Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,499 μηνύματα σε 78,982 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 505 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο φοβάστε την ακτινοβολία που εκμπέμπουν τα κινητά;

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε: στις 14:43, 19-06-10:

ε τοτε να μην χρησιμοποιουμε κινητο,να μην βλεπουμε τηλεοραση,να μην μιλαμε στο τηλεφωνο,μα μην εχουμε υπολογιστη,να μην ακουμε ραδιοφωνο...
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

stroumfotragoudw

Δραστήριο Μέλος

H stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H stroumfotragoudw variemai έγραψε: στις 16:50, 19-06-10:

το παρατράβηξες..μερικά πράγματα δε κόβονται αλλά θα είναι καλό να τα χρησιμοποιούμε περιορισμένα..για το κινητό,καλύτερα να βγεις έξω βόλτα παρά να κάθεσαι σε 4 τοίχους και να μιλάς
Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε: στις 16:33, 03-09-10:

Το δικό μου θέμα είναι τι συμβαίνει σε μια οθόνη του υπολογιστή(καθοδικού σωλήνα) όταν παίρνεις ή όταν σε παίρνουν τηλεφωνο... Η οθόνη κάνει κύματα ολόκληρη θαλασσοταραχή!! Φαντάζεστε αυτο να συμβαίνει στον εγκέφαλο σας όταν το ακουμπάτε στο αυτί σας και μιλάτε??? Όταν το είδα αυτό δεν αφήνω από πάνω μου το handsfree..
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,129 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 16:37, 03-09-10:

Δεν τη φοβάμαι καθώς δεν έχω καλές σχέσεις με το τηλέφωνο.
Παράθεση

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

H CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε: στις 21:30, 11-09-10:

ελαχιστα γιατι δεν το χρησιμοποιω συχνα...μονο οταν ειναι αναγκη
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,056 μηνύματα.

O nPb σπουδάζω αντικοινωνιολογία έγραψε: στις 22:46, 11-09-10:

Ό,τι εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι καλό να γίνεται σε περιορισμένη χρήση. Γιατί πρέπει προσέχουμε για να έχουμε. Ήδη ο άνθρωπος ημερησίως δέχεται ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (ροή φωτονίων) και κοσμική ακτινοβολία (φορτισμένα σωματίδια) από το σύμπαν. Επίσης δεχόμαστε και ραδιοακτινοβολία (μικρές συχνότητες) από τους πλανήτες, Ήλιο, pulsars,...κτλ. Εκτός από όλες αυτές, δεχόμαστε και τις ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες διαφόρων μηκών κύματος λ, από οτιδήποτε λειτουργεί με ηλεκτρικό ρεύμα αλλά και από τα κινητά. Φανταστείτε πόση ακτινοβολία τρώμε από τις εγκατεστημένες κεραίες κινητής τηλεφωνίας στις ταράτσες κτιρίων σε κατοικίσιμες περιοχές και από την συνομιλία άλλων συν τις δικές μας συνομιλίες. Γι' αυτό προσοχή. Βέβαια κατ' ανάγκην η ακτινοβολία δεν κάνει κακό. Απλά να υπάρχει κάποιο μέτρο μιας και η ακτινοβολία αποτελεί μεταλλαξογόνο παράγοντα.

Προσωπικά χρησιμοποιώ σπάνια το κινητό. Είμαι κακός πελάτης της εταιρίας παροχής...
2
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε: στις 23:20, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Προσωπικά χρησιμοποιώ σπάνια το κινητό. Είμαι κακός πελάτης της εταιρίας παροχής...
Εγώ να δεις, αν ήταν όλοι σαν εμένα θα είχαν κλείσει όλες οι εταιρίες.
Όσο για την ακτινοβολία σίγουρα θα δημιουργεί προβλήματα αφού όπως είπες αποτελεί μεταλλαξογόνο παράγοντα.Οι επιπτώσεις λογικά θα φανούν στο μέλλον.Δεν ξέρει ακόμα ο μέσος Έλληνας πόσο σημαντικά επηρεάζει η ακτινοβολία που εκπέμπει το κινητό του, το μόντεμ κτλ. Προσωπικά πιστεύω ότι οι επιπτώσεις τις ακτινοβολίας θα κρατηθούν όσο περισσότερο γίνεται στο σκοτάδι αφού έτσι εξυπηρετούνται συμφέροντα.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,056 μηνύματα.

O nPb σπουδάζω αντικοινωνιολογία έγραψε: στις 23:31, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από christos0987
Προσωπικά πιστεύω ότι οι επιπτώσεις τις ακτινοβολίας θα κρατηθούν όσο περισσότερο γίνεται στο σκοτάδι αφού έτσι εξυπηρετούνται συμφέροντα.
Οι επιπτώσεις θα φανούν εντός 10ετίας. Τα κινητά κλείνουν ήδη 10 χρόνια περίπου στην Ελλάδα και 30 χρόνια στην Ευρώπη. Οι καρκίνοι θα αυξηθούν και θα είναι πιο επιθετικής μορφής. Βασικά ένας καθηγητής μας, μας έλεγε ότι είμαστε πειραματόζωα όταν μιλάμε με κινητό τηλέφωνο. Δηλ., εκείνη την ώρα έχουμε υπερθέρμανση της τοπικής περιοχής γύρω από το αυτί και καταιγισμό φορτισμένων σωματιδίων σε όλο το κεφάλι. Δεν ξέρω αυτό τι επίδραση έχει στα νευρικά κύτταρα και στα δερματικά κύτταρα του εγκεφάλου. Οι καλοήθεις όγκοι (λιπώματα) ή οι κακοήθεις όγκοι που φυτρώνουν σαν μανιτάρια είναι τυχαίοι;
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε: στις 23:48, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Βασικά ένας καθηγητής μας, μας έλεγε ότι είμαστε πειραματόζωα όταν μιλάμε με κινητό τηλέφωνο.
Γενικότερα είμαστε πειραματόζωα.Μας έχουν κάνει έτσι ώστε να νομίζουμε ότι είμαστε ελεύθεροι, είμαστε τα πειραματόζωα και οι υπηρέτες των πλουσίων και των "ισχυρών".Ζούμε στην εποχή της πιο ύπουλης και απάνθρωπης χειραγώγησης των ανθρώπων.Μακάρι να το καταλάβουμε όλοι αυτό μια στιγμή και να διεκδικήσουμε μια ζωή πιο λεύτερη και ωραία.

πρέπει να βγήκα εκτός θέματος
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

O nPb σπουδάζω αντικοινωνιολογία έγραψε: στις 23:55, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από christos0987
Γενικότερα είμαστε πειραματόζωα.Μας έχουν κάνει έτσι ώστε να νομίζουμε ότι είμαστε ελεύθεροι, είμαστε τα πειραματόζωα και οι υπηρέτες των πλουσίων και των "ισχυρών".Ζούμε στην εποχή της πιο ύπουλης και απάνθρωπης χειραγώγησης των ανθρώπων.Μακάρι να το καταλάβουμε όλοι αυτό μια στιγμή και να διεκδικήσουμε μια ζωή πιο λεύτερη και ωραία.

πρέπει να βγήκα εκτός θέματος
Ναι λίγο το τράβηξες προς Αλέκα μεριά.. (αστειάκι)

Δεν έχει να κάνει με τους "ισχυρούς" και τους "πλούσιους". Και αυτοί έρμαια της ακτινοβολίας είναι αφού μοιραζόμαστε τον ίδιο πλανήτη. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να μειώσουμε τις πηγές ακτινοβολίας αφού τις πηγές των διαστρικών χώρων δεν μπορούμε να τις "κλείσουμε" με σκοπό την προστασία της ανθρώπινης ζωής. Ο καρκίνος θερίζει και τον "ισχυρό" και τον "φουκαρά"...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια