Γονείς: Πόσο καλά τελικά ξέρουν τα παιδιά τους;

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ευτυχως εχουμε αψογη σχεση και επικοινωνια. Τα πραγματα που δεν εκαναν οι ιδιοι και πιθανον να λειτουργουσαν σαν δικα τους απωθημενα με την κακη χροια πανω μου, τα χουν κανει προτροπη για να ζησω οσα περισσοτερα μπορω. Γενικα μπορω να τους εκθειαζω για ωρες αλλα το πιασατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ρόλο παίζει και το πόσο εσωστρεφής είσαι. Οι γονείς σου μπορεί να σε ξέρουν καλά κατα τη παιδική ηλικία αλλά από την εφηβία και μετά θολώνουν τα πράγματα και ίσως παραμένει η εντύπωση πως γνωρίζουν το παιδί τους.
Αυτό που περιγράφεις exp το ζω κι εγώ, πριν από αρκετό καιρό το θεωρούσα πολύ σπαστικό και δεν είναι μόνο με τους γονείς μου αλλά με όλους. Προσωπικά έχει σταματήσει να με νοιάζει και κάνω αυτό που θέλω αδιαφορώντας για το τι νομίζουν οι άλλοι, ας πιστεύουν ότι θέλουν αρκεί να μην μπαίνουν εμπόδιο στο δρόμο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω ότι δεν παίζει ρόλο η εσωστρέφια τόσο, όσο οι αδυναμιες και οι ασχολείες τους(θα μου πείτε τι ξέθαψα τώρα) οι γονείς δεν θέλουν να καταλάβουν ότι τα παιδιά τους έχουν τον δικό τους χαρακτήρα το καθένα, νομίζουν ότι επιδή εισαι διαφορετικός απο αυτούς είσαι λάθος, δεν δέχοντε την μοναδικότητα των παιδιών τους:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LP4ever

Νεοφερμένος

Η Konstantina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δεν με καταλαβαινουν καθολου. για μια ολοκληρη βδομαδα σηκονομουν απο το κρεβατι στισ 2, δεν γελαγα πια οσο παλια και τις περισσοτερες φορες ειχα βλεμα σκεπτικο. δεν τουσ περασε ουτε μια στιγμη η καταθλιψη απο το μυαλο και αν και ειχαν δει τα σημαδια απο τισ γρατσουνιεσ στα χερια μου(μονο ενασ τυφλοσ δεν θα τα εβλεπε) τα αγνοησαν. Ασε που ποτε δεν με καταλαβαινουν οταν θελω να να τουσ μιλησω για κατι σοβαρο. παντα νομιζουν οτι ειμαι ανωριμη(ειμαι αλλα οχι οταν προκειται για κατι σοβαρο) και δεν με παιρνουν στα σοβαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Επειδή πέρασα ακριβώς την ίδια φάση με σένα στην ίδια κιόλας ηλικία, θα σου πω πως ο μναδικός που μπορεί να σε βοηθήσει είσαι εσύ η ίδια!!!Μην αφήσεις την κατάθλιψη να σε πάρει από κάτω...!!!!Ξέρω τώρα μπορεί να σου ακούγονται ηλίθια όσα λέω και ίσως να σκέφτεσαι πως:"Ε, ακόμα και αν εγώ πάθω κάτι δεν με νοιάζει, αφού ούτως ή άλλως και αυτοί θα πονάνε", αλλά σε παρακαλώ σκέψου ποιος είναι αυτός που χάνει από την όλη κατάσταση..???Εσύ και μόνο εσύ....
Οι γονείς - όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι κατ'εμέ - θέλουν να πιστεύουν πως τα παιδιά τους είναι "ότι αυτοί θέλουν να γίνουν"!!!Εγώ ήθελα να γίνω προπονήτρια, αλλά νομίζεις με άκουσε κανείς??Αντίθετα πάνω στην καλύτερή μου φάση σαν αθλήτρια(εθνική ομάδα, πρωταθλήτρια και λοιπά), σταμάτησα γιατί έπρεπε να πάρω το proficiency και να διαβάσω για το φροντιστήριο...Δε νοιάστηκε κανείς για το αν έκλαιγα μόνη μου τα βράδια και το πώς ένιωθα που μέσα σε μία βδομάδα μου πήραν αυτό που για μένα ήταν τα πάντα...η κολύμβηση!!!Αποτέλεσμα???? Ναι, είχαν δίκιο...ήμουν πολύ καλή μαθήτρια, άριστη, με Μ.Ο. πάνω από 19 σε όλο το λύκειο που άγγιξε το απόλυτο 20 στην 3η Λυηκείου!!!Πήρα και τα 3 πτυχία Proficiency και στις Πανελλήνιες έβγαλα 18000 μόρια!!!!Δεν πέρναγα βέβαια Ιατρική που ήθελαν οι δικοί μου, αλλά και πάλι είχα ένα μεγάλο εύρος επιλογών!!!Μπήκα 11η στη σχολή μου και ήμουν από τους καλύτερους το α' εξάμηνο!!!!Από εκεί και πέρα όμως, πήρα την κάτω βόλτα...Δεν χρωστάω βέβαια πολλά μαθήματα, είμαι 3ο έτος και χρωσταω 2 μόνο, αλλά όσα έχω περάσει τα πέρασα με χαμηλή θα έλεγα βαθμολογία γύρω στο 6 και 7...Και όλα αυτά ενώ νιώθω κουρασμένη πλέον από τη ζωή που μου επέβαλλαν όλοι αυτοί!!!!Έφτασα μέχρι και στο σημείο να σκέφτομαι να εγκαταλείψω τη σχολή μου...αλλά ευτυχώς η λογική πρυτάνευσε!!!!

Όσο για το αν με γνωρίζουν οι γονείς μου, κατηγορηματικά απαντάω ΟΧΙ!!!Δεν με ξέρουν και δεν πρόκειται να με μάθουν γιατί πολύ απλά δεν το θέλουν οι ίδιοι!!!!Ναι, θα ήθελα να είχα τους γονείς-φίλους που έχουν κάποιοι γνωστοί μου, αλλά αφού δεν το επιδιώκουν οι ίδιοι, δε βλέπω το λόγο να το κάνω εγώ...!!!Τώρα πια όμως όμως θα πρέπει να θερίσουν ότι αυτοί έσπειραν τα τελευταία 20 χρόνια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ θέλω να θέσω το ερώτημα μήπως οι γονείς θέλουν να μεγαλώνουν τα παιδιά τους σύμφωνα με τα δικά τους θέλω και αξίες και όταν το παιδί θέλει να ζήσει την ζωή του αλλιώς γίνεται ενας πόλεμος; Πιστεύω πως οι γονείς ξέρουν μερικά πράγματα για τα παιδιά τους και όχι τα πάντα γιατί πολλές φορές αυτά αναγκάζονται να καταπιέζουν τις επιθυμίες τους και από την άλλη οι γονείς δεν αφήνουν τον χώρο στο παιδί ώστε να ζητήσει, να διεκδικήσει αυτά που το ίδιο θέλει. Αλλά ο προβληματισμός που με καίει είναι ότι οι γονείς πάντα πιστεύουν ότι έχουν δίκιο και τα κάνουν όλα σωστά μα δεν είναι έτσι και αν τους το λες γίνονται θηρία. Πιστεύω πως πρέπει και οι γονείς να μάθουν να ακούνε τα παιδιά να αποδέχονται ότι κάνουν λάθη να προσπαθούν να τα διορθώνουν άν θέλουν το καλό των παιδιών τους :) και μην περιμένουν μόνο από αυτά όταν και οι ίδιοι δεν δίνουν το καλό παράδειγμα. Δεν γεννιέσαι γονιός, γίνεσαι και οφείλεις να μαθαίνεις και όχι πιστεύοντας ότι είσαι τέλειος γονιός να ακολουθείς ένα συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφοράς το οποίο βλάπτει το παιδί αλλά εσύ το συνεχίζεις είτε γιατί δεν το αντιλαμβάνεσαι είτε γιατί θεωρείς ότι γίνεται από την αγάπη και για το καλό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δε συμπεριφερονται ολοι οι γονεις το ιδιο, κακως τους τσουβαλιαζεις. Γενικα ο γονιος πρεπει απο τη στιγμη που το παιδι του φτασει σε μια ηλικια που εχει πλεον στοιχειωδη νοημοσυνη (ας πουμε στα 16) να συμπεριφερεται πιο πολυ σαν consultant παρα σα μανατζερ. Να λεει τη γνωμη του, εντονα αν χρειαστει, καθως αλλα βλεπουν τα ματια ενος μεσηλικα. Ωστοσο η τελικη αποφαση ανηκει σε αυτον που θα την κουβαλαει σε ολη του τη ζωη.

Having said that, βλεπω σε πολλες οικογενειες φιλων οτι ισχυσε ακριβως αυτο. Υπηρχαν διαφωνιες αλλα τελικα η αποφαση ανηκε στο παιδι. Μονο ενα παραδειγμα ξερω που ο γονιος επιβληθηκε στο παιδι σχετικα με το τι θελει να κανει στη ζωη του. Για ολους τους υπολοιπους, δεν υπηρχε θεμα. Και να πλακωθεις με τους γονεις σου δεν εγινε κατι. Την επομενη μερα θα το αφησετε πισω σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δε συμπεριφερονται ολοι οι γονεις το ιδιο, κακως τους τσουβαλιαζεις. Γενικα ο γονιος πρεπει απο τη στιγμη που το παιδι του φτασει σε μια ηλικια που εχει πλεον στοιχειωδη νοημοσυνη (ας πουμε στα 16) να συμπεριφερεται πιο πολυ σαν consultant παρα σα μανατζερ. Να λεει τη γνωμη του, εντονα αν χρειαστει, καθως αλλα βλεπουν τα ματια ενος μεσηλικα. Ωστοσο η τελικη αποφαση ανηκει σε αυτον που θα την κουβαλαει σε ολη του τη ζωη.

Having said that, βλεπω σε πολλες οικογενειες φιλων οτι ισχυσε ακριβως αυτο. Υπηρχαν διαφωνιες αλλα τελικα η αποφαση ανηκε στο παιδι. Μονο ενα παραδειγμα ξερω που ο γονιος επιβληθηκε στο παιδι σχετικα με το τι θελει να κανει στη ζωη του. Για ολους τους υπολοιπους, δεν υπηρχε θεμα. Και να πλακωθεις με τους γονεις σου δεν εγινε κατι. Την επομενη μερα θα το αφησετε πισω σας.

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες και όντως δεν πρέπει να τους τσουβαλιάζω, συγγνώμη. :redface: Σίγουρα δεν είναι καρμπόν όλοι οι γονείς και ισχύουν απόλυτα αυτά που λες . Υπάρχει μερίδα γονέων που όντως ενεργούν όπως αναφέρεις εσύ στην πρώτη παράγραφο και έτσι όπως πρέπει να κάνουν , υπάρχει και η μερίδα γονιών που ενεργεί όπως θεωρεί εκείνη σωστά, χωρίς να λαμβάνει υπόψη άλλα μέτρα και σταθμά. :)
Απλά δεν το έθεσα εγώ σωστά, γενικότερα συμφωνώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Πολύ ελάχιστοι γονείς ξέρουν τα παιδιά τους. Προσωπικά με τη μαμά μου είμαστε κολλητές και της έχω εξηγήσει πάμπολλες φορές το πώς σκέφτομαι, αλλά πολλές φορές θεωρώ οτι δε με καταλαβαίνει.

Από την άλλη είναι και λογικό γιατί ο γονιός βλέπει συγκεκριμένες πτυχές του παιδιού του και όσο νά 'ναι πάντα για το παιδί θα είναι ο έχων εξουσία, κάτι που θα κάνει το παιδί ίσως να φέρεται διαφορετικά και να κρύβεται ενδεχομένως.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Μη τα πολυ ψάχνετε απλώς θέλουν να βλέπουν αυτο που οι ίδιοι θέλουν δεν αποδέχονται αν είναι αλλιώς το παιδι

Θου κυριε μη γίνω ίδια αν κ με έχω τσακωσει να γίνομαι

Χάσμα γενεών λέγεται
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εν τω μεταξυ όσοι είστε γονείς νέας γενιάς κ αρχισετε τα εγώ ξέρω το παιδι μου κοκ αφήστε να το πει το ίδιο καλυτερα
Μπουρδες λέμε όλοι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top