Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,969 μέλη και 2,478,515 μηνύματα σε 78,941 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 303 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

TeX, LaTex, XeLaTeX κτλ.

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,471 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε: στις 18:11, 25-01-09:

Ευχαριστώ και τους δυο σας.

Τώρα επιτέλους κατέβηκε το MikeText. Να ρωτήσω, τώρα πώς το φτιάχνω επειδή είμαι λίγο χαζός σε τέτοια computeroπράγματα? Δεν υπάρχει εφαρμογή MikeText, μόνο ένας φάκελος με πάμπολλα πράματα μέσα που αντιστοιχεί το καθένα αλλού.

Γράφω ένα κείμενο σε LaTeX. Στο LED. Το αφήνω έτσι, μετά πώς θα το μετατρέψω με το MikeText?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,904 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 18:14, 25-01-09:

Το MiKTeX πρέπει να το εγκαταστήσεις απλά. Μετά μόνο το LEd θα χρησιμοποιείς. Έχει μια επιλογή κάπου να σου φτιάξει PDF αρχείο απο τον κώδικα LaTeX που έχει γράψει, νομίζω οτι το shortcut για αυτή τη λειτουργία είναι το κουμπί F7, δοκίμασέ το.
Θα σου βγάλει ένα PDF στον ίδιο φάκελο με αυτόν στον οποίο έχεις σώσει το αρχείο που έγραψες στο LEd.
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 18:23, 25-01-09:

εγώ δεν μπορώ να βρω το αρχείο βοήθειας...
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε: στις 18:31, 25-01-09:

Προς το παρόν γράφω κάτι στο πάνω παραθυράκι του LED, πατάω Φ7, μου λέει να το αποθηκεύσω, το βάζω ως "New1", μετά μου το βγάζει στην επιφάνεια εργασίας αλλά μόνο του, χωρίς κάτι άλλο. Αν το μετατρέψω σε .pdf δεν μου ανοίγει.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,904 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 18:41, 25-01-09:

Ε κάτι θα έχεις κάνει λάθος και σου βγάζει error όταν πας να το κάνεις compile.
Πρέπει να ξεκινάει ως εξής ο κώδικάς σου:

\documentclass{article} \begin{document} εδώ γράφεις ο,τι θες \end{document}
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε: στις 18:51, 25-01-09:

Ποιός κώδικας??

Εγώ γράφω πάνω στο παραθυράκι και από κάτω δε μου γράφει τίποτε, απλώς μόλις πάω να το κάνω pdf.

Ρε μπέρδεμα με LaTeX....σαν επίτηδες να γίνεται.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 19:10, 25-01-09:

Σε κύκλο είναι το κουμπάκι για να σου φτιάξει PDF και έχω γράψει και τα υπόλοιπα που σου έλεγα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  led.PNG
Εμφανίσεις:  122
Μέγεθος:  67,1 KB  
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε: στις 18:40, 26-01-09:

Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω κατεβάσει και το LED και το ΜikeText αποθηκευμένο στο Programm Files και γενικά δεν δείχνω να έχω πρόβλημα. Αλλά όταν πατάω αυτό που μου λες μου βγάζει αυτό που έχω γράψει σε μορφή μη αναγνωρίσιμου αρχείου που θέλει ένα άλλο πρόγραμμα για να ανοίξει. Ανοίγει στο Word με τη πρόχειρη μορφή του ενώ στο Acrobat 8.1 (.pdf) δεν ανοίγει καθόλου.
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 10:29, 27-01-09:

Το led δεν είναι απαραίτητο...

Αρκεί να βάλεις το MiktEX για windows. Στη συνέχεια, να βρεις στο διαδίκτυο το lshort.pdf (a not short introduction to latex, είναι free), και να το διαβάσεις. Καλύτερα να μη μπλέξεις με led , κλπ, γιατί το latex , όπως θα κατάλαβες , δεν είναι wysiwyg application.

Στέλιος
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 11:13, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από mostel
Το led δεν είναι απαραίτητο...

Αρκεί να βάλεις το MiktEX για windows. Στη συνέχεια, να βρεις στο διαδίκτυο το lshort.pdf (a not short introduction to latex, είναι free), και να το διαβάσεις. Καλύτερα να μη μπλέξεις με led , κλπ, γιατί το latex , όπως θα κατάλαβες , δεν είναι wysiwyg application.

Στέλιος
Ούτε το LED ειναι. Κώδικα γράφεις και εκεί, απλά έχει ένα σωρό συντομεύσεις, και την ωραία δυνατότητα να κατεβάζει αυτόματα τα πακέτα που χρησιμοποιείς, αν δεν υπάρχουν.

@ ξάροπ, διατύπωσε πιο καλά την ερώτηση σου, τι κατάληξη έχει το αρχείο που βγάζει;
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε: στις 14:47, 29-01-09:

Ώχου. Τα έσβησα όλα αυτά που κατέβασα γιατί απλώς τα έχουν κακοφτιάξει ή κάτι δεν πάει καλά με τον υπολογιστή μου. Πριν από κάτι μέρες πίστευα ότι μια-δυο ωρίτσες θα έπαιρνε να τελειώσει η προετοιμασία και μετά θα μπορούσα να γράψω ό,τι ήθελα. Αλλά...μεγάλο και ανούσιο μπέρδεμα. Ίσως να το ξαναδοκιμάσω μετά από κανέναν μήνα, όταν το ξαναχρειαστώ. Με έσκασε. Και δεν έχω και άλλο χρόνο να το ξαναδώ, θα πάω καλύτερα με το word.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 17:58, 29-01-09:

Μα δεν βοηθάς κι εσύ για να σε βοηθήσουμε, δεν έδειξες ένα screenshot ούτε είπες ακριβώς τι πρόβλημα έχεις. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο.
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε: στις 22:51, 19-10-12:

γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γράψω ελληνικά στο xelatex? Με μια αναζήτηση στο google βρήκα κάτι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σημείωση:
Τα μηνύματα 33 έως 35 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Ελληνικά στο XeLaTeX".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 20-10-12 στις 09:12. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης θεμάτων
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 00:34, 20-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Trolletarian
γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γράψω ελληνικά στο xelatex? Με μια αναζήτηση στο google βρήκα κάτι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Δες αν σε βοηθάει αυτό: http://igiann.blogspot.gr/2008/05/xe...ker-greek.html
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε: στις 01:02, 20-10-12:

τελικά βρήκα έναν τρόπο να γράψω ελληνικά, αλλά παράλληλα μου δημιουργείται πρόβλημα με κάτι άλλες εντολές. Τέσπα θα δοκιμάσω και αυτό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος