέλει να κάνει στην ζωή της θα σου πει ένα σωρό πράγματα , την ίδια γυναίνα αν την ρωτήσεις μετά από 10 χρόνια θα σου πει να βρω μια θέση να βολευτώ.

Δούλευα σε μια κλινική πέρσι σε ένα γυναικοκρατούμενο επάγγελμα (νοσηλευτική). Με γυναίκες που ήταν κατά μέσο όρο μεγαλύτερες από μένα ηλικιακά 3ο χρονες . Η εμπειρία μου αυτή με οδήγησε στο να σχηματίσω την άποψη αυτή.

πλακωνόντουσαν για το ποια θα πάρει άδεια στις γιορτές και τα ΣΚ. :P Κουτσουμπόλευαν ή μία την άλλη, μιλούσαν στο τηλέφωνο με τις ώρες σε ώρες δουλειάς (γκομενοδουλειές), κοιτούσαν με απάθεια τους ασθενείς και τους αντιμετώπιζαν τελείως μηχανιστικά, οι χειρότερες ήταν οι μητέρες μιλάμε δε πάει ο ασθενής να πεθαίνει δύνανε περισσότερη σημασία στο παιδί τους επειδή ανέβασε κάποια δέκατα. Στην δουλειά μπορούσα να συνενοηθώ μόνο μέ έναν άντρα συνάδελφο ( ο οποίος είχε λιγότερες γνώσεις από αυτές το έβγαλε με μικρότερο βαθμό πτυχίου αλλά ως νοσηλευτή στην δουλειά ήταν έτη μπροστά τους.
Το ίδιο πράγμα παρατήρησα με μερικές ιατρινες ειδικευόμενες αλλά και μεγαλύτερου βαθμού ιατρίνες ( μερικές γνωστά όνόματα αλλά δε θα επεκταθώ παραπάνω).

Εύκολη η κλινική;Πες το αυτό σε πηγαδάκι ψυχολόγων...πιστεύω θα εισπράξεις ενδιαφέρουσες αντιδράσεις :) Η κλινική είναι η απόλυτη ΦΡΙΚΗ για τον μέσο ψυχολόγο!Trust me το επίπεδο δυσκολίας της είναι φεύγα...

Αναφέρομαι στην Ελλάδα και για τα δημόσια νοσοκομεία ο λόγος δεν είναι γιατί σνομπάρω το εξωτερικό αλλά γιατί δε ξέρω τι γίνεται εκεί (:D σίγουρα θα γίνον:Dαι καλύτερα πράγματα από ότι γίνονται εδώ)

Δούλευα σε μια βαριά μονάδα όπου νοσηλέυοντας πάρα πολλοί καρκινοπαθείς ασθενείς και πολλοί από αυτόυς ήταν ψυχιατρικοι σε μεγάλο νοσοκομείο της Αττικής. Στις αρχές καλόυσα με έγκριση του θεράποντως ιατρού τους ασθενούς ψυχολόγο.

Αυτό εμφανιζόταν μια φορά και αν έκανε διευρεύνηση (υποτίθεται) πέντε λεπτά και μετά την έκανε και ούτε ξαναπατούσε.....

Όταν έκανα πρακτική στην νοσηλευτική σε ένα κέντρο Azheimer αυτό που εκάνε η ψυχολόγος ήταν να κάθεται σε ένα τραπέζι και να μιλάει με τους ασθενείς ή να παίζει μαζί τους παιχνιδάκια μνήμης. Αυτός που έκανε που φάνηκε υπερβολικά απλό ο καθένας μπορεί να το κάνει. Οι εργοθεραπευτές που ήτανε εκεί απλά καθόντουσαν :hmm:.....

Στα κέντρα απεξάρτησης πιστεύω οτι γίνεται αρκετά δύσκολη δουλειά από τους ψυχολόγους
δεν είχα την ευκαιρία να πάω αλλά θα ήθελα να δω τι παίζει εκεί.

Στην Ελλάδα στα νοσοκομεία καλώς ή κακώς ο ψυχολόγος υπάρχει ως επικουρικός του ψυχίατρου, ο ψυχολόγος δρα σε ένα πολύ μικρό βαθμό αυτοδύναμα.

Αντιθέτως στην παιδοψυχολογία έχουμε να κάνουμε με ένα ευαίσθητο θέμα που είναι τα παιδιά. Εκεί στις περισσότερες φορές δε χρειάζεται παρέμβαση ψυχίατρου και ο ψυχολόγος δρα αυτοδύναμα (το θεωρώ αρκετά δύσκολο και χάρισμα να ανακαλύψεις τον ψυχικό των παιδιών και πόσο μάλλον να λειτουργείς πάνω τους ψυχοθεραπευτικά).

Γενικά θεωρώ την ψυχοθεραπεία ταλέντο και δύσκολα κατακτάται επίκτητα. Λίγοι ψυχολόγοι κάνουν πραγματικη ψυχοθεραπεία ή περισσότεροι απλά το παίζουν.
Αυτά που λέω παραπάνω είναι προσωπικές μου εμπειρίες, την ψυχολογία την θεωρούσα από πάντα μια από τις πιο δύσκολες επστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δούλευα σε μια βαριά μονάδα όπου νοσηλέυοντας πάρα πολλοί καρκινοπαθείς ασθενείς και ασθενείς ψυχιατρικούς σε μεγάλο νοσοκομείο της Αττικής. Στις αρχές καλόυσα με έγκριση του θεράποντως ιατρού τους ασθενούς ψυχολόγο.

Αυτό εμφανιζόταν μια φορά και αν έκανε διευρεύνηση (υποτίθεται) πέντε λεπτά και μετά την έκανε και ούτε ξαναπατούσε.....

Όταν έκανα πρακτική στην νοσηλευτική σε ένα κέντρο Azheimer αυτό που εκάνε η ψυχολόγος ήταν να κάθεται σε ένα τραπέζι και να μιλάει με τους ασθενείς ή να παίζει μαζί τους παιχνιδάκια μνήμης. Αυτός που έκανε που φάνηκε υπερβολικά απλό ο καθένας μπορεί να το κάνει. Οι εργοθεραπευτές που ήτανε εκεί απλά καθόντουσαν :hmm:.....

Στα κέντρα απεξάρτησης πιστεύω οτι γίνεται αρκετά δύσκολη δουλειά από τους ψυχολόγους
δεν είχα την ευκαιρία να πάω αλλά θα ήθελα να δω τι παίζει εκεί.

Στην Ελλάδα στα νοσοκομεία καλώς ή κακώς ο ψυχολόγος υπάρχει ως επικουρικός του ψυχίατρου, ο ψυχολόγος δρα σε ένα πολύ μικρό βαθμό αυτοδύναμα.

Αντιθέτως στην παιδοψυχολογία έχουμε να κάνουμε με ένα ευαίσθητο θέμα που είναι τα παιδιά. Εκεί στις περισσότερες φορές δε χρειάζεται παρέμβαση ψυχίατρου και ο ψυχολόγος δρα αυτοδύναμα (το θεωρώ αρκετά δύσκολο και χάρισμα να ανακαλύψεις τον ψυχικό των παιδιών και πόσο μάλλον να λειτουργείς πάνω τους ψυχοθεραπευτικά).


Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος να πούμε ότι η κλινική ψυχολογία είναι η πιο απαιτητική ειδικότητα της ψυχολογίας είτε είσαι στην Ελλάδα είτε στο Ντιγιαρμπακιρ είτε στη Ζυρίχη. Δε ξέρω ούτε εξετάζω την δουλειά των ψυχολόγων σε νοσοκομεία στην Ελλάδα και σαφώς δε με ενδιαφέρουν οι παθογένιες του ΕΣΥ.

Η κλινική ψυχολογία κατά κοινή παραδοχή αποτελεί μια από τις δυσκολότερες ειδικότητες οπουδήποτε βρίσκεσαι στον πλανήτη.Απαιτεί συστηματικό κλινικό εργό 3ετη πρακτική σε νοσοκομείο (στη Βρετανία -Ελλάδα ένα μάστερ κλινικής υπάρχει και αυτό ντεμί με νευροψυχολογίες) καθώς και εξαιρετική συνδιάσκεψη σε multi-disciplinary επίπεδο.

Τέλος σαφώς και ο ψυχολόγος δεν είναι ''επικουρικός'' κανενός ψυχιάτρου η οτιδήποτε.Στην Ελλάδα υπάρχει μια θεώρηση και μια αντίληψη ότι οι ψυχολόγοι είναι ένα πράγμα σαν τους ψυχιάτρους ή εκτελούν εντολές ψυχιάτρων σε κλινικά settings.Οι ψυχολόγοι έχουν εντελώς διαφορετικές και ανεξάρτητες αρμοδιότητες οι οποίες συμπίπτουν ελάχιστα εως καθόλου με αυτές του ψυχιάτρου.Για άλλα ζητήματα εμείς λοιπόν για άλλα οι ψυχίατροι. Ανεξάρτητα από το τι έχεις δει σε ένα νοσοκομείο (που αμφιβάλω οτι η προκυρησσόμενη θέση θα αφορούσε κλινικό ψυχολόγο με αυτά που περιγράφεις αλλά απλό κάτοχο αδειας ασκησεως επαγγέλματος ψυχολόγου με γενικές αρμοδιότητες) αυτά εξετάζονται σε συνάρτηση με το γεγονός ότι στην Ελλάδα υπάρχει ένα χάος με τις ειδικότητες της ψυχολογίας.


Σε ότι αφορά το θέμα μας να πούμε ότι γενικά η τάση είναι περισσότεροι άντρες να χτυπάνε κλινικό επίπεδο και γυναίκες περισσότερο συμβουλευτικό σε ότι αφορά την ψυχολογία αλλά και αυτό πολύ στο φλού το λέω και αφορά την δίκη μου αντίληψη μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν ρωτήσεις μια γυναίκα 18 ετών (Φιλομαθή) για το τι θέλει να κάνει στην ζωή της θα σου πει ένα σωρό πράγματα , την ίδια γυναίνα αν την ρωτήσεις μετά από 10 χρόνια θα σου πει να βρω μια θέση να βολευτώ.

μεγαλη αληθεια για μεγαλη πλειοψηφια των γυναικων
τα 30 ειναι οριο για πολλα θεματα στις γυναικες ..

γιαυτο και οι γυναικες προτιμουν το δημοσιο στην ελλαδα..

η γυναικα θα προτιμησει την ασφαλεια και με λιγοτερα λεφτα ή πιο βαρετη δουλεια,παρα το αντιθετο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
η γυναικα θα προτιμησει την ασφαλεια και με λιγοτερα λεφτα ή πιο βαρετη δουλεια,παρα το αντιθετο..

εξοργιστικά στερεοτυπική θεώρηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
η γυναικα θα προτιμησει την ασφαλεια και με λιγοτερα λεφτα ή πιο βαρετη δουλεια,παρα το αντιθετο..
ενω ο αντρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εξοργιστικά στερεοτυπική θεώρηση!

καλα μν οργιζεσαι τοσο..καθημερινα αυτο λενε οι περισσοτεροι και διαπιστωνουν,,οτι η γυναικα προτιμα περισσοτερο την ασφαλεια..δηλ δημοσιο κλπ σε ενοχλει που αναφερεται εδω?

γιατι οταν αναφερουμε εδω μεσα τις κοινες γνωστες διαπιστωσεις εξω,,αμεσως θεωρουνται ασχημα στερεοτυπα?


ενω ο αντρας?
δεν βαζει τοσο ψηλα την αφαλεια και μονιμοτητα οσο η γυναικα για πολλους λογους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top