Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,989 μέλη και 2,479,284 μηνύματα σε 78,969 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 147 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλαίνε οι γυναίκες την πρώτη φορά;

Δακρύζουν ή και κλαίνε οι γυναίκες την πρώτη φορά;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
Όχι, ποτέ.
7
12,50%
Ναι, αλλά σπάνια και μόνον λόγω πόνου.
8
14,29%
Ναι, για ψυχολογικούς λόγους και σπάνια.
15
26,79%
Ναι, για ψυχολογικούς λόγους σε μεγάλο ποσοστό.
12
21,43%
Δεν έχω σχετική εμπειρία και δεν ξέρω.
13
23,21%
Κάποια άλλη άποψη.
5
8,93%

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,519 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 00:12, 16-08-13:

Αναφέρομαι στην πρώτη ολοκληρωμενη σεξουαλική επαφή. Τα στερεότυπα θέλουν τα κορίτσια να κλαίνε και να ...ζητάνε τη μαμά τους. Από συζητήσεις με κοπέλες αλλά και αγόρια, σχημάτισα την άποψη ότι πράγματι την πρώτη φορά οι πιο πολλές λίγο ή πολύ κλαίνε. Στη μία και μοναδική περίπτωση που είχα σχετική προσωπική εμπειρία, το κορίτσι μου έκλαψε ή μάλλον (πιο σωστά) δάκρυσε. Δεν ξέρω αν το στατιστικό μου δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό. Εσείς (νεράιδες και παληκάρια) τι γνώμη έχετε? Είναι μεγάλο το ποσοστό των γυναικών που την πρώτη φορά κλαίνε; Ακόμα, ποια νομίζετε ότι είναι τα συναισθήματα που την ώρα εκείνη κάνουν τα δάκρυα να κυλούν?

1
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε: στις 00:34, 16-08-13:

Οι κοπέλες νιώθουν έναν συναισθηματικό χείμαρρο μέσα τους μετά την πρώτη τους σεξουαλική επαφή και ο τρόπος που εκφράζουν τα ανάμεικτα συναισθήματα που έχουν εκείνη την στιγμή είναι το κλάμα. Είναι πάρα πολύ συνηθισμένη αντίδραση και οι περισσότεροι άντρες δεν κατανοούν την αιτία αυτής της συναισθηματικής εκδήλωσης. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει σε πάρα πολλές κοπέλες. Για τις κοπέλες υπάρχουν πολύ λόγοι να κλάψουν εκείνη τη στιγμή και σίγουρα είναι δύσκολο να το αντιληφθεί αυτό ένας άντρας.

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να πω και κάτι σε όλα τα αγόρια/άντρες: όσο και αν νιώσετε περίεργα εκείνη τη στιγμή, όσο και αν έχετε τάσεις φυγής (πλακίτσα) απλά κάντε μια αγκαλιά την κοπέλα σας και μην την αφήσετε μόνη της ενώ είναι τόσο έντονα συναισθηματικά φορτισμένη, κάντε την να νιώσει όμορφα. Για όλους άντρες και γυναίκες η πρώτη φορά είναι ξεχωριστή και καλό είναι να μένει στη μνήμη ως μια ευχάριστη ανάμνηση και όχι ως μια άσχημη εμπειρία που ίσως δημιουργήσει προβλήματα στην μετέπειτα σεξουαλική ζωή του ατόμου.

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,510 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε: στις 00:49, 16-08-13:

Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Οχι πως υπαρχουν κοπελες που θα δακρυσουν, αλλα οτι ειναι και γενικοτερο. Δεν πιστευω πως γενικευσεις ιδιως σε θεματα σεξουαλικου περιεχομενου (ναι ακομη και σε πραγματα που φανταζουν αυτονοητα) ειναι σωστες.

