Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,346 μέλη και 2,453,493 μηνύματα σε 77,717 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 482 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι σημαίνει για σας, ένα αγαπημένο τραγούδι;

Εlena D

Νεοφερμένος

H Εlena D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Εlena D έγραψε: στις 16:37, 20-03-17:

Για πειτε την γνωμη σασ
τα αγαπημενα σασ τραγουδια η αυτα που σασ εχουν «κολλησει» θα μπορουσαν να σημαινουν κατι ; να μεταφερουν ενα μηνυμα η να λενε κατι για εσασ ;
αναλυετε τουσ στιχουσ ;
ειναι ενα ερωτημα που με προβληματιζει αρκετα..
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε: στις 16:45, 20-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Εlena D
Για πειτε την γνωμη σασ
τα αγαπημενα σασ τραγουδια η αυτα που σασ εχουν «κολλησει» θα μπορουσαν να σημαινουν κατι ; να μεταφερουν ενα μηνυμα η να λενε κατι για εσασ ;
αναλυετε τουσ στιχουσ ;
Λένε πάντως πως όταν είσαι χαρούμενος δίνεις σημασία στη μελωδία, ενώ όταν είσαι στεναχωρημένος στους στίχους.
3
Παράθεση

Εlena D

Νεοφερμένος

H Εlena D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Εlena D έγραψε: στις 16:51, 20-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
Λένε πάντως πως όταν είσαι χαρούμενος δίνεις σημασία στη μελωδία, ενώ όταν είσαι στεναχωρημένος στους στίχους.
η αληθεια ειναι οτι δεν το χω παρατηρησει ποτε αν γινεται αυτο . παντωσ ναι το λενε.
την επομενη φορα θα το προσεξω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 14-06-19 στις 01:24. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 00:21, 21-03-17:

Ε προφανως αν δεν αναλυσεις τους στιχους, τι νοημα εχει. Εκει κρυβεται ολο το ζουμι. Εκτος αν προκειται για κομματια χωρις στιχους που αλλαζει η συζητηση.
1
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,932 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 15:17, 11-09-17:

Εμενα πάντως αυτό που μου κάνει πρώτα εντύπωση σε ένα τραγούδι είναι η μουσική, ο ρυθμός, ειδικά αν είναι πιο ιδιαίτερος. Στη συνέχεια κοιτάω τους στίχους. Είναι τραγούδια που είναι αγαπημένα μου λόγω μουσικής σε συνδυασμό με στίχους, είναι και αλλά που τα θεωρώ αγαπημένα μου επειδή οι στίχοι είναι με περιγράφουν ακριβώς ή μπορώ να ταυτιστώ. Και κάτι άλλο που κάνω είναι να συνδέω τη μουσική με συγκεκριμένες περιόδους ή καταστάσεις στη ζωή μου ή με άτομα και ετσι κάποια τραγούδια γίνονται αγαπημένα μου (αν και δεν είναι πάντα καλό αυτό για ευνόητους λόγους!)
1
Παράθεση

cybelle01

Νεοφερμένος

H cybelle01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H cybelle01 ~και τωρα; πως φευγεις;~ έγραψε: στις 19:47, 05-02-18:

αγαπημένο τραγούδι για μένα είναι αυτό που σου θυμίζει ανθρώπους και στιγμές... στίχοι που σου θυμίζουν άτομα που με κάποιον τρόπο είναι μακριά σου.. είτε σαν απόσταση, είτε άνθρωποι που έφυγαν ή επέλεξες εσύ να διώξεις για να κάνεις καλύτερη την ζωή σου! Είναι οι στιγμές... ένα αστείο που είπες σε ένα φίλο σου, μια πλάκα που έκανες με την παρέα σου.. μία βόλτα που βγήκες με εκείνον-η και θα σου μείνει αξέχαστη!
2
Παράθεση

Physiognomist

Διακεκριμένο μέλος

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.

O Physiognomist έγραψε: στις 20:11, 11-06-19:

Γενικά,νομίζω πως δεν σημαίνουν κάτι συγκεκριμένο αγαπημένα τραγούδια,είναι το τι feeling σου βγάζουν όταν τα ακούς.Δεν τα συνδέω με συγκεκριμένες καταστάσεις/πρόσωπα ή αν το κάνω αυτό γίνεται πολύ ''χαλαρά''.Η μουσική δεν είναι απλά ένα μέσο για να θυμηθείς κάτι,είναι ένα peaking στον πλατωνικό κόσμο των Ιδεών για να το θέσω φιλοσοφικά
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,940 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 20:26, 11-06-19:

Το αγαπημένο μου τραγούδι είναι το Fix you των Coldplay!Μου δίνει δύναμη να συνεχίσω όταν δεν είμαι καλά!
1
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 1,233 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 21:12, 11-06-19:

Για μένα, ένα αγαπημένο τραγούδι, δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι συγκεκριμένο. Είναι η αίσθηση που μπορεί να μου βγάζει, ο στίχος / το νόημά του, η σύνδεση που 'χω κάνει με κάποιον.
3
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 903 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 22:35, 11-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Εlena D
Για πειτε την γνωμη σασ
αναλυετε τουσ στιχουσ ;

Κολλάω μόνιμα με τα τραγούδια του Σαμπάνη. Οι στίχοι, η μουσική του πάντα με αγγίζουν. Δεν μπορώ να το εξηγήσω.
1
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 23:23, 11-06-19:

Εχω την ταση να συνδεω προσωπα και καταστασεις με τραγουδια . Δε το κανω επιτηδες , μου βγαινει τελειως φυσικα. Για παραδειγμα , το τραγουδι που εχω στην υπογραφη μου , η γιορτη απο τις Τρυπες μου θυμίζει τις καλυτερες διακοπες που περασα ως εφηβη στα 16 μου . Και αυτο επειδη το μερος στο οποιο τρωγαμε το επαιζε συνεχεια. Και μολις συνειδητοποιησα οτι εχω να αλλαξω υπογραφη απο τοτε

Ή για παραδειγμα ενα απο τα τραγουδια που μου φερνουν στο νου τη μαμα μου ειναι το Ελα ψυχουλα μου επειδη το εβαζε στο αμαξι οταν ημουν 4ρων νομιζω και τραγουδουσαμε.
Μπορει οι στιχοι να να σημαινουν κατι , μπορει παλι οχι . Αλλα ναι πολλους σας εχω φακελωμενους με τραγουδια
3
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 00:56, 12-06-19:

Η πικρή γεύση της νοσταλγίας μια καλοκαιρινή νύχτα,
Η τρυφερή ανάμνηση μιας θυληκής σάρκας,
Η απελευθερωτική αίσθηση του ποτού,
Η ανάγκη να επαναληφθεί ο κύκλος.
1
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,563 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 01:38, 12-06-19:

Το άκουσμα ενός αγαπημένου τραγουδιού, σημαίνει έντονα συναισθήματα.
Χαράς, λύπης, νοσταλγίας, συγκίνησης...

1
Παράθεση

NastStorm (Αναστασία)

Δραστήριο Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H NastStorm it's time to choose side now έγραψε: στις 21:33, 12-06-19:

Ενα αγαπημενο τραγουδι παντα συνδεεται με μια χαρα που ο ανθρωπος βιωσε ή μια λυπη που δεν μπορει να ξεχασει.....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια