Τι θα κάνατε αν το αγόρι σας, σας έλεγε ότι έχει πάει με τραβεστί;

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η βία είναι κατακριτέα, σε όλες τις μορφές και πρέπει να τιμωρείται, πότε είπα εγώ το αντίθετο και μου αραδιάζετε άσχετα πράγματα... Αλλά το να αποκαλώ μια που μοιάζει εξωτερικά σαν γυναίκα, ως "she" και όχι ως "it" ή "they" δεν αποτελεί λεκτική βία. Το "it" και το "they" btw αλήθεια είναι. Μια τύπισσα στο τελευταίο John Wick έτσι αυτοπροσδιορίζεται νομίζω.

Αν ήταν μπροστά μου και μου το ζητούσε? Ναι, θα το έκανα, θα την έλεγα it ή όπως σκατά θέλει. Αλλά όχι επειδή μου το επιβάλει ο νόμος. Όλοι εσείς, που ξέρω ότι είστε Άθεοι, μπροστά σε κάποιον Χριστιανό ή γενικά θρησκευόμενο, όσο μάγκες και να το παίξετε και να πείτε, ότι θα φερόσασταν ακριβώς όπως στο φόρουμ, θα προσέχατε το λεξιλόγιό σας. Όχι επειδή δεν μπορείτε να μιλήσετε πιο καυστικά, αλλά επειδή δεν θέλετε είτε να ξεκινήσετε καυγά, είτε να τους στεναχωρήσετε χωρίς λόγο κ.λ.π. Αλλά έχετε κάθε δικαίωμα, ακόμα και τη στιγμή που κηδεύουν το παιδί τους δύο γονείς, να φωνάξετε, "δεν υπάρχει Θεός, δεν θα τον δείτε στο Παράδεισο!!". Ακόμα και αυτό το ακραίο παράδειγμα, δείχνει ότι θα μπορούσατε να το κάνετε, αλλά δεν θα το κάνετε γιατί θα δείχνατε κατανόηση στους δύο γονείς και ας πιστεύουν, για εσάς, σε παραμύθια. Το ίδιο και με τους trans, εγώ θεωρώ ότι έχουν κάποιο πρόβλημα και ότι έχω την ελευθερία να πιστεύω αυτό που βλέπω (δεν λέω να πιστεύω ότι έχουν λειψό εγκέφαλο). Αλλά μια γυναίκα που φαίνεται γυναίκα, έχω το δικαίωμα να τη λέω "she" και όχι "he, it, they etc". Βάζοντας νόμους σε αυτά, χειρότερο είναι. Θέλετε να μπει νόμος που θα σας απαγόρευε να πείτε οτιδήποτε που μπορεί να θεωρηθεί αρνητικό, άπο κάποιον θρησκευόμενο? Μάλλον όχι...

και τέλος:

Δεν έχει αποδειχθεί τίποτα. Όταν μιλάμε για αποδείξεις, καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε. Κάποιος κατά των transgender, θα μπορούσε να πει "Οι transgender παρουσιάζουν τα μεγαλύτερα ποσοστά αυτοκτονιών, όπως επίσης και τις περισσότερες παθήσεις, όπως κατάθλιψη κ.λ.π κ.λ.π. άρα φαίνεται, ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ότι δεν είναι φυσιολογικοί".

Ένας υπέρ των transgender θα μπορούσε να πει "τα ποσοστά αυτά δεν λένε κάτι, επειδή η κοινωνία δεν τους έχει αποδεχτεί. Σε μια ιδανική κοινωνία, όπου αυτά τα άτομα, εκφράζονται όπως θέλουν χωρίς πρόβλημα, ακριβώς σαν τους straight, τότε θα είχε νόημα να μελετήσεις τα στατιστικά αυτά, αλλά με reference χρόνου, την περίοδο εκείνη που η κοινωνία πλέον τους αποδέχεται."

Το point μου? Ο καθένας λέει αυτά που πιστεύει και όλα έχουν τη λογική τους, αλλά απόδειξη δεν είναι. Και σαν επιστήμη καθαρά να το δείτε, όταν μιλάμε για κάτι τόσο φρέσκο και καινούργιο (όχι ότι τώρα δημιουργήθηκαν οι transgender, αλλά ότι τώρα παίρνουν την προσοχή της κοινωνίας), δύσκολα να μπορείς να αποδείξεις κάτι, ειδικά όταν μιλάμε για το αν έχουν ή όχι, ψυχική πάθηση. Αφήστε που το πρόβλημα είναι πολύ πιο σύνθετο και ένα άτομο που σκέφτεται μπορεί να το υποψιαστεί:

Ξέρετε τι δύναμη έχει η lgbt community? Ξέρετε πιστεύω πόσο πολύ αντιδράνε. Άρα πόσο εύκολο νομίζετε είναι, να γίνει μια αντικειμενική μελέτη για τους transgender? Το ζήτημα είναι πολύ πιο σύνθετο.


Μην βιάζεστε να μιλάτε περί αποδείξεων. Θα έπρεπε να ξέρετε πόσες μελέτες χρειάζονται για ένα εξαιρετικά ευαίσθητο θέμα, τέτοιας φύσεως.
(btw διάβασα τι είπες για τα πειράματα epote, αλλά απόδειξη δεν είναι. Ελπίζω και εσύ, που γράφεις και λες για τις επιστήμες και για αυτά συνέχεια, να αναγνωρίζεις ότι στην καλύτερη περίπτωση, αποτελεί μια μικρή ένδειξη).
Αρχικα γιατι τσουβαλιαζεις ετσι τους ανθρωπους;Ποτε μιλησα εγω για αθεΐα γενικοτερα εδω μεσα; Που ξερεις εσυ τι πιστευω αν πιστευω και τι σχεση εχει η πιστη με το συγκεκριμενο θεμα και πως ξερεις πως φέρομαι μπροστα στο Χριστιανο, το Βουδιστη, το Μουσουλμανο και πως ξερεις τι κανει και ο epote? Γιατι αν δεν κανω λαθος ειμαστε δυο διαφορετικα ατομα. Αν ειναι δυνατον δηλαδη!
Το ζητημα για εμενα ειναι να υπαρχει ενα ασφαλες περιβαλλον για ολους και δυστυχως τα trans ατομα εχουν πεσει πολλες φορες θυματα βιας, ειτε σωματικης ειτε λεκτικης.
Τωρα τα ζητηματα ταυτοτητας φυλου και αν καποιος θελει να προσδιοριζεται ως it γιατι ετσι νιωθει, προσωπικα επισης δε βλεπω κανενα προβλημα.
Οσο για την lgbtq community πόσο πολυ αντιδρανε και γιατι;
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αρχικα γιατι τσουβαλιαζεις ετσι τους ανθρωπους;Ποτε μιλησα εγω για αθεΐα γενικοτερα εδω μεσα; Που ξερεις εσυ τι πιστευω αν πιστευω και τι σχεση εχει η πιστη με το συγκεκριμενο θεμα και πως ξερεις πως φέρομαι μπροστα στο Χριστιανο, το Βουδιστη, το Μουσουλμανο και πως ξερεις τι κανει και ο epote? Γιατι αν δεν κανω λαθος ειμαστε δυο διαφορετικα ατομα. Αν ειναι δυνατον δηλαδη!
Το ζητημα για εμενα ειναι να υπαρχει ενα ασφαλες περιβαλλον για ολους και δυστυχως τα trans ατομα εχουν πεσει πολλες φορες θυματα βιας, ειτε σωματικης ειτε λεκτικης.
Τωρα τα ζητηματα ταυτοτητας φυλου και αν καποιος θελει να προσδιοριζεται ως it γιατι ετσι νιωθει, προσωπικα επισης δε βλεπω κανενα προβλημα.
Οσο για την lgbtq community πόσο πολυ αντιδρανε και γιατι;


Ωχ έλεος, που παρεξηγήθηκες από αυτό, λες και σε είπα κάτι, άθεη ισχυρίστηκα ότι είσαι, όχι σκουπίδι. Το "μην σκεφτείτε να παίξετε τους μάγκες και να πείτε ότι έξω μιλάτε με το ίδιο ύφος και με την ίδια ευκολία που μιλάτε μέσα σε φόρουμ αγνώστων" σε πείραξε? Θα μας τρελάνεις... Αρχίζω και καταλαβαίνω τώρα, πώς ταίριαξες με τα σκεπτικά αυτά των lgbt. Με το παραμικρό φαίνεται να επηρεάζεσαι. Life is hard, huh?

Και όσον αφορά τον epote, πήγαινε στο thread "Πιστεύετε στον Θεό" και δες την άποψη΄του (όπως και σε πολλά άλλα threads). Έχω μπόλικο υλικό για να ξέρω ότι δεν πάει τις θρησκείες και τους Θεούς. Ούτε κακό είναι ούτε μυστικό λοολ
Νομίζω και τη δικιά σου πρέπει να θυμάμαι από κάποιο παλαιότερο thread, αλλά δεν παίζει και ρόλο και λάθος να έκανα.

Όσον αφορά τα ουσιώδη και όχι τα άλλα ανούσια περί τσουβαλιάσματος, μάλλον δεν διάβασες τίποτα από ότι είπα. Ή δεν είναι σε θέση να δεις τη μεγαλύτερη εικόνα. Δεν μπορώ να το πω με τρόπο, που να μην θεωρηθεί υποτιμητικό, αλλά η αλήθεια είναι αυτή, σόρρυ. Αν δεν μπορείς να δεις (ή έστω να προσπαθήσεις να δεις) τι κινδύνους κρύβει η λογοκρισία σε βαθμό τέτοιο που αν αποκαλέσεις κάποια που αυτοπροσδιορίζεται ως "it", ως "she", τότε αυτομάτως παρανομείς και θεωρείται ότι βγάζεις σεξιστικές και ρατσιστικές συμπεριφορές , τότε πώς να μιλήσω για ανεπτυγμένη σκέψη, έστω στον τομέα αυτό? Εξάλλου, δεν είμαστε όλοι ίδιοι, αν και δεν ξέρω κατά πόσο το ασπάζεσαι το τελευταίο χε
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φιλοσοφία μου πλέον είναι η εξής: δεν ρωτάμε για το σεξουαλικό παρελθόν άλλων αν δεν μπορούμε να διαχειριστούμε κάθε απάντηση.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Πσυχούλα μου θα προτιμούσα να είμαι ζευγάρι με κανένα ντουβάρι, υψηλότερο iq έχει από εσένα. :redface:
Αυτή ακριβώς την απάντηση περίμενα, σε ευχαριστώ (πολύ) μάτια μου....μεγάλα, μελαγχολικά :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η φιλοσοφία μου πλέον είναι η εξής: δεν ρωτάμε για το σεξουαλικό παρελθόν άλλων αν δεν μπορούμε να διαχειριστούμε κάθε απάντηση.
Πολύ πολύ συμφωνώ!
Το μόνο που όντως θα πρέπει να μας απασχολεί είναι η σεξουαλική τους υγεία.

Πάντως ον τοπικ, παρότι δε μου έχει τύχει για να είμαι σίγουρη, δεν πιστεύω ότι θα με ενοχλούσε. Περισσότερο θα με ενδιέφερε να μάθω το "πώς και", αφού δεν είναι και κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Πάντως ον τοπικ, παρότι δε μου έχει τύχει για να είμαι σίγουρη, δεν πιστεύω ότι θα με ενοχλούσε. Περισσότερο θα με ενδιέφερε να μάθω το "πώς και", αφού δεν είναι και κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο.
Είχα μπει πριν χρόνια σε γνωστό ελληνικό forum για το... σεξ και τα μπουρδέλα και είχα διαβάσει ξεκάθαρες απαντήσεις από άντρες που πάνε με trans: θέλουν γυναίκα με π@@τσο .- :P Παράξενο ακούγεται, το ξέρω, αλλά το αντρικό μυαλό έχει περισσότερες διακυμάνσεις από το γυναικείο στην ηδονή.

Η πλάκα σε εκείνο το forum ήταν πως αποτελούνταν από άντρες όπου ο ένας απορούσε με τον άλλον για το τι θέλει στο κρεβάτι του. :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Είχα μπει πριν χρόνια σε γνωστό ελληνικό forum για το... σεξ και τα μπουρδέλα και είχα διαβάσει ξεκάθαρες απαντήσεις από άντρες που πάνε με trans: θέλουν γυναίκα με π@@τσο .- :P Παράξενο ακούγεται, το ξέρω, αλλά το αντρικό μυαλό έχει περισσότερες διακυμάνσεις από το γυναικείο στην ηδονή.

Η πλάκα σε εκείνο το forum ήταν πως αποτελούνταν από άντρες όπου ο ένας απορούσε με τον άλλον για το τι θέλει στο κρεβάτι του. :P


Γιατί σου φαίνεται περίεργο; Εδώ άλλοι παρατάνε τη γυναίκα τους στο σπίτι ή την κοπέλα τους, και πάνε στην εκδιδόμενη την έσκορτ και της λένε "κατούρα με στο ρουθούνι" γιατί δεν τολμάνε από ντροπή να το ζητήσουν από την καλή τους.

Που η λογική λέει ότι το βίτσιο, από την ασφάλεια και την θαλπωρή της συντρόφου σου θα το ζητήσεις, όχι από μια άγνωστη που δεν έχεις οικειότητα και δεν γνωρίζεις το ιατρικό ιστορικό της.

Όσο για τις τρανς:

Εννοείται ότι αμα σκέφτεσαι να πας με τρανς θες γυναίκα με πουλί. Ντροπή είναι; Θες μια γυναίκα να σε βάλει κάτω και να σε κάνει submissive, απλά ντρέπεσαι να το πεις παραέξω μη και τυχόν και σε κρίνει ο κόσμος ότι δεν είσαι άντρας κι ότι δεν μπορείς να κρατήσεις την ισχύ σου.

Αυτά ρε παιδιά είναι μαλακίες. Γιατί δηλαδή είναι τόσο περίεργο;

Θα μάθουμε άραγε ποτέ πόσα παντρεμένα ζευγάρια βρίσκουν τη γυναίκα με στραπόν φορεμένο να ερεθίζει τον κώλο του άντρα;

Θα μάθουμε πόσοι νιόπαντροι κατάπιναν ο ένας τα υγρά του άλλου πριν κάνουν οικογένεια κι από το ίδιο στόμα βγούν τα "πρέπει" και τα "μη";

Ή μήπως θα μάθουμε πόσα swings έγιναν μεταξύ δεσμευμένων που βαρέθηκαν ο ένας τον άλλο και παρέδωσαν τον/την σύντροφό τους στο πουλί του παραδίπλα για να πάρουν εκείνοι τη γυναίκα του;


Το ανθρώπινο μυαλό ταξιδεύει, θέλει πράγματα. Και δεν είναι αυτονόητο ότι θα τα πει όλα το στόμα.

Θέλει ο άλλος να φάει π...α, αλλά δεν θέλει να μυρίζει αντρική ορμόνη, θέλει γυναίκα έστω και την εκ των υστέρων και όχι εκ γενετής.


Κι αμα είναι και η άλλη καλοφτιαγμένη με φανταστική φάτσα και κορμί, λίγο θέλεις για να πας μαζί της ότι κι αν κρέμεται μπροστά;

Περιέργεια το λιγότερο, ψυχολογικό απωθημένο το περισσότερο.

Ανθρώπινη φύση είναι. Απλά είμαστε conditioned να φοβόμαστε τον κόσμο. Θέλουμε να αρέσουν οι απόψεις μας και οι προτιμήσεις μας.


Και το γυναικείο μυαλό τις ίδιες διακυμάνσεις έχει. Απλά τις έχει πρεσάρει η κοινωνία να σκέφτονται ότι αμα ζητήσουν μαστίγιο και δονητή στον κώλο ότι θα φανούν ως πουτάνες στα μάτια του άντρα τους, και έχουν κι αυτές σεξουαλική καταπίεση, απλά άλλης μορφής. Άνθρωποι είναι και οι γυναίκες (σοκ ε; ). Κι αυτές έχουν απωθημένα, φοβίες και επιθυμίες.

Αμα πέφτεις στον κομπλεξικό, πως να ανοίξεις το στόμα σου μετά ως γυναίκα και να ζητήσεις βίτσιο; Ενω άμα ο άλλος ξέρει και σε αφήνει να εκφράζεσαι ελεύθερα ή σου διεγείρει τη φαντασία, θα πας σε μονοπάτια περίεργα.

Εδω ζούμε ακόμα στη χώρα όπου ο άντρας ρωτάει την άλλη "πόσοι σε γάμησαν πριν από μένα" κι αμα ακούσει κανένα 5-6, τον πιάνει εγκεφαλικό. Και τότε τι το ρωτάς ρε μάγκα ανασφαλή; Για να την κομπλάρεις χειρότερα μετά;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
@Valder αυτό για τις διακυμάνσεις το λέω έχοντας στο μυαλό μου αυτό που είχα διαβάσει κάποτε, νομίζω στη wiki ότι από όλες τις καταγεγραμμένες "παραφυλιες": τις εμφανίζει όλες το αντρικό φύλο και ότι οι γυναίκες έχουν μόνο το σαδομαζοχισμο. :hmm:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Valder αυτό για τις διακυμάνσεις το λέω έχοντας στο μυαλό μου αυτό που είχα διαβάσει κάποτε, νομίζω στη wiki ότι από όλες τις καταγεγραμμένες "παραφυλιες": τις εμφανίζει όλες το αντρικό φύλο και ότι οι γυναίκες έχουν μόνο το σαδομαζοχισμο. :hmm:


Και την κτηνοβασία. Έχω ακούσει πολλές να λένε ότι έχουν πάει με γουρούνια.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
@Valder αυτό για τις διακυμάνσεις το λέω έχοντας στο μυαλό μου αυτό που είχα διαβάσει κάποτε, νομίζω στη wiki ότι από όλες τις καταγεγραμμένες "παραφυλιες": τις εμφανίζει όλες το αντρικό φύλο και ότι οι γυναίκες έχουν μόνο το σαδομαζοχισμο. :hmm:


Δεν το ξέρω αυτό. Δεν έχω ιδέα για τέτοια μελέτη ή άρθρο, οπότε δεν μπορώ να διαφωνήσω. Αν το διάβασες έτσι θα γράφτηκε. Αν και για πολλά πράγματα τύπου γουίκι, κρατάω μικρό καλάθι όσο καλά και να θεραπεύονται τα λάθη και να ελέγχονται οι ανακρίβειες.



Θυμήθηκα τώρα την αρχική σκηνή του Billions στο πρώτο επεισόδιο, που του σβήνει η γυναίκα του -ντυμένη στα πέτσινα, μαστίγια κι έτσι- το τσιγάρο στο στήθος, τον πατάει με το τακούνι και μετά το "ξανασβήνει" καταλλήλως.

Ψοφάω για ρομαντισμούς.

Και την κτηνοβασία. Έχω ακούσει πολλές να λένε ότι έχουν πάει με γουρούνια.


Γνωστό από παλιά. Και με άλογα που το χουν και γιγάντιο.

Ειδικά επαρχία στα ακροχώρια η Ανθρωπότητα ήτανε μανούλα σε κάτι τέτοια ανεξαρτήτως φύλου.

20άρηδες στα χωριά στα πολύ παλιά χρόνια, δεν τους καθόταν ούτε μύγα από τον περιορισμένο πληθυσμό του χωριού, και τις περνάγανε ένα χέρι "πέτσα" τις προβατίνες και τις μουλάρες.

Ζώα τετράποδα και ζώα δίποδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το ξέρω αυτό. Δεν έχω ιδέα για τέτοια μελέτη ή άρθρο, οπότε δεν μπορώ να διαφωνήσω. Αν το διάβασες έτσι θα γράφτηκε. Αν και για πολλά πράγματα τύπου γουίκι, κρατάω μικρό καλάθι όσο καλά και να θεραπεύονται τα λάθη και να ελέγχονται οι ανακρίβειες.



Θυμήθηκα τώρα την αρχική σκηνή του Billions στο πρώτο επεισόδιο, που του σβήνει η γυναίκα του -ντυμένη στα πέτσινα, μαστίγια κι έτσι- το τσιγάρο στο στήθος, τον πατάει με το τακούνι και μετά το "ξανασβήνει" καταλλήλως.

Ψοφάω για ρομαντισμούς.




Γνωστό από παλιά. Και με άλογα που το χουν και γιγάντιο.

Ειδικά επαρχία στα ακροχώρια η Ανθρωπότητα ήτανε μανούλα σε κάτι τέτοια ανεξαρτήτως φύλου.

20άρηδες στα χωριά στα πολύ παλιά χρόνια, δεν τους καθόταν ούτε μύγα από τον περιορισμένο πληθυσμό του χωριού, και τις περνάγανε ένα χέρι "πέτσα" τις προβατίνες και τις μουλάρες.

Ζώα τετράποδα και ζώα δίποδα.


Στα 80ς στις γυναίκες αρέσαν και οι αρκούδες αλλά τώρα πλέον έχει ψιλοεξαφανιστεί το βίτσιο αυτό.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Όχι πως αυτοί οι άνθρωποι υποφέρουν από τόσα ψυχολογικα΄προβλήματα που μπορεί να γραφτεί κατάλογος με περιεχόμενα δλδ. ΜΠράβο, πάλι ο,τι θες κατάλαβες.

Το μεγαλυτερο μερος των ψυχικων διαταραχων τους προερχεται απο τον κοινωνικο περιγυρο, τον ρατσιμο και την απομονοση. Το μυαλο τους δεν εχει κατι εγγενος λαθος.

Δεν το πρότεινα γι' αυτό. Ξανά ό,τι θες κατάλαβες. ΤΟ είπα για να δείξω τη γενικότερη αντι-επιστημονική στάση που έχουν αυτά που κριτίκαρα παραπάνω. ΑΛλα σε τοίχο μιλάω.

Θυμασαι οταν πηγε ο Eddington στον Einstein και του ειπε οτι δεν πολυκαταλαβαινει την ΓΘΣ και μετα ο αινσταιν του ειπε "theres so much i can do"? Οχι? Ειναι γιατι οταν λες ακαταλαβηστικες βλακειες που βγαζουν νοημα μονο στο κεφαλι σου δεν εισαι εξυπνος και οι αλλοι χαζοι. Η στραβος ειναι ο γιαλος αδερφε. Αν εννοεις κατι αλλο εξηγησε το καλυτερα. Αν δεν μπορεις STFU. Εχεις ξανα αναφερει στο παρελθων για το πως οι επιστημονες δεν ειναι αντικειμενικοι και επιρεαζονται απο τα λομπι και σχετικες θεωριες συνομωσιας.

(btw διάβασα τι είπες για τα πειράματα epote, αλλά απόδειξη δεν είναι. Ελπίζω και εσύ, που γράφεις και λες για τις επιστήμες και για αυτά συνέχεια, να αναγνωρίζεις ότι στην καλύτερη περίπτωση, αποτελεί μια μικρή ένδειξη).

Αποδειξη/ενδειξη τινος πραγματος? Το θεμα της μελετης ειναι αν ο τρανς εγγεφαλος εχει χαρακτηριστικα ανατομικα που συναδουν με το φαινοτυπικο φυλο η την αισθηση αυτου. Οι μελετες απεδειξαν περα απο καθε λογικη αμφιβολια οτι ο εγγεφαλος εινος τρανς ανατομικα ταιριαζει με το φυλο που αισθανεται.

Δεν εχουμε αποδειξει οτι το μηλο παντα θα πεφτει. But we are pretty damn sure it will.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μεγαλυτερο μερος των ψυχικων διαταραχων τους προερχεται απο τον κοινωνικο περιγυρο, τον ρατσιμο και την απομονοση. Το μυαλο τους δεν εχει κατι εγγενος λαθος.

Και εδώ τα επιχείρηματα σταματάνε. Αλήθεια που το ξέρεις αυτό; Που ξέρεις ποια είναι η κύρια αίτια; Πολύ απλά πιπιλώνεις τη καραμέλα που κάθε αμόρφωτη ελληνίδα φιλόλογος έδωσε στα σχολιαρόπαιδα. "Η κοινωνία φταίει". :rofl:

Αλήθεια γνωρίζεις ότι τα τρανς άτομα έχουνε μεγαλύτερα ποσοστά αυτοκτονίας από τους εβραίους στα στρατόπεδα; Να φανταστώ πως το θεωρείς απολύτως λογικό καθώς "ΜΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ".

Πολύ απλά... η *άποψη* σου είναι πως τα τρανς άτομα είναι φυσιολογικά. ΠΙστεύεις ό,τι πιστεύεις ανεξαιρέτως αν υπάρχουν έρευνες που το αποδυκνείουν ή όχι. :whistle:

Θυμασαι οταν πηγε ο Eddington στον Einstein και του ειπε οτι δεν πολυκαταλαβαινει την ΓΘΣ και μετα ο αινσταιν του ειπε "theres so much i can do"?
Δε με ενδιέφερε ποτέ η φιγούρα του Einstein για να το θυμάμαι tbh.
Ειναι γιατι οταν λες ακαταλαβηστικες βλακειες που βγαζουν νοημα μονο στο κεφαλι σου δεν εισαι εξυπνος και οι αλλοι χαζοι. Η στραβος ειναι ο γιαλος αδερφε. Αν εννοεις κατι αλλο εξηγησε το καλυτερα. Αν δεν μπορεις STFU.
Δε μιλούσα σε σένα και δεν έχω κάποιο λόγο να σου επεξηγήσω, ούτε να ασχοληθώ με το γεγονός πως έκανες πελώρια λογικά άλματα, ανεξαρτήτως ασαφειών από μέρους μου.
Εχεις ξανα αναφερει στο παρελθων για το πως οι επιστημονες δεν ειναι αντικειμενικοι και επιρεαζονται απο τα λομπι και σχετικες θεωριες συνομωσιας.
No.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Αλήθεια γνωρίζεις ότι τα τρανς άτομα έχουνε μεγαλύτερα ποσοστά αυτοκτονίας από τους εβραίους στα στρατόπεδα; Να φανταστώ πως το θεωρείς απολύτως λογικό καθώς "ΜΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ".

Δεν το ξερω ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανενας. Η συλλογη στατιστικων για αυτοκτονιες ειναι πολυ δυσκολη, ενα πτωμα δεν θα σου πει αν ηταν τρανς, κρος, η οτιδηποτε σχετικο, και πολυ σπανια οι γιατροι και οι αρχες ερευνουν τα αιτια μιας αυτοκτονιας τοσο ενδελεχως. Στα δε στρατοπεδα συγκεντροσης οι ναζι δεν κατεγραφαν σωστα τις αυτοκτονιες, καποιες εκτελεσεις τις ελεγαν αυτοκτονιες, ενω αλλες αυτοκτονιες τις ελεγαν ατυχηματα η ασθενιες. Ακομα περισοτερο οτι στατιστικα για τα στρ.συγκ προερχονται απο αυτοπτες μαρτυρες χρονια μετα την απελευθερωση τους, δυστυχως οι αυτοπτες μαρτυρες ειδικα σε τοσο τραυματικα γεγονοντα ειναι εξαιρετικα αναξιοπιστοι.

Επισης μην κανεις το λαθος να μπερδευεις στατιστικα αυτοκτονιων, αποπειρων και ιδεασμων. Ειναι διαφορετικα πραγματα, ειδικα δε για ιδεασμους και αποπειρες για τα στρατοπεδα δεν εχουμε ιδεα, ο viktor frankl, ενας ψυχιατρος και επιζησαντας στο βιβλιο του "a mans search for meaning" αναφερει οτι κρατησε το μυαλο του ισιο προσπαθοντας να κανει μια επι τοπου μελετη στην ψυχολογια των τροφιμων, ελεγε οτι αρκετοι αντεχαν λογο της αδελφοτητας κατω απο τις αντιξοοτητες που αναπτυσοταν, επισης ομως αναφερει οτι οι αυτοκτονιες λογο κακουχιας ηταν καθημερινο και συνηθες φαινομενο και οι τροφιμοι δεν τις εκλαμβαναν ουτε ανεφεραν σαν αυτοκτονιες γιατι η αυτοκτονια ηταν κατι ανηθικο, οι περισοτεροι το θεωρουσαν εμμεση δολοφονια.

Παρολα αυτα, απο τα λιγα και ανακριβη πραγματα που ξερουμε, οι αυτοκτονιες αναμεσα σε LGBT εφηβους ειναι καπου 4πλασιες του γενικου πλυθησμου ενω οι αυτοκτονιες μεταξυ των τροφιμων των στρ συγγ 