Δεν το εχω συζητησει ιδιαιτερα για να γνωριζω κατα ποσο συμβαινει σε αρκετες ή οχι. Επισης, αμα συμβαινει λογικα ειναι συνηθως λογω πονου. Αμα δεν εχει συνηθισει η κοπελα, αμα ειναι σφιγμενη, αμα δεν εχει βοηθησει ο αλλος, αν ειναι too tight , αν δεν εχει κανει λιγο ''προπονηση'' μονη της και αλλοι παρομοιοι παραγοντες σιγουρα παιζουν ρολο.

Νομιζω το κομματι της ''προπονησης'' ισως βοηθησει ωστε να μειωθουν οι πιθανοτητες να πονεσει η κοπελα την πρωτη της φορα. Νομιζω οτι πολλες φορες το ολο ζητημα της ''πρωτης φορας'' υπεραναλυετε και πως πολλοι υπερβαλλουν με αποτελεσμα και οι μεν και οι δε να εχουν αγχος, το οποιο μπορει να οδηγησει και σε ατσουμπαλιες (λογικο αν δεν εισαι χαλαρος), οπου οι ατσουμπαλια μπορει να πονεσει την κοπελα εστω και για μια στιγμη η οποια εχει διαρκεια. Γενικα οπως ειπα, σιγουρα παιζουν πολυ παραγοντες. Ισως αμα η κοπελα συγκινηθει να δακρυσει και απο αυτο ή ακομη και απο ευχαριστηση που το δευτερο δεν μου φαινεται διολου περιεργο.

Βαλτε δημοσκοπηση , να δουμε ποσες δακρυσαν την πρωτη φορα και ποσες οχι για να εχουμε εικονα. ^^
2
Παράθεση

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε: στις 01:27, 16-08-13:

Αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω. Ρε παιδια νταξει αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες, το ποσο ευαισθητη ειναι η καθε κοπελα, την ηλικια που εγινε το "συμβαν", το ποσο πονεσε. Προφανως υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις αλλα δεν νομιζω το ποσοστο να ειναι μεγαλο.
1
Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε: στις 03:05, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Αναφέρομαι στην πρώτη ολοκληρωμενη σεξουαλική επαφή. Τα στερεότυπα θέλουν τα κορίτσια να κλαίνε και να ...ζητάνε τη μαμά τους.
τη μια φορα που ετυχε να ειμαι ο πρωτος μιας κοπελας , δε μου ετυχε να ζητησει τη μαμα της , αλλα αν μου τυχαινε πιστευω θα μου επεφτε σε miliseconds .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 16-08-13 στις 17:40. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
3
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,519 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 11:37, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από blonde_angel
Οι κοπέλες νιώθουν έναν συναισθηματικό χείμαρρο μέσα τους μετά την πρώτη τους σεξουαλική επαφή και ο τρόπος που εκφράζουν τα ανάμεικτα συναισθήματα που έχουν εκείνη την στιγμή είναι το κλάμα. Είναι πάρα πολύ συνηθισμένη αντίδραση και οι περισσότεροι άντρες δεν κατανοούν την αιτία αυτής της συναισθηματικής εκδήλωσης. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει σε πάρα πολλές κοπέλες. Για τις κοπέλες υπάρχουν πολύ λόγοι να κλάψουν εκείνη τη στιγμή και σίγουρα είναι δύσκολο να το αντιληφθεί αυτό ένας άντρας.
Αυτή, σχεδόν κατά λέξη, είναι και η άποψη της κοπέλας μου.

----------------------------------------------------------------------------

@ Χαρά, tzatziki lover
Ομολογώ ότι με εξέπληξαν κάπως οι απαντήσεις σας. Δώσατε βάρος στο σωματικό μέρος και αφήσατε στην άκρη το ψυχολογικό. Τα ερωτήματα που έβαλα αναφέροταν καθαρά στο συναισθηματικό μέρος, καθώς το σωματικό είναι βασικά στιγμιαίο και είχα στο μυαλό μου τα δάκρυα που κυλάνε αμέσως μετά. Αν εσείς δεν κλάψατε, αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι είσαστε ...αναίσθητες, απλά κάθε άνθρωπος αντιδρά με το δικό του τρόπο. Δεν είχα σκεφτεί να βάλω δημοσκόπηση και ζήτησα από τους διαχειριστές να την προσθέσουν.

