Συγκρίσεις αυτοκινήτων: ποιο να προτιμήσω;

Συγκρίσεις αυτοκινήτων: ποιο να προτιμήσω;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα το forester ΔΕΝ θα το επερνα και ακομα να πω οτι καπου εχει γινει "καπως" το θεμα με τετοιου ειδους αυτοκινητα που πανε και αγοραζουν ολοι χωρις ν τα χρησιμοποιουν.
Αυτα τα αυτοκινητα ειναι να τα παιρνεις και να ανεβαινεις κανα βουνο, να τα ξεσκιζεις σε off road καταστασεις και παει λεγοντας.
Τρωνε περισσοτερο χωρο μεσα στην πολη, ειναι πιο επικινδυνα (γιατι αν εισαι και λιγο μετριος οδηγος,αστο...Εχω πετυχει κατι τυπους και τυπισες με τις μαουνες και ειναι κινδυνος θανατος.Γιατι αλλιως κουμανταρεται το ceed και αλλιως το forester.Με το φορεστερ θα παρεις κανα παπι μπαλα στο ξεπαρκαρισμα και δεν θα το καταλαβεις.(οχι εσυ γενικα)) τρωνε πολλα καυσιμα, δεν παρακαρονται ευκολα και και και.
Με λιγα λογια ειναι τσαμπα λεφτα εαν δεν το παρεις για τον πρωταρχικο τους ρολο.
Γι' αυτο και ειναι τοσο φτωχα στον σχεδισμο και στο εσωτερικο τους.

Το ceed ειναι μια χαρα για την ηλικια σου (νεανικο αυτοκινητο) ειναι πολυ γερο και εχει και μια χαρα αξιοπιστη μηχανη και service.(το εχει ο κολλητος μου)
Και πλεον τα αυτοκινητα αυτα εχουν τα ευρωπαικα προτυπα ασφαλειας.Και μηχανολογικα μην τους φοβαστε στους ΙαπωνοΚορεατες.
Προσωπικα θα κραταγα το ceed.
Ομορφο, κανονικου μεγεθους,αξιοπιστο,οικονομικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για την ιστορια το Kia εχει παρει 5 αστερια στο Euro NCAP safety rating.
Mην μπερδευετε αυτες τις εταιρειες με εκινη την κινεζικη που εμφανιστηκε πριν απο κανα 2 χρονια και εδινε τζιπακι σε τιμη ματιζ.
Καμια σχεση δεν εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έρχομαι με την γνώμη του Αργύρη :lol:
πούλα τα και τα δύο και πάρε ένα 207cc (cabrio :lol:)

η γνώμη του είναι ότι καταρχάς δεν μπορείς να συγκρίνεις τα δύο αυτοκίνητα μεταξύ τους
(ρωτάει βέβαια πόσα χλμ έχει το forester)
είναι εντελώς άλλα πράγματα μεταξύ τους
το ένα είναι για off road και το άλλο είναι αυτοκίνητο πόλης
εσύ τι είδους ανάγκες έχεις?

ο ίδιος στη θέση σου, επιμένει ότι θα τα έδινε και τα δύο και θα έπαιρνε με τα χρήματα και των δύο ένα καλό αμάξι που θα το γούσταρε πολύ :lol:
(θα σου μείνουν ίσως και χρήματα στην άκρη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οντως η σκεψη του να τα σουταρεις και τα δυο για να παρεις κατι που πραγματικα θα σου αρεσει με αυτα τα χρηματα ειναι καλη.Και να σου μεινουν και στην ακρη-ισως.(γιατι μην ξεχνας το Κia το πληρωνεις ακομα.ε?)
Αλλα απο αυτα τα δυο ξαναλεω, οτι το forester ειναι "εκτος" εντελως.Απ'οτι ξερω το εχεις σταματησει να πηγαινεις με την καραμπινα για κυνηγι αγριοχοιρου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με προλαβε ο Μαριος αλλα θα το παραθεσω :P :

ναι και μετά αποτυγχάνει σε όλα τα crash test και τις προδιαγραφές της ευρώπης :P
Mπαρδον ;
"Τα τελευταία αποτελέσματα του ανεξάρτητου οργανισμού Euro NCAP τοποθετούν το Kia cee'd ανάμεσα στα πιο ασφαλή αυτοκίνητα της κατηγορίας του και συνάμα γίνεται το μοναδικό αυτοκίνητο στον κόσμο με επτά χρόνια εργοστασιακή εγγύηση και πέντε αστέρια στην ασφάλεια."

"“The combination of the carʼs many talents, plus the 5-Star safety rating and the unique Kia 7-Year warranty, will make the ceeʼd even more attractive to European consumers, offering real peace-of-mind and low ownership costs."

https://www.euroncap.com/tests/Kia_Cee'd_2007/297.aspx
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Την ιδεα να πουλησει και τα 2 την ανεφερα πιο πριν, απλα να υπαρχει, αλλά δε ξερω κατα ποσο εχει νοημα, απο την αποψη οτι θελει κατι οικονομικο και καλο, και το Κια πληρει και τα 2. Τωρα το πηρε. Ο μονος λογος να δωσει και τα 2 ειναι αν θελει να διαθεσει περισσοτερα χρηματα για καλυτερο αυτοκινητο και πριν δε το εκανε επειδη δεν ειχε τη δυνατοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαλα εκανες και το εβαλες γιατι ουτε λινκ ηξερα ουτε τιποτα.Απλως το θυμωμουν γιατι καπου το ειχα διαβασει.
Παντως για το τελευταιο που λες συμφωνω κι εγω.
Και οπως ξαναεγραψα μην ξεχναμε οτι το forester και αυτα του ειδους τα αμαξια ειναι για αλλη εντελως χρηση.
Κατα τ'αλλα ειναι μονο βραχνας μεσα στην πολη καθως και για τους αλλους.
Αυτη η μοδα με τα SUV και την αγορα αυτοκινητοφορτηγων (δεν μιλαω για κατι οικογενειακο) ετσι για να λεμε οτι εχουμε κατι "μεγαλο" ποτε δεν μου αρεσε.Και ειδικα μεσα σε μαγαλουπολεις ετσι?
Στην επαρχια αν θες πανε παρτο αν εχει χωρο και απλα και λιγη κινηση κτλ κτλ.
Παει π.χ. ο αλλος και μου αγοραζει το HUMMER...που πααααα βρεεεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Την ιδεα να πουλησει και τα 2 την ανεφερα πιο πριν, απλα να υπαρχει, αλλά δε ξερω κατα ποσο εχει νοημα, απο την αποψη οτι θελει κατι οικονομικο και καλο, και το Κια πληρει και τα 2. Τωρα το πηρε. Ο μονος λογος να δωσει και τα 2 ειναι αν θελει να διαθεσει περισσοτερα χρηματα για καλυτερο αυτοκινητο και πριν δε το εκανε επειδη δεν ειχε τη δυνατοτητα.

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι πως το ΚΙΑ ήταν η επιλογή της δλδ το ήθελε και το πήρε και το Forester της προέκυψε εκ των καταστάσεων.Οπότε ξαφνικά βρέθηκε με δυο αυτοκίνητα και αναρωτιέται ποιο απο τα δύο να κρατήσει.
Μην ξεχνάμε βέβαια πως αν το ΚΙΑ δεν το έχει εξωφλήσει υπάρχει και μια παρακράτηση κυριότητας στη μέση αλλά το καγίρι ως νομικός τα ξέρει καλύτερα αυτά.
Να ξανατονίσω πως για μένα στην περίπτωση της Ντίνας το επιβατικό αυτοκίνητο (όχι συγκεκριμένα το ΚΙΑ αλλά το επιβατικό γενικά) είναι αυτό που υπερτερεί παρόλο που κι εγώ λατρεύω τα suv.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nαι ετσι ειναι kleftra, το ενα το διαλεξε, το αλλο υπηρχε.

Μαριε εχεις δικιο για τα SUV αλλά ολοι οι φτωχοι ελληνες αγοραζουν X5 και Cayenne...

Μονο με τα πιο μικρα SUV θα μπορουσα να συμφωνησω, και αυτο με μεικτη χρηση και παραλληλα επειδη οι δρομοι μας ειναι χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πιδιμ Λοριέν, τα περί Κινέζικου δεν τα έγραψα για το Κια και το αμάξι της Ντίνας :P
Γενικώς τα έλεγα έχοντας κατά νου μου το κινέζικο Τζιπάκι
Σαφώς και συμφωνώ και μαζί σου και με τον Μάριο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι βρε το καταλαβα :).....

.....αλλά....πιο κινεζικο τζιπακι ; :hmm: Το Σουμπαρού ειναι ιαπωνικό και καλη μαρκα που διαπρεπει στα τζιπ και στα ραλλυ. Αν ειπαμε για κανενα κινεζικο και δε το δα, ζητω συγνωμη.

Οπότε Ντίνα 2 επιλογες :

1. Κια + πχ 17.000 ευρω (και ενδεχομενο tuning στο Κια)
2. Νεο αυτοκινητο, 28.000 ευρω περιπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
έρχομαι με την γνώμη του Αργύρη :lol:
πούλα τα και τα δύο και πάρε ένα 207cc (cabrio :lol:)
εδώ θα διαφωνήσω (και ελπίζω να μη θιχτεί ο άντρας σου:redface:)

για τα pegeaut έχω ακούσει κι έχω δει τα χειρότερα
με αποκορύφωμα το 206cc μιας συναδέλφου, που μετά από 5 μήνες λειτουργίας χάλασε ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου και άρχισε να της σβήνει την ώρα που οδηγούσε!
Τώρα είναι ήδη 10 μέρες χωρίς αυτοκίνητο, περιμένει να έρθει από τη Γαλλία καινούριος εγκέφαλος, και η αντιπροσωπεία δεν της δίνει κάποιο άλλο να κινείται αυτές τις μέρες γιατί "έτυχε" να χαλάσουν πολλά αυτήν την περίοδο και τους τέλειωσαν τα εφεδρικά.

Γενικά είμαι πολύ υπέρ των γιαπωνέζικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι βρε το καταλαβα :).....

.....αλλά....πιο κινεζικο τζιπακι ; :hmm: Το Σουμπαρού ειναι ιαπωνικό και καλη μαρκα που διαπρεπει στα τζιπ και στα ραλλυ. Αν ειπαμε για κανενα κινεζικο και δε το δα, ζητω συγνωμη.

Οπότε Ντίνα 2 επιλογες :

1. Κια + πχ 17.000 ευρω (και ενδεχομενο tuning στο Κια)
2. Νεο αυτοκινητο, 28.000 ευρω περιπου.

Μιλαει για την Landwind πυο διαφημιζοταν πριν λιγο καιρο στα Ελληνικα καναλια.
Που ηταν παμφθηνο και φαινοταν πολυτελες και και και, και τελικα βγηκε μαπα.

Κατα τ'αλλα συμφωνω απολυτα.
Αλλα αν και για τα δυο παρει 28χιλιαρικα δεν θα πρεπει να δωσει τα 14για την αποπληρωμη του KIA?
Αρα παλι με 14 χιλιαρικα δεν μενει?
Που κανω λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αποπληρωμη ; Εχασα καποιο επεισοδιο ; Απλά σκεφτηκα οτι εφοσον εχει διαθεσει τα 14 ποσα ηταν για το Κια, αυτα παραμενουν "χρηματα που θα πανε για αυτοκινητο". Απο αυτα θεωρουμε οτι θα παρει πισω τα 11 με την πωληση του, τα οποια θα διατεχουν εκ νεου για αυτοκινητο. Συν οσα βαλει απο τα 17 του τζιπ. Λεω εγω τωρα..δε ξερω πως θα το σκεφτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο,τι και να πουλήσω έχω σκοπό να δώσω κάποια χρήματα στην μάνα μου, που τα διέθεσε για την αγορά του Κία . Αλλά τελικά μάλλον το Κια θα κρατήσω για ένα χρόνο τουλάχιστον επειδή αφενός είτε το πουλήσω τώρα είτε σε ένα χρόνο, περίπου 11.000 θα πάρω και επιπλέον επειδή, όπως προείπα, τρέχει ακόμα το δάνειό του, αν το πουλήσω τώρα σημαίνει πως θα πρέπει να δώσω κοντά 4.000 (πιθανά και πιο πολλά) για να το αποπληρώσω, που σημαίνει πως τελικά θα μου μείνουν στα χέρια μόλις 7.000 ή και λιγότερα για ένα αμάξι που είναι ολοκαίνουργιο και έχει βγει και αμάξι της χρονιάς 2008! Ξεφτίλα..

(Το Φόρεστερ πέρασε πρόσφατα ΚΤΕΟ και δεν θυμάμαι πόσα χλμ έχει, νομίζω καμιά 50αρα χιλιάδες..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Κράτα το Kia...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top