Πώς καταλαβαίνει κανείς ότι είναι ερωτευμένος;

Ίριδα54876

Νεοφερμένος

Η Ίριδα54876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ίσως κάποιοι θεωρήσουν πως το θέμα ταιριάζει στην κατηγορία:ερωτικές σχέσεις.
Αλλά εγώ αναζητώ μια πιο φιλοσοφική προέκταση αυτού του ερωτήματος, γι' αυτό και προτίμησα να το θέσω εδώ. Πώς λοιπόν μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι βρίσκεται στην φάση του έρωτα; Και είναι όντως αυτό κάτι το οποίο μπορεί να καταλάβει; Είναι διαφορετικό για κάθε άτομο; Ή είναι το ίδιο σε όλου; Εσείς πώς καταλαβαίνετε ότι είστε ή ήσασταν ερωτευμένοι; Εγώ πώς θα καταλάβω αν είμαι ή ήμουν ερωτευμένη με κάποιον; Κάθε προσέγγιση επιθυμητή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ο πρώτος σφυγμός θα σε κάνει να νιώσεις περίεργα, πρωτόγνωρα, μοναδικά....
δε θα είσαι όμως ακόμα σίγουρη, και θα περιμένεις τον επόμενο....
ο επόμενος θα σε ενθουσιάσει ακόμα λίγο, μέχρι να νομίσεις ότι πρόκειται για αλυσιδωτές αντιδράσεις και να τον ζήσεις για ένα διάστημα....
μετά από αυτό θα αλλάξεις, θα ηρεμίσεις, θα ζυγίσεις καταστάσεις και θα περιμένεις κάτι καινούριο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι λιγο διαφορετικο σε καθε ατομο, και σε μερικά μπορει να ειναι και πολυ διαφορετικο. Τοσο πολυ που να νομιζουν οτι ερωτευτηκαν.Ειναι βιωματικό και ως τετοιο, εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να το αναγνωριζεις, εαν σου εχει συμβει 1 ή περισσοτερες φορες. Μαλιστα αν ειναι περισσοτερες, μπορει να αναθεωρησεις καποια απο τις προηγουμενες ως μη-ερωτα.

Εχει καποια χαρακτηριστικά, αλλά οπως και να χει, ειναι κατασταση, ειναι εν μερει συναισθημα, και ειναι και βιοχημεια. Μερικά απο αυτα ειναι η επικεντρωση στο ενα ατομο, το να το σκεφτεσαι συνεχεια/πολυ συχνα, αναγκη αποκλειστικοτητας, αισθημα οτι σου λειπει....Θελει και χρονο, γιατι συχνα μπερδευεται με τον ενθουσιασμο,ευφορια,ποθο,παθος,αναγκη,προσδοκιες ενος ξεκινηματος.

Μην αγχωνεσαι να το προσδιορισεις. Απλα, εχε στο κεφαλι σου παντα τη σκεψη, οτι μπορει να αποδειχθει κατι λιγοτερο, οτι δε ταιριαζουν ολοι με ολους, οτι καποια πραγματα θα βγουν στην πορεια, και ζησε το τωρα αν περνας καλα και σε κανει να νιωθεις καλα. Να ειμαστε ειλικρινεις και σωστοι απεναντι στον αλλον, και δυσκολα θα κανουμε καποια χοντραδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θα ελεγα πως καθενας το βιωνει εντελως διαφορετικα...

Ενας μαγικος τροπος για να το καταλαβεις παντως, ειναι να κοιταξεις κατευθειαν μεσα στα ματια του ατομου που σ' ενδιαφερει... Αν εισαι ερωτευμενη θα σε παρασυρει σε αλλα μερη, οπου εκει πλεον δεν θα χεις κανενα απολυτως προβλημα, καμια στεναχωρια...

Επισης θα ελεγα πως πιστευω οτι τον βιωνω εγω...Αν οντως μου συνεβη κατι τετοιο ποτε... Γιατι μπορει να μην το χω παθει ποτε κι απλως να νομιζω οτι το επαθα... Τεσπα το ζαλισα... Στην αρχη λοιπον, μια αναιτια, απροσμενη και ασυγκρατητη χαρα... Ο καιρος που μπορει τα παντα να καιγονται γυρω σου και συ να χαμογελας σαν χαζος... Κι αν ανταποδιδεται?? Αυτη η χατα παιρνει παραταση... Αν και σιγα σιγα ξεθωριαζει και γινεται καθημερινοτητα...Ρουτινα μεν, αλλα συνηθως αρκετα γλυκια... Αν οχι... Απογνωση, στεναχωρια και απαισιοδοξια... Σε τρελο βαθμο...

Υγ. Πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησω τον παλιο καλο κυνικο Ακριβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
πανευκολο. συνηθως ντρεπεσαι μπροστα του (διοτι δν θελεις να κανεις/πεις καμια μαλακια μπροστα του). οταν τον κοιτας σε ταξιδευει, ολα σταματουν να εχουν ενδιαφερον, για καποιο λογο μονο τα δικα του ματια εχουν τοσο μυστηριωδες ενδιαφερον. αν ειναι αμοιβαια τα αισθηματα συμβαινει συχνα να μπορειτε να επικοινωνειτε μονο με τα ματια. νιωθεις ευτυχισμενος συνεχεια και μαζι μ'αυτον αγαπας ολο το συμπαν...του πηγαινεις κοντρα γτ εισαι εκνευρισμενος με τον εαυτο σου που τον αγαπας......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
όταν θες να γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος, όχι μόνο για να κάνεις περήφανο τον εαυτό σου, αλλά και να κάνεις περήφανο και αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
νιωθει πεταλουδες στο στομαχι!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το καταλαβαίνεις άμα δεις ότι αντιδράς σαν βλαμμένος για ένα ξένο άτομο. :confused: (που ούτε αφεντικό σου που σε πληρώνει είναι, ούτε γονιός σου, ούτε καν ο εφοριακός σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Όταν τραβήξεις μαλακία για πάρτυ της και αφού τελειώσεις.....συνεχίζεις να την σκέφτεσαι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Όταν τραβήξεις μαλακία για πάρτυ της και αφού τελειώσεις.....συνεχίζεις να την σκέφτεσαι! :P

XAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAX
XAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAX
XAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAX
XAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAX
XAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αν σας ενδιαφέρει πέζουν και σμάιλι..., μη ...αλακίζεστε με το πληκτρολόγιο....:pc:
ντάξει; :closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όταν τραβήξεις μαλακία για πάρτυ της και αφού τελειώσεις.....συνεχίζεις να την σκέφτεσαι! :P


Μην αγαπάς τόσο δυνατά. Θα βγάλεις κάλους στα χέρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Μην αγαπάς τόσο δυνατά. Θα βγάλεις κάλους στα χέρια :P

εγώ πάντως..., φοράω γάντια....
προσέχω τα χέρια μου, όπως τον τρόπο που αγαπάω,χεχε :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
γράφει στον πίνακα 1000 φορές..., τη θέλω, τη θέλω....
μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι και αναρωτηθεί αν τη θέλει ακόμα....
αν συνεχίσει να γράφει, πάει να πει πως δεν....
ξενερώσατε...; και εγώ.... :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
:warn: Οι κυνικοί άνθρωποι να απομακρυνθούν από τις οθόνες τους, ακολουθεί άκρως επικίνδυνο γι' αυτούς μήνυμα.

Αρχικά, έχω να πω πως ποτέ δε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος πως ερωτεύτηκε. Τι είναι ο έρωτας; Ποιος τον ορίζει; Κι αν αλλιώς το εννοώ εγώ κι αλλιώς εσύ; Υπάρχουν κοινά μέτρα;

Για εμένα, λοιπόν, είσαι ερωτευμένος, όταν η παρουσία ή η απουσία του άλλου σε κατακλύζουν κάθε στιγμή, ό,τι κι αν κάνεις, όπου κι αν βρίσκεσαι. Δε μιλάω για εμμονή, μην παρεξηγήσετε. Απλώς για το μοναδικό χαμόγελο του ερωτευμένου που σχηματίζεται κάθε φορά που σκέφτεται ή ακούει κάτι σχετικά με το άλλο του μισό, όπως το βλέπει εκείνη τη δεδομένη στιγμή. Όταν ξεπερνάς τα όριά σου. Όταν όλα τα όμορφα πράγματα που συμβαίνουν στη ζωή σου θέλεις αμέσως να τα μοιραστείς με τον άλλον και περιμένεις πώς και πώς την ώρα που θα τον κάνεις να χαμογελάσει ξανά.

Ω ναι. Είναι απαίσιο πράγμα ο έρωτας. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
:warn: Οι κυνικοί άνθρωποι να απομακρυνθούν από τις οθόνες τους, ακολουθεί άκρως επικίνδυνο γι' αυτούς μήνυμα.

Αρχικά, έχω να πω πως ποτέ δε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος πως ερωτεύτηκε. Τι είναι ο έρωτας; Ποιος τον ορίζει; Κι αν αλλιώς το εννοώ εγώ κι αλλιώς εσύ; Υπάρχουν κοινά μέτρα;

Για εμένα, λοιπόν, είσαι ερωτευμένος, όταν η παρουσία ή η απουσία του άλλου σε κατακλύζουν κάθε στιγμή, ό,τι κι αν κάνεις, όπου κι αν βρίσκεσαι. Δε μιλάω για εμμονή, μην παρεξηγήσετε. Απλώς για το μοναδικό χαμόγελο του ερωτευμένου που σχηματίζεται κάθε φορά που σκέφτεται ή ακούει κάτι σχετικά με το άλλο του μισό, όπως το βλέπει εκείνη τη δεδομένη στιγμή. Όταν ξεπερνάς τα όριά σου. Όταν όλα τα όμορφα πράγματα που συμβαίνουν στη ζωή σου θέλεις αμέσως να τα μοιραστείς με τον άλλον και περιμένεις πώς και πώς την ώρα που θα τον κάνεις να χαμογελάσει ξανά.

Ω ναι. Είναι απαίσιο πράγμα ο έρωτας. :/:

διαβάζοντας τις δύο πρώτες σειρές σταμάτησα και σου έβαλα θετική....
πάω να συνεχίσω και αν συμφωνώ θα βάλω άλλη μία, εντάξει...; :yes:
απόλυτα..., σου χρωστάω μία θετική, εντάξει...; :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σταματάει να γράφει στο στέκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
θα σου περιγραψω πως ενιωθα εγω οταν το βιωσα.. μονο την δικη οπτικη μπορω να σου προσφερω...

Αρχικα τον ειδα για πρωτη φορα, σχεδον καθολου δεν μιλησαμε, ενιωθα πως οπωσδηποτε θελω να τον ξαναδω και να τον γνωρισω
Αρχισαμε να μιλαμε... βγηκαμε ενα πρωτο ραντεβου, αλλα ηταν περιεργα γιατι δεν το ενιωθα σαν ραντεβου.. ενιωθα οτι εβγαινα για πρωτη φορα με ενα καινουριο ανθρωπο που ομως ενιωθα σα να τον γνωριζω χρονια... Μιλησαμε.. κυλησε ομορφα η ωρα...
Δευτερο ραντεβου... διηρκησε 8 ολοκληρες ωρες σ'ενα baraki... δε θυμαμαι τι λεγαμε, δεν εχει σημασια.. αυτο που δεν θα ξεχασω ποτε ομως .. ηταν πως δε μπορουσα να κοιταξω περισσοτερο απο μερικα δευτερολεπτα τα ματια του.. ενιωθα ολο μου το προσωπο να αναβει και την καρδια μου να χτυπαει σαν τρελλη..
Οταν αποχαιρετιστηκαμε εκεινο το ξημερωμα αγκαλιαστηκαμε για πρωτη φορα... ενιωθα να λαχανιαζω λες και ετρεχα χιλιομετρα πριν...
τι συναισθημα θεε μου.. δε μπορεσα να κοιμηθω παρ'ολο που ημουν πολυ κουρασμενη...
Πετουσα... ενιωθα και γω δε ξερω τι ενιωθα.. γαμωτο ειναι τοσο δυσκολο να το περιγραψω...
Η σκεψη μου ηταν πλημμυρισμενη απο αυτον τον ανθρωπο, το μονο που με ενοιαζε ηταν ποτε θα τον ξαναδω... περιμενα πως και πως να τον ξαναδω... το προσωπο του.. τα ματια του.. τα χερια του... η μυρωδια του...
Οτι κι αν εκανα μακρυα του μου θυμιζε αυτον...
Σε οποιο δρομακι κι αν περπατουσα "εβλεπα" αυτον..
Γυρω μου συνεβαιναν πραγματα και γω δεν καταλαβαινα...
Μου μιλουσαν οι ανθρωποι και θυμωναν μαζι μου.. γιατι πετουσα αλλου..
Οι αλλοι ανδρες μου ηταν παντελως αδιαφοροι και αν εμπαινα στην διαδικασια να τους συγκρινω μαζι του πονουσα εμενα την ιδια... γιατι μου ελειπε περισσοτερο..
Δεν μου εφταναν οι στιγμες που ημασταν μαζι.. ακομη κι οταν τον ειχα, μου ελειπε..
Ο χρονος που ορισαν οι ανθρωποι ειναι αδυσωπητος .. Ομως η μαγεια του ερωτα παγωνει τον χρονο..
Τελικα ετσι καταλαβαινεις πως εισαι ερωτευμενος... ο χρονος παυει να υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
:warn: Οι κυνικοί άνθρωποι να απομακρυνθούν από τις οθόνες τους, ακολουθεί άκρως επικίνδυνο γι' αυτούς μήνυμα. Ω ναι. Είναι απαίσιο πράγμα ο έρωτας. :/:


δηλαδή να μείνουν οι μη κυνικοί ; :worry:

Σταματάει να γράφει στο στέκι.

Αν μπορούσα , θα σου έβαζα και 3 θετικές :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Κάθε μέρα καταλαβαίνω όλο και πιο πολύ πόσο ερωτευμένη είμαι γιατί μέρα με τη μέρα όλο και πιο πολύ θέλω να ακούω τη φωνή του, όλο και πιο πολύ θέλω να τον βλέπω... να τον αγγίζω και να νιώθω την ανάσα του...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top