Αρχική Δημοσίευση από taketrance
τη μια φορα που ετυχε να ειμαι ο πρωτος μιας κοπελας , δε μου ετυχε να ζητησει τη μαμα της , αλλα αν μου τυχαινε πιστευω θα μου επεφτε σε miliseconds .
Προφανώς το "να ζητήσει τη μαμά της" δεν είναι κυριολεκτικό. Αλλά και αν ακόμα ήταν, δεν θα υπήρχε το πρόβλημα που αναφέρεις, καθώς το "θαύμα" θα είχε ήδη συντελεστεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 16-08-13 στις 11:50. Αιτία: μην πείτε ότι δεν είμαι καλός στο συντακτικό.
1
Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,510 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε: στις 11:51, 16-08-13:

Ε δεν ηταν , ωστοσο, τοσο ξεκαθαρο οτι αναφεροσουν μονο σε συναισθηματικο κομματι καθως στο τελος αναφερεις μεν ''ποια νομίζετε ότι είναι τα συναισθήματα που την ώρα εκείνη κάνουν τα δάκρυα να κυλούν?'' αλλα κι εκει θα μπορουσαν να προκληθουν απο σωματικο πονο και απλα καθως δακρυζει η κοπελα να αισθανεται κατι (προφανως), οποτε να ζητας τα συναισθηματα εκεινα. Εν πασει περιπτωση, δεν ειναι αναγκη να το περιοριζουμε στο συναισθηματικο καθως δεν συμβαινει συχνα να κλαινει οι γυναικες την πρωτη φορα εξαιτιας σωματικου πονου, ενω λιγοτερες λογω ψυχολογικης φορτισης, ωστε να υπαρχει αναγκη να διαχωριστουν.
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε: στις 11:56, 16-08-13:

Για πείτε και οι έχουσες ολοκληρωμένες σχέσεις...
Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

H Χαρά. έγραψε: στις 11:58, 16-08-13:

Οσες μιλαμε τοσην ωρα στη πηγαδι κατουρησαμε; ΧΔ
2
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε: στις 12:02, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Χαρά.
Οσες μιλαμε τοσην ωρα στη πηγαδι κατουρησαμε; ΧΔ
Δεν ξέρω, δε μιλήσατε για τον εαυτό σας
Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε: στις 14:08, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Δεν ξέρω, δε μιλήσατε για τον εαυτό σας
αυτο θες να μαθεις;;
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε: στις 15:25, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από thomas l.
αυτο θες να μαθεις;;
Μάλλον είναι πιο ...πιπεράτο να μαθαίνεις για το κορίτσι της διπλανής πόρτας.

4
Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε: στις 17:15, 16-08-13:

η "πρωτη φορα" οντως προκαλει εντονα συναισθηματα σε μια κοπελα. το γεγονος οτι "χανουμε" την παρθενια μας μπορει εκεινη τη στιγμη να μας στοιχισει υποσυνειδητα ως απωλεια. επιπλεον η ιδεα οτι μετα το σεξ το κοριτσακι γινεται γυναικα (jesus christ superstar) πιθανον να προκαλει αγχος μπροστα στην αλλαγη. αλλα ολος αυτος ο συναισθηματισμος διαρκει μοναχα για καποιες ωρες μετα τη πρωτη συνευρεση. φυσικα καθε γυναικα το βιωνει ολο αυτο διαφορετικα. αναλογα τις προσδοκιες και την προετοιμασια της για την πρωτη φορα.

υ.γ εχω παρατηρησει οτι οι γυναικες που τελειωνουν απο την πρωτη σεξουαλικη επαφη ειναι πιο σπανιο να κλαψουν. γι αυτο αγορια, το νου σας!
3
Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

H Χαρά. έγραψε: στις 17:24, 16-08-13:

Δε νομιζω στα συναισθηματα να συμπεριλαμβανεται καποια ενδομυχη σκεψη περι απωλειας.
Θα μπορουσε, δεν το απορριπτω αλλα ακουγεται καπως off ας πουμε.
Εσυ δηλαδη δακρυσες; Ή απλα μεταφερεις την σκεψη σου πανω στο θεμα; Γιατι εικασιες ολοι μπορουμε να κανουμε.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 17:51, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από vickydask
η "πρωτη φορα" οντως προκαλει εντονα συναισθηματα σε μια κοπελα. το γεγονος οτι "χανουμε" την παρθενια μας μπορει εκεινη τη στιγμη να μας στοιχισει υποσυνειδητα ως απωλεια.
Tσου...
Οκ, έχουν περάσει και μερικοί αιώνες από τότε δλδ, αλλά τσου, τσου και πάλι τσου...
Εκτός κι αν η κοριτσοπαρέα μου είμαστε ένα μάτσο "αναίσθητες" (που παίζει δλδ αλλά still...)

Bέβαια καμία από μας δεν ήταν *πολύ* μικρή όταν συνέβη το "μοιραίο" (στο εύρος 16-19 ήμαστε) και αναφέρεστε σε μικρότερες ηλικίες για τις ...μεγάλες ευαισθησίες. Dunno...
1
Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε: στις 17:52, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Χαρά.
Δε νομιζω στα συναισθηματα να συμπεριλαμβανεται καποια ενδομυχη σκεψη περι απωλειας.
Θα μπορουσε, δεν το απορριπτω αλλα ακουγεται καπως off ας πουμε.
Εσυ δηλαδη δακρυσες; Ή απλα μεταφερεις την σκεψη σου πανω στο θεμα; Γιατι εικασιες ολοι μπορουμε να κανουμε.
τσ, εικασιες. για να εκφερω γνωμη οπως ειναι λογικο, εχω καποια δεδομενα. αν και η αποψη μου δε βασιζεται σε εμπεριστατωμενα ψυχολογικα συμπερασματα, ναι βασιζεται σε προσωπικη εμπειρια. θυμαμαι αν και δεν ειχα κλαψει, την πρωτη μου φορα ενιωθα μια ανεξηγητη μελαγχολια μεχρι το επομενο πρωινο. αναρωτηθηκα λοιπον γιατι. αφου με τη θεληση μου ειχε συμβει ο,τι ειχε συμβει. ετσι κατεληξα στα συμπερασματα που παρεθεσα παραπανω. αυτα για να σου απαντησω, τονισα ομως πως καθε κοπελα το βιωνει διαφορετικα.
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε: στις 17:58, 16-08-13:

Σημείωση Συντονιστή: Προστέθηκε δημοσκόπηση στο θέμα!
5
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε: στις 20:05, 17-08-13:

Να δούμε ΕΔΩ τι λέει για την ψυχολογία της "πρώτης φοράς" ο (γνωστός) Θάνος Ασκητής;

...και ένα πολύ όμορφο ΗΧΗΤΙΚΟ σχετικό με το θέμα.
1
Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε: στις 20:52, 17-08-13:

Δεν μπορω να μιλησω απο προσωπικη εμπειρια,αλλα δυο φιλες μου που ειχαν ολοκληρωσει στο παρελθον μου ειχαν πει οτι ειχαν κλαψει!Οχι αμεσως μετα την πραξη αλλα αργοτερα και μαλιστα και οι δυο εχουν παραδεχτει οτι εκλαψαν επειδη ενιωσαν οτι "μεγαλωναν"...
2
Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Πολύ δραστήριο μέλος

H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 569 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε: στις 22:38, 17-08-13:

γιατι να κλαψει την 1 φορα(δεν εχω κανε ακομη σεξ) για μενα ειναι μαγεια απο κοριτσι να γινεσαι γυναικα
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    taketrance