• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περί εξαρτήσεων και εθισμών

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εχει σημασια το στερητικο συνδρομο γιατι ενας ηρωινομανης μπορει να κοψει την ηρωινη χωρις κανενα προβλημα μαχαιρι. Ενας αλκοολικος ΔΕΝ μπορει να κοψει το ποτο μαχαιρι, οχι γιατι δεν εχει αρκετη θεληση αλλα γιατι μπορει να παιθανει.

Το συνδρομο στερησης της ηρωινης ειναι ενα φοβερα επιπονο κρυολογημα πρακτικα. Καταροη, τρομος, πονος στα κοκαλα, διαρεια, αυπνιες κτλ κτλ. Το στερητικο συνδρομο του αλκοολ ειναι μια συνεχης κριση πανικου κατα την οποια εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα τρελαθεις, η καρδια σου χτυπαει σαν τρελλη, ιδρωνεις και ξειδρωνει, πονας, τα παντα σε τρομαζουν τοσο πολυ που παραλυεις και βεβαια ακριβως ΕΠΕΙΔΗ χτυπαει η καρδια πολυ μπορει να παθεις ανακοπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχει σημασια το στερητικο συνδρομο γιατι ενας ηρωινομανης μπορει να κοψει την ηρωινη χωρις κανενα προβλημα μαχαιρι. Ενας αλκοολικος ΔΕΝ μπορει να κοψει το ποτο μαχαιρι, οχι γιατι δεν εχει αρκετη θεληση αλλα γιατι μπορει να παιθανει.

Το συνδρομο στερησης της ηρωινης ειναι ενα φοβερα επιπονο κρυολογημα πρακτικα. Καταροη, τρομος, πονος στα κοκαλα, διαρεια, αυπνιες κτλ κτλ. Το στερητικο συνδρομο του αλκοολ ειναι μια συνεχης κριση πανικου κατα την οποια εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα τρελαθεις, η καρδια σου χτυπαει σαν τρελλη, ιδρωνεις και ξειδρωνει, πονας, τα παντα σε τρομαζουν τοσο πολυ που παραλυεις και βεβαια ακριβως ΕΠΕΙΔΗ χτυπαει η καρδια πολυ μπορει να παθεις ανακοπη.
Δεν έχω γνώση του αντικειμένου αλλά μήπως ωραιοποιείς την ηρωίνη περιγράφοντας το σύνδρομο στέρηση της ως ένα φοβερά επίπονο κρυολόγημα; Μιλάμε για την ηρωίνη, που στην τελική ούτε οι χρήστες της δεν είναι ευτυχισμένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν έχω γνώση του αντικειμένου αλλά μήπως ωραιοποιείς την ηρωίνη περιγράφοντας το σύνδρομο στέρηση της ως ένα φοβερά επίπονο κρυολόγημα; Μιλάμε για την ηρωίνη, που στην τελική ούτε οι χρήστες της δεν είναι ευτυχισμένοι...

https://www.druglibrary.org/gh/how_bad_is_heroin_withdrawal.htm

διαβασε.

Και τι παει να πει την ωραιοποιω?

Ξερω κοσμο που χρησημοποιει ηρωινη η οποιοδηποτε αλλο οπιοειδες χωρις προβληματα, οπως καποιος περιστασιακος χρηστης αλκοολ.

Για καθε ενα τελειωμενο πρεζακι που βλεπεις στο δρομο υπαρχουν 100 λειτουργικοι και 1000 που απλα το κανουν μια στο τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξερω κοσμο που χρησημοποιει ηρωινη η οποιοδηποτε αλλο οπιοειδες χωρις προβληματα, οπως καποιος περιστασιακος χρηστης αλκοολ.
Για καθε ενα τελειωμενο πρεζακι που βλεπεις στο δρομο υπαρχουν 100 λειτουργικοι και 1000 που απλα το κανουν μια στο τοσο.
Τι σημαίνει το χωρίς κανένα πρόβλημα; Και εγώ είμαι καπνιστής νικοτίνης. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα (κοινωνικό ή ψυχολογικό ή έτσι μου είπαν :P) αλλά δεν θα ήθελα να ήμουν. Και μην αρχίσεις τώρα ότι είναι εύκολο να το κόψω ή ότι δεν θέλω γιατί αν ήθελα θα μπορούσα. Αντικειμενικά η νικοτίνη είναι εθιστική και ο εθισμός στην πράξη είναι αυτό, να νομίζεις ότι δεν είναι εύκολο. Όποτε εμένα δεν με νοιάζει αν για κάθε 10 πρεζάκια στο δρόμο υπάρχουν 1000 λειτουργικοί, άλλα πόσοι από τους χρήστες θα ήθελαν να είναι χρήστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το συνδρομο στερησης της ηρωινης ειναι ενα φοβερα επιπονο κρυολογημα πρακτικα. Καταροη, τρομος, πονος στα κοκαλα, διαρεια, αυπνιες κτλ κτλ.



Ασχετο, δλδ μπορώ να πάρω ηρωίνη για αυτό το κρυολόγημα που δεν περνάει με τπτ;
:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Τι σημαίνει το χωρίς κανένα πρόβλημα; Και εγώ είμαι καπνιστής νικοτίνης. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα (κοινωνικό ή ψυχολογικό ή έτσι μου είπαν ) αλλά δεν θα ήθελα να ήμουν. Και μην αρχίσεις τώρα ότι είναι εύκολο να το κόψω ή ότι δεν θέλω γιατί αν ήθελα θα μπορούσα. Αντικειμενικά η νικοτίνη είναι εθιστική και ο εθισμός στην πράξη είναι αυτό, να νομίζεις ότι δεν είναι εύκολο. Όποτε εμένα δεν με νοιάζει αν για κάθε 10 πρεζάκια στο δρόμο υπάρχουν 1000 λειτουργικοί, άλλα πόσοι από τους χρήστες θα ήθελαν να είναι χρήστες.

Υπαρχει διαφορα αναμεσα στην σωματικη εξαρτιση και τον εθισμο. Μεσα στον ορισμο του εθισμου ειναι η προσωπικη πεποιθηση οτι αυτο προκαλει προβλημα.

Για να γινω πιο σαφης, οι περισοτεροι ανθρωποι ειναι εξαρτημενοι στο καφε (δηλαδη αν τον σταματησουν εχουν συμπτωματα στερησης) αλλα οχι εθισμενοι ακριβως επειδη ΔΕΝ τους προκαλει κανενα προβλημα ουτε το αντιλαμβανονται σαν τετοιο.

Κατα dsm IV:

Εξαρτηση ειναι ενας δυσπροσαρμοστικος τυπος χρησης ουσιων που οδηγει σε κλινικα σημαντικη εκπτωση η
υποκειμενικη ενοχληση οπως εκδηλωνεται με τρια η περισσοτερα απο τα παρακατω μεσα σε ενα ευρως 12 μηνων:
  • ανοχη
  • στερητικο συνδρομο
  • απολεια ελεγχου στην διαρκεια η την ποσοτητα χρησης της ουσιας
  • αποτυχημενες προσπαθειες ελατωσης η διακοπης της χρησης
  • αναλωση μεγαλου ποσου χρονου η χρηματων στην ευρεση, χρηση η αποκατασταση απο την χρηση, της ουσιας
    απομακρυνση απο σημαντικες κοινωνικες η επαγκελματικες δραστηριοτες λογο της χρησης της ουσιας
  • η χρηση εχει υποτροπιαζων χαρακτηρα
Αλλα τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει αν δεν υπαρχει κλινικη εικονα η υποκειμενικη δυσφορια. Συνεπως αν πινεις 10 καφεδες την ημερα, η καρδια σου εναι φυσιολογικη και αυτο δεν σε ενοχλει τοτε ΔΕΝ εχεις προβλημα εθισμου.

Ως εκ τουτου υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που χρησημοποιουν περιστασιακα ηρωινη η οποιοειδη για χαλαρωση και διασκεδαση και δεν τους ενοχλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την ανάλυση. Έμαθα πράγματα που δεν ήξερα
Ως εκ τουτου υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που χρησημοποιουν περιστασιακα ηρωινη η οποιοειδη για χαλαρωση και διασκεδαση και δεν τους ενοχλει.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος γιατρός που θα έβαζε στις φωνές σε κάποιον καπνιστή του ενός πακέτου του χρόνου, ωστόσο πόσο εύκολο είναι να μην αντισταθείς στο τσιγάρο;

Ναι πράγματι, μπορεί η κατάχρηση της ηρωίνης να δημιουργεί πρόβλημα αλλά πόσο εύκολο είναι πας στην δεύτερη και την τρίτη φορά; Νομίζω ότι τόσο εύκολο που δικαιολογείτε το κακό όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δηλαδη ολοι αυτοι που κανουν "πρεζα" και κλεβουν απο εδω και απο εκει για μια δοση το κανουν επειδη το γουσταρουν και οχι επειδη εχουν αναγκη την επομενη δοση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Salokin Somisa

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Στιχογράφος και μας γράφει απο Ληξούρι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γιατί ανθρώπε μου, αυτοί που φοράνε γράβατα και πίνουν καφέδες σε οικολογικές λευκές συσκευασίες είναι λιγότερο ζητιάνοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
"Λειτουργικο" δλδ πιος χρηστης θεωρειτε; Επειδη εγω δεν ξερω κανεναν που να κανει πρεζα και να μπορει να την κρατισει σε μια φορα στο τοσο... Η να μην δημιουργει προβληματα στον ευατο του, την οικογενια του, τον γενικοτερο περιγυρο του. Να μην φτανει καπια στηγμη στο σημειο να κλεψει γιατι δεν του φτανουν τα λευτα κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ωστόσο πόσο εύκολο είναι να μην αντισταθείς στο τσιγάρο;

Ναι πράγματι, μπορεί η κατάχρηση της ηρωίνης να δημιουργεί πρόβλημα αλλά πόσο εύκολο είναι πας στην δεύτερη και την τρίτη φορά; Νομίζω ότι τόσο εύκολο που δικαιολογείτε το κακό όνομα.

Το να αντισταθεις στο τσιγαρο ειναι απο ευκολο εως δυσκολο αναλογα το χαρακτηρα και τις συνθηκες, εγω δεν αντιστεκομαι στο τσιγαρο παροτι καπνιζω ελαχιστα (κυριολεκτικα 20-30 τσιγαρα το χρονο).

Ειναι οσο ευκολο η δυσκολο να γινεις αλκοολικος...

Το προβλημα με τις εθιστικες ουσιες ειναι οταν τις συνδιαζεις με καθημερινες συνηθειες η οταν οι συνθηκες κατω απο τις οποιες χρησημοποιεις την ουσια γινονται καθημερινοτητα (στην οποια περιπτωση you sould really get a job:P).

Παραδειγμα:

Καπνιζεις στα 15-16 με την παρεα στη καφετερια. Και το κρατας ετσι μονο οταν πας καθε σαβατοκυριακο. Ερχεται το καλοκαιρι και οι εξοδοι στη καφετερια γινονται καθημερινοτητα => κολησες στο τσιγαρο.

Καπως ετσι παει με ολα.

Το ιδιο και με την ηρωινη, το αλκοολ, το ζαναξ και το λεξοτανιλ.

Η απαγορευση τα κανει χειροτερα γιατι μαζι με την απαγορευση ερχεται η εστω περιστασιακη καταχρηση, οταν το αλκοολ ειχε απαγορευθει στην αμερικη οι ολικοι χρηστες αλκοολ μειωθηκαν αλλα ο αλκοολισμος αυξηθικε. Το ιδιο και η τοξικοση απο αλκοολ.

Ειναι στην ανθρωπινη φυση οταν βρισκεις κατι που θελεις αλλα γενικα δεν εχεις να πεφτεις με τα μουτρα. Οι ανθρωποι οταν εχουν να φανε πολυ καιρο οταν τρωνε τρωνε σαν γουρουνια. Κοιτα οσους κανουν διαιτα σε σχεση με καποιον που ΔΕΝ κανει διαιτα, ο ενας θα φαει μια πιτσα καθε δυο μερες (δηλαδη 4 πιτσες τη βδομαδα) ο αλλος θα φαει τεσσερις πιτσες σε μια καθησια (για περισοτερες λεπτομεριες δες το minessota semistarvation experiment).

Δεν λεω οτι η ηρωινη ειναι μια χαρα πραγμα, ειναι ενα εξαιρετικα ισχυρο φαρμακο του οποιου η χρηση για οποιοδηποτε μη ιατρικο σκοπο ειναι καθυστερημενη (btw το ιδιο ισχυριζομαι για το αλκοολ και τα ηρεμιστικα και ολα). Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ΔΕΝ μπορει να χρησημοποιηθει χωρις να γινει παρεμβατικη η χρηση της.

Δηλαδη ολοι αυτοι που κανουν "πρεζα" και κλεβουν απο εδω και απο εκει για μια δοση το κανουν επειδη το γουσταρουν και οχι επειδη εχουν αναγκη την επομενη δοση...

Δεν τους κανει η πρεζα να το κανουν αυτο, αλλα τους διευκολυνει. Σου ξαναλεω οτι για καθε εναν τετοιο ξερω δεκα αλλους που δουλευουν για τη δοση τους. Αν δεν θελει να δουλεψει αλλα θελει να ειναι πρεζακι τοτε φταιει το οτι ειναι αχρηστος τεμπελης, οχι οτι ειναι εθισμενος.

Λ
ειτουργικο" δλδ πιος χρηστης θεωρειτε; Επειδη εγω δεν ξερω κανεναν που να κανει πρεζα και να μπορει να την κρατισει σε μια φορα στο τοσο... Η να μην δημιουργει προβληματα στον ευατο του, την οικογενια του, τον γενικοτερο περιγυρο του. Να μην φτανει καπια στηγμη στο σημειο να κλεψει γιατι δεν του φτανουν τα λευτα κλπ....

Εσυ δεν ξερεις, εγω ξερω πολλους ανθρωπους που το κανουν μια φορα το εξαμηνο η το χρονο, πρωτοχρονιες και γενεθλεια για παραδειγμα. Αλλους που το κανουν μια στο τοσο γιατι τους αρεσει περισοτερο το σεξ, η γιατι γουσταρουν μια μερα να χαλαρωσουν με τροπο και βαθμο που κανενος ειδους διακοπες δεν το κανουν. Και αυτο το κανουν ΧΡΟΝΙΑ, ειναι επαγγελματιες οι περισοτεροι με πολυ καλες και αποδοτικες δουλειες, οικογενειες και προσωπο. Για την ακριβια ξερω ζευγαρι που γουσταρει μια στο τοσο οταν εχει κανονησει να φυγει διημερο με τα παιδια να κανουν κατι τετοιο. Εξαιρετικοι γονεις και ανθρωποι.

Δεν λεω οτι ειναι καλο, αλλα γινεται.

Και θα εκλαγεις απο το ποσοι ανθρωποι κανουν περιστασιακη χρηση ψυχοενεργων ουσιων χωρις να το ξερεις εσυ. Ποσοι εχουν κανει σε πρωτοχρονια/γενεθλεια/καφροπαρτυ κοκα? Νομιζω στην ελλαδα ο αριθμος ειναι 14%, το 14% των ανθρωπων εχει δοκιμασει καποιο "βαρυ" ψυχοενεργο, that is 1.400.000 ανθρωποι. Δεν νομιζω πως βλεπω τοσα πρεζακια στην ομονοια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fullmoon

Νεοφερμένος

Η Fullmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχει σημασια το στερητικο συνδρομο γιατι ενας ηρωινομανης μπορει να κοψει την ηρωινη χωρις κανενα προβλημα μαχαιρι.

Λολ!!! Εαν μπορουσανε οι χρηστες ηρωινης να "κοψουν" την δοση τους τοσο ευκολα...δεν θα υπηρχανε αυτες οι τεραστιες λιστες αναμονης στα ΚΕΘΕΑ και τα ΟΚΑΝΑ (και στους 2 οργανισους πρεπει να κανεις "κρατηση" για θεση αρκετο καιρο πριν!!!)! -κι αυτο προ κρισεως!Τωρα που με την κριση εκλεισαν και τα ΚΕΘΕΑ φανταζομαι πως το να βρεις θεση στον ΟΚΑΝΑ θα ειναι σαν να βρισκεις νερο στην ερημο.

Η ηρωινη προκαλει την πιο "ισχυρη"¨εξαρτηση. Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο το οτι ακομα και μετα απο θεραπεις καθε ειδους -ψυχοθεραπειες, ομαδικες ή ατομικες, μεθαδονη κλπ- ενα 90-99% ξανακυλαει στην ηρωινη.

Καπου, σε καποιο αλλο ποστ αναφερεις για το ζευγαρι φιλων σου... Οτι κανουν χρηση μια φορα τον χρονο, οταν γουσταρουν κλπ. Τι να πω..? Η εξαιρεση του κανονα θα ειναι. Βεβαια, σημαντικο ρολο οσον αφορα τον εθισμο (και εννοειται οτι οταν αναφερομαστε στην ηρωινη χρησιμοποιουμε λεξεις οπως εθισμος και εξαρτηση -γιατι το ακουσα κι αυτο) παιζει και ο τροπος που γινεται η χρηση (ενδοφλεβια ή μη).Σε καθε περιπτωση παντως ο χρηστης σταδιακα αυξανει την δοση του. Ετσι και τα ατομα που ξεκινανε καπνιζοντας την ηρωινη, καταληγουν να τρυπανε οποια φλεβα εχει απομεινει στο σωμα τους.

Το αλκοολ προκαλει επισης εξαρτηση. Βασικα το ολο θεμα ειναι ακυρο. Δεν εχει νοημα να συγκρινεις τις 2 ουσιες. Η καθε μια προκαλει αλλου ειδους εξαρτηση , εχει αλλες συνεπειες στον οργανισμο και αλλες δυσκολιες στην απεξαρτηση.

Αυτα. Γενικοταρε κανε κανα google το ολο θεμα των ουσιων πριν ξαναγραψεις κατι σχετικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αυτα. Γενικοταρε κανε κανα google το ολο θεμα των ουσιων πριν ξαναγραψεις κατι σχετικο

Σοβαρα?

Μηπως εσυ θα επρεπε να ψαξεις εσυ να δεις τι ειναι το delirius tremens που ειναι συμπτωμα της στερησης αλκοολ (και ολων των GABA αγωνιστων)?

ΤΟ συνδρομο στερησης της ηρωινης ενω ειναι τρομερα επιπονο ΔΕΝ ειναι επικυνδηνο. Το συνδρομο στερησης του αλκοολ ειναι πολυ πιθανα θανατηφορο. Ακομα και σε κλινικες συνθηκες οταν διακοπτουν καποιον απο αλκοολ το κανουν σταδιακα η αντικαθιστοντας το αλκοολ με καποια βενζοδιαζεπινη. Την ηρωινη απο την αλλη στην κοβουν και σου δινουν κανα ηρεμιστικο.

Σε καθε περιπτωση παντως ο χρηστης σταδιακα αυξανει την δοση του. Ετσι και τα ατομα που ξεκινανε καπνιζοντας την ηρωινη, καταληγουν να τρυπανε οποια φλεβα εχει απομεινει στο σωμα τους.

Ειναι πολυ σαφες οτι δεν εχεις καμια ιδεα απο φαρμακοκινητικη, φαρμακολογια αλλα ουτε και το ιδιο το φολκλορ της χρησης. Απο πλευρας φαρμακοκινητικης η αποροφηση μεσω των πνευμονων ειναι περιπου η ιδια με την ενδοφλεβια. Οι απολιες περιοριζονται κυριος στη μηχανικη εισπνοη του ατμου. Απο πλευρας "high" σαν mg προς mg ειναι περιπου το ιδιο.

Δευτερων ειναι ΛΙΓΟΙ αυτοι που περνανε απο το καπνισμα στη βελονα και ακομα λιγοτεροι αυτοι που περνανε απο την μυτη στο καπνισμα (εννοω περνανε μονιμα).

Τεσπα επειδη διαβασε την εκθεση του παγκοσμιου οργανισμου υγειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fullmoon

Νεοφερμένος

Η Fullmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πφφ, πως φανταζομαι κι εσυ, ετσι κι εγω δεν εχω διαθεση να μπω σε αντιπαραθεση. Ασε που παιζει να μιλαμε για διαφορετικα πραγματα.
Εσυ, αναφερεσαι αποκλειστικα στις συνεπειες του στερητικου συνδρομου. Πραγματι, εξαρτημενος απο το αλκοολ ανθρωπος μπορει να παθει delirium tremens το οποιο μπορει να επιφερει μεχρι και θανατο. Η πιθανοτητα ομως να παθει delirium tremens ειναι 1%.

Εγω αναφερομαι γενικοτερα στην χρηση ουσιων. Η πιθανοτητα να εξαρτηθεις στην ηρωινη ειναι μεγαλυτερη απ οτι στο αλκοολ. Επισης, η πιθανοτητα ν πεθανεις απο την ουσια αυτη καθ αυτη, ειναι κ παλι μεγαλυτερη στην ηρωινη.
Αυτα πολυ γενικα.

Οπως και ν χει, μακρια απ ολα -ή εστω με μετρο.

Μπεσος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kant

Νεοφερμένος

Ο nikos kant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Κυριοι-ες ,
διαβαζουν νεα παιδια και ισως θα επρεπε να πειτε ξεκαθαρα πως καθε ουσια σκοτωνει με πολυ ταλαιπωρια πριν.
Ανακοπη μπορει να υπαρξει σε καθε στερητικο.
MAKΡΥΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
https://www.druglibrary.org/gh/how_bad_is_heroin_withdrawal.htm

διαβασε.

Και τι παει να πει την ωραιοποιω?

Ξερω κοσμο που χρησημοποιει ηρωινη η οποιοδηποτε αλλο οπιοειδες χωρις προβληματα, οπως καποιος περιστασιακος χρηστης αλκοολ.

διάβασε και εσύ καλύτερα την πηγή σου για αρχή

όπου η υποκειμενικότητα των ενοχλήσεων υπογραμίζεται από τον ίδιο τον αρθρογράφο


In response, first let me point out that pain and suffering is a very subjective thing. Something that will cause one person to writhe in pain and beg for pain killers will barely disturb another person at all. In order to try to get some reasonable handle on how much pain and suffering someone is actually enduring, doctors will usually ask their patients to rate their pain on a scale of 1 to 10. Of course, all patients quickly learn that, if they want medication, then their chances are far better if they tell the doctor the pain is a 10. While pain is purely a personal thing, we cannot discount the motives that one might have when describing their pain.

Σε δεύτερη ταχύτητα μιας και αναφέρει scales εδώ μια λιγότερο υποκειμενική τεχνική αναγνώρισης των στερητικών όπως δίνεται από τα guidelines του NHS με δωράκι το Clinical Opiate Withdrawal Scale που έχει υιοθετηθεί στη Βρετανία.Εκτός του ότι υπάρχει varying degree of severity στις κλινικές κλίμακες αξίζει να σημειωθεί πως σε severe withdrawal το ΝΗS δίνει

Severe muscle spasm
Panic attacks
Severe agitation / aggression
Dehydration
Diarrhoea
Gastrointestinal colic


Κατά τα άλλα θα ήθελα να μου γνωρίσεις τον κόσμο που κάνει χρήση ηρωίνης σα να μην τρέχει τίποτα. Ανεξάρτητα από το τι στερητικά έχει η ηρωίνη δε θέλει και πολύ σκέψη να δούμε πως στη συντριπτική πλειοψηφία των δήθεν περιστασιακών χρήστων ηρωίνης η μετάβαση σε full blown συστηματική χρήση είναι ο κανόνας με την εξαίρεση να είναι ''ο κόσμος'' που ξέρεις μιας και στην Ελλάδα (εκτός αν τα πράγματα έχουν αλλάξει τόσο τραγικά από τότε που έφυγα και ο μέσος Έλληνας έχει δυνατότητα παρασκευής καθαρής ηρωίνης) η πρέζα του δρόμου βασιλεύει και σαφώς είναι άκρως επικύνδινη.Η full blown μετάβαση εξετάζεται επίσης σε συνάρτηση με το ψυχολογικό υπόβαθρο και εκεί είναι το σημείο που πρέπει να σταθούμε.Να κάνει κάποιος πρέζα 2 φορές το χρόνο η μια φορά στη ζωή του και να τον λέμε περιστασιακό χρήστη μου κάνει για overstatement με στόχο την ωραιοποίηση και απενοχοποίηση όπως τουλάχιστον εγώ αντιλαμβάνομαι τη διαλογική σου.Αντιθέτως με όποιο εξαρτημένο έχω εργαστεί αναφερόταν η σταδιακή μετάβαση σε συστηματική χρήση που μπορούσε να πάρει και χρόνια.

Σε κάθε περίπτωση η συστηματική χρήση ηρωίνης έχει debilitating συνέπειες με γενικότερη και ευρύτερη έκπτωση της λειτουργικότητας του χρήστη.Η εξάρτηση από την ηρωίνη σε αρκετές περιπτώσεις όπως είπα έχει και ψυχολογικό υπόβαθρο το οποίο είναι και το πιο δύσκολο να αντιμετωπιστεί με την συστηματική χρήση να έχει τραγικές συνέπειες στη ζωή του χρήστη και του περιβάλλοντος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να κάνει κάποιος πρέζα 2 φορές το χρόνο η μια φορά στη ζωή του και να τον λέμε περιστασιακό χρήστη μου κάνει για overstatement με στόχο την ωραιοποίηση και απενοχοποίηση όπως τουλάχιστον εγώ αντιλαμβάνομαι τη διαλογική σου.

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Πιστεύω ότι τόσο επικίνδυνα θέματα καλύτερα να είναι στις αντιλήψεις μας πιο άσχημα από ότι είναι, παρά το αντίθετο. Σε αντίθεση με τα "μαλακά" ναρκωτικά ή το αλκοολ που η απενοχοποίηση είναι θεμιτή, αυτό δεν μπορεί σταθεί για την περίπτωση της πρέζας αφού ο οποιοδήποτε "θετικό" της δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερης σημασίας από τον κίνδυνο του βέβαιου θανάτου.

Ναι, δέχομαι π.χ. λίγο κρασί δεν κάνει κακό, ασχέτως αν η κατάχρηση μπορεί να οδηγήσει στον θάνατο ή σε σοβαρά προβλήματα. Όμως η διαφορά απόστασης μεταξύ του ενός ποτηριού την εβδομάδα κρασιού και καθημερινού πιόματος είναι τόσο μεγάλη, σε αντίθεση με την ανάλογη απόσταση της πρέζας που είναι τόσο μικρή, που αυτή η διαφορά δείχνει ότι τα πράγματα δεν είναι απλά και σίγουρα όχι για παιχνίδια ή πειραματισμούς και επιπολαιότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λίγο κρασί δεν κάνει κακό
οντως,,
καλό κανει βασικα,,σε μεγαλυτερους ανθρωπους τονωνει την καρδια..

1-2 ποτηρακια την ημερα
η μανα μου την ποναει η καρδια της με το κρυο,,και μολις πιει ενα ποτηρακι,,της περναει αμεσως

εμενα ομως δεν μου αρεσει το κρασι με τιποτα.
οσο και αν μου δινουνε,,μου φαινεται πολυ οξινο,,μου χαλαει τη γευση,,(και γενικα το αλκοολ)

δεν ξερω αν και σε αλλους συμβαινει αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εχω εθιστει στην αρνητικοψηφια :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω,
αλλά στη σύγχρονη βιοχημεία
η μέτρηση των δεικτών τοξικότητας ή εθιστικότητας (στερητικά σύνδρομα)
περισσότερο από ποτέ αποδεικνύει πως
δεν είναι η ουσία που σκοτώνει αλλά η δόση.

μπορεί με 1 part per billion ΗCN ή πυκνού θειικού να τη βγάλεις λάδι
και αν φας μονοκοπανιά 2 κιλά ζάχαρη να πας άκλαφτος.


αυτό δε σημαίνει φυσικά ότι είναι καλό να βγάλουμε HCN σε αιθέριο έλαιο
και να ρίχνουμε σε ppm σταγόνες στο φαί. :P

το λέω επειδή τείνουν να δαιμονοποιηθούν ουσίες για τις οποίες
ο κόσμος ελάχιστα γνωρίζει, πχ στεροειδή ειδικά για ορισμένες κατηγορίες
αθλητών που το σωματικό οικοδόμημα χτυπάει στο μάτι
κι εγείρει ερωτήματα του τύπου: drugs or steroids, the story of mylife.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top