Vegan Κουζίνα!

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ως αυστηρή χορτοφάγος ανοίγω αυτό το θεματάκι ώστε να αναρτώ και να μοιράζομαι μαζί σας τις vegan δημιουργίες μου!!!Φυσικά μπορείται να αναρτήτε κι εσείς δίαφορες αυστηρά χορτοφαγικές συνταγές, ώστε νε έχουμε ποικιλία να επιλέγουμε!!!;)

ακολουθούν οι πρώτες μου δημιουργίες, όπου υπάρχει φωτο. Σκεφτικα να αναρτώ μόνο συνταγες με φωτογραφεία, ώστε να υπέρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα, του φαγητού! εσείς, μπορείται να βάζετε ό,τι συνταγές θέλετε!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
σαλάτα πράσινη με ρόδι και dressing ελιάς





υλικά

πράσινη σαλάτα
κόκκινο μαρούλι
φινόκιο
αβοκάντο
ρόδι
αγγούρι μισό
ντοματίνια κομμένα στην μέση
λιναρόσπορο
φρέσκο κρεμμυδάκι

για dressing

λάδι
μπαλσάμικο
αλάτι – πιπέρι
κρόκο Κοζάνης
πάστα ελιάς
σκόρδο τριμμένο

προετοιμασία

ανακατεύουμε όλα τα υλικά της σαλάτας μας σε ένα μπολ και προσθέτουμε το ντρέσιγκ το οποίο φτιάχνουμε, αναμειγνύοντας όλα τα υλικά σε ένα μπολ και ανακατεύοντας καλά.. Καλύτερο είναι τα χορταρικά να τα κόβεται με το χέρι και όχι με μεταλλικό σκεύος. Επίσης προτιμείστε να προσθέσετε το dressing αφού το έχετε βάλει στο ψυγείο για λίγα λεπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μουσακάς του χορτοφάγου






Υλικά

10 πατάτες
λάδι, κύμινο, αλάτι, πιπέρι
κιμά σόγιας
μελιτζάνες κομμένες σε φέτες
κρεμμύδια 6
2 σκελίδες σκόρδο
1 τριμμένο καρότο
καλαμποκάλευρο
τζίντζερ τριμμένο
ντομάτοπελτέ
νερό

προετοιμασία

έχουμε βράσει και καθαρίσει τις πατάτες. Σε ένα μπολ τις πολτοποιούμε και ρίχνουμε μέσα το τριμμένο καρότο, τζίντζερ, πιπέρι, και λίγο νερό. Ανακατεύουμε καλά να απλωθούν ομοιόμορφα τα υλικά μας. Αφήνουμε τον πουρέ στην άκρη. Σε λίγο λάδι τηγανίζουμε τις μελιτζάνες μέχρι να μαλακώσουν, κι τις αφήνουμε σε ένα πιάτο με χαρτί να στραγγίξουν. Σε ένα τηγάνι σοτάρουμε το κρεμμυδάκι και το σκόρδο. Ρίχνουμε και τον κιμά σόγιας αφού τον έχουμε βράσει πιο πριν για 10 λεπτά. Προσθέτουμε και τα μπαχαρικά και τον ντομάτοπελτε και αφήνουμε για 30 λεπτά. Έπειτα σε ένα πυρέξ τοποθετούμε μισό πουρέ πατάτας, τις μελιτζάνες, τον κιμά, κρεμμύδι και σκόρδο, ξανά μελιτζάνες και σκεπάζουμε με τον άλλο μισό πουρέ. Τέλος ψήνουμε για 40 λεπτά, το αφήνουμε να κρυώσει λίγο και σερβίρουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τούρτα γενεθλίων με παντεσπάνι και κρέμα πορτοκάλι






Υλικά

Για το παντεσπάνι:

2μισι κούπες αλεύρι
1 κούπα ζάχαρη καστανή
10 κουταλιές κακάο
1 ποτ. Χυμό πορτοκαλιού
φουντούκια τριμμένα
λίγο λάδι
λίγο μπαλσάμικο

για την κρέμα:

3 ποτήρια χυμό πορτοκάλι (εγώ έβαλα κόκκινο – σαγκουίνι)
2 κούπες αλεύρι
λίγη ζάχαρη καστανή
γάλα σόγιας

προετοιμασία

Ανακατεύουμε όλα τα υλικά για το παντεσπάνι, και τα απλώνουμε ομοιόμορφα σε ένα ταψί. Έπειτα ψήνουμε το παντεσπάνι στον φούρνο για 30 λεπτά. Σε μια κατσαρόλα βράζουμε τον χυμό πορτοκαλιού, το γάλα και την ζάχαρη, και προσθέτουμε σταδιακά το αλεύρι μέχρι να γίνει κρεμώδης η υφή του μίγματος μας. Κατεβάζουμε από την φωτιά. Εν τω μεταξύ έχουμε φτιάξει το παντεσπάνι, και καλύπτουμε με την κρέμα. Γαρνίρουμε με σταφίδες και νιφάδες βρώμης. Τοποθετούμε την τούρτα στο ψυγείο να παγώσει, και σερβίρουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σαλάτα με φινόκιο και μάγκο






υλικά

½ μάγκο κομμένο σε κομματάκια
½ φινόκιο κομμένο σε κομματάκια
1 καρδιά μαρουλιού ψιλοκομμένη
ντοματίνια 5-6
πράσινη σαλάτα κομμένη
κόκκινο μαρούλι μια τουφίτσα

υλικά για ντρεσιγκ

χυμό μισού λεμονιού
2 κουταλιές λάδι
1 κουταλιά μπολσάμικο

προετοιμασία

Απλώνουμε στην σαλατιέρα 3 φύλλα μεγάλα μαρουλιού. Προσθέτουμε στο κέντρο το μαρούλι, από πάνω την πράσινη σαλάτα και ακολουθούν το φινόκιο και το μάνγκο. Τέλος βάζουμε γύρο γύρω τα ντοματίνια και στην κορυφή την φουντίτσα κόκκινου μαρουλιού και ένα ντοματίνι. Περιχύνουμε με την σάλτσα την οποία έχουμε ανακατέψει καλά σε ξεχωριστό μπολ. Σερβίρουμε κρύα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Κοντά ζυμαρικά με μπρόκολο και μανιτάρια







Υλικά

Μισό σακουλάκι κοντά ζυμαρικά (βίδες, κοχύλια, αχιβάδες, πένες)
6 μικρά μανιτάρια λευκά
τόφου μισό κομμάτι
μπρόκολο χωρισμένο σε τουφίτσες
λάδι – πιπέρι – αλάτι
1 σκελίδα σκόρδο

προετοιμασία

βάζουμε το μπρόκολο να βράσει για 2-3 λεπτά. Σουρώνουμε και το αφήνουμε στην άκρη. Βάζουμε τα μακαρόνια να βράσουν για 5 λεπτά και έπειτα τους προσθέτουμε το μπρόκολο. Αφήνουμε να βράσουν για 10 λεπτά ακόμη. Σε ένα τηγάνι τσιγαρίζουμε τα μανιτάρια τα οποία έχουμε κόψει σε φετούλες. Έπειτα προσθέτουμε και το σκόρδο και το τόφου. Ανακατεύουμε για μερικά λεπτά, σβήνουμε την φωτιά, και σβήνουμε και την φωτιά στα μακαρόνια μας. Σουρώνουμε τα μακαρόνια με το μπρόκολο, αλλά κρατάμε λίγο από το ζουμί τους στην κατσαρόλα για να μην κολλήσουν. Προσθέτουμε και τα μανιτάρια με το τοφού και ανακατεύουμε καλά. Τα αφήνουμε στην κατσαρόλα για 5-10 λεπτά και σερβίρουμε. Θα πρέπει τα μακαρόνια με το μπρόκολο να μην έχουν πολλά ζουμιά, και το τοφού να λιώσει σχεδόν για μια πιο ωραία γεύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Κοντά ζυμαρικά με μπρόκολο και μανιτάρια







Υλικά

Μισό σακουλάκι κοντά ζυμαρικά (βίδες, κοχύλια, αχιβάδες, πένες)
6 μικρά μανιτάρια λευκά
τόφου μισό κομμάτι
μπρόκολο χωρισμένο σε τουφίτσες
λάδι – πιπέρι – αλάτι
1 σκελίδα σκόρδο

προετοιμασία

βάζουμε το μπρόκολο να βράσει για 2-3 λεπτά. Σουρώνουμε και το αφήνουμε στην άκρη. Βάζουμε τα μακαρόνια να βράσουν για 5 λεπτά και έπειτα τους προσθέτουμε το μπρόκολο. Αφήνουμε να βράσουν για 10 λεπτά ακόμη. Σε ένα τηγάνι τσιγαρίζουμε τα μανιτάρια τα οποία έχουμε κόψει σε φετούλες. Έπειτα προσθέτουμε και το σκόρδο και το τόφου. Ανακατεύουμε για μερικά λεπτά, σβήνουμε την φωτιά, και σβήνουμε και την φωτιά στα μακαρόνια μας. Σουρώνουμε τα μακαρόνια με το μπρόκολο, αλλά κρατάμε λίγο από το ζουμί τους στην κατσαρόλα για να μην κολλήσουν. Προσθέτουμε και τα μανιτάρια με το τοφού και ανακατεύουμε καλά. Τα αφήνουμε στην κατσαρόλα για 5-10 λεπτά και σερβίρουμε. Θα πρέπει τα μακαρόνια με το μπρόκολο να μην έχουν πολλά ζουμιά, και το τοφού να λιώσει σχεδόν για μια πιο ωραία γεύση.


καλη ακουγεται η συνταγη, αλλα θα κανω μερικες παρεμβασεις :P. Νομιζω τα καφε μανιταρια θα ηταν προτιμωτερα γιατι παραμενουν τραγανιστα οταν τσιγαριζονται και δεν γινονται σαν σφουγγαρι οπως τα λευκα. Επισης πιστευω οτι το βρασιμο μπροκολου για 10 λεπτα ειναι παρα πολυ. Θα γινει υπερβολικα μαλακο και θα διαλυεται. Καλυτερα ειναι να βρασει 2-3 λεπτα (εγω τουλαχιστον το μπροκολο το προτιμω τραγανιστο... γουστα ειναι αυτα). Νομιζω οτι και λιγο κουνουπιδι θα του πηγαινε! Ισως και με μανιταρια shiitake ή portobello να γινοταν ακομα πιο ωραιο (βαζουν νοστιμο ζουμακι αυτα). Θα προσθετα και λιγο σπαραγγι στη συνταγη :)

Τα καφε μανιταρια που λεω ειναι οπως τα λευκα, αλλα σε καφετι χρωμα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelynkar

Νεοφερμένος

Η evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
γιαμιιιιιιιιιιιιιι πολυ νοστιμες φαινονται!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σάκουρα, δεν το είχα σκεφτεί αυτό για τα καφέ μανητάρια!!!! ναι, έχεις δίκαιο για το βρ'ασιμο του μπρόκολου...ευχαριστώ έβελυν!!!!:):):)

(βασικά για απραγγκια ψάχνω, αλλά δεν είναι η εποχή τους τώρα:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Και τώρα η συνταγή που μου άλλαξε τη ζωή.:upside: Vegan... αβγόφετες.
Αυτό που μ' αρέσει σ' αυτή τη συνταγή είναι ότι οι αβγόφετες βγαίνουν πάντα σωστές, γιατί αν σου παραπέσει το αβγό με την κλασική, καταλήγεις να τρως γλυκό ψωμί με μια κρούστα ομελέτας.:P Οι αναλογίες είναι στο περίπου, από μνήμης.

4-5 φέτες μπαγιάτικο ψωμί από φρατζόλα κατά προτίμηση λευκό, αλλά το έχω φτιάξει και με άλλα είδη
μισό φλιτζάνι γάλα σόγιας
1 κ.γ. μπέικιν πάουντερ
1 κ.γ. ζάχαρη
λίγη κανέλα

Ανακατεύουμε το γάλα, το μπέικιν, τη ζάχαρη και την κανέλα και μουλιάζουμε το ψωμί. Ψήνουμε με λίγο λάδι σε μέτρια φωτιά μέχρι να ροδίσουν και σερβίρουμε με ό,τι μας αρέσει. Μια κάπως πιο grown up παραλλαγή είναι να ρίξουμε στο μίγμα λίγο κονιάκ ή σέρι και να σερβίρουμε τις αβγόφετες με τριμμένη κουβερτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τα καφε μανιταρια ειναι φανταστικα! Πλεον δεν αγοραζω καθολου απο τα ασπρα. Οσο και να βρασεις/τσιγαρισεις/ψησεις τα καφε, παραμενουν τραγανιστα! Αυριο θα δοκιμασω την συνταγη σου με τα μακαρονια αλλα επειδη δεν ειμαι χορτοφαγος και εχω να κανω και εντονη ασκηση αυριο και θα πειναω σαν λυκος, θα κανω μερικες μετατροπες :P Βασικα σκεφτομουν συν τοις αλλοις, να προσθεσω και λιγο θυμαρι (ισως και ελαχιστο μοσχοκαρυδο) για αρωμα. Νομιζεις οτι θα πηγαινε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
rouko, πολή καλ΄συνταγή!!! σάκουρα, βασικά για μοσχοκάτυδο δεν ξερω γιατί το χρησιμοποι΄σπάνια, αλλά λίγο υμαράκι, ελάχιστο, θα έδεινε και ωραίο άρωμα! ναι, τα λευκά έχουν το κακό ότι και μετά το μαγείρεμα είναι μαλακά από μέσα... θα δοκιμάσω με καφέ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Βroxnies με μπανάνα και φουντούκι



υλικά

2 κούπες αλεύρι
μισή κούπα λάδι
τριμμένα φουντούκια
2 μπανάνες αλεσμένες
6-7 κουτ. κακάο
1/2 ζάχαρη καστανή

προετοιμασία

ανακατεύουμε όλα τα στεγνώ υλικά και έπειτα προσθέτουμε και τα υγρά. ανακατεύουμε καλά και ρίχνουμ το μίγμα μας σε ταψάκι λαδωμένο λίγο. Ψήνουμε για 30 λεπτά περίπου και σερβίρουμε!!!(στολίζουμε το πάνω μέρος με φέτες μπανάνας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μανιτάρια γεμιστά με σπανάκι, λαχανικά και τοφού






Υλικά για τα μισά μανιτάρια (vegan.thisblueplanet.net)

Μανιτάρια μεγάλα
Σπανάκι
Φρέσκο κρεμμυδάκι
Σκόρδο
Ελιές

Υλικά για τα άλλα μανιτάρια (αυτοσχεδιασμός δικός μου με άριστο αποτέλεσμα)

Κάπαρη
Κόκκινη πιπεριά
Ντομάτα
Σκόρδο
Κρεμμύδι

Υλικά για τοφού (vegan.thisblueplanet.net με δικές μου εικαστικές παρεμβάσεις)

Λάδι
Πιπέρι
Τοφού
Σκόρδο
Ντομάτα
Ρίγανη

Προετοιμασία

Βράζουμε τα μανιτάρια για περίπου 5 λεπτά. Σοτάρουμε το σπανάκι με το κρεμμύδι και τις ελιές. Γεμίζουμε κάθε μανιτάρι και ψήνουμε για 15 λεπτά.

Βράζουμε και τα άλλα μισά για 5 λεπτά. Γεμίζουμε με τα υλικά της προετοιμασίας αφού τα έχουμε ψιλοκόψει, και ψήνουμε για 15 λεπτά.

Για την φέτα τοφού, αφήνουμε το τοφού σε βαθύ μπολ με το λάδι, και τα μπαχαρικά για λίγες ώρες. Έπειτα σε ένα αλουμινόχαρτο βάζουμε ψιλοκομμένα τα υλικά τα υπόλοιπα συν κι άλλη ρίγανη. Από πάνω βάζουμε το τοφού και ξανά τα υπόλοιπα υλικά. Τυλίγουμε καλά και ψήνουμε στον φούρνο για 5-10 λεπτά!!!!

Σερβίρουμε όπως στην φωτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nonika

Νεοφερμένος

Η Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Και τώρα η συνταγή που μου άλλαξε τη ζωή.:upside: Vegan... αβγόφετες.
Αυτό που μ' αρέσει σ' αυτή τη συνταγή είναι ότι οι αβγόφετες βγαίνουν πάντα σωστές, γιατί αν σου παραπέσει το αβγό με την κλασική, καταλήγεις να τρως γλυκό ψωμί με μια κρούστα ομελέτας.:P Οι αναλογίες είναι στο περίπου, από μνήμης.

4-5 φέτες μπαγιάτικο ψωμί από φρατζόλα κατά προτίμηση λευκό, αλλά το έχω φτιάξει και με άλλα είδη
μισό φλιτζάνι γάλα σόγιας
1 κ.γ. μπέικιν πάουντερ
1 κ.γ. ζάχαρη
λίγη κανέλα

Ανακατεύουμε το γάλα, το μπέικιν, τη ζάχαρη και την κανέλα και μουλιάζουμε το ψωμί. Ψήνουμε με λίγο λάδι σε μέτρια φωτιά μέχρι να ροδίσουν και σερβίρουμε με ό,τι μας αρέσει. Μια κάπως πιο grown up παραλλαγή είναι να ρίξουμε στο μίγμα λίγο κονιάκ ή σέρι και να σερβίρουμε τις αβγόφετες με τριμμένη κουβερτούρα.


Θα το κανω οπωσδηποτε!!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
Βroxnies με μπανάνα και φουντούκι



υλικά

2 κούπες αλεύρι
μισή κούπα λάδι
τριμμένα φουντούκια
2 μπανάνες αλεσμένες
6-7 κουτ. κακάο
1/2 ζάχαρη καστανή

προετοιμασία

ανακατεύουμε όλα τα στεγνώ υλικά και έπειτα προσθέτουμε και τα υγρά. ανακατεύουμε καλά και ρίχνουμ το μίγμα μας σε ταψάκι λαδωμένο λίγο. Ψήνουμε για 30 λεπτά περίπου και σερβίρουμε!!!(στολίζουμε το πάνω μέρος με φέτες μπανάνας!


Σοκολατοκολαση!!!:D




Παιδια καμια ελαφρια συνταγη με τοφου???Οχι να θελει τηγανισμα σε καμια κουπα λαδι ομως...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
για τοφού σκέτο??? σκέτο τοφού μπορείς να το κάνεις φέτα, όπως γράφω παραπάνω, ή στα ζυμαρικά....κάτσε να σκευτώ κι άλλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Παιδια καμια ελαφρια συνταγη με τοφου???Οχι να θελει τηγανισμα σε καμια κουπα λαδι ομως...:/:

Το πιο σημαντικό στο τόφου είναι να το καταψύξεις πρώτα και μετά να το πιέσεις λίγο για να φύγουν τα πολλά υγρά. Βελτιώνεται πολύ η υφή του έτσι. Από κει και πέρα, μπορείς να το μαρινάρεις (προαιρετικά) και να το ρίξεις με λίγο λάδι σε αντικολλητικό τηγάνι μέχρι να ροδίσει ή και να το ψήσεις στο φούρνο.

Μια απλή συνταγή που μ' αρέσει πολύ είναι σε stir fry μαζί με πράσα. Τη βασική ιδέα την πήρα από εδώ, μόνο που εγώ το φτιάχνω με ετοιματζίδικες σάλτσες blue dragon, γιατί το κινέζικο δεν είναι το φόρτε μου.:P

Επίσης πολύ νόστιμη φαίνεται και αυτή η συνταγή, αν και δεν την έχω φτιάξει ακόμα.

Ακόμα μπορείς να κάνεις κροκέτες πανάροντας κομματάκια τόφου σε καλαμποκάλευρο (δίνει καλύτερο αποτέλεσμα απ' το κοινό αλεύρι) με διάφορα μπαχαρικά. Εγώ βάζω αλάτι, κύμινο, καγιέν, πάπρικα και ρίγανη, αλλά μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις. Αν θέλεις να τα πανάρεις με φρυγανιά, ένα κόλπο είναι να διαλύσεις λίγο κορν φλάουρ σε νερό και να βουτήξεις πρώτα εκεί το τόφου, αντί για αβγό.;)

Τέλος, έχω και συνταγή για λαζάνια με σπανάκι και ρικότα από τόφου, αν σε ενδιαφέρει.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nonika

Νεοφερμένος

Η Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό στο τόφου είναι να το καταψύξεις πρώτα και μετά να το πιέσεις λίγο για να φύγουν τα πολλά υγρά. Βελτιώνεται πολύ η υφή του έτσι. Από κει και πέρα, μπορείς να το μαρινάρεις (προαιρετικά) και να το ρίξεις με λίγο λάδι σε αντικολλητικό τηγάνι μέχρι να ροδίσει ή και να το ψήσεις στο φούρνο.

Μια απλή συνταγή που μ' αρέσει πολύ είναι σε stir fry μαζί με πράσα. Τη βασική ιδέα την πήρα από εδώ, μόνο που εγώ το φτιάχνω με ετοιματζίδικες σάλτσες blue dragon, γιατί το κινέζικο δεν είναι το φόρτε μου.:P

Επίσης πολύ νόστιμη φαίνεται και αυτή η συνταγή, αν και δεν την έχω φτιάξει ακόμα.

Ακόμα μπορείς να κάνεις κροκέτες πανάροντας κομματάκια τόφου σε καλαμποκάλευρο (δίνει καλύτερο αποτέλεσμα απ' το κοινό αλεύρι) με διάφορα μπαχαρικά. Εγώ βάζω αλάτι, κύμινο, καγιέν, πάπρικα και ρίγανη, αλλά μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις. Αν θέλεις να τα πανάρεις με φρυγανιά, ένα κόλπο είναι να διαλύσεις λίγο κορν φλάουρ σε νερό και να βουτήξεις πρώτα εκεί το τόφου, αντί για αβγό.;)

Τέλος, έχω και συνταγή για λαζάνια με σπανάκι και ρικότα από τόφου, αν σε ενδιαφέρει.:whistle:

:P:P:P:PΤο ξερεις οτι τη θελω κακουργα,περιμενω!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Και οι κροκετες ακουγονται σουπερ,αυτο θα δοκιμασω πρωτα απ'ολα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
πράγματι!!!! σήμερα ίπα στον συζηγό μου να μοπυ φέρει πολύ τοφού, να κάνω κι εγώ πειράματα!!!!! ryko, αναθεωρώ για όσα είπα για το τοφού!!! δοκίμασα μια άλλη μάρκα τοφού, με τα κοντα ζυμαρικά και μπορώ να πω ότι ήταν πετανόστημα!!!!συν έφτιαξα μια παραλαγή της συνταγής "τοφού φέτα" της Foxy Vegan και έχω πολύ καλήτερη άποψη τελικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nonika

Νεοφερμένος

Η Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ποια μαρκα πηρες κι απο που???Βρηκες σε μαρκετ?

Τη φετα εσυ την φτιαχνεις?Νομιζα υπαρχει ετοιμη φετα απο σογιοα στο εμποριο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top