Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,968 μέλη και 2,478,358 μηνύματα σε 78,936 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 529 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αμαλία Καλυβίνου: Μία συγκλονιστική μαρτυρία για την ιατρική περίθαλψη στην Ελλάδα

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 09:39, 06-06-07:

ρε παιδια τι να της κανει το φαρμακο, τι λετε..?!?!
ειχε γεμισει καρκινους λεμε! ειχε πανω απο 80 ογκους και απλα ζητουσε κατι να μην ποναει τοσο..!!!
οχι οτι με το φαρμακο, θα ζουσε..!

μη λετε "α,τι αθλιοι γιατροι, που δεν υπεγραφαν για να παρει το φαρμακο της..οι παλιογραφειοκρατες!"

να λετε "α τι αθλιοι ΟΛΟΙ* οι γιατροι που επι μια δεκαετια ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να κανουν μια ΣΩΣΤΗ διαγνωση!"

*αναφερομαι σε αυτους που κατανομασε και η ιδια.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,239 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε: στις 14:48, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ρε παιδια τι να της κανει το φαρμακο, τι λετε..?!?!
ειχε γεμισει καρκινους λεμε! ειχε πανω απο 80 ογκους και απλα ζητουσε κατι να μην ποναει τοσο..!!!
οχι οτι με το φαρμακο, θα ζουσε..!

μη λετε "α,τι αθλιοι γιατροι, που δεν υπεγραφαν για να παρει το φαρμακο της..οι παλιογραφειοκρατες!"

να λετε "α τι αθλιοι ΟΛΟΙ* οι γιατροι που επι μια δεκαετια ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να κανουν μια ΣΩΣΤΗ διαγνωση!"

*αναφερομαι σε αυτους που κατανομασε και η ιδια.

Ακριβως αυτα...Απ'οσα διαβασα στην Αμαλια το πρωτο Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο γαμωτο ειναι που δεν της εκαναν την διαγνωση οταν επρεπε και μαλιστα σωστη διαγνωση και το δευτερο το θεμα με την κωλογραφειοκρατια και το γεγονος οτι οι μισοι δενπρεπει να δουλευουν στις θεσεις που ειναι δεν επερνε το φαρμακο το οποιο της βελτιωνε σημαντικα την ποιοτητα της ηδη μαμημενης ζωης της.
Ειναι απιστευτα σημαντικος παραγοντας να μην πονας...
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 16:55, 06-06-07:

Ισως και να μην γλιτωνε ακομα κι αν επαιρνε το φαρμακο, οπως λες..
Αν ομως ειχαν δει το "προβλημα" απο τα 8 της χρονια, που ετρεχε απο γιατρο σε γιατρο επειδη ειχε φρικτους πονους στο ποδι της, ισως και να ηταν "εδω" σημερα και ισως να ηταν και καλα.
Aυτο ναι , συμφωνω ειναι πολυ πιθανο. Αλλωστε δεν ειπα οτι ειπα για να δηλωσω οτι αδικα αγωνιστηκε.

Οπως ειπαν και τα αλλα παιδια, το ολο κριμα ηταν η προληψη. Αλλωστε γιαυτο και ονομαζεται σιωπηλος δολοφονος αυτη η παλιοαρρωστια.

Rempeskes : μου κανεις quote μια γνωστη σοφη παροιμοια και αντιπαραθετεις οτι ισως δεν εχω δει απο κοντα καρκινοπαθη ατομα. Δε καταλαβαινω τι θελεις να πεις. Το αν εχω κατσει εγω διπλα σε καρκινοπαθεις, αλλαζει το γεγονος οτι η χημειοθεραπειες δεν θεραπευουν ;
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 515 μηνύματα.

O maik85 έγραψε: στις 17:14, 06-06-07:

Στον καρκίνο ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει πρόληψη. Μόνο έγκαιρη διάγνωση. Τα καρκινικά κύτταρα μπορούν να προέλθουν από οποιαδήποτε μετάλλαξη.
Τα κινητά που όλοι έχουμε είναι πιθανές αιτίες καρκίνου. Τελευταία άκουσα πως τα εισαγόμενα γάλατα δεν ελέγχονται για ραδιενέργεια!!
Οπότε πρόληψη δεν μπορεί να υπάρξει. Το οτιδήποτε τρώμε και χρησιμοποιούμε μπορεί να είναι επικίνδυνο.

Ως προς το άλλο σκέλος, είναι πραγματικότητα πως το μόνο που μένει σε κάποιον που πάσχει από ανίατο καρκίνο είναι η ελπίδα, έστω μέσα από τις χημειοθεραπείες. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις μια ελπίδα, έστω και ψεύτικη, όταν είσαι σε τέτοια κατάσταση.. Οι έξω βλέποντάς το με την λογική λένε πως δεν θα κάνει ουσιαστικά τίποτα, αλλά για τον ασθενή είναι διαφορετικά.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 18:01, 06-06-07:

Με το προληψη , εννοω να παιρνουμε οσα μετρα μπορουμε για να μειωνουμε τις βλαβες στο dna.

Για τους ασθενεις δεν ειπε κανεις οτι και η ψευτικες ελπιδες δεν υπαρχει περιπτωση να βοηθησουν. Το ανεφερα μαλιστα, οτι απλα θα βοηθησουν την ψυχολογια , οχι την ιαση.
Παράθεση

Nastybishop

Νεοφερμένος

Ο Nastybishop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Nastybishop έγραψε: στις 00:15, 07-06-07:

Πραγματικά έχουμε ένα άθλιο σύστημα υγείας...Και πόσες Αμαλίες έχουν υπάρξει, που ποτέ δε μάθαμε;
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 07:36, 07-06-07:

και θα συνεχιζουν να υπαρχουν....
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 09:22, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Mεγαλη μπουκια φαε,μεγαλη κουβεντα μην πεις, λεει η παροιμοια.

Δεν ΕΙΜΑΙ λαθος γιατι αυτο που ειπα, δεν ειναι αποψη. Ειναι Fact. Το λενε τα νουμερα, το λενε και οι ιδιοι οι παθολογοι/ογκολογοι.

Οσο για την ελπιδα, συμφωνω. Συνηθως ειναι ομως ψευτικη ελπιδα και απλα τους βοηθαει να περασουν λιγο καλυτερα μεχρι το τελος. Γιαυτο και η χημειοθεραπεια αναφερεται και ως "παρηγορητικη θεραπεια".
Μεγάλο ατόπημα αυτό που είπες.
Σύμφωνα με αυτή τη λογική θα έπρεπε να ασχολούμαστε μόνο με τα περιστατικά που είμαστε βέβαιοι 100% οτι θα ανταποκριθούν σε μια συγκεκριμένη θεραπεία.
Ωραία λοιπόν, τι θακάνουμε τους υπόλοιπους;
Θα τους προτείνουμε να ψάψουν για γραφείο τελετών με το σκεπτικό οτι αρνούμαστε να εφαρμόσουμε μια θεραπεία γιατί πιστεύουμε οτι δεν θα έχει αποτέλεσμα.
Μερικοί θέλουν να το ονομάζουν πείραμα, όμως ο καρκινοπαθής περιμένει από το γιατρό του να εξαντλήσει κάθε πιθανή ή απίθανη θεραπεία, και πάντοτε η ελπίδα υπερισχύει της λογικής.
Γι αυτό και η φράση του ρεμπεσκέ οτι δεν έχεις βρεθεί ποτέ δίπλα σε καρκινοπαθή.
Επίσης να σημειώσω κάτι:
Στην επιστήμη των μαθηματικών, γνωρίζουμε όλοι οτι 5+5=10.
Αυτό είναι κάτι που είναι θεμελιωμένο και δεν αλλάζει, όπως και στην επιστήμη της φυσικής ο νόμος της βαρύτητας, όπως και σε άλλες επιστήμες διάφοροι άλλοι θεμελιώδης νόμοι.
Οσο κι αν δεν μας αρέσει, στην Ιατρική δεν υπάρχουν τόσο απόλυτα θεμελιώδη.
Ακόμα ακόμα υπάρχουν περιπτώσεις που αποφεύγει κάποιος να τις χαρακτηρίσει ως καρκινικές έστω κι αν τελικά εξελίσσονται κατ΄αυτόν τον τρόπο.
Θέλω να πω οτι, εκτός του ότι όντως υπάρχουν ανεπαρκείς επιστήμονες στο χώρο, όμως η επιστήμη της ιατρικής δεν είναι τόσο προηγμένη ώστε να θεωρούμε μια διάγνωση πάντα ως δεδομένη.
Και φυσικά δεν μπορείς ποτέ να βασιστείς σε έναν μπούσουλα και να υποθέτεις οτι αφού ο ασθενής μας έχει αυτό, αυτό και αυτό το σύμπτωμα, άρα έχει και αυτήν την πάθηση. Πρέπει πάντα να βρίσκεις την παγίδα σε όλα αυτά, και πιστέψτε με, σχεδόν πάντα υπάρχει μια παγίδα.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 11:17, 07-06-07:

To "ατοπημα" δε καταλαβα ποιο ειναι. Δεν ειπες τιποτα αντιθετο με οτι ειπα εγω...
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 11:22, 07-06-07:

Δεν μπορούμε να πάψουμε να δίνουμε θεραπευτικές αγωγές σε ασθενείς, ακόμα κι αν υποπτευόμαστε οτι τα αποτελέσματα θα είναι αμφίβολα.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 16:08, 07-06-07:

Σωστο. Και που ειπα εγω το αντιθετο ;

(και το "αμφιβολα αποτελεσματα" ειναι understatement σε καποιες περιπτωσεις)
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,181 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 17:06, 12-07-07:

"Απαντώντας στην με αρ. 8711/1-6-2007 ερώτηση και 3308/1-6-2007 αναφορά που κατατέθηκαν στην Βουλή από το βουλευτή κ. Ευ. Βενιζέλο χετικά με την ιστοσελίδα της Αμαλίας Καλυβινού, σας γνωρίζουμε ότι τα θέματα που θίγει στην ιστοσελίδα της η θανούσα Αμαλία Καλυβινού αποτελούν το περίγραμμα μερικών από τα πιο σοβαρά θέματα στο χώρο της υγείας, αλλά και της Δημόσιας Διοίκησης γενικότερα.
Τα δεκτικά ελέγχου θέματα που αναφέρονται είναι μέρος όσων έχουν καταγραφεί στην έκθεση ελέγχου του Σώματος Επιθεωρητών Υπηρεσιών Υγείας Πρόνοιας (ΣΕΥΥΠ) και θα εξακολουθήσουν να αποτελούν στόχο ελέγχου.
Η ιστοσελίδα μελεταται από το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και αν προκύψουν ειδικότερα και συγκεκριμένα θέματα για εξέταση θα συμπεριληφθούν στον προγραμματισμό και θα ελεγχθούν".
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 17:18, 12-07-07:

not bad!
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 19:39, 12-07-07:

Not bad, κατάλαβες εσ'υ βρε Τζιο;
Γιατί εγώ αυτό το ερμηνεύω ως βρασε ρύζι.......
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια