• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ο Αϊνστάιν ήταν ανορθόγραφος...

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ορθογραφικό αρχίζει να είναι πρόβλημα για τους άλλους όταν τα γραπτά κάποιου είναι τόσο ανορθόγραφα που δεν μπορούν να διαβαστούν.
Άλλο να πει κανείς
"Καλλυμαίρα ύσε καλά; Αιγό νηόθο είπαίρωχα!"
και άλλο να πει κανείς
"Καλημέρα, είσε καλά; Εγώ νηώθω υπέροχα!".
Και τα δύο είναι ανορθόγραφα, αλλά το πρώτο απαιτεί μεγάλη προσπάθεια να διαβαστεί. Στο δεύτερο απλά γίνονται αντιληπτά τα λάθη αλλά δεν επιδρούν ιδιαίτερα στην κατανόηση του κειμένου. Οπότε η απάντηση στο αν ενοχλούν τους ορθογραφημένους τα ορθογραφικά λάθη είναι "αναλόγως τα λάθη και την ποσότητα τους.".
Κατά συνέπεια, όσο μπορεί να βελτιωθεί κανείς, καλό είναι. Θυμάμαι τον Κρονάκο που όταν είχε πρωτογραφτεί στο φόρουμ τα γραπτά του μάλλον πλησίαζαν την πρώτη κατηγορία. Μετά απο καιρό και μάλλον και προσπάθεια απο τη μεριά του, όλοι νομίζω έχουμε δει τεράστια διαφορά, πλέον γράφει κανονικότατα.
Το ίδιο και ο σύντροφος μου. Όταν τον γνώρισα έγραφε πολύ ανορθόγραφα. Πλέον, μετά απο δική του (και λίγη δική μου) προσπάθεια γράφει κανονικά και άντε να κάνει ένα ορθογραφικό λάθος στην πρόταση και εάν.
Το χειρότερο για έναν ανορθόγραφο είναι να καταφύγει στη γνωστή δικαιολογία "μεγάλωσα πια, δεν αλλάζει αυτό" και να μην προσπαθεί κάν. Αν προσπαθήσει, κάτι θα καταφέρει. Ίσως να μην γίνει ο πιο ορθογραφημένος, αλλά σίγουρα τα γραπτά του θα γίνουν πιο ευανάγνωστα. Το έχω δει πολλές φορές να γίνεται, ακόμα και μέσα στο φόρουμ (ειδικά μέσα στο φόρουμ, που τα γραπτά παίζουν πρωταρχικό ρόλο).

Disclaimer: Τα παραπάνω δεν αναφέρονται σε κανέναν συγκεκριμένα, απλά απαντώ σε κάποιες ερωτήσεις που τέθηκαν, αν ήθελα να πω σε κάποιον κάτι, θα το έλεγα με την (ενοχλητική πολλές φορές) ευθύτητα που με χαρακτηρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Είναι ειδικοί για την δυσλεξία
Μπορείς να δοκιμάσεις ίσως σε κάποιο κέντρο λογοθεραπείας

Ερώτηση γλωσσολόγος και λογοθεραπευτής είναι το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όχι... δε νομίζω δλδ :hmm:
γλωσσολόγος είναι αυτός ο οποίος ασχολείται με την γλώσσα ως ιστορικός
γνωρίζει ρίζες της γλώσσας κλπ. Είναι κάτι σαν καθηγητής θεωρητικός

λογοθεραπευτής είναι ο γιατρός που θεραπεύει ή βοηθάει ασθενείς με πρόβλημα στον "λόγο" τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
όχι... δε νομίζω δλδ :hmm:
γλωσσολόγος είναι αυτός ο οποίος ασχολείται με την γλώσσα ως ιστορικός
γνωρίζει ρίζες της γλώσσας κλπ. Είναι κάτι σαν καθηγητής θεωρητικός

λογοθεραπευτής είναι ο γιατρός που θεραπεύει ή βοηθάει ασθενείς με πρόβλημα στον "λόγο" τους

Ωραία θα το ψάξω τότε να δώ που μπορώ να απευθυνθώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Πάντως Μάνια μου, δεν πρέπει να ντρέπεσαι καθόλου να κοιτάξεις το ζήτημα αν σε προβληματίζει.

Μια φίλη μου έλεγε για ένα συμφοιτητή της ο οποίος έμαθε ότι είναι δυσλεκτικός σε μεγάλη ηλικία (δε θυμάμαι τώρα πόσο) και κυριολεκτικά "σώθηκε" γιατί ως τότε και στο σχολείο και μετέπειτα στο πανεπιστήμιο όπου πέρασε με χιλια ζόρια τον αντιμετωπίζαν σα χαζούλη. Ενώ το παιδί όταν επρόκειτο για κοινωνικά θέματα ήταν άπιαστό, όταν έπρεπε να ασχοληθεί με πιο "επιστημονικά" ζητήματα χανόταν εντελώς.

Τέλος πάντων, όχι ότι η ανορθογραφία σημαίνει δυσλεξία φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
όχι... δε νομίζω δλδ :hmm:
γλωσσολόγος είναι αυτός ο οποίος ασχολείται με την γλώσσα ως ιστορικός
γνωρίζει ρίζες της γλώσσας κλπ. Είναι κάτι σαν καθηγητής θεωρητικός

λογοθεραπευτής είναι ο γιατρός που θεραπεύει ή βοηθάει ασθενείς με πρόβλημα στον "λόγο" τους
όπως τα λες, είναι είναι, με την διευκρίνηση ότι ο λογοθεραπευτής δεν είναι γιατρός (δεν έχει τελειώσει ιατρική, αλλά σχολή λογοθεραπείας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όπως τα λες, είναι είναι, με την διευκρίνηση ότι ο λογοθεραπευτής δεν είναι γιατρός (δεν έχει τελειώσει ιατρική, αλλά σχολή λογοθεραπείας)
ευχαριστώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top