Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,389 μηνύματα σε 78,976 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 503 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οφθαλμικές επεμβάσεις με laser

gkm

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 119 μηνύματα.

O gkm έγραψε: στις 16:43, 17-03-12:

μακρια απο εγχειρήσεις!!

Υ.Γ. στην αστυνομια/στρατο δεχονται και με φακους επαφης δεν υπαρχει προβλημα
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,399 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 17:34, 17-03-12:

Παιδια ποτε ειναι η καταληλη ηλικια για laser;Θελω να πω μπορεις να κανεις με ασφαλεια στα 18 σου η χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα προκειμενου να σταθεροποιηθει η μυωπια;
Εγω εχω 11,5 βαθμους στο καθε ματι , φοραω γυαλια απο 1ος ετος.Η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα κουραστικη , ζαλιζεσαι ευκολα, χρειαζεσαι περισσοτερη ξεκουραση κλπ.Στο μελλον δε περιμενω η μυωπια μου να μηδενιστει με την εγχειριση, ουτε βιαζομαι να την κανω απλα θελω να μπορω να μπ[αινω με ανεση στη θαλασσα χωρις γυαλια και να αντιλαμβανομαι τι γινεται γυρω μου.
1
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

O diotima έγραψε: στις 17:48, 17-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Elena Kr
Παιδια ποτε ειναι η καταληλη ηλικια για laser;Θελω να πω μπορεις να κανεις με ασφαλεια στα 18 σου η χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα προκειμενου να σταθεροποιηθει η μυωπια;
Εγω εχω 11,5 βαθμους στο καθε ματι , φοραω γυαλια απο 1ος ετος.Η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα κουραστικη , ζαλιζεσαι ευκολα, χρειαζεσαι περισσοτερη ξεκουραση κλπ.Στο μελλον δε περιμενω η μυωπια μου να μηδενιστει με την εγχειριση, ουτε βιαζομαι να την κανω απλα θελω να μπορω να μπ[αινω με ανεση στη θαλασσα χωρις γυαλια και να αντιλαμβανομαι τι γινεται γυρω μου.
Για να κανεις εγχειρηση με λειζερ πρεπει η μυωπια σου να εχει σταθεροποιηθει για καποιο χρονικο διαστημα.Εμενα ο γιατρος μού ειπε οτι στην 3ετια σταθεροποιησης μπορω να προχωρησω σε εγχειρηση
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε: στις 18:01, 17-03-12:

υπαρχει πολυ υψηλο ποσοστο να επανελθει η μυωπια,αλλα και να εμφανιστουν και αλλα προβληματα μετα την εγχειρηση,οπως αστιγματισμος,και μεγαλη ξηροφθαλμια η οποια πλεον θα καθιστα αδυνατο να φορεθουν φακοι επαφης γιατι πολυ απλα το ματι ειναι 'οχι πια δακρυα'κυριολεκτικα,αλλα κ πολυ ευαισθητο στον ηλιο αερα κ ολα αυτα που προστατευε ο σκισμενος πλεον κερατοειδης.."αυτο οι οφθαλμιατροι το ονομαζουν διαμορφωση" δυστηχως ολα αυτα τα εμαθα κατοπιν εορτης...και αναρωτιομουν,μα που ηταν ολοι αυτοι οι οφθαλμιατροι και οπτικοι πιο μπροστακ ετσι μετα απο δυο χρονια ξαναγυρισα στα γυαλακια...

καλο ειναι να κανετε μια πολυ καλη ερευνα για το πως γινεται η εγχειρηση,και να παρετε πολλες διαφορετικες αποψεις.
Παράθεση

Evagelia_

Νεοφερμένος

H Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Evagelia_ έγραψε: στις 11:01, 18-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από gkm
μακρια απο εγχειρήσεις!!

Υ.Γ. στην αστυνομια/στρατο δεχονται και με φακους επαφης δεν υπαρχει προβλημα
Δεν δεχονται. Εχει καποιο οριο, το οποιο το υπερβαινω. Οταν σε εξεταζουν πρεπει να φορας κανονικα τα γυαλια και οχι φακους. Διαφορετικα δε θα εκανα απο αυτην την ηλικια. Επισης, μεχρι 1-1.5 βαθμο εχω ακουσει οτι μπορει να ανεβει. Αληθευει αυτο;
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε: στις 21:07, 19-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Evagelia_
Επισης, μεχρι 1-1.5 βαθμο εχω ακουσει οτι μπορει να ανεβει. Αληθευει αυτο;
γενικα δεν παει ετσι(εννοω αναλογα με τους βαθμους να ανεβαινει ή οχι)

μεχρι καποιοα συγκεκριμενη ηλικια ανεβαινει για πχ (συνηθως) μεχρι τα 24.Αυτο ομως ειναι ο κανονας και υπαρχουν αρκετες φορες και εξαιρεσεις....
Παράθεση

Evagelia_

Νεοφερμένος

H Evagelia_ έγραψε: στις 19:00, 08-04-12:

Καλησπερα παιδια! Εκανα την Παρασκευη laser... Ολα οκ! εκανα με τη μεθοδο LASIK.. Αμεσως μετα την επεμβαση εβλεπα αλλα μακρυα δυσκολευομουν.. Μετα απο κανενα δεκαλεπτο αρχισαν να με τσουζουν πολυ τα ματια, τα ειχα ολη την ωρα κλειστα ομως.. Γυρισα σπιτι, εφαγα, εβαλα κατι σταγονες που μου εδωσε ο οφθαλμιατρος και επεσα για υπνο! Την επομενη μερα ξυπνησα και εβλεπα πεντακαθαρα χωρις καμια απολυτως ενοχληση. Συνεχιζω να βαζω σταγονες.. Ευαισθησια στο φως δεν εχω. Ουτε και στον καπνο. Ολα πηγαν μια χαρααα
4
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε: στις 19:03, 08-04-12:

Καλησπερα παιδια! Εκανα την Παρασκευη laser... Ολα οκ! εκανα με τη μεθοδο LASIK.. Αμεσως μετα την επεμβαση εβλεπα αλλα μακρυα δυσκολευομουν.. Μετα απο κανενα δεκαλεπτο αρχισαν να με τσουζουν πολυ τα ματια, τα ειχα ολη την ωρα κλειστα ομως.. Γυρισα σπιτι, εφαγα, εβαλα κατι σταγονες που μου εδωσε ο οφθαλμιατρος και επεσα για υπνο! Την επομενη μερα ξυπνησα και εβλεπα πεντακαθαρα χωρις καμια απολυτως ενοχληση. Συνεχιζω να βαζω σταγονες.. Ευαισθησια στο φως δεν εχω. Ουτε και στον καπνο. Ολα πηγαν μια χαρααα
Συγχαρητήρια!!

Γενικά, η επέμβαση πως ήταν και κυρίως, πόσο σου κόστισε;
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 19:04, 08-04-12:

Στο σκοτάδι έχες; Να βλέπεις άσπρα πραγματάκια
Παράθεση

κaτε_αlx

Δραστήριο Μέλος

H κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 447 μηνύματα.

H κaτε_αlx Γήρνα πίσο ή έστο τειλεφόνα έγραψε: στις 21:09, 08-04-12:

Στις στρατιωτικές σχολές δέχονται με μυωπία κάπου στους 1-1,5 βαθμούς.
Για να κάνεις laser Elena Kr θα πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία σου κάπου στα 3χρόνια και να έχεις περάσει το 21έτος της ηλικίας σου. Εκτός βέβαια από ειδικές περιπτώσεις ( βλέπε στρατιωτικές σχολές) που γίνεται με ρίσκο δικό σου.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 21:43, 08-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Elena Kr
23 ετών

(έχεις πολλές ελπίδες και να μηδενιστεί )
2
Παράθεση

PanelliniesSuck (Λίζα)

Δραστήριο Μέλος

H Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H PanelliniesSuck Sparta, here I come. :P έγραψε: στις 16:36, 09-04-12:

Καλησπερίζω κι εγώ.
Έχω 6,5 βαθμούς μυωπίας σε κάθε μάτι και -αν δεν κάνω λάθος- 1,5 βαθμό αστιγματισμό και στα δύο μάτια. Οι γιατροί που με έχουν εξετάσει με έχουν διαβεβαιώσει πως η μυωπία μου θα μεγαλώσει κι άλλο λόγω "γονιδίων". Φοράω γυαλιά από τη δευτέρα δημοτικού και λόγω διαβάσματος, πιάνου και κληρονομικότητας τα μάτια μου έγιναν έτσι. Σίγουρα όμως θα κάνω την επέμβαση (?).
Τι κίνδυνοι υπάρχουν;
Παράθεση

Evagelia_

Νεοφερμένος

H Evagelia_ έγραψε: στις 19:57, 09-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Συγχαρητήρια!!

Γενικά, η επέμβαση πως ήταν και κυρίως, πόσο σου κόστισε;
Η επεμβαση καθως και οι επισκεψεις στον οφθαλμιατρο πριν και μετα την επεμβαση κοστισαν 2500 ευρω. Επισης, ο οφθαλμιατρος ειπε πως αν μου ανεβει ξανα η μυωπια εχω τη δυνατοτητα να ξανακανω laser χωρις να δωσω πολλα λεφτα αλλα κατι ψιλα. Στα 2500 ευρω δηλαδη συμπεριλαμβανεται και δευτερη επεμβαση.
Η επεμβαση διηρκεσε ενα τεταρτακι,αν οχι δεκαλεπτο! Δεν φοβηθηκα καθολου. Μου εδωσαν και ενα ηρεμιστικο πιο μπροστα. Μου εβαλαν αναισθητικο στο ματι,μετα ενα κλιψακι για να ειναι ανοιχτο (μη σε τρομαζει δε νιωθεις τιποτα!)Μου επλυναν το ματι. Δεν πολυκαταλαβα με τι,απλως ειναι λιγο ενοχλητικο γιατι το νερο ειναι κρυο!! Ενα μηχανημα ηταν ακριβως απο πανω μου και επρεπε συνεχεια να κοιταω ενα πρασινο φωτακι. Μετα ενα αλλο μηχανημα σαν να μου "πατησε'' το ματι και εχασα για 5-10 δευτερολεπτα το φως μου. Ο γιατρος ειπε σε καποιο σημειο κερατεκτομη ( διορθωστε με αν κανω λαθος, δεν το θυμαμαι ακριβως). Επειτα μου σκουπισαν το ματι και σειρα ειχε το αλλο. Δεν ποναει καθολου.Το αναισθητικο ''κανει τη δουλεια του''. Ειχα και το γιατρο να μου εξηγει τι κανει και να μου λεει συνεχως να κοιταζω το φωτακι! Μου τραγουδησε κιολας Ευτυχως ολα πηγαν καλα! Γι αυτο που χαρηκα περισσοτερο ειναι οτι μπορω να ξανακανω laser. Ειμαι μικρη ακομα και το πιθανοτερο ειναι να μου ανεβει. Παντως η αισθηση να ξυπνας το πρωι και να μην κανεις την γνωστη κινηση να βαζεις τα γυαλια ειναι πολυ ωραια!

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Στο σκοτάδι έχες; Να βλέπεις άσπρα πραγματάκια
Οχι, δεν εχω κατι τετοιο!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 09-04-12 στις 20:16. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης και συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
1
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε: στις 19:59, 09-04-12:

Ναι, εμένα με φοβίζει που κόβουν μέρος του ματιού σου :#
Πόσον χρονών είσαι;
Παράθεση

Evagelia_

Νεοφερμένος

H Evagelia_ έγραψε: στις 20:11, 09-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Ναι, εμένα με φοβίζει που κόβουν μέρος του ματιού σου :#
Πόσον χρονών είσαι;
Ειμαι τριτη λυκειου..17 χρονων! Οχι να μη σε φοβιζει! Θα σου βαλουν μπολικο αναισθητικο και δε θα καταλαβεις τιποτα. Γενικα δεν ποναει, απλα λιγο ενοχλεισαι.. Οσο να πεις με τα ματια σου ασχολουνται!
Παράθεση

PanelliniesSuck (Λίζα)

Δραστήριο Μέλος

H Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H PanelliniesSuck Sparta, here I come. :P έγραψε: στις 23:03, 09-04-12:

Η μυωπία σου είχε σταθεροποιηθεί για αρκετό καιρό ή έκανες την επέμβαση χωρίς να σου έχει μείνει σταθερή;
Παράθεση

Evagelia_

Νεοφερμένος

H Evagelia_ έγραψε: στις 16:09, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από PanelliniesSuck
Η μυωπία σου είχε σταθεροποιηθεί για αρκετό καιρό ή έκανες την επέμβαση χωρίς να σου έχει μείνει σταθερή;
Η μυωπια μου δεν ειχε σταθεροποιηθει. Εκανα την επεμβαση επειδη θελω αστυνομικες και στρατιωτικες σχολες. Υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ανεβει. Αλλα οπως μου εχει πει ο οφθαλμιατρος θα μπορεσω να ξανακανω λειζερ! Δε μπορει να συμβει αυτο σε ολους ομως.
Παράθεση

κaτε_αlx

Δραστήριο Μέλος

H κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 447 μηνύματα.

H κaτε_αlx Γήρνα πίσο ή έστο τειλεφόνα έγραψε: στις 17:30, 10-04-12:

2500??
Σου πήρε πάρα πολλά ο γιατρός..κανονικά για να μπεις στο χειρουργείο θα πρέπει να δώσει 1200 ευρώ..και τα υπόλοιπα τα κρατάει ο γιατρός!
Εγώ έκανα στο Πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο και έδωσα συνολικά 1800 ευρώ.. μέχρι και τώρα τις διακοπές που πήγα- για προληπτικούς λογούς -δεν έχω δώσει ούτε ευρώ παραπάνω.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 4,449 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 20:00, 10-04-12:

Κοιτα, εχω 2 αδερφια μεγαλυτερα απο μενα (εχουν τελειωσει πανεπηστημιο) εχουν κανει και τα δυο laser διοτι ειχαν αρκετη μυωπια και οι 2 (μη με ρωτησεις ποση γιατι δεν εχω ιδεα ) απο οσα ξερω η επεμβαση πετυχε και στους 2 χωρις καμια ευτυχως επιπλοκη ... Απλα η φροντιδα που θα πρεπει να κανεις στα ματια σου (κυριως την 1η εβδομαδα) ειναι πολυ απαιτητικη (για μια εβδομαδα απαγορευεται να σε δει ο ηλιος αλλα δεν μου εχουν πει). Παντως καλο θα ηταν αν σε ενδιαφερει να κανεις και μια κουβεντουλα με τον οφθαλμιατρο που σε παρακολουθει να σου πει αυτος κατι παραπανω .. Ελπιζω να σε βοηθησα ...
Παράθεση

Evagelia_

Νεοφερμένος

H Evagelia_ έγραψε: στις 19:32, 11-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από κaτε_αlx
2500??
Σου πήρε πάρα πολλά ο γιατρός..κανονικά για να μπεις στο χειρουργείο θα πρέπει να δώσει 1200 ευρώ..και τα υπόλοιπα τα κρατάει ο γιατρός!
Εγώ έκανα στο Πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο και έδωσα συνολικά 1800 ευρώ.. μέχρι και τώρα τις διακοπές που πήγα- για προληπτικούς λογούς -δεν έχω δώσει ούτε ευρώ παραπάνω.
Μια γνωστη μας στο ιδιο κεντρο που εκανα και εγω λειζερ εδωσε 2000. Με ''παζαρια'' ομως.. Ενταξει το θεωρω ντροπη εως βλακεια να κανουμε ''παζαρια'' για κατι τετοιο! Τελος παντων! Χαλαλι τους..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια