Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,950 μέλη και 2,477,902 μηνύματα σε 78,913 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 475 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 178)
Ναι, σίγουρα.
51
28,65%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
39,89%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
28
15,73%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
8,99%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
12
6,74%

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 03:18, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Έχει περάσει από το μυαλό σου οτι υπάρχουν άνθρωποι που δε νιώθουν ολοκληρωμένοι με την καριέρα που λες εσύ; Που θέλουν να δημιουργήσουν και να επενδύσουν σε ανθρώπους κι όχι σε υλικά πράγματα; Που παίρνουν ικανοποίηση με συναισθήματα που σου βγάζει ένας άνθρωπος κι όχι μια εργασιακή επιτυχία; Σημαίνει οτι αυτοί οι άνθρωποι έχουν κρυφό σκοπό να κάνουν καριέρα αλλά είναι ανίκανοι κι είπαν να κάνουν ένα παιδί να βρίσκεται;
Κάθε άλλο. Σε αντίθεση με τις περισσότερες γυναίκες που ονειρεύονται βλαστάρια, δεν θεωρώ ότι ο μόνος τρόπος να είναι κανείς ευτυχής είναι ο δικός μου (που παρεμπιπτόντως ΔΕΝ είναι μόνο η καριέρα. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να διαλέξω, μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα. Κανένας άντρας δεν θεωρεί ότι πρέπει να διαλέξει, γιατί να το θεωρώ εγώ; ). Αλλά με εκνευρίζουν δηλώσεις του στυλ "η καριέρα δεν ολοκληρώνει ΚΑΝΕΝΑΝ". Ειδικά δεδομένου ότι πάντα γίνονται από άτομα που είτε δεν έκαναν ποτέ καριέρα (επειδή δεν ήθελαν ή επειδή δεν τα κατάφεραν, το γιατί δεν το εξετάζω εδώ) είτε που έκαναν αλλά βρίσκεται στη δύση της.
6
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 08:55, 26-08-11:

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να διαλέξω, μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα.
σωστα,,ο συνδιασμος ειναι το καλυτερο,,για καλυτερη ψυχολογικη υγεια..δεν ειναι ευκολο,αλλα αξιζει..το σημειο ισορροπιας..

"η καριέρα δεν ολοκληρώνει ΚΑΝΕΝΑΝ"
η καριερα μόνη της χωρις μια συναιθηματικη ζωη,,μπορει να ολοκληρωσει?ασε το γαμο..
Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε: στις 11:30, 26-08-11:

χμμμμ...προς το παρον δεν συμπαθω καθολου τα παιδακια...τις περισσοτερες φορες με εκνευριζουν...συμπαθω ομως τα σκυλακια...
ετσι δεν ξερω ακομη αν θελα παιδια...σκυλια ομως ναι....ποτε δεν ξερεις....
αν ειναι να ερθει παντως θα θελα να ερθει σε μια ηλικια που θα εχω ζησει καποια πραγματα και θα εχω καταφερει καποια αλλα σχετικα με την δουλεια μου(ποτε δεν σκεφτηκα ομως να αφοσιωθω πληρως στη δουλεια....υπαρχουν πολλα αλλα που θα θελα να ζησω και το να γινω workaholic δεν νομιζω να με αφηνε...)
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 13:00, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η καριερα μόνη της χωρις μια συναιθηματικη ζωη,,μπορει να ολοκληρωσει?ασε το γαμο..
Φυσικά. Για πολλούς ανθρώπους η καριέρα τους τους γεμίζει τόσο που δεν χρειάζονται τίποτα άλλο. Παθιασμένοι επιστήμονες που κάνουν έρευνα, καλλιτέχνες που θέλουν να δημιουργούν όλη μέρα κτλ. Γενικά, ο περισσότερος κόσμος έχει εντελώς παραμορφωμένη άποψη για το τι εστί καριέρα. Οι περισσότεροι πραγματικά επιτυχημένοι άνθρωποι δεν κάνουν καριέρα ούτε για τα λεφτά, ουτε για την επιτυχία (πρωτίστως), αλλά γιατί πραγματικά έχουν πάθος με κάτι και η επιτυχία είναι αναπόφευκτο side effect. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να νιώθεις το ίδιο με έναν ερωτευμένο που περνάει χρόνο με το αντικείμενο του πόθου του. Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι, ο έρωτας δεν είναι πάντα σεξουαλικός.
1
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε: στις 13:08, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Φυσικά. Για πολλούς ανθρώπους η καριέρα τους τους γεμίζει τόσο που δεν χρειάζονται τίποτα άλλο. Παθιασμένοι επιστήμονες που κάνουν έρευνα, καλλιτέχνες που θέλουν να δημιουργούν όλη μέρα κτλ. Γενικά, ο περισσότερος κόσμος έχει εντελώς παραμορφωμένη άποψη για το τι εστί καριέρα. Οι περισσότεροι πραγματικά επιτυχημένοι άνθρωποι δεν κάνουν καριέρα ούτε για τα λεφτά, ουτε για την επιτυχία (πρωτίστως), αλλά γιατί πραγματικά έχουν πάθος με κάτι και η επιτυχία είναι αναπόφευκτο side effect. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να νιώθεις το ίδιο με έναν ερωτευμένο που περνάει χρόνο με το αντικείμενο του πόθου του. Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι, ο έρωτας δεν είναι πάντα σεξουαλικός.
Αυτό μου θυμίζει τον Καθηγητή Νευρολογίας που μας διδάσκει. Είναι ερωτευμένος με το ηλεκτρονικό του μικροσκόπιο, πάνω από το οποίο έχει περάσει ατελείωτες ώρες με αγάπη, υπομονή και αφοσίωση (και έχει ανακαλύψει πολλά πράγματα).
Βέβαια αυτός έχει και οικογένεια (4 παιδιά αν θυμάμαι καλά).
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 13:14, 26-08-11:

Παθιασμένοι επιστήμονες που κάνουν έρευνα, καλλιτέχνες που θέλουν να δημιουργούν όλη μέρα κτλ.
καταλαβαινω,,και γω το εχω σκεφτει..

να εισαι μεσα στους υπολογιστες ή σε ενα εργαστηριο απο το πρωι ως το βραδυ,,και να ειναι αυτη η ζωη σου..

ομως και οι ευφυεις ανθρωποι ,συνηθως ειχανε μια γυναικα πισω τους,,για συναισθηματικη στηριξη,,οχι γνωστη συχνα..

αμα εχεις ενα ταιρι,,οχι μονο δεν σε κραταει μακρια απο τη δουλεια και το παθος σου,αλλα σε στηριζει και βοηθα..
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 13:16, 26-08-11:

Καριέρα είναι περισσότερο κάτι που "κουβαλάς" (εννοιολογικός συσχετισμός career - carrier), που το ξεκινάς απ' το Α, το πηγαίνεις στο Β, στο Γ και το φορτώνεσαι μια ζωή. Σίγουρα αν κάνεις κάτι που αισθάνεσαι "ταγμένος" προς αυτό, λογικό είναι να σε ολοκληρώνει. Αν όμως μετράς την καριέρα σου με βάση την εξέλιξή της (το αποτέλεσμα δηλαδή) τότε πολύ αμφιβάλω ότι θα μπορέσεις ποτέ να νιώθεις ολοκληρωμένος. Έχουμε ακούσει άλλωστε πολλές ιστορίες για golden boys & girls με κατεστραμμένες ζωές (διαζύγια, πρέζα, όργια, κ.ο.κ) κάτι που αποδεικνύει συνεχώς ότι η καριέρα με στόχο το χρήμα και την εξουσία, βρωμίζει την ψυχή.

Το ερώτημα είναι, μπορείς να συνδυάσεις καριέρα και παιδιά; Αν, ναι σε τι βαθμό; Με ποιες προϋποθέσεις;
1
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε: στις 13:21, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Καριέρα είναι περισσότερο κάτι που "κουβαλάς" (εννοιολογικός συσχετισμός career - carrier), που το ξεκινάς απ' το Α, το πηγαίνεις στο Β, στο Γ και το φορτώνεσαι μια ζωή. Σίγουρα αν κάνεις κάτι που αισθάνεσαι "ταγμένος" προς αυτό, λογικό είναι να σε ολοκληρώνει. Αν όμως μετράς την καριέρα σου με βάση την εξέλιξή της (το αποτέλεσμα δηλαδή) τότε πολύ αμφιβάλω ότι θα μπορέσεις ποτέ να νιώθεις ολοκληρωμένος. Έχουμε ακούσει άλλωστε πολλές ιστορίες για golden boys & girls με κατεστραμμένες ζωές (διαζύγια, πρέζα, όργια, κ.ο.κ) κάτι που αποδεικνύει συνεχώς ότι η καριέρα με στόχο το χρήμα και την εξουσία, βρωμίζει την ψυχή.
Διάβασε ξανά αυτό (η έμφαση δική μου):

Γενικά, ο περισσότερος κόσμος έχει εντελώς παραμορφωμένη άποψη για το τι εστί καριέρα. Οι περισσότεροι πραγματικά επιτυχημένοι άνθρωποι δεν κάνουν καριέρα ούτε για τα λεφτά, ουτε για την επιτυχία (πρωτίστως), αλλά γιατί πραγματικά έχουν πάθος με κάτι και η επιτυχία είναι αναπόφευκτο side effect. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να νιώθεις το ίδιο με έναν ερωτευμένο που περνάει χρόνο με το αντικείμενο του πόθου του. Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι, ο έρωτας δεν είναι πάντα σεξουαλικός.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 13:22, 26-08-11:

Σε αυτές τις περιπτώσεις, η ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να νιώθεις το ίδιο με έναν ερωτευμένο που περνάει χρόνο με το αντικείμενο του πόθου του. Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι, ο έρωτας δεν είναι πάντα σεξουαλικός.
Ο έρωτας όμως δεν διαρκεί πάνω από 3-4 χρόνια. Οι διεργασίες που συντελούνται στον οργανισμό δεν μπορούν να διαρκέσουν περισσότερο.

ομως και οι ευφυεις ανθρωποι ,συνηθως ειχανε μια γυναικα πισω τους,,για συναισθηματικη στηριξη
Ιιιι ! Ανακάλεσε γρήγορα γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες. Μόλις είπες πως οι ευφυείς άνθρωποι είναι μόνο άνδρες.
3
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε: στις 13:23, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Το ερώτημα είναι, μπορείς να συνδυάσεις καριέρα και παιδιά; Αν, ναι σε τι βαθμό; Με ποιες προϋποθέσεις;
Εννοείται. Σίγουρα χρειάζεται όμως ένα σύστημα υποστήριξης (σύζυγος, πιθανώς συγγενείς/φίλοι, παιδικός σταθμός, baby sitter), διάθεση για υποχωρήσεις και θυσίες καθώς επίσης και προσπάθεια για ισορροπημένη ζωή.
1
Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε: στις 13:39, 26-08-11:

μου ακουγεται παραλογο...πχ ειμαι ζωγραφος...δεν γινεται να ζωγραφιζω ολη την ωρα...δεν μπορει να μου δωσει η ζωγραφικη αυτα που θα μου δωσει ο συντροφος μου,η φιλη μου,το παιδι μου κλπ....η εργασια δεν ειναι το παν....
1
1
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 14:30, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από xrisopsaro
μου ακουγεται παραλογο...πχ ειμαι ζωγραφος...δεν γινεται να ζωγραφιζω ολη την ωρα...δεν μπορει να μου δωσει η ζωγραφικη αυτα που θα μου δωσει ο συντροφος μου,η φιλη μου,το παιδι μου κλπ....η εργασια δεν ειναι το παν....
Εσύ. Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο; Άγγελε, πολλοι ήταν παντρεμένοι, ναι, αλλά πάρα πολλοί/ες ιδιοφυίες δεν παντρέυτηκαν ποτέ και ήταν μια χαρα ευτυχισμένοι μέσα στη δημιουργία τους.
2
1
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε: στις 14:34, 26-08-11:

Μόνο μια απορία να εκφράσω;

Εσείς που λέτε πως ΘΕΛΕΤΕ να κάνετε παιδιά
&
εσείς που λέτε πως ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ να κάνετε παιδιά

πως είστε σίγουροι πως σε 5 ή 10 χρόνια θα έχετε τις ίδιες απόψεις;
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 14:37, 26-08-11:

αλλά πάρα πολλοί/ες ιδιοφυίες δεν παντρέυτηκαν ποτέ και ήταν μια χαρα ευτυχισμένοι μέσα στη δημιουργία τους.
θα ειχαν σχεση μακροχρονια σιγουρα.(εκτος και αν ηταν μοναχοί τι να πω?)

μην κολλαμε στο χαρτι..

και αν για τους ανδρες ειναι πιο ευκολο αυτο,,η απολυτη προσήλωση στο παθος και δουλεια,,
γιατι γυναικα ειναι ακομη πιο δυσκολο..

Ανακάλεσε γρήγορα γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες. Μόλις είπες πως οι ευφυείς άνθρωποι είναι μόνο άνδρες.
οι κορυφαιοι στην ευφυια ειναι όντως ανδρες..(όπως και οι πάτοι βεβαια)

οι μελετες IQ το δειχνουν αυτο-οτι στα ακρα του IQ βρισκονται οι ανδρες,ενω οι γυναικες στη μεση.,, και οι επιστημονες που ξερουμε ολοι μας..

δεν εχω ακουσει θηλυκο Αινσταιν.

(στο πολλ ψηφισα τη δευτερη επιλογη,,που βρισκω και πιο λογικη..)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 26-08-11 στις 14:53.
11
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 15:10, 26-08-11:

θα ειχαν σχεση μακροχρονια σιγουρα.(εκτος και αν ηταν μοναχοί τι να πω?)

μην κολλαμε στο χαρτι..

και αν για τους ανδρες ειναι πιο ευκολο αυτο,,η απολυτη προσήλωση στο παθος και δουλεια,,
γιατι γυναικα ειναι ακομη πιο δυσκολο..
Δεν αναφερόμουν στο χαρτί. Πολλοί/ες δεν είχαν ούτε μακροχρόνια σχέση.
Το ότι δεν έχεις ακούσει, δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε. Παρ'ότι γενικά ήταν πολύ δύσκολο για τις γυναίκες να κάνουν καριέρα τότε. Αλλά και πάλι, κάποιες ξεχώρισαν, αλλά ακόμα και σήμερα πολλοί δεν ξέρουν για αυτές. Πέρα από την Κιουρί, που όλοι τη γνωρίζουν. Ας πάρουμε το πεδίο μου (Πληροφορική). Γνώριζες ότι ο πρώτος προγραμματιστής ήταν γυναίκα; (Ada Lovelace) Γνώριζες ότι ο πρώτος compiler γράφτηκε από γυναίκα; (Grace Hopper)
7
1
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:22, 26-08-11:

Σου είχα ξαναπαντήσει για το ίδιο πράγμα πριν από 3 χρόνια.
4
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 15:53, 26-08-11:

Γνώριζες ότι ο πρώτος προγραμματιστής ήταν γυναίκα; (Ada Lovelace) Γνώριζες ότι ο πρώτος compiler γράφτηκε από γυναίκα; (Grace Hopper)
το ξερω..

αλλα για το steve jobs μιλαμε..
ανδρες ηταν οι πραγματικοι δημιουργοι. και οι περισσοτεροι προγραμματιστες ανδρες ειναι

απλα οι γυναικες δεν εμμενουν και επιμενουν αρκετα..τοσο απλα,,αλλα απλωνονται σε πολλα,,γιαυτο και ξεχνιουνται,,και παραπονιουνται μετα μια ζωη..

αυτα που ειπε ο steve jobs απο πανω που εβαλες,,ποσες γυναικες τα εχουν κανει..

οι γυναικες δεν πατε στα ακρα,,παραδεχτειτε το,,δεν το παλευετε μεχτι τελους..
και ισως ετσι πρεπει να ειναι..
1
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 15:57, 26-08-11:

αλλα για το steve jobs μιλαμε..
ανδρες ηταν οι πραγματικοι δημιουργοι.
O Steve Jobs όσο κι αν τον εκτιμώ, δεν ήταν ακριβώς δημιουργός. Δεν έφτιαξε αυτός κάτι, απλά συντόνιζε τους υπόλοιπους και ήταν πολύ καλός στο marketing.
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 16:00, 26-08-11:

Προς το παρρον μου φτανουν τα 2 αδερφακια μου....στο μελλον αν βρεθει ο καταλληλος γιατι οχι!
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 17:24, 26-08-11:

Δεν έφτιαξε αυτός κάτι, απλά συντόνιζε τους υπόλοιπους και ήταν πολύ καλός στο marketing.
γιατι οταν λεω αυτα στο θεμα του jobs με κοπανανε ολοι?

τι να πω,,λαθος ανθρωπος τα λεει..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος