Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κάτι τέτοια, που αφορούν κούραση του σώματος εννέα μήνες, κάνουν κάποιες μητέρες να αισθάνονται οτι το παιδί τους ανήκει και έχουν κάθε δικαίωμα πάνω σε αυτό.

Δηλαδή τι εννοείς Suspiria επειδή μπερδεύτηκα. Αν εσύ ας πούμε σε 1 χρόνο που θα είσαι ενήλικη έμενες έγκυος, δεν ήθελες το παιδί και ο πατέρας το ήθελε, θα συνέχιζες την εγκυμοσύνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εγώ αν βρισκόμουν σε δύσκολη θέση, οικονομική και σε ηλικία που δεν είμαι ώριμη για να κάνω παιδιά, θα έκανα έκτρωση. Όμως για να μη φτάσω σε αυτό το σημείο φυσικά προσέχω.

Είμαι ενάντια στο να κάνει κάποια έκτρωση σα να παίρνει ασπιρίνες... αν έχει βέβαια τέτοιο μυαλό...

Αααα και να προσθέσω ότι στάνταρ θα έκανα έκτρωση αν στις εξετάσεις φαινόταν ότι έχει σύνδρομο down κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι ενάντια στο να κάνει κάποια έκτρωση σα να παίρνει ασπιρίνες... αν έχει βέβαια τέτοιο μυαλό...

Δηλαδή πρέπει ντε και καλά να αντιμετωπίζουμε την έκτρωση λες και είναι το πιο θλιβερό γεγονός;
Πείτε με αναίσθητη αλλά προσωπικά αν έπρεπε να κάνω έκτρωση, το βλέπω σαν απλά μια εγχείριση και τίποτα παραπάνω. Δεν μπορώ να το δω συναισθηματικά. Ίσως αν το ζούσα να μην ήμουν τόσο αναίσθητη αλλά επι του παρόντος έτσι το βλέπω.
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι δεν παίρνω τα μέτρα μου, ίσως και περισσότερο απο μερικές "συναισθηματικές" (και χάπι και τράβηγμα μαζί). Όχι επειδή δεν θέλω να βιώσω τον "συναισθηματικό χαμό" μιας έκτρωσης αλλά για τον πολύ απλό λόγο οτι είναι μια εγχείριση που καταπονεί το γυναικείο σώμα και φυσικά ...κοστίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δηλαδή τι εννοείς Suspiria επειδή μπερδεύτηκα. Αν εσύ ας πούμε σε 1 χρόνο που θα είσαι ενήλικη έμενες έγκυος, δεν ήθελες το παιδί και ο πατέρας το ήθελε, θα συνέχιζες την εγκυμοσύνη;

Όχι, όπως και δεν θα συνέχιζα την εγκυμοσύνη αν ήθελα εγώ και δεν ήθελε ο πατέρας.

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος όμως βλέπω οτι οι περισσότερες κοπέλες σκέφτονται με τη λογική οτι "αφού το έχω στο σώμα μου εγώ αποφασίζω και δεν θα με υποχρεώσει ο άντρας μου να κάνω έκτρωση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
https://www.theschooligans.gr/articlesnew.php?aid=11

Να μην ξεχνάμε ποιος φταίει για το μεγάλο αριθμό των εκτρώσεων στην Ελλάδα.:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει ντε και καλά να αντιμετωπίζουμε την έκτρωση λες και είναι το πιο θλιβερό γεγονός;
Πείτε με αναίσθητη αλλά προσωπικά αν έπρεπε να κάνω έκτρωση, το βλέπω σαν απλά μια εγχείριση και τίποτα παραπάνω. Δεν μπορώ να το δω συναισθηματικά. Ίσως αν το ζούσα να μην ήμουν τόσο αναίσθητη αλλά επι του παρόντος έτσι το βλέπω.
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι δεν παίρνω τα μέτρα μου, ίσως και περισσότερο απο μερικές "συναισθηματικές" (και χάπι και τράβηγμα μαζί). Όχι επειδή δεν θέλω να βιώσω τον "συναισθηματικό χαμό" μιας έκτρωσης αλλά για τον πολύ απλό λόγο οτι είναι μια εγχείριση που καταπονεί το γυναικείο σώμα και φυσικά ...κοστίζει.
Μονο 2 λογοι φτανουν 1ον αλλα ζευγαρια δεν μπορουν να κανουν παιδια κ το θεωρουν καταστροφη για την ζωη τους κ ετσι πιστευω οτι ειναι 2ον πολυ μετα την εκτρωση εχουν προβλημα κ δεν μπορουν να ξανα κανουν παιδια για ενα απλο λαθος του γιατρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προτιμώ να μην κάνω παιδιά παρά να κάνω ανάπηρο παιδί ή παιδί στα 21. Το είπα και πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι όμως , Μichelle, οι γονείς αυτών των παιδιών έχουν βρει κάτι διαφορετικό στη ζωή που δεν το χαρακτηρίζουν δυστυχία. Κούραση σίγουρα, αυτοθυσία ναι, αλλά όχι δυστυχία.

Κι εγώ προσωπικά, μάλλον θα έκανα έκτρωση..Δεν ξέρω, δεν μπορώ να το σκεφτώ σοβαρά.
Δείξε μου μια οικογένεια που επιλέγει να φέρει ένα τέτοιο παιδί στον κόσμο, και να σου δείξω 100 (στην κυριολεξία) που γνωρίζω πόσο δυστιχισμένες είναι (αν ακόμα μπορεί κανείς να τις χαρακτηρίσει οικογένειες).

Πείτε με αναίσθητη αλλά προσωπικά αν έπρεπε να κάνω έκτρωση, το βλέπω σαν απλά μια εγχείριση και τίποτα παραπάνω. Δεν μπορώ να το δω συναισθηματικά. Ίσως αν το ζούσα να μην ήμουν τόσο αναίσθητη αλλά επι του παρόντος έτσι το βλέπω.
Πόσο απλά δηλαδή βλέπεις μια εγχείρηση; Δεν με ενδιαφέρει το συναισθηματικό κομάτι, αλλά αν ξέρεις αυτές οι περιπτώσεις έχουν και ανεπιθύμητες καταλήξεις.

https://www.theschooligans.gr/articlesnew.php?aid=11

Να μην ξεχνάμε ποιος φταίει για το μεγάλο αριθμό των εκτρώσεων στην Ελλάδα.:whistle::whistle::whistle:
Θέλεις να πεις οτι ο μεγάλος αριθμός των εκτρώσεων, οφείλεται στο οτι όταν ένα ζευγάρι έρχεται σε επαφή δεν ξέρει οτί μπορεί να υπάρξει αυτό το αποτέλεσμα;
Αλλο το δεν ξέρω και άλλο οτι δεν πιστεύω οτι θα μου τύχει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μονο 2 λογοι φτανουν 1ον αλλα ζευγαρια δεν μπορουν να κανουν παιδια κ το θεωρουν καταστροφη για την ζωη τους κ ετσι πιστευω οτι ειναι 2ον πολυ μετα την εκτρωση εχουν προβλημα κ δεν μπορουν να ξανα κανουν παιδια για ενα απλο λαθος του γιατρου.

Για ποιο λάθος γιατρού μιλάς;:confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πόσο απλά δηλαδή βλέπεις μια εγχείρηση; Δεν με ενδιαφέρει το συναισθηματικό κομάτι, αλλά αν ξέρεις αυτές οι περιπτώσεις έχουν και ανεπιθύμητες καταλήξεις.

Αυτό που ήθελα να πω είναι απλά οτι δεν τη βλέπω συναισθηματικά. Δηλαδή οτι αυτό που με απασχολεί σε σχέση με αυτή είναι οι πιθανές επιπτώσεις στο σώμα μου, το κόστος κλπ και όχι τα συναισθήματα που θα μου προκαλέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
mania περιγραφω το ασχημο. Και απο τα αγγλικα quotes που εβαλα φαινεται τι εννοω. Αλλο το να σου πουν οτι ΜΑΛΛΟΝ/ΙΣΩΣ θα εχει προβλημα υγειας,....και αλλο να γεννηθει παιδι που δε θα αγαπηθει. Σε μια τετοια περιπτωση ΚΑΙ αφαιρεις το δικαιωμα επιλογης της μητερας, ΚΑΙ αφαιρεις το δικαιωμα επιλογης του παιδιου, καθως θα μεγαλωσει ασχημα, χωρις να αγαπηθει, και τα περισσοτερα απο αυτα γινονται οι εγκληματιες του αυριο.Και καποια μερα ισως σκοτωσει μια γυναικα εγγυο στο δρομο, ή ενα παιδι. ειρωνικο , δεν ειναι ;

Εντάξη γνώμη σου και πραγματικά σεβαστή, άλλα πιστέυω ότι τότε δεν θα υπήρχαν πολλα παιδιά πάνω στην γή, εκατομύρια παιδιά δεν έχουν αγάπη, και άλλα τόσα δεν έχουν τα βασικά, άλλα η ζωή για μένα είναι δικαίομα αυτού που πρόκειτε να την ζήσει και όχι αυτού που την κάνει, άν ήταν έτσι είναι δηκαίωμα της μάνας και να το βγάζει στο κλαρί ΚΑΙ να το κακοποιει σεξουαλικά ΚΑΙ να το βάζει να ζητιανέυει ΚΑΙ να το σκοτώνει στα νέυρα του επάνω.

Τι διαφορά έχει άν είναι στην κοιλιά της ή αφού γενηθει; Τότε γιατί είναι έγκληματεί μια γυναίκα όταν παιτάξει το παιδι στα σκουπίδια αφού γενηθει και όχι όταν το σκοτώνει πρίν γενηθει;
Πίστεψε με δεν έχει να κάνει με θρησκείες και αγιους και διαβόλους, έχει να κάνει με την ίδια την ζωή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Προτιμώ να μην κάνω παιδιά παρά να κάνω ανάπηρο παιδί ή παιδί στα 21. Το είπα και πριν.

σε 5 η κ 10 δεν πιστευω οτι θα ισχυριζεσε το ιδιο...αποψη μου βεβαια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω είναι απλά οτι δεν τη βλέπω συναισθηματικά. Δηλαδή οτι αυτό που με απασχολεί σε σχέση με αυτή είναι οι πιθανές επιπτώσεις στο σώμα μου, το κόστος κλπ και όχι τα συναισθήματα που θα μου προκαλέσει.
Αυτό είναι σεβαστό και πολύ καλά κάνεις και τα σκέφτεσαι όλα αυτά, αλλά όχι και απλή υπόθεση. Μην τα θεωρούμε όλα τόσο δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εντάξη γνώμη σου και πραγματικά σεβαστή, άλλα πιστέυω ότι τότε δεν θα υπήρχαν πολλα παιδιά πάνω στην γή, εκατομύρια παιδιά δεν έχουν αγάπη, και άλλα τόσα δεν έχουν τα βασικά, άλλα η ζωή για μένα είναι δικαίομα αυτού που πρόκειτε να την ζήσει και όχι αυτού που την κάνει, άν ήταν έτσι είναι δηκαίωμα της μάνας και να το βγάζει στο κλαρί ΚΑΙ να το κακοποιει σεξουαλικά ΚΑΙ να το βάζει να ζητιανέυει ΚΑΙ να το σκοτώνει στα νέυρα του επάνω.

Τι διαφορά έχει άν είναι στην κοιλιά της ή αφού γενηθει; Τότε γιατί είναι έγκληματεί μια γυναίκα όταν παιτάξει το παιδι στα σκουπίδια αφού γενηθει και όχι όταν το σκοτώνει πρίν γενηθει;
Πίστεψε με δεν έχει να κάνει με θρησκείες και αγιους και διαβόλους, έχει να κάνει με την ίδια την ζωή:)

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
σε 5 η κ 10 δεν πιστευω οτι θα ισχυριζεσε το ιδιο...αποψη μου βεβαια:P
Προφανώς. σε 5 και 10 χρόνια δεν θα είμαι 21 άρα εκμηδενίζεται ο δεύτερος παράγοντας.
Αυτό είναι σεβαστό και πολύ καλά κάνεις και τα σκέφτεσαι όλα αυτά, αλλά όχι και απλή υπόθεση. Μην τα θεωρούμε όλα τόσο δεδομένα.

Απλή υπόθεση συναισθηματικά. Μην βλέπεις παντού φαντάσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δείξε μου μια οικογένεια που επιλέγει να φέρει ένα τέτοιο παιδί στον κόσμο, και να σου δείξω 100 (στην κυριολεξία) που γνωρίζω πόσο δυστιχισμένες είναι (αν ακόμα μπορεί κανείς να τις χαρακτηρίσει οικογένειες).

Μπορώ να σου δείξω 100 οικογένειες που έχουν ένα τέτοιο παιδί και δεν θα επέλεγαν να το αποχωριστούν, να το θανατώσουν ή να το αλλάξουν με ένα κανονικό και δείξε μου εσύ μία που θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καποτε μια γυναίκα επέλεξε να φέρει ένα τέτοι παιδί στον κόσμο, ήταν απο μικρό σε μια αναπηρική καρέκλα, η μάνα του επέλεξε να μην κάνει άλλα παιδιά για να είναι κοντά σε αυτό, όταν το παιδί έυτασε στην τετάρτη δημοτικού πέθανε, έκλεισε το σχολείο και πήγαν όλοι στην κηδεία του κοριτσιού, αυτό που έλεγε σηνέχεια ήταν ότι μακάρι ο θεός να της έστελνε άλλο ένα τέτοιο παιδί, γιατί η έυτυχία της ήταν απεριόριστη.

Ηξερε απο την πρώτη στηγμή που ήταν έκανε τις εξετάσεις ότι είχε πρόβλημα, κοινούσε μόνο το ένα χέρι και το κεφάλι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μπορώ να σου δείξω 100 οικογένειες που έχουν ένα τέτοιο παιδί και δεν θα επέλεγαν να το αποχωριστούν, να το θανατώσουν ή να το αλλάξουν με ένα κανονικό και δείξε μου εσύ μία που θέλει.
Οταν δούλευα στο ΚΑΦΚΑ Φιλιατρών (Κέντρο Αποθεραπείας Φυσικών και Κοινωνικών Παθήσεων), φιλοξενούσαμε 100 παιδιά με σύνδρομο down και διάφορα ψυχωσικά περιστατικά. Ολα αυτά τα παιδιά, μα όλα, έχουν εγκαταληφθεί από τις οικογένειές τους. Κάθε χρόνο, προστίθενται σε αυτά περίπου 8 με 15 παιδιά.
Και αυτά είναι μόνο στοιχεία ενός πολύ μικρού ιδρύματος, αρκούν όμως για να διαπιστώσει κάποιος πως έχουν τα πράγματα.
Δεν πιστεύω οτι υπάρχουν οικογένειες με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις, κι αν υπάρχουν μπράβο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Καποτε μια γυναίκα επέλεξε να φέρει ένα τέτοι παιδί στον κόσμο, ήταν απο μικρό σε μια αναπηρική καρέκλα, η μάνα του επέλεξε να μην κάνει άλλα παιδιά για να είναι κοντά σε αυτό, όταν το παιδί έυτασε στην τετάρτη δημοτικού πέθανε, έκλεισε το σχολείο και πήγαν όλοι στην κηδεία του κοριτσιού, αυτό που έλεγε σηνέχεια ήταν ότι μακάρι ο θεός να της έστελνε άλλο ένα τέτοιο παιδί, γιατί η έυτυχία της ήταν απεριόριστη.

Ηξερε απο την πρώτη στηγμή που ήταν έκανε τις εξετάσεις ότι είχε πρόβλημα, κοινούσε μόνο το ένα χέρι και το κεφάλι:)

αμαν βρε μανια μου...ανατριχιασα με αυτο που λες....:/:
οντως πιστευω οτι μια εκτρωση δεν ειναι οτι καλυτερο για τη γυναικα κυριως... εκτος του οτι μπορει να της δημιουργησει προβλημα και να μη μπορει να κυοφορησει ξανα στη ζωη της η αν μπορεσει θα γινει με μεγαλη δυσκολια αυτο. :(
γι αυτο το καλυτερο που πρεπει να γινεται ειναι να παιρνονται ολες οι απαραιτητες προφυλαξεις για αποφυγη τετοιων ατυχηματων οπως μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη. αν παλι συμβει και δεν ειναι δυνατη η ανατροφη του μωρου ειτε για οικονομικους λογους ειτε για λογους ηλικιας (πχ ανηλικη μητερα) εγω ειμαι υπερ της εκτρωσης... και ειδικα στην περιπτωση που μια γυναικα μεινει εγκυος και στη διαρκεια της εγκυμοσυνης διαπιστωθει ενα σοβαρο προβλημα υγειας του παιδιου. ειλικρινα... εγκλημα δεν ειναι να σκοτωσεις ενα παιδι πριν γεννηθει....αλλα να γεννησεις ενα παιδι με προβλημα υγειας εν γνωση σου...αν το κανεις εν αγνοια σου εχεις ελαφρυντικα. θα τυρανιεται κι αυτο μια ζωη κι εσυ μαζι.:/::/::/::/:
για μενα δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο αυτο. οσο και να μην ηθελα να σκοτωσω μια ζωη αν εβλεπα οτι το παιδι που κυοφορω εχει μια σοβαρη αναπηρια...δεν θα το κρατουσα...οσο σκληρο κι αν ακουγεται αυτο.:/::/:
ισως τα λεω αυτα γιατι εχω ενα σοβαρο θεμα υγειας... περασα δυσκολα και επιβιωσα...και δεν θα θελα σε καμια περιπτωση να περασει ενα παιδι που θα φερω στον κοσμο μια αναλογη κατασταση. ποσο μαλλον να το ξερω κι απο πριν αυτο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μπορώ να σου δείξω 100 οικογένειες που έχουν ένα τέτοιο παιδί και δεν θα επέλεγαν να το αποχωριστούν, να το θανατώσουν ή να το αλλάξουν με ένα κανονικό και δείξε μου εσύ μία που θέλει.

Άλλο δεν επιλέγω να αποχωριστώ το παιδί μου που γεννήθηκε με προβλήματα και άλλο είμαι ευτυχισμένη που έχω ένα τέτοιο παιδί... Και όλοι είμαστε μια χαρά και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και ας είχαμε άλλα 100 παιδιά στην οικογένεια έτσι! Σου έχω απαντήσει πιο πάνω τι νιώθει μια οικογένεια μ' ένα τέτοιο παιδί... Και δεν είναι μόνο η προσωπική μου εμπειρία αλλά και έρευνες χρόνων :)

Και δεν νομίζω ότι στην ηλικία σου έχεις ασχοληθεί με Αμεα τόσο πολύ και έχεις έρθεις σε επαφή με τόσες οικογένειες που έχουν ώστε να ξέρεις και τι ακριβώς γίνεται... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top