Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,952 μέλη και 2,477,915 μηνύματα σε 78,915 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 344 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μετατροπές αρχείων video

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 20:06, 16-06-12:

Ποιος μορφότυπος video είναι καλύτερος σε ποιότητα;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,315 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 10:48, 21-06-12:

Εν γένει οι πιο καινούριοι codecs είναι πιο ποιοτικοί όταν έχεις ίδια bitrates. Μάλλον αυτή τη στιγμή το πιο ποιοτικό είναι να χρησιμοποιήσεις H264. Δεν έχουν όμως τρομερές διαφορές οι παλιότεροι codecs.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 17:14, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από In Flames
βρε παιδιά, βρήκα τρόπο να κατεβάζω τα video από youtube (και πιστεύω δεν είμαι ο μόνος), αλλά τα αποθηκεύω στο pc με μορφή flv. μπορώ να τα μετατρέψω σε αρχεία τύπου π.χ. mpeg ή wmv??? παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει...thanks...:thanks::thanks::thanks:

Σημείωση: Για μετατροπή αρχείων ήχου (mp3 κτλ) δείτε εδώ
Αν έχεις linux, δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα παραπάνω. Χρησιμοποιείς το avconv, το οποίο το έχει απ' την μάνα του. Υπάρχει και αντίστοιχο install για Windows, νομίζω εδώ.

Υποστηρίζει ... ό,τι θες. Free και κάνεις και τη δουλειά σου άνετα. Με 2-3 γραμμές scripting, προφανώς, μπορείς και να κάνεις και μαζικές μετατροπές αρχείων. Μπορείς είτε να μετατρέψεις ένα video από ένα format σε ένα άλλο (mp4 -> mpeg) ή ακόμα και να απομονώσεις μόνο τον ήχο, αν θες θες για την μουσική του (mp4 -> mp3).

Υποστηρίζει, ούτε λίγο ούτε πολύ, τα εξής:

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 17:16, 25-07-12:

Αν έχεις μόνο windows ;
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 17:19, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Αν έχεις μόνο windows ;
Να βάλεις linux.

Έδωσα ήδη link στην 1η πρόταση για Windows.
Δεν το έχω δοκιμάσει under Windows, πάντως γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,633 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 17:29, 25-07-12:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο topic, πάντως ένα πολύ καλό πρόγραμμα για μετατροπές αρχείων media είναι το Format Factory! Πλήρες και δωρεάν.
1
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε: στις 17:40, 25-07-12:

http://ytconv.net/

Και γιατί να μην τα κατεβάζει αμέσως σε mp4/avi μορφή και να μπλέκει με μετατροπές;
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 17:51, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Monte Cristo
Και γιατί να μην τα κατεβάζει αμέσως σε mp4/avi μορφή και να μπλέκει με μετατροπές;
Ανέβασε εσύ 200 MB με 1 Mbps upload στην καλύτερη περίπτωση και πες πόση ώρα θες. Χώρια που δεν προσφέρεται για mass conversion και συμφωνείς με terms of service που κρατάνε διάφορα στοιχεία της σύνδεσής σου.

Για μένα είναι σαν να χρησιμοποιείς πυρηνική κεφαλή για να σκοτώσεις ένα κουνούπι...
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε: στις 18:04, 25-07-12:

Γιατί να ανεβάσει δεδομένα; θα ξανακατεβάσει απλά τα βίντεο που ήδη έχει και από εδώ και πέρα αν το κάνει έτσι θα τα έχει όλα σε mp4 μορφή. Δεν χρειάζεται να κάνει upload τίποτα.
Για το mass conversion συμφωνώ αλλά αφού δεν ξέρουμε για πόσα βίντεο μιλάμε ακριβώς, δεν μπορώ να πω αν η λύση που είπα είναι λάθος ή όχι. Μήπως το ανέφερε κάπου και δεν το είδα;
Όσο για τα στοιχεία που κρατάει ( http://ytconv.net/terms.php ) δεν νομίζω να είναι διαφορετικά από ότι κρατάνε πολλά site. Ακόμα και αυτο που γράφουμε τώρα (e-steki), ξέρει σίγουρα την ΙΡ, τον browser, το λειτουργικό, τον provider, πότε μπήκες, πότε βγήκες, που έκανες κλικ, ποιες διαφημίσεις κλίκαρες κλπ. Στην τελική τα βίντεο που ήδη έχει αλλά και αυτά που θα μετατρέψει στο μέλλον, τα κατέβασε ή θα τα κατεβάσει από παρόμοιο πρόγραμμα/site που κάνει τα ίδια ή παρόμοια logs
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 18:09, 25-07-12:

θα ξανακατεβάσει απλά τα βίντεο που ήδη έχει
Και αν δεν υπάρχει στο youtube και είναι δικό του;
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε: στις 18:10, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και αν δεν υπάρχει στο youtube και είναι δικό του;
Που το αναφέρει αυτό στο μηνυμά του;
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 18:12, 25-07-12:

Που το αναφέρει αυτό στο μηνυμά του;
Δεν δίνουμε λύσεις μόνο για ένα άτομο, αλλά καλύπτουμε όσο το δυνατόν περισσότερες περιπτώσεις... not;
Αναφέρω, απλώς, ότι εάν έχεις δικά σου (μεγάλα) videos στον σκληρό σου, η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ένα local πρόγραμμα.

That's all!
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε: στις 18:19, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αναφέρω, απλώς, ότι εάν έχεις δικά σου (μεγάλα) videos στον σκληρό σου, η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ένα local πρόγραμμα.

That's all!
Σίγουρα, τότε χρειάζεται πρόγραμμα. Εξάλλου, το λινκ που έδωσα είναι για να κατεβάζει βίντεο από το youtube και μόνο. Δεν μπορεί να μετατρέψει δικά μου βίντεο.
Τέλος, ζήτησε λύση σε συγκεκριμένο πρόβλημα. Του έδωσα λύση με βάση τα όσα έγραψε. Δεν είμαι μαντης να ξερω αν έχει περισσότερες αναγκες από αυτές που γράφει. Σε αυτό που έγραψε, πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να τα κατεβάζει αμέσως στην μορφή που θέλει, από το να κατεβάζει σε flv και μετά να τα μετατρέπει τοπικά.
Όλα είναι σχετικά , ανάλογα τις ανάγκες που έχει ο καθένας. Το να έχει κάποιος πληθώρα τρόπων για να λύσει ένα πρόβλημα νομίζω ότι είναι θετικό. Και βέβαια θα κάνει ότι γουστάρει και θα προτιμήσει την λύση που θέλει.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Συμπίεση video - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Software.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-11-10 στις 03:11.
    • Μετατροπές Flip-Flops (help) - Από teo
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-01-08 στις 00:06.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα