Οι σωτήρες της αριστεράς

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπόν ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Όχι στο δεύτερο μνημόνιο σημαίνει έξοδο από Ε.Ε.

Το ΚΚΕ λέει όχι στο μνημόνιο και όχι στην Ε.Ε.

Ο ΣΥΡΙΖΑ, τα παρακλάδια και ο καμμένος λένε όχι στο μνημόνιο ναι στην Ε.Ε. Αυτό είναι παράλογο. Το επιχείρημα που λένε ότι δεν υπάρχει τρόπος να μας διώξουν από την Ε.Ε., δεν ισχύει καθώς μπορούν πολύ εύκολα μη δινοντάς μας χρήμα να μας κάνουν να φύγουν μόνοι μας από την Ε.Ε. Αντίθετα το ΚΚΕ αυτό που λέει γίνεται αν και εγώ είμαι αντίθετος καθώς θεωρώ πως θα έχει χειρότερες επιπτώσεις που έχει το μνημόνιο 2.

Εγώ πάντοτε ήμουν είμαι και θα είμαι αντίθετος στην άρνηση/κούρεμα χρέους γιατί οι μεγαλύτεροι δανειστές του ελληνικού κράτους είναι οι πολίτες του. Οι αριστεροί όμως τότε ήταν υπέρ.

Το μνημόνιο 2 εφαρμόζει κούρεμα χρέους (που πρώτος πρόβλεψε ο Σημίτης) στο οποίο εγώ είμαι αντίθετος. Λογικά οι αριστεροί έπρεπε να ήταν υπέρ. Όμως και πάλι είναι κατά.

Πραγματικά περιμένετε την αριστερά να σώσει την χώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λοιπόν ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Όχι στο δεύτερο μνημόνιο σημαίνει έξοδο από Ε.Ε.

...

:P: Γιατί; Επειδή έτσι έγραψαν στη ...λοβοτομή σου;
Το ΚΚΕ λέει όχι στο μνημόνιο και όχι στην Ε.Ε. ...
:P: Ευτυχώς έτσι λέει, για να μην στηρίζει ποτέ μία πραγματική λαϊκή δημοκρατική εξουσία! Χάρισμα λοιπόν στα προβατοειδή των "μνημονιακών' ραγιάδων!

...
Πραγματικά περιμένετε την αριστερά να σώσει την χώρα;
:P: Όχι, γιατί δεν θέλουμε σωτήρες, αλλά σωτηρία από τους επίδοξους σωτήρες. Εξάλλου, όπως έχουν σήμερα τα πράγματα, αριστερές θα είναι εκείνες οι λαϊκές δυνάμεις, που θα κατορθώσουν να αποτινάξουν το σημερινό ζυγό των σωτήρων και των εθελόδουλων προβάτων τους, που βελάζουν ό,τι τους παίζει η φλογέρα του τσομπάνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σοβαρό τόπικ έφτιαξες.

Τι θα πει ότι ο Καμμένος λέει ΝΑΙ στην Ε.Ε.? Λέει ΟΧΙ στο μνημόνιο και ΟΧΙ σε αυτήν την ΕΕ. Αυτό φτάνει.

Δυο είναι η λύσεις: ΚΚΕ ή Καμμένος. Επειδή η Παπαρηγα δεν ξέρει που παν τα τέσσερα προτιμώ τον Καμμένο. Σαμαράς, Τσίπρας και Κουβέλης μασάνε τα λόγια τους και θα συνεχίσουν την μνημονιακή πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πραγματικά περιμένετε την αριστερά να σώσει την χώρα;

Να σωσει την χωρα δεν περιμενω ουτε απο καποιο προσωπο, ουτε απο καποιο κομμα, ουτε απο καποιον πολιτικο χωρο!
Αν καποιος σωσει την χωρα αυτος θα ειναι ο λαος, το συνολο του δηλαδη και οχι καθ'ολικα.


Απο εκει και περα περιμενω απο την αριστερα, χωρις να ειμαι αριστερος, να σωσει μερος τις τζεπης μου...! Αν μετα της εκλογες εχουμε κυβερνηση απο ΝΔ η ΠΑΣΟΚ, η συνεργασιας μεταξυ τους, θα μας ερθουν τοσοι φοροι και απο καθε μερια που δεν θα ξερουμε απο που μας ηρθε! Η αριστερα λογο ιδεολογιας που πουλαει τοσα χρονια ειναι πολυ πιο δυσκολο να κανει πραξη κατι τετοιο και ελπιζω οτι δεν θα το κανει.

Ας κρινει ο καθενας και ας ψηφισει οτι πιστευει, ουτος η αλλος οι βολεμενοι και τα κομματοσκυλα ειναι τοσα που δεν νομιζω οτι υπαρχει οποιαδηποτε ελπιδα για σοβαρη κυβερνηση

Τα υπολιπα δεν τα σχολιαζω, εχω βαρεθει την μπουρδολογια σου και την προσπαθεια σου να κανεις οτι κανουν και οι δημοσιογραφοι τον μεγαλων καναλιων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι στο δεύτερο μνημόνιο σημαίνει έξοδο από Ε.Ε.

τα χουμε ξανά πει, υπάρχουν οικονομολόγοι όπως ο Βαρουφάκης που διαφωνούν. Τεκμηρίωσέ το καλύτερα λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα χουμε ξανά πει, υπάρχουν οικονομολόγοι όπως ο Βαρουφάκης που διαφωνούν. Τεκμηρίωσέ το καλύτερα λοιπόν.

Ο Βουρουφάκη με την πρόταση του με απλά λόγια θέλει να καταστρέψει όλο τον δημόσιο τομέα. Αν γίνει αυτό θα ιδιωτικοποιηθούν τα πάντα (πανεπιστήμια, νοσοκομεία, ταμεία κ.λπ.). Τα δημόσια ταμεία δεν θα μπορούν να εξυπηρετήσουν τους ασφαλισμένους τους. Εδώ με ένα κούρεμα στους μισθούς γίνονται τόσες απεργίες φαντάσου τι θα γινόταν με στάση πληρωμών. Θα καταρρεύσει υπό τη μορφή ντόμινο και ο ιδιωτικό τομέας.

Δεν υποστηρίζω το μνημόνιο 2, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα έχει λιγότερες επιπτώσεις από τη λύση δεξιού χαρακτήρα που προτείνει ο Πανεπιστημιακός καθηγητής.

Η αριστερά έδειξει το πραγματικό της πρόσωπο όταν μαζί με τα ΜΜΕ (και το Βενιζελικό mega) αρνήθηκε τη πρόταση του Παπανδρέου για δημοψήφισμα ενώ η ιδεολογία τους πριν από αυτό ήταν να αποφασίσει ο λαός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η αριστερά έδειξει το πραγματικό της πρόσωπο όταν μαζί με τα ΜΜΕ (και το Βενιζελικό mega) αρνήθηκε τη πρόταση του Παπανδρέου για δημοψήφισμα ενώ η ιδεολογία τους πριν από αυτό ήταν να αποφασίσει ο λαός.

Τι λες?:confused::confused: Ότι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Ο Βουρουφάκη με την πρόταση του με απλά λόγια θέλει να καταστρέψει όλο τον δημόσιο τομέα. Αν γίνει αυτό θα ιδιωτικοποιηθούν τα πάντα (πανεπιστήμια, νοσοκομεία, ταμεία κ.λπ.).
tsakos θα ηθελα αναφορες. το λινκ που εχεις στο ονομα του Βαρουφακη δεν αναφερει πουθενα κατι τετοιο.
η αν τεσπα υπονοεις οτι εκει οδηγουν οι προτασεις του θα ηθελα να το αναλυσεις λιγο ακομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
tsakos θα ηθελα αναφορες. το λινκ που εχεις στο ονομα του Βαρουφακη δεν αναφερει πουθενα κατι τετοιο.
η αν τεσπα υπονοεις οτι εκει οδηγουν οι προτασεις του θα ηθελα να το αναλυσεις λιγο ακομα..

Αυτά είναι φυσικά επακόλουθα που θα συμβούν αν εφαρμοστούν αυτά που λέει.

Να το πω με άλλα λόγια. Ο πανεπιστημιακός καθηγητής λέει ότι κινδυνεύει με χρεωκοπία το ελληνικό δημόσιο και όχι οι έλληνες ιδιώτες. Συνεπώς προτείνει να αφήσουμε το ελληνικό δημόσιο να χρεωκοπήσει. Λέει ότι τη στάση πληρωμών δεν θα την υποστούμε όλοι.... Μεγάλο ψέμα καθώς αρχικά θα την υποστούν οι δημόσιοι υπάλληλοι αλλά σιγά σιγά θα έχουμε επιπτώσεις υπό τη μορφή ντόμινο όλοι μας. Νεκρός δημόσιος τομέας --> ιδιωτικοποιήσεις σε όλα.

Ο κύριος Βαρουφάκη ξεχνά κάτι ότι οι μεγαλύτεροι δανειστές του ελληνικού κράτους είμαστε εμείς οι Έλληνες πολίτες. Γι αυτό εγώ ως tsakos είμαι αντίθετος σε κάθε μορφή κουρέματος ή σταση πληρωμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top