Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,969 μέλη και 2,478,472 μηνύματα σε 78,940 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 554 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιον/α προτιμάτε για πρόεδρο των ΗΠΑ;

Ποιον/α προτιμάτε για πρόεδρο των ΗΠΑ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
Obama
48
88,89%
Clinton
2
3,70%
McCain
3
5,56%
Romney
1
1,85%

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 12:40, 18-09-08:

εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι και οι δύο θα ασκήσουν την ίδια ακριβώς εξωτερική πολιτική;
1
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 12:44, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από [V]
Τον θεωρω καταλληλοτερο για Προεδρο απο τον Μ. Ομπάμα. Ριξε μια ματια στο βιογραφικο του ο ανθρωπος ειναι ενας πραγματικος ηρωας. Το 1967 καταριφθηκε στο Βιετναμ απο τους Βορειοβιετναμεζους και εμεινε αιχμαλωτος πολεμου για 6 χρονια. Βασανιστηκε και εχει ακομα τα σημαδια στο σωμα του. Διαβασε εδω αξιζει το βιογραφικο του ειναι εντυπωσιακο:

http://en.wikipedia.org/wiki/John_McCain

Αν ημουν Αμερικανος θα ηθελα αυτος ο ηρωας να ειναι Προεδρος της χωρας μου. Τι εχει να αντιπρωτεινει ο Ομπαμα;...
Πλην όμως, φίλε μου, ο ΜακΚέιν, αν ήταν πχ από τη Σερβία, θα ήταν σίγουρα, και μαζί με όλους όσους πολέμησαν τότε κατά των "Βορειοβιετναμέζων, "Εγκληματίας Πολέμου"!
Όσο για τον Ομπάμα...τουλάχιστον είναι "Έγχρωμος"!
3
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε: στις 12:50, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι και οι δύο θα ασκήσουν την ίδια ακριβώς εξωτερική πολιτική;
Σύμφωνα με τις δηλώσεις του, ο Ομπάμα εμφανίζεται ως ειρηνιστής. Τώρα το τι θα κάνει αν βγει Πλανητάρχης δεν το ξέρουμε...
Παράθεση

[V]

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O [V] έγραψε: στις 12:50, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Πλην όμως, φίλε μου, ο ΜακΚέιν, αν ήταν πχ από τη Σερβία, θα ήταν σίγουρα, και μαζί με όλους όσους πολέμησαν τότε κατά των "Βορειοβιετναμέζων, "Εγκληματίας Πολέμου"!
Επειδη ειναι Αμερικανος παει να πει ειναι και εγκληματιας πολεμου; Εχεις στοιχεια που το λες αυτο; Οσο για τον Ομπαμα το μοναδικο του προσον ειναι οτι ειναι εγχρωμος αν ηταν λευκος θα ειχε χασει απο τη Χιλαρι και δεν θα ειχε φτασει εδω...
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 12:58, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
και η Κοντολίζα Ράις είναι έγχρωμη, αλλά αυτό δεν την έκανε φιλειρηνική

@V: Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να χαρακτηρίσω ήρωα πολέμου κάποιον που πήγε και πολέμησε στο βιετνάμ.
4
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 1,019 μηνύματα.

H prime έγραψε: στις 13:12, 18-09-08:

Κανέναν.

Αν λάβουμε υπ' όψιν ότι και οι δημοκρατικοί και οι ρεπουμπλικανοί έχουν ξεκινήσει ουκ ολίγους πολέμους. Στο Ιράκ πχ από το 1990 (αν θυμάμαι καλά) όλοι έχουν στείλει ''τα διαπιστευτήριά τους.''

Σχετικά με τα εσωτερικά τους τώρα, τι να πω..

όποιος αλλάξει την πολιτική του ''όποιος έχει λεφτά'' είναι άνθρωπος με δικαιώματα θα αλλάξει όχι μόνο τη χώρα αλλά και τον κόσμο.
Να συμβεί αυτό στις ΗΠΑ? Νot in this lifetime
5
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 16:29, 18-09-08:

Συνειδητοποιουμε της ουτοπία της ερώτησης ; Ειναι σα να παραδεχομαστε πως εχει σημασια τι προεδρος θα βγει, λες και εχει εξουσιες σημαντικες ο προεδρος !
2
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε: στις 16:42, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Συνειδητοποιουμε της ουτοπία της ερώτησης ; Ειναι σα να παραδεχομαστε πως εχει σημασια τι προεδρος θα βγει, λες και εχει εξουσιες σημαντικες ο προεδρος !
Well, ναι έχει εξουσίες ο πρόεδρος, πολλές θα έλεγα, ειδικά στην εξωτερική πολιτική που μας αφορά. Επίσης, εκτός από αυτόν υπάρχουν και εκατοντάδες αξιωματούχοι από πίσω που θα εκλεγούν μαζί του οι οποίοι σε αντίθεση με τους ρεπουμπλικάνους του πενταγώνου που προσεύχονται κάθε πρωί σαν τα παιδάκια του σχολείου είναι λιγότερο αδιάλλακτοι. Γενικά οι δημοκρατικοί δεν είναι τόσο φανατισμένοι αυτή την περίοδο.

Obama for president

Υ.Γ. "V" αν συμπαθείς τον Μπους οκ αλλιώς δεν βλέπω άλλο λόγο να συμπαθείς τον Μακέιν. Το ίδιο πράγμα στην πιο έξυπνη έκδοση είναι
Παράθεση

[V]

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O [V] έγραψε: στις 16:53, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Υ.Γ. "V" αν συμπαθείς τον Μπους οκ αλλιώς δεν βλέπω άλλο λόγο να συμπαθείς τον Μακέιν. Το ίδιο πράγμα στην πιο έξυπνη έκδοση είναι
Αν ημουν Αμερικανος Ρεπουμπλικανος θα ήμουν.
1
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 58 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε: στις 16:54, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
και η Κοντολίζα Ράις είναι έγχρωμη, αλλά αυτό δεν την έκανε φιλειρηνική
Φιλειρηνικός δεν είναι κανένας, αμερικάνοι είναι, απο το πολεμο ζει όλη τους η χώερα. Απλά ψηφίζουμε θαρρώ όποιον νομίζουμε λιγώτερο πωρωμένο ή πουλημένο
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 16:58, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Well, ναι έχει εξουσίες ο πρόεδρος, πολλές θα έλεγα, ειδικά στην εξωτερική πολιτική που μας αφορά. Επίσης, εκτός από αυτόν υπάρχουν και εκατοντάδες αξιωματούχοι από πίσω που θα εκλεγούν μαζί του οι οποίοι σε αντίθεση με τους ρεπουμπλικάνους του πενταγώνου που προσεύχονται κάθε πρωί σαν τα παιδάκια του σχολείου είναι λιγότερο αδιάλλακτοι. Γενικά οι δημοκρατικοί δεν είναι τόσο φανατισμένοι αυτή την περίοδο.
Δηλωνεις πως ξερεις ποιοι κυβερνουν τις ΗΠΑ και τον κοσμο γενικότερα, πως σχετιζονται μεταξυ τους, ποιοι ειναι μαριονετες και ποιοι κρατανε τα ηνία ; Και θεωρεις οτι θα αφησουν τετοιες εξουσιες να πανε σε ατομο που θα αποφασισει αμεσα ο λαος ;

Ειναι γνωστο οτι οι εξουσιες του προεδρου ήταν ανεκαθεν για τα ματια του κοσμου. Για να νομιζει ο λαος οτι υπαρχει καποιος εκει και τους υπερασπιζεται τα δικαιωματά τους (ενω εντεχνα τους τα αφαιρει, γιατι ετσι θελουν αυτοι που πραγματικα κυβερνουν).
2
Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε: στις 18:10, 18-09-08:

Η αλήθεια είναι οτι ο Ομπάμα είναι ο πιο φιλολαικός πολιτικός της Αμερικής τα τελευταία 40 χρόνια. Από Κένεντυ δηλαδή. Ίσως να είναι ο πιο κατάλληλος για αυτή την χρονική περίοδο και για το συγκεκριμένο σύστημα. Άν είχε μια κάπια ελπίδα ένα τρίτο κόμμα, θα υποστήριζα σίγουρα την Cynthia McKinney.

Η άποψη οτι ο Ομπάμα είναι φιλλέλην και θα μας βοηθήσει δεν μας τιμά ιδιαίτερα σαν χώρα. Καλός ή κακός, όποιος και να είναι ο επόμενος Αμερικανός πρόεδρος δεν παύει να είναι Αμερικανός και να υποστηρίζει τα αμερικανικά συμφέροντα.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,181 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 18:14, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ειναι γνωστο οτι οι εξουσιες του προεδρου ήταν ανεκαθεν για τα ματια του κοσμου. Για να νομιζει ο λαος οτι υπαρχει καποιος εκει και τους υπερασπιζεται τα δικαιωματά τους (ενω εντεχνα τους τα αφαιρει, γιατι ετσι θελουν αυτοι που πραγματικα κυβερνουν).
Σωστά, αυτοί που πραγματικά μας κυβερνούν είναι οι εταιρίες κατασκευής συστημάτων παρακολουθήσεις επειδή έχουν σαν απώτερο σκοπό την υποχρεωτική αγορά τέτοιων συστημάτων από κάθε σπίτι.

Ωστόσο πέρα από την πλάκα, συνέχεια ακούγεται αυτή η άποψη (ότι και καλά η διακυβέρνηση των ΗΠΑ δεν σχετίζεται με το πρόσωπο του προέδρου) ωστόσο έχω μια απορία... αυτή η άποψη γιατί δεν υπάρχει και για την Ελληνική δημοκρατία;
Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε: στις 18:32, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ωστόσο πέρα από την πλάκα, συνέχεια ακούγεται αυτή η άποψη (ότι και καλά η διακυβέρνηση των ΗΠΑ δεν σχετίζεται με το πρόσωπο του προέδρου) ωστόσο έχω μια απορία... αυτή η άποψη γιατί δεν υπάρχει και για την Ελληνική δημοκρατία;
Ευτυχώς, η Ελλάδα δεν έχει ακόμα αποκτήσει πλήρως τον πλουτοκρατικό και άκρως καπιταλιστικό χαρακτήρα της Αμερικής. Αν και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι πολύ θα ήθελαν όλος ο κόσμος να ελέγχεται απο πολυεθνικές
1
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,269 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε: στις 18:41, 18-09-08:

ωστόσο έχω μια απορία... αυτή η άποψη γιατί δεν υπάρχει και για την Ελληνική δημοκρατία;

Εγώ θεωρώ ότι είναι η κυρίαρχη άποψη
4
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,181 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 18:43, 18-09-08:

Τότε γιατί κράζουμε τους πολιτικούς και όχι αυτούς που βρίσκονται πίσω από τα παρασκήνια αφού αυτοί είναι η άμεσα υπεύθυνοι;
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,269 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε: στις 18:47, 18-09-08:

Kάποιος θέλει να σκοτώσει κάποιον άλλον.

Για να μην μπλέξει ψάχνει κάποιον που του αρέσουν τα όπλα και οι φωτιές (ή/και οι μεγάλες φιέστες και τα πολλά λεφτά) και τον πείθει ή τον πληρώνει για να το κάνει αυτός.

Ό άνωθεν φίλος μας πάει και τον σκοτώνει.

Μα γιατί κράζουμε τον άνωθεν φίλο?
Άλλος βρίσκεται από πίσω.

Και συναίνεσαι και εκτέλεσε και πιθανότατα απέκρυψε!
2
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 58 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε: στις 19:07, 18-09-08:

..... συνέχεια ακούγεται αυτή η άποψη (ότι και καλά η διακυβέρνηση των ΗΠΑ δεν σχετίζεται με το πρόσωπο του προέδρου) ωστόσο έχω μια απορία... αυτή η άποψη γιατί δεν υπάρχει και για την Ελληνική δημοκρατία;
Κι εγω συμφωνώ είναι η κυρίαρχη άποψη

Τότε γιατί κράζουμε τους πολιτικούς και όχι αυτούς που βρίσκονται πίσω από τα παρασκήνια αφού αυτοί είναι η άμεσα υπεύθυνοι;
Γιατί αυτοί είναι που θα μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά κανοντας τη δουλειά τους σωστά. Οι άλλοι που τους πληρώνουν για τις βρωμοδουλειές είναι καθάρματα έτσι κι αλλιώς, αυτή ειναι η δουλειά τους, κανείς δεν περιμένει τίποτα απο δαύτους
Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Stratos7 έγραψε: στις 19:20, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Γιατί αυτοί είναι που θα μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά κανοντας τη δουλειά τους σωστά. Οι άλλοι που τους πληρώνουν για τις βρωμοδουλειές είναι καθάρματα έτσι κι αλλιώς, αυτή ειναι η δουλειά τους, κανείς δεν περιμένει τίποτα απο δαύτους
Ποιά πιστέυεις οτι θα πρέπει να είναι η θέση το σκεφτόμενου πολίτη; Να βγάζει συνέχεια τους ίδιους πολιτικούς ελπίζοντας οτι θα αλλάξει το σύστημα;

Παραφροσύνη - Το να κάνεις συνεχώς το ίδιο πράγμα περιμένοντας διαφορετικά αποτελέσματα.
1
2
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 19:57, 18-09-08:

Γιατί, πιστεύει κανείς ότι ο πρόεδρος της Δημοκρατίας (σσ. από το Σύνταγμα ορισμένος ως ο ανώτατος άρχων της χώρας) ασκεί εξουσία στην Ελλάδα?
6
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια