Microsoft Excel: Απορίες

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω φτιάξει στο excel εναν πίνακα.
Σε αυτόν τον τον πίνακα έχω ένα column που γράφω ώρα και ένα άλλο column που γράφω ημερομηνία.

Γίνεται να με κάποιον τρόπο από από 4cell: 2ωράς , 2ημερομηνιών να βρισκώ την διαφορά ώρας λαμβάντας υπόψιν και την ημερομηνία;

Έψαξα στο help αλλά δεν βρίκα τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εστω οτι ειναι ετσι 4 κελια:
Α1----------Β1

12:34-------12/8/2000

Α2----------Β2

8:43--------3/4/1998

Λοιπον - ας ελπισουμε οτι θα τα λεω σωστα και κατανοητα -
Ο τυπος ειναι ο εξης:
αν Α1>Α2
=(ABS(DAYS360(B1;B2))*24*60)+HOUR(E14)*60+MINUTE(E14)

οπου το Ε14 ειναι το κελι που ισουται με: =Α1-A2


και με :

=(ABS(DAYS360(B1;B2))*24*60)-HOUR(E14)*60-MINUTE(E14)

(24- (A1-A2)) αν A1<A2

(δηλαδη αν ειναι :

Α1----------Β1

8:43--------12/8/2000

Α2----------Β2

12:34-------3/4/1998 )

Σχολια:

1. Προφανως τα παραπανω ισχυουν με την προυποθεση οτι η πιο προσφατη ημερομηνια αναγραφεται πρωτη (ειναι η Β1 δηλαδη) αν οχι αναλογα διορθωνεις τον τυπο

2. Οι δυο περιπτωσεις γραφονται σε excel με καποια εντολη if ετσι; :whistle:

Ελπιζω να ειναι σωστα τα παραπανω...νυσταζω λιγο και δεν εχω και πληρη διαυγεια! :redface: Εστω να βοηθησαν καπως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
thanks, αυρίο θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω μιας και τωρα είμαι πτώμα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astree

Νεοφερμένος

Η astree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ποιο τύπο θα χρησιμοποιήσω για να βρώ το ποσοστό της τιμής πώληση το οποίο προκύπτει από την τιμή αγοράς?

π.χ.
ΤΑ ΤΠ ΠΟΣΟΣΤΟ
0,23 0,95 ?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι ακριβώς εννοείς? :worry: κάπου σε έχασα (και νομίζω και οι υπόλοιποι)

θες να το πεις λίγο καλύτερα?

έχεις ένα προϊόν που κάνει 100 ευρώ και θες να δεις τι τύπο θα χρησιμοποιήσεις για να του βάλεις μία αύξηση ενός συγκεκριμένου ποσοστού?

αν ναι, απλά πας σε ένα νέο κελί και γράφεις
= (κελί με την αρχική τιμή) * 1,?

όπου ? βάζεις το ποσοστό αύξησης που θες
δλδ αν θες μια αύξηση 10% θα γράψεις επί 1,10

το νέο νούμερο είναι η νέα τιμή με την προσαύξηση

δεν κατάλαβα αν θες κάτι άλλο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astree

Νεοφερμένος

Η astree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Συγνώμη λαθος διατύπωση :confused:

Η τιμή αγορας είναι 0,23
Η τιμή πωλησης είναι 0,95
Με τι ποσοστό έχει υπολογιστεί η τιμή πώλησης;
Ποιον τύπο θα χρησιμοποιήσω για να το βρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αν ΠΚ το ποσοστό κέρδους τότε για να βρεις το ΠΚ = [(Τιμή Πώλησης -τιμή Αγοράς)*100]/Τιμή Αγοράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astree

Νεοφερμένος

Η astree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Youki!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Εχω ένα φύλλο στο excel και δημιουργώ σαυτό σελίδες. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει οι σελίδες αυτές να έχουν φόντο (σαν υδατογράφημα) τον αύξοντα αριθμό η κάθε μία και ο οποίος, όταν τυπώνω το περιεχόμενο να μη τυπώνεται και ο αύξων αριθμός της? Εχω Excel 2007.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ έχω το excel 2003 αλλά δεν πιστευώ να έχει πρόβλημα μπορείς να το κάνεις με 2 τρόπους 1)Μενού προβολή και να εμφανίσεις την γραμμή εργαλείων Word art 2) Στο μενού μορφή θα επλέξεις φύλλο φόντο ή χρώμα καρτέλας.Για αύξοντα ή φθείνοντα αριθμό θα πάς στην γραμμή εργαλείων που έχει ένα ΑΩ και είναι αυξουσα/φθείνουσα.Αλλιώς θα πας στο μενού Δεδομένα θα επιλέξεις ταξινόμηση αύξουσα/φθείνουσα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Εγώ έχω το excel 2003 αλλά δεν πιστευώ να έχει πρόβλημα μπορείς να το κάνεις με 2 τρόπους 1)Μενού προβολή και να εμφανίσεις την γραμμή εργαλείων Word art 2) Στο μενού μορφή θα επλέξεις φύλλο φόντο ή χρώμα καρτέλας.Για αύξοντα ή φθείνοντα αριθμό θα πάς στην γραμμή εργαλείων που έχει ένα ΑΩ και είναι αυξουσα/φθείνουσα.Αλλιώς θα πας στο μενού Δεδομένα θα επιλέξεις ταξινόμηση αύξουσα/φθείνουσα.:)
Σε ευχαριστώ για τον κοπο σου αλλά σε μένα δεν δουλεύει τίποτα από όσα μου γράφεις. Να σου πω τι κάνω .
Από το μενού πηγαίνω στο διάταξη σελίδας και το φύλλο χωρίζεται σε σελίδες ορισμένων διαστάσεων με διακεκομένες γραμμές. Σε κάθε σελίδα γράφω αυτά που θέλω να γράψω και όταν θέλω να τυπώσω μία σελίδα πρέπει να αρχίσω να μετρώ ποια είναι αυτή η σελίδα για να την ορίσω προς εκτύπωση. Εκεί είναι το πρόβλημα.
Οσοι γνωρίζουν ας με φωτίσουν. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τον κοπο σου αλλά σε μένα δεν δουλεύει τίποτα από όσα μου γράφεις. Να σου πω τι κάνω .
Από το μενού πηγαίνω στο διάταξη σελίδας και το φύλλο χωρίζεται σε σελίδες ορισμένων διαστάσεων με διακεκομένες γραμμές. Σε κάθε σελίδα γράφω αυτά που θέλω να γράψω και όταν θέλω να τυπώσω μία σελίδα πρέπει να αρχίσω να μετρώ ποια είναι αυτή η σελίδα για να την ορίσω προς εκτύπωση. Εκεί είναι το πρόβλημα.
Οσοι γνωρίζουν ας με φωτίσουν. Ευχαριστώ.
Για εκτύπωση το θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ναι για εκτύπωση. Εχω κάνει ενα πρόγραμμα κοινοχρήστων με κάθε ένοικο σε μια σελίδα. θέλω για παράδειγμα να τυπώσω από την 9η μέχρι την 17η. Πρέπει να αρχίζω να μετρώ από την αρχή μέχρι να βρω ποια είναι η 9η και ποια η 17η σελίδα? Αυτού είναι το πρόβλημα. Ενώ αν φαίνεται ο αριθμός της στο φόντο το πράγμα είναι εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Θα πας Αρχείο-Εκτύπωση Στην περιοχή σελίδων θα επιλέξεις σελίδες και στο πλαίσιο θα πληκτρολογήσεις π.χ από 9-17.Τόσο απλό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Θα πας Αρχείο-Εκτύπωση Στην περιοχή σελίδων θα επιλέξεις σελίδες και στο πλαίσιο θα πληκτρολογήσεις π.χ από 9-17.Τόσο απλό:)
Ευχαριστώ για τον κόπο σου , αλλά το πρόβλημα δεν είναι πως θα τυπώσω τις σελίδες, αλλά πως θα βρώ ποιοι είναι οι αύξοντες αριθμοί αυτών των σελίδων για να τις τυπώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τον κόπο σου , αλλά το πρόβλημα δεν είναι πως θα τυπώσω τις σελίδες, αλλά πως θα βρώ ποιοι είναι οι αύξοντες αριθμοί αυτών των σελίδων για να τις τυπώσω.
Λυπάμε,αλλά δεν ξέρω για αύξοντες αριθμούς.Άν θές όμως μπορείς να επιλέξεις τα κελιά και να πας στο μενού Δεδομενα-Ταξινόμηση-Αύξουσα/Φθείνουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
[FONT=&quot]Για να σε ευχαριστήσω για τον κόπο που έκανες να με βοηθήσεις σου λέω πως κατάφερα να λύσω την απορία μου. Ισως σε χρειαστεί. Δημιουργείς ένα νέο φύλλο στο [/FONT][FONT=&quot]Excel[/FONT][FONT=&quot] και γράφεις σε κάποιο ή κάποια κελιά του. Πηγαίνεις στο «Προβολή» και από τις «Προβολές βιβλίου εργασίας» επιλέγεις το «Προεπισκόπηση αλλαγών σελίδας» που το εικονίδιο μοιάζει με ανοιχτό βιβλίο. Σε καλωσορίζει στην «Προεπισκόπηση αλλαγών σελίδας» και πατάς Ο.Κ. οπότε εμφανίζεται μια σκοτεινή σελίδα με φωτισμένο το μέρος Α1 μέχρι εκεί που έχεις γράψει. Σύρεις το φωτισμένο μέρος και εμφανίζονται οι σελίδες χωρισμένες με διακεκομμένες γραμμές και με φόντο τον αύξοντα αριθμό τους. Τις γραμμές χωρισμού , αν θέλεις , τις μετακινείς (σύρωντας) για να ορίσεις το μέγεθος κάθε σελίδας.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
[FONT=&quot]Για να σε ευχαριστήσω για τον κόπο που έκανες να με βοηθήσεις σου λέω πως κατάφερα να λύσω την απορία μου. Ισως σε χρειαστεί. Δημιουργείς ένα νέο φύλλο στο [/FONT][FONT=&quot]Excel[/FONT][FONT=&quot] και γράφεις σε κάποιο ή κάποια κελιά του. Πηγαίνεις στο «Προβολή» και από τις «Προβολές βιβλίου εργασίας» επιλέγεις το «Προεπισκόπηση αλλαγών σελίδας» που το εικονίδιο μοιάζει με ανοιχτό βιβλίο. Σε καλωσορίζει στην «Προεπισκόπηση αλλαγών σελίδας» και πατάς Ο.Κ. οπότε εμφανίζεται μια σκοτεινή σελίδα με φωτισμένο το μέρος Α1 μέχρι εκεί που έχεις γράψει. Σύρεις το φωτισμένο μέρος και εμφανίζονται οι σελίδες χωρισμένες με διακεκομμένες γραμμές και με φόντο τον αύξοντα αριθμό τους. Τις γραμμές χωρισμού , αν θέλεις , τις μετακινείς (σύρωντας) για να ορίσεις το μέγεθος κάθε σελίδας.[/FONT]
Μπράβο:iagree:
-----------------------------------------
Αφού λύθηκε η απορία ας κλείσει και το θέμα:lock::closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θυμήστε μου λίγο ποια συνάρτηση δίνει τα ποσοστά, τα έχω ξεχάσει.
Προς το παρών βρίσκω τον Μ.Ο. των δεδομένων μου και μετά από την ''πίτα'' παίρνω το ποσοστό...
Δεν υπάρχει συνάτηση να μου το δίνει απευθείας; Νομίζω πως έτσι κάνω λάθος στη διαδικασία. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έστω ότι θέλεις να βρεις το ποσοστό των πωλήσεων Mercedes
(Πωλήσεις Mercedes)/(Συνολικές πωλήσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top