Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,336 μηνύματα σε 78,976 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 504 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,892 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 18:30, 19-03-08:

Δεν εχω κάποια γνώση επί του θέματος , αλλά μήπως θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείς κατευθείαν στο γιατρό που το έκανες,ώστε να τον ενημερώσεις γι αυτό που παρατήρησες;

--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 15-05-08 στις 23:52. Αιτία: Σημείωση
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

bookitsa

Νεοφερμένος

H bookitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H bookitsa έγραψε: στις 18:39, 19-03-08:

Του το είπα από το τηλέφωο επειδή αυτή τη στιγμή είμαι αρκετά μακριά από την περιοχή μου αλλά μου είπε ότι αποκλείεται να είναι από το εμβόλιο.

--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 15-05-08 στις 23:52. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 18:39, 19-03-08:

Λογικά δεν πρέπει να ανησυχείς, είναι από τον εμβολιασμό και όχι από το φάρμακο.
Κι εγώ είχα κάνει καρούμπαλο, που έμεινε πάνω από μία εβδομάδα.
Αν νιώθεις ανήσυχη, πήγαινε στο γιατρό, αλλά μάλλον από τη βελόνα είναι.

Παράθεση

cosette

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H cosette έγραψε: στις 22:31, 19-03-08:

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς. Ούτε πιστεύω ότι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο εμβόλιο.
Η συγκεκριμένη αντίδραση(το τοπικό πρήξιμο) συμβαίνει και όταν κάνουμε άλλα εμβόλια, σε μερικούς ανθρώπους δε ακόμα και όταν δίνουν αίμα για εξετάσεις. Δεν θεωρώ ότι είναι ανησυχητικό. Παρ'όλα αυτά για να ηρεμήσεις μπορείς να πας και στον παθολόγο σου για μια γνωμάτευση

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 22:38, 19-03-08:

Ηρέμησε.
Το καρούμπαλο, προέκυψε από την έγχυση του φαρμάκου στον υποδόριο ιστό, και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ένδειξη καμίας παρενέργειας. Σιγά σιγά θα δεις και μόνη σου οτι αρχίζει να υποχωρεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 15-05-08 στις 23:53. Αιτία: Σημείωση
2
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 4,179 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 23:52, 19-03-08:

Επίσης όλα τα φάρμακα που παίρνουμε έχουν κάποιες παρενέργειες...
Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα της έχουμε κι εμείς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 15-05-08 στις 23:53. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 23:57, 19-03-08:

Ίσως είναι όντως κάποιο σπυράκι... Έχεις παρατηρήσει κάποιο άλλο σύμπτωμα; Δηλαδή αυτό το καρουμπαλάκι τσούζει, πονάει χωρίς να το αγγίζεις ή ο,τιδήποτε άλλο; Αν ναι, πήγαινε στον γιατρό σου να το δει για να καταλάβει και ο ίδιος καλύτερα. Αλλιώς περίμενε να δεις αν θα υποχωρήσει από μόνο του.

Δε νομίζω ότι είναι κάτι το ανησυχητικό, αλλά επειδή δεν είμαστε γιατροί, καλύτερα πάντα να ακούμε τη γνώμη ενός ειδικού.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,727 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 00:01, 20-03-08:

Καλυψούλα ο πειρατής είναι γιατρός, οπότε αυτό που λέει θα ισχύει λογικά.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 00:16, 20-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Καλυψούλα ο πειρατής είναι γιατρός, οπότε αυτό που λέει θα ισχύει λογικά.
ωωωω

Δεν τον αμφισβητώ σε καμία περίπτωση, αλλά νομίζω ότι καλύτερα είναι ο γιατρός να σε βλέπει από κοντά...
Άλλωστε ποτέ μια περίπτωση δεν είναι ίδια με μία άλλη, δεν είναι έτσι;..

3
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 08:53, 20-03-08:

Φυσικά και είναι έτσι, αλλά αν ανησυχείς τόσο πολύ για αυτό, πήγαινε στο γιατρό σου, ή στο πλησιέστερο κέντρο υγείας-νοσοκομείο, για να ανακουφιστείς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 15-05-08 στις 23:54. Αιτία: Σημείωση
4
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 14:26, 02-05-08:

Πρόσφατα, ήρθε στο mail box κάποιου καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο, ένα e-mail από τον γνωστό κύριο Βυθούλκα, στον οποίο έχουμε αναφερθεί στο θέμα της ομοιοπαθητικής. Θα σας το παραθέσω κι εγώ με τη σειρά μου. Τα links που παραθέτει είναι πολύ ενδιαφέροντα κι έχουν ποικίλες προεκτάσεις. Σε κάποια σημεία, έχω προσθέσει κάποια σχόλια για το περιεχόμενο των links, για όσους δεν διαβάζουν αγγλικά. Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω πως στο θέμα του αντιφλεγμονώδους Vioxx, έχουμε αναφερθεί στο θέμα "Το αδίστακτο κατεστημένο της Ιατρικής και της Φαρμακοβιομηχανίας"

editor note : το περιεχομενο της παραθεσης αφαιρεθηκε, καθως έχει ηδη παρατεθει απο αλλο χρηστη πιο πριν, εδω με επιπλεον λινκς για πληροφοριες.
Μετά από αυτά, το σκέφτομαι σοβαρά για το αν θα το κάνω στην κόρη μου. Φαίνεται ότι οι πιθανές παρενέργειες είναι περισσότερες από τα πιθανά οφέλη. Τα 3 δις δολάρια που υπολογίζουν να κερδίσουν, φαίνεται πως είναι ο κυριότερος λόγος για την κυκλοφορία αυτού του εμβολίου. Μάλιστα, στις ΗΠΑ διαφημίζεται και από τα ΜΜΕ...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 08-04-09 στις 03:53.
3
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 6,369 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 14:35, 02-05-08:

Ή ακόμη καλύτερα να πάρει δεύτερη και ίσως και τρίτη γνώμη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 15-05-08 στις 23:54. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε: στις 15:18, 02-05-08:

Κοίτα και το μωρό μου στα εμβόλια σαν πιθανή παρενέργεια έχει και να βγάλει το καρουμπαλάκι αυτό.Στο τελευταίο μόνο το εμφάνισε αλλά του έβαζα αλουμινόνερο με βαμβάκι και υποχώρησε το πρήξιμο σε 2 μέρες.Πιστεύω ότι είναι από το τσίμπημα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:16, 05-05-08:

Ευχαριστούμε πολύ Χάουλη για τις πληροφορίες!

[Συγκεκριμένα, με βάση τα προαναφερθέντα στοιχεία περί της αποτελεσματικότητας του εμβολίου, θα πρέπει να εμβολιαστούν ένα εκατομμύριο κορίτσια, για την πρόληψη της μόλυνσης μόλις 5-6 από αυτά. Επίσης, έτσι θα αποφευχθούν μόλις ένας με δύο θάνατοι από καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Αξίζει άραγε τον κόπο; Πολύ μάλιστα που η χρήση προφυλακτικού μειώνει τον κίνδυνο μόλυνσης κατά 70%, απ' όλους τους τύπους του ιού και η τακτική διεξαγωγή pap-test μειώνει ιδιαίτερα τον κίνδυνο θανάτου από αυτήν τη μορφή καρκίνου. Τα παραπάνω δεδομένα, δίνουν πολύ μεγαλύτερη αξία στις 9 περιπτώσεις αρθρίτιδας που εμφανίστηκαν κατά τις δοκιμές του εμβολίου, οι οποίες εκ πρώτης όψεως φαίνονται λίγες!!]
Νομίζω αυτό είναι αρκετό για να μην κάνει κανείς το εμβόλιο. Τι γίνεται όμως αν γίνει υποχρεωτικό;
Παράθεση

tinaki

Νεοφερμένος

H tinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H tinaki έγραψε: στις 16:20, 05-05-08:

έχω ακούσει ότι μέχρι τα 27 δικαιούμαστε να το κάνουμε αληθεύει ?
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε: στις 16:28, 05-05-08:

Ναι αληθεύει.Το θέμα απλά είναι όπως μου είπε η γιατρός μου ότι όσο μεγαλύτερη ηλικία έχουμε τόσο πιο πιθανό είναι να έχουμε ήδη κάποιο τύπο hpv.Αλλά και σε αυτή την περίπτωση το εμβόλιο μας προστατεύει από τους υπόλοιπους τύπους του ιού που δεν έχουμε προσβληθεί.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 4,179 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 16:38, 05-05-08:

Ναι αλλά αν έχεις hpv φαίνεται άνετα στο τεστ παπ....
Και δεν θέλω να πιστεύω πλέον ότι υπάρχουν κοπέλες στα 26 που δεν κάνουν κάθε χρόνο τεστ παπ....
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 16:53, 05-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Μετά από αυτά, το σκέφτομαι σοβαρά για το αν θα το κάνω στην κόρη μου. Φαίνεται ότι οι πιθανές παρενέργειες είναι περισσότερες από τα πιθανά οφέλη. Τα 3 δις δολάρια που υπολογίζουν να κερδίσουν, φαίνεται πως είναι ο κυριότερος λόγος για την κυκλοφορία αυτού του εμβολίου. Μάλιστα, στις ΗΠΑ διαφημίζεται και από τα ΜΜΕ...
Αρχικά να πω ότι εκτιμώ πάρα πολύ τον κύριο Βυθούλκα και όσα λέει μου φαίνονται σωστά.
Επίσης παρόλο που είμαι στην κατάλληλη ηλικία, δεν το έκανα το εμβόλιο συνειδητά, και αν είχα κόρη δεν θα της το έκανα.
Τέλος, πραγματικά θεωρώ αδιανόητο να τρέχει κάποιος να κάνει ένα εμβόλιο μόλις αυτό κυκλοφορήσει, χωρίς να περιμένει λίγα έστω χρόνια να δει τι παρενέργειες έχει, ύστερα από όλα όσα έχουν γίνει με τα εμβόλια
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

H xanp έγραψε: στις 16:57, 05-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Ναι αλλά αν έχεις hpv φαίνεται άνετα στο τεστ παπ....
Και δεν θέλω να πιστεύω πλέον ότι υπάρχουν κοπέλες στα 26 που δεν κάνουν κάθε χρόνο τεστ παπ....
Εννοείται ότι φαίνεται και από απλή κολποσκόπηση πλέον, απλά το παπ σου λέει αν έχεις cin I cin II κ.τ.λ. Απλά λέω ότι σε αυτή την ηλικία είναι πολύ πιθανό να έχεις ήδη κάποια μορφή hpv αλλά ακόμα και έτσι να είναι δηλαδή να έχεις ήδη τον ιό το εμβόλιο σε προστατεύει από τις άλλες μορφές του ιού που δεν έχεις.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 19:41, 05-05-08:

Ναι αλλά δεν ξέρουμε ακόμα τις παρενέργειες....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια