Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,985 μέλη και 2,479,093 μηνύματα σε 78,964 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 420 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μοιχεία και διαζύγιο: Τότε και τώρα

grtt

Δραστήριο Μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O grtt έγραψε: στις 22:08, 24-05-18:

Μια και κατά καιρούς ψάχνω διάφορα, είπα να παραθέτω εδώ μερικά περίεργα, αστεία ή τέλος πάντων παράξενα πράγματα που βρίσκω στο διαδίκτυο...και μάλιστα επί το ελληνικότερο....

Έπεσε στα χέρια μου, λοιπόν ο Ποινικός Κώδικας του 1836, ο πρώτος που ψηφίστηκε στο ελληνικό κράτος. Και παρά τις πολλές αλλαγές που υπέστη με το πέρασμα των χρόνων, εδέησε να αλλάξει και να εκσυγχρονιστεί μόλις το... 1951, δηλαδή 115 χρόνια αργότερα!
Σήμερα παραθέτω ένα ενδιαφέρον απόσπασμα για τις...σχέσεις των δύο φύλων..
Με λίγα λόγια το άρθρο λέει ότι αν μία γυναίκα κερατώσει τον άνδρα της τιμωρείται με φυλάκιση από τρεις μήνες μέχρι δύο έτη, ενώ ως γνωστόν, ο άνδρας που μπορεί να είναι...μπερμπάντης, θα τιμωρηθεί με φυλάκιση το πολύ..έξι μηνών. Αν μάλιστα το κεράτωμα γίνει μεταξύ παντρεμένων..αυτό είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικό...!

Άλλοι καιροί και άλλα..ήθη!!

(Σ.Σ Αν υπάρχει πιο κατάλληλο θέμα, μετακινήστε το ελεύθερα )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  moixeia.png
Εμφανίσεις:  12
Μέγεθος:  113,1 KB  
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,255 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 22:12, 24-05-18:

Ναι, όμως έπρεπε να τους πιάσει κανείς επ' αυτοφόρω επί της (συν)ουσίας Αλλιώς ούτε γάτα, ούτε ζημιά
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 22:22, 24-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από grtt
Μια και κατά καιρούς ψάχνω διάφορα, είπα να παραθέτω εδώ μερικά περίεργα, αστεία ή τέλος πάντων παράξενα πράγματα που βρίσκω στο διαδίκτυο...και μάλιστα επί το ελληνικότερο....

Έπεσε στα χέρια μου, λοιπόν ο Ποινικός Κώδικας του 1836, ο πρώτος που ψηφίστηκε στο ελληνικό κράτος. Και παρά τις πολλές αλλαγές που υπέστη με το πέρασμα των χρόνων, εδέησε να αλλάξει και να εκσυγχρονιστεί μόλις το... 1951, δηλαδή 115 χρόνια αργότερα!
Σήμερα παραθέτω ένα ενδιαφέρον απόσπασμα για τις...σχέσεις των δύο φύλων..
Με λίγα λόγια το άρθρο λέει ότι αν μία γυναίκα κερατώσει τον άνδρα της τιμωρείται με φυλάκιση από τρεις μήνες μέχρι δύο έτη, ενώ ως γνωστόν, ο άνδρας που μπορεί να είναι...μπερμπάντης, θα τιμωρηθεί με φυλάκιση το πολύ..έξι μηνών. Αν μάλιστα το κεράτωμα γίνει μεταξύ παντρεμένων..αυτό είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικό...!

(Σ.Σ Αν υπάρχει πιο κατάλληλο θέμα, μετακινήστε το ελεύθερα )
Εντάξει δεν μου κάνει εντύπωση.
Στις αραβικές χώρες σε βιάζουν και σε λιθοβολούν μετά. Η ζωή είναι άδικη. Get used to it.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,812 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 22:44, 24-05-18:

Θα ήθελα να μάθω τι ήταν αυτό που καθόριζε τον χρόνο φυλάκισης της γυναίκας και ποιος το αποφάσιζε.
Παράθεση

xristaras9

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε: στις 22:53, 24-05-18:

Το δικαστήριο το αποφάσιζε προφανώς που σε δίκαζε τι κριτήρια χρησιμοποιούσαν οι δικαστές προφανως είναι κάτι που το συναποφάσιζαν οι ίδιοι.Ονόμος ορίζει το εύρος ποινής που μπορεί να ρίξει ενα δικαστήριο όχι την ποινή του εκάστοτε κατηγορούμενου.Μην περιμένεις δημοκρατία και ισότητα στην νομοθεσία το λετος 1950 ούτε και το 1836 όταν πρωτοεμφανίστηκε ο νόμος επι Όθωνα.Η γυναίκα ήταν υποβαθμισμένη κοινωνικά και δεν ψήφιζε καν.Η μοιχεία αποποινικοποιήθηκε το 1983 δεν υφίσταται πλέον ποινικά τιμωρία παρά μόνο σε αστικό επίπεδο στην εκδίκαση διαζυγίου και φυσικά στην επιμελεια παιδιών.
Παράθεση

grtt

Δραστήριο Μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O grtt έγραψε: στις 23:16, 24-05-18:

Όντως η διάταξη αυτή διατηρήθηκε με παραλλαγές, τιμωρούνταν και οι δύο μέχρι ένα χρόνο μέχρι το 1982 ή 83 οπότε και έγιναν μεγάλες αλλαγές στο οικογενειακό δίκαιο. Όσοι έχετε δει τη "Βίλλα των Οργίων" αναφέρεται ακριβώς σε αυτό το νόμο. Βέβαια για να τιμωρηθεί κάποιος έπρεπε να τον πιάσουν επ' αυτοφόρω, για παράδειγμα αν γνώριζε ο απατημένος σύζυγος ότι θα πιάσει στα πράσα τη γυναίκα του με τον εραστή της, καλούσε την αστυνομία, μπούκαραν όλοι μαζί στο σπίτι και συλλαμβάνονταν. Μάλιστα τους πήγαιναν στο τμήμα με τα σεντόνια και μόνο αφού υπέγραφαν δήλωση ότι πιάστηκαν στα πράσα, τους έδιναν τα ρούχα τους!
Ωραία πράγματα εεε;;
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,812 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 09:50, 25-05-18:

Πάντως πλέον ένα διαζύγιο όταν υπάρχουν παιδιά θα έλεγα οτι είναι υπέρ της γυναίκας. Η γυναίκα ως επί το πλείστον κρατάει το σπίτι, αφού εκείνη παίρνει την επιμέλεια των παιδιών, μαζί με όλα τα έπιπλα κλπ, παίρνει διατροφή από τον άντρα, έχει τα παιδιά όλη τη βδομάδα που τις περισσότερες ώρες είναι στο σχολείο ή το φροντιστήριο και τα Σαββατοκύριακα τα αφήνει στον πατέρα τους κι εκείνη κάνει τη ζωή της. Αν είσαι άντρας με παιδιά και κάποιο σχετικά καλό μισθό δε σε συμφέρει να χωρίσεις. Συν οτι χωρίζουν και την περιουσία. Αδικία το βλέπω.
1
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,063 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 13:21, 25-05-18:

Στην Ελλάδα ολα για τις γυναικες ειναι φτιαγμένα!

Στα έλεγα και μου λεγες δεν έχω υπομονή.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 25-05-18 στις 13:31.
Παράθεση

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,078 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 13:58, 25-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από grtt
Και φτάνουμε στη σύγχρονη εποχή με την φιλελευθεροποίηση του οικογενειακού δικαίου, που πέφτει το κέρατο της αρκούδας και μάλιστα πολλοί αντί να το κατακρίνουν, σχεδόν το επιβραβεύουν.
Αρχική Δημοσίευση από Himela
Συν οτι χωρίζουν και την περιουσία.
Δεν χωρίζουν την περιουσία που είχαν ο καθένας πριν το γάμο αλλά αυτή που αποκτήθηκε στον γάμο και συνέβαλαν οικονομικά.
2
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:08, 25-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Δεν χωρίζουν την περιουσία που είχαν ο καθένας πριν το γάμο αλλά αυτή που αποκτήθηκε στον γάμο και συνέβαλαν οικονομικά.

Αν η γυναίκα δε δουλεύει πάλι δικαιούται τη μισή περιουσία που έκαναν μέσα στο γάμο νομίζω.
Παράθεση

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,078 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 14:18, 25-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αν η γυναίκα δε δουλεύει πάλι δικαιούται τη μισή περιουσία που έκαναν μέσα στο γάμο νομίζω.
Ναι, θεωρείται ότι έχει συνεισφέρει τουλάχιστον για το 1/3 της περιουσίας, ακόμα και με ηθική συνδρομή (π.χ δουλεύει στην επιχείρηση του άντρα της, επίσης ακόμα και η οικιακή εργασία θεωρείται τέτοια συνδρομή).
1
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 00:01, 26-05-18:

Η παλιά ελληνική ταινία "Η βίλα των οργίων"(1964) είναι ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα για το πώς αντιμετωπιζόταν η μοιχεία από το νόμο του ελληνικού κράτους, όχι πάρα πολλά χρόνια πριν.

Σκόπιμη ήταν η επ'αυτοφόρω σύλληψη του παράνομου ζευγαριού πάνω στην "κρίσιμη" ώρα, ώστε γυμνοί κάθως ήταν. να συρθούν στο αστυνομικό τμήμα, τυλιγμένοι με τα σεντόνια του κρεβατιού πάνω στο οποίο "αμάρτησαν".

Αυτή η διαπόμπευση πήρε τέλος, όταν με το νέο οικογενειακό δίκαιο που θεσπίστηκε από την κυβέρνηση του Α. Παπανδρέου τον Ιούλιο του 1982, και παρά τις αντιρρήσεις της Εκκλησίας , αποποινικοποιήθηκε η μοιχεία.

1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Παιδικά χρόνια τότε και τώρα - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 58 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-07-17 στις 00:12.
    • Αν όχι κρίση, τότε τί; - Από Μάξιμος
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-02-13 στις 00:04.
    • Αν όχι μηχανολόγος τότε τι; - Από shark.0wNz
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 4ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-11 στις 00:57.
    • Β' Εξάμηνο - Τι κάνετε μέχρι τότε; - Από 'Ερικα
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-02-10 στις 17:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα