Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας;

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δεν έχω ιδέα.... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όχι.. Ο άνθρωπος εξελίσσεται σε κάθε στάδιο της ζωής του και αυτό επιτυγχάνεται μέσω των εμπειριών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος έχει ένα συγκεκριμένο γενετικό υλικό που του προσδίσει κάποια χαρακτηριστικά.
Από κει και πέρα ο άνθρωπος επηρεάζεται από το περιβάλλον του,φυσικό και κοινωνικό,απόκτα διαφορετικές εμπειρίες,αλλάζει.
Κατά τη γνώμη μου δεν μπορούμε να είμαστε οι ίδιο άνθρωποι κατά τη διάρκεια της ζωής μας.
Η ζωή αναγκαστικά μας αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Η ερώτηση-τίτλος του θέματος, είναι ασαφής διότι δεν διευκρινίζει το ηλικιακό σημείο αναφοράς με βάση το οποίο θα υπάρξουν οι (τυχόν) παρεκκλίσεις ή θα παραμείνει κάποιος...ίδιος!! :P

Όπως και να έχει, η αλλαγή σαν έννοια επιλογής, πάντα γοήτευε τους ανθρώπους, γιατί υποσυνείδητα περνούσε σαν αλλαγή προς το καλύτερο, αλλά... :)

Ο γύφτος πάντα γύφτος θα πουλά ναρκωτικά θα λέει τη...μοίρα και θα κλέβει. Ο Έλληνας πάντα θα είναι προληπτικός και ψεύτης.
Ο γεννημένος πτωχός θα έχει τα χαρακτηριστικά του πτωχού.
Ο άνθρωπος όμως είναι και απρόβλεπτος, αλλάζει αλλά τελικά οι συνθήκες είναι που κάνουν τους ήρωες.
Το καλό παιδί γίνεται διευθυντής και απολύει 10 κακομοίρηδες, ο κακός γίνεται αφεντικός και απολύει 5! Έκανε καλύτερη αξιολόγηση.

Για να μη σε πάει η ζωή όπου θέλει αλλά να την κατευθύνεις εσύ (αλλάζοντας) χρειάζεται προσεκτική παρατήρηση, όχι δογματισμός και επιδίωξη γνώσης διότι σε αυτήν κυρίως βασίζεται η αλλαγή προς το καλύτερο.

Το θεμελιώδες αξίωμα του Ηράκλειτου "τα πάντα ρει" δεν πρόκειται να αλλάξει θα μείνει σταθερό εκεί ανά τους αιώνες να μας θυμίζει πως ...κάποια πράγματα αλλάζουν και κάποια δεν θα αλλάξουν ποτέ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπα... Δεν αλλαζει ο ανθρωπος! Συμπεροφορες κι αντιδρασεις ναι. Χαρακτηρα οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Μπα... Δεν αλλαζει ο ανθρωπος! Συμπεροφορες κι αντιδρασεις ναι. Χαρακτηρα οχι!

Οι συμπεριφορές και οι αντιδράσεις δεν συνθέτουν τον χαρακτήρα του ανθρώπου?


Οι γνώσεις και οι εμπειρίες που αποκτούμε με το πέρας του χρόνου μας αλλάζουν θέλουμε δεν θέλουμε..Εξελισσόμαστε..Αυτο είναι αναπόφευκτο..Ούσα ρομαντική εύχομαι κι ελπίζω προς το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας;

Φυσικά και όχι! O χρόνος σε συνδυασμό με τις εμπειρίες και τα βιώματα που αποκτά κανείς στη ζωή του αλλάζουν τους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ο άνθρωπος όμως είναι και απρόβλεπτος, αλλάζει αλλά τελικά οι συνθήκες είναι που κάνουν τους ήρωες.

Ή μήπως οι ήρωες τις συνθήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ή μήπως οι ήρωες τις συνθήκες;
Δεν θα το έλεγα, πάρε για παράδειγμα τους δυο Θεοδωράκηδες. Τον μεγάλο και τον...μικρό, κυριολεκτικά αλλά και μεταφορικά! :D

Ο Μίκης, μπορεί να χαρακτηρισθεί ήρωας και είναι προφανές πως είναι οι συνθήκες που τον ανάγκασαν να ξεδιπλώσει το μεγαλείο του. Όταν πάψαν να υφίστανται, σταμάτησε κι αυτός να δημιουργεί μεγαλεία. Φυσικά, πολύ πριν επέλθει η βιολογική του κάμψη.

Ο άλλος, ο Σταύρος, Θεοδωράκης κι αυτός, ήρωας της...δημοσιογραφίας και όχι μόνον, προσπαθεί να δημιουργήσει τις συνθήκες που θα πλαισιώσουν το μεγαλείο του αλλά...φευ! :P

Σαφές; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Μήπως όμως ο μικρός Θεοδωράκης είναι πολύ μικρός για ήρωας (και άρα για να δημιουργήσει νέες συνθήκες);







Μια κατάσταση διαμορφώνεται από τυχαίους παράγοντες και όχι από τη δράση των ανθρώπων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μήπως όμως ο μικρός Θεοδωράκης είναι πολύ μικρός για ήρωας (και άρα για να δημιουργήσει νέες συνθήκες);
Πρόσεχε, κινδυνεύεις να αυτοαναιρεθείς χωρίς να το καταλάβεις και θα τελειώσει άδοξα η ενδιαφέρουσα κουβέντα μας!:worry:

Οι άνθρωποι που δημιουργούν συνθήκες, γενικώς και ειδικώς, έχουν άλλωστε όνομα. Προβοκάτορες οι....αρνητικών, αρχιτέκτονες ίσως των θετικών (συνθηκών)
Σε καμία περίπτωση όμως ήρωες! Ο ήρωας δεν είναι άλλο από το κύριο πρόσωπο στο υψηλό εκείνο επίπεδο που λειτουργεί σε ένα συμβάν που ήδη...υπάρχει.

Στην επόμενη ερώτηση σου, επειδή μου μοιάζει κάπως....εισαγγελικός ο τρόπος που τις απευθύνεις, θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω.
Εκτός κι αν αλλάξεις στιλ...συζήτησης, φίλε eco-warrior και το επιδοκιμάσω, διότι ήρωας μπορεί να μην είμαι αλλά κύριος του εαυτού μου...ναι.

Εσύ; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οι συμπεριφορές και οι αντιδράσεις δεν συνθέτουν τον χαρακτήρα του ανθρώπου?


Οι γνώσεις και οι εμπειρίες που αποκτούμε με το πέρας του χρόνου μας αλλάζουν θέλουμε δεν θέλουμε..Εξελισσόμαστε..Αυτο είναι αναπόφευκτο..Ούσα ρομαντική εύχομαι κι ελπίζω προς το καλύτερο.

Συγνωμη που θα σου χαλασω το ονειρο αλλα αυνηθως.. για να μη γενικευω κιολας, οι ανθρωποι αλλαζουν προς το χειροτερο! Κι εγω ρομαντικη ημουν στην ηλικια σου, αλλα μεγαλωνοντας, ο ρεαλισμος μου χτυπησε τον κωδωνα! :D

Ενιγουεις, καλο θα ειναι ο καθενας μας να προσπαθει για το καλο. Θελει δουλεια και σαφως θελει.. Χαρακτηρα! Κι αν το ατομο ειναι εκ χαρακτηρος καλοψυχο, θα δοκιμαστει και στο τελος καλο χαρακτηρα θα βγαζει μεσω διαφορων συμπεριφορων. Αν ειναι σκατοχαρακτηρας, σκατα θα βγαζει αλλα με αλλη αντιδραση! Γιαυτο τα ματια ανοιχταααα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
οι ανθρωποι αλλαζουν προς το χειροτερο....
....στην προσπάθεια τους να κάνουν τον κόσμο καλύτερο, είναι ....νομοτέλεια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Συγνωμη που θα σου χαλασω το ονειρο αλλα αυνηθως.. για να μη γενικευω κιολας, οι ανθρωποι αλλαζουν προς το χειροτερο! Κι εγω ρομαντικη ημουν στην ηλικια σου, αλλα μεγαλωνοντας, ο ρεαλισμος μου χτυπησε τον κωδωνα! :D

Ενιγουεις, καλο θα ειναι ο καθενας μας να προσπαθει για το καλο. Θελει δουλεια και σαφως θελει.. Χαρακτηρα! Κι αν το ατομο ειναι εκ χαρακτηρος καλοψυχο, θα δοκιμαστει και στο τελος καλο χαρακτηρα θα βγαζει μεσω διαφορων συμπεριφορων. Αν ειναι σκατοχαρακτηρας, σκατα θα βγαζει αλλα με αλλη αντιδραση! Γιαυτο τα ματια ανοιχταααα!!!

Οι καταστάσεις διαμορφώνουν το χαρακτήρα του ανθρώπου, τα βιώματα κτλ. Αλλάζει και ο χαρακτήρας με γεγονότα που ταράζουν τον κόσμο ενός ατόμου. Άμα είσαι καλός δεν συνεχίζεις καλός και άμα είσαι κακός μένεις κακός.

Ο άνθρωπος έχει ροπή και προς το καλό και προς το κακό/άσχημο του χαρακτήρα. Διαμορφώνεται και συνήθως εξελίσσεται κιόλας.

Υπάρχουν εξεραίσεις κάποιων που έχουν μείνει εγκεφαλικά στα χρόνια του homo erectus. Εκεί ναι δεν χρήζουν σωτηρίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Πρόσεχε, κινδυνεύεις να αυτοαναιρεθείς χωρίς να το καταλάβεις και θα τελειώσει άδοξα η ενδιαφέρουσα κουβέντα μας!:worry:

Οι άνθρωποι που δημιουργούν συνθήκες, γενικώς και ειδικώς, έχουν άλλωστε όνομα. Προβοκάτορες οι....αρνητικών, αρχιτέκτονες ίσως των θετικών (συνθηκών)
Σε καμία περίπτωση όμως ήρωες! Ο ήρωας δεν είναι άλλο από το κύριο πρόσωπο στο υψηλό εκείνο επίπεδο που λειτουργεί σε ένα συμβάν που ήδη...υπάρχει.

Στην επόμενη ερώτηση σου, επειδή μου μοιάζει κάπως....εισαγγελικός ο τρόπος που τις απευθύνεις, θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω.
Εκτός κι αν αλλάξεις στιλ...συζήτησης, φίλε eco-warrior και το επιδοκιμάσω, διότι ήρωας μπορεί να μην είμαι αλλά κύριος του εαυτού μου...ναι.

Εσύ; ;)

Προσπαθώ να καταλάβω και να με καταλάβω.
Με παρεξήγησες! Δεν σου απευθύνθηκα με ύφος εισαγγελέως.

Κύριος του εαυτού μου; Θα λεγα ναι. Ταυτόχρονα, όμως, έχω ορισμένες αμφιβολίες: μήπως είμαι απλώς το αποτέλεσμα εξωτερικών επιδράσεων και συνάμα της γενετικής κληρονομιάς μου; Έχω επιλογή; Είμαι ελεύθερος; Άρα μπορώ να 'μαι κύριος του εαυτού; Σκέφτομαι, όμως, ότι η αμφισβήτηση αυτή ενδέχεται να υπονομεύει την δυνατότητά μου να είμαι κύριος του εαυτού μου. Επίτρεψέ μου, άλλη μια σκέψη: όλα τα παραπάνω σχετίζονται με την κυριότητα του εαυτού;

Χρησιμοποιήσα λανθασμένα τη λέξη "ήρωας", αντί της λέξης "δημιουργός". Τέλος πάντων, αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν οι άνθρωποι έχουν τη δυνατότητα να γίνουν κύριοι της ιστορίας τους. Αν μπορούν ν 'αντιστέκονται και να δημιουργούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Χρησιμοποιήσα τη λέξη "ήρωας", αντί της λέξης "δημιουργός"
Ας μη πελαγοδρομούμε λοιπόν με αφορμή τον ορισμό του....ήρωα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top