Αποτρίχωση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Άντρες; Επειδή δεν το πρόσεξε ο φίλος σου, είναι αυτόματα αντρικό χαρακτηριστικό; Τα κεριά είναι τα ίδια, για άντρες και γυναίκες, απ' όσο ξέρω. Εγώ πάλι, αν ήμουν γυναίκα, θα χαιρόμουν με την πληθώρα των επιλογών που θα είχα (και των τιμών). Δεν θα πω ότι δεν υπάρχει ταλαιπωρία. Είπα όμως, ο καθένας να είναι αυτό που θέλει. Εγώ αποτρίχωση κάνω, πρωτίστως, για την προσωπική μου αυτοεκτίμηση. Κι αν σου πω, ότι καμια δεν το πρόσεξε; Θα με πιστέψεις; Πρέπει να πω κι εγώ: γυναίκες..; Όχι, εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αρκτούρο, έχεις δίκιο για τη γενίκευση. Το είπα πιο πολύ εν είδει αστεϊσμού.

Εφόσον τα κεριά είναι ίδια και για άντρες και για γυναίκες γιατί αρνήθηκαν να σού κάνουν αποτρίχωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πες μου εσύ,..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Γιατί είναι ινστιτούτο μόνο για γυναίκες και οι πελάτισσες θα θορυβηθούν αν δουν κάποιον άντρα; Χαζό μού ακούγεται και που το λέω. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο και για άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Γιατί είναι ινστιτούτο μόνο για γυναίκες και οι πελάτισσες θα θορυβηθούν αν δουν κάποιον άντρα; Χαζό μού ακούγεται και που το λέω. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο και για άντρες.

ίσως φταίει που οι άντρες λόγω ορμονών, μαδάμε κι από μόνοι μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αρκτούρε, απαράδεκτο. Ποιός ξέρει, μπορεί να έγιναν τίποτα παράπονα, αλλά για να μην κάνουμε υποθέσεις, γιατί δεν ρώτησες? Το πρώτο που θα ρωτούσα είναι "γιατί".
Μετά λυπης μου μόλις διαπίστωσα από τα προηγούμενα ποστ ότι έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που ξεκίνησα laser. Έχει κανείς/καμιά εμπειρία? Η αλήθεια ότι μόνο τις τελευταίες φορές μου το ανέβασε στο 20. Και έκανα 3-4 καψιματάκια στα πόδια γιατί είμαι πολύ ανοιχτόχρωμη. Αλλά δεν λένε ποτέ πόσο καιρό θα πάρει. Σου λένε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
όταν η μόνη -ως τώρα- οριστική και ριζική μέθοδος αποτρίχ*ωσης είναι η ηλεκτρόλυση θύλακου τρίχας με το πρόουμπ, είναι να απορεί κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κορίτσια, το γιατί κρύβεται στην αντίληψη. Πλέον, έχω περάσει στην αντεπίθεση. Αλλά, μην τρελαθούμε, σαφώς έχει ινστιτούτα και για άντρες. Όχι μόνο για άντρες. Ένα τέτοιο πανελλαδικά, έχω υπόψιν μου. Ας είναι για όλους, όμως. Η ομορφιά δεν έχει φύλο. Laser δεν έχω κάνει, και για τα χρήματα, αλλά και για όλα τα άλλα που ψιλοφοβάμαι. Στράτος, αν μαδούσαμε καλά θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Στράτος, αν μαδούσαμε καλά θα ήταν.

το γεγονός πως ακόμα κρατάω την γούνα μου, δεν σημαίνει κάτι. Έχω συμμαθητές γλόμπους εδώ και χρόνια. Το μηριαίο φαγείν αδύνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εσύ είσαι πιο γρήγορος κι απ'τον Λούκυ Λουκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
η σκιά μας όμως ούτε φωτόλυση χρειάζεται ούτε κανα ζόρι τραβάει με τις τσαγκαρότριχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κάνω αποτρίχωση με κερί μόνη μου σε χέρια, πόδια, κοιλιά και λίγο πλάτη. Έχω δοκιμάσει όλα τα είδη.
Το λέιζερ κάνει θαύματα αλλα αν δεν έχεις λύσει το ορμονολογικό σου πρώτα δεν βοηθάει και τόσο.
Επίσης και το κόστος είναι αρκετά μεγάλο.
Φρύδια τσιμπιδάκι κλασσικά και πρόσωπο με τη μέθοδο της κλωστής. Αυτό πάω και μου το κάνουν, είναι αρκετά φτηνό και μέσα σε 5-10 λεπτά ξεμπέρδεψα.
Το πρόβλημα μου είναι όταν πάω στις δύσκολες μέρες. Νιώθω το δέρμα μου πιο ευαίσθητο και πονάω πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αν κανω λειζερ μια μονο φορα θα εχει μονιμο αποτελεσμα για κανα 3μηνο; Απλα ηθελα να κανω μια φορα κατα τα τελη Μαιου αν ληξει η καραντινα και ήλπιζα το αποτελεσμα να κραταει μεχρι και τον Αυγουστο.
Παιζει ρολο και πόσο έντονη τριχοφυΐα έχεις στο ποσο γρηγορα θα ξαναβγουν οι τριχες; Ή οχι;
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτησω κατι αν κανω λειζερ μια μονο φορα θα εχει μονιμο αποτελεσμα για κανα 3μηνο; Απλα ηθελα να κανω μια φορα κατα τα τελη Μαιου αν ληξει η καραντινα και ήλπιζα το αποτελεσμα να κραταει μεχρι και τον Αυγουστο.
Παιζει ρολο και πόσο έντονη τριχοφυΐα έχεις στο ποσο γρηγορα θα ξαναβγουν οι τριχες; Ή οχι;

Πόσες συνεδρίες laser χρειάζονται; Υπάρχει επαναληπτική συνεδρία;

Συνήθως οι συνεδρίες που απαιτούνται είναι 6-8 για το σώμα και 8-10 για το πρόσωπο με μεσοδιαστήμα 45-60 ημερών. Η αποτελεσματικότητα της αποτρίχωσης με laser και κατ’ επέκταση ο αριθμός των συνεδριών που θα απαιτηθούν, εξαρτάται από:

  • το μηχάνημα που επιλέχθηκε
  • το φύλο
  • την ποιότητα της τρίχας
  • το χρώμα της επιδερμίδας (φωτότυπος)
  • την ανατομική περιοχή
  • την ύπαρξη ή όχι ορμονικών διαταραχών
Σε κάθε περίπτωση, η εξατομίκευση της θεραπείας από ιατρό εξασφαλίζει εξαιρετικά αποτελέσματα.

Καθώς οι φάσεις ανάπτυξης της τρίχας διαφοροποιούνται από περιοχή σε περιοχή, απαιτούνται επαναληπτικές συνεδρίες σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Οι τρίχες που αναγνωρίζονται περισσότερο από το laser και άρα καταστρέφονται είναι αυτές που βρίσκονται σε φάση ανάπτυξης (αναγενή φάση), οπότε η επόμενη συνεδρία μπορεί να γίνει – ανάλογα με το σημείο του σώματος, όταν τα τριχοθυλάκια που βρίσκονταν σε στάδιο ηρεμίας (τελογενή φάση) ολοκληρώσουν τον κύκλο τους και μπουν σε στάδιο ανάπτυξης. Συνήθως, αυτό μεταφράζεται σε ένα διάστημα 15-20 ημερών από τη συνεδρία της αποτρίχωσης.

Από εδώ.
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αν κανω λειζερ μια μονο φορα θα εχει μονιμο αποτελεσμα για κανα 3μηνο; Απλα ηθελα να κανω μια φορα κατα τα τελη Μαιου αν ληξει η καραντινα και ήλπιζα το αποτελεσμα να κραταει μεχρι και τον Αυγουστο.
Παιζει ρολο και πόσο έντονη τριχοφυΐα έχεις στο ποσο γρηγορα θα ξαναβγουν οι τριχες; Ή οχι;

Αν είναι η πρώτη φορά που θα κάνεις λεηζερ, δεν πρόκειται να σου κρατήσει τρίμηνο. Σε 1,5-2 μήνες θα αρχίσουν να ξαναβγαίνουν οι τρίχες. Βεβαια εξαρταται κ το σημείο που θέλεις να χτυπήσεις αλλα και πάλι το λεηζερ εχει αποτελεσματα σε βαθος χρονου.
Αν εχεις κανει προηγούμενες συνεδρίες με λεηζερ, μπορει να δεις καλυτερο αποτελεσμα.
Εγω, για παραδειγμα, τα ποδια μου πλεον τα χτυπώ μια φορα το χρονο. Αλλα έκανα συνεχεις συνεδριες περιπου ενα χρονο.
Όσο πιο εντονη τριχοφυια εχεις τοσο θα επιμενουν στην επανεμφανιση τους οι τριχες.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Για ποδια ενδιαφερομαι και εγω. Δηλαδη μετα απο ενα χρονο ποσο συχνα αρχισες να κανεις λειζερ;
Ειχες εντονη τριχοφυία;
Ποσο κοστιζε η συνεδρια και τι λειζερ εκανες;
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Για ποδια ενδιαφερομαι και εγω. Δηλαδη μετα απο ενα χρονο ποσο συχνα αρχισες να κανεις λειζερ;
Ειχες εντονη τριχοφυία;
Ποσο κοστιζε η συνεδρια και τι λειζερ εκανες;

Είχα πολυ έντονη τριχοφυία στα ποδια και ειδα καλο αποτελεσμα μετα απο εξι συνεδριες. Εκτοτε κανω λεηζερ συνηθως καθε Μαιο. Φετος σκεφτομαι να χτυπησω μονο τους μηρους, οι γαμπες εχουν καθαρισει.
Έκανα με λεηζερ Αλεξανδριτη σε πολυ καλη προσφορα των 60€ την συνεδρια+επαναληπτικο.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
αποτελεσμα μετα απο εξι συνεδριες. Εκτοτε κανω λεηζερ συνηθως καθε Μαιο. Φετος σκεφτομαι να χτυπησω μονο τους μηρους, οι γαμπες εχουν καθαρισει.
Έκανα με λεηζερ Αλεξανδριτη σε πολυ καλη προσφορα των 60€ την συνεδρια+επαναληπτικο
Καλημέρα. Α πολυ καλά δηλαδη.
Αμα εκανες καπου στην Αθηνα ενδιαφέρομαι και εγω αν ειναι να μου πεις που πηγες σε προσωπικο μηνυμα.
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Α οκ τοτε! Ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως.
Αυτο που με ανησυχεί ειναι οι μηροι γιατι διαβασα πως πρεπει να μην χτυπηθει το χνουδι γιατι μπορει μετα να γινει τριχα και να φουντωσει. Εγω επειδη δεν ειμαι και πολυ τριχωτή εχω ομως καποια τριχοφυία που μιας και θα κανω ποδια σιγουρα θελω να κανω και μηρους τι να κανω μισες δουλειες; Αλλα επειδη εχω στους μηρους ΚΑΙ χνουδι εκτος απο τριχα με ανησυχει μην γινει καποιο λάθος. Και υποθετω αν κανουν εκει καποιο λαθος μετα δεν θα σου κανουν δωρεαν συνεδριες να στο διορθώσουν. :(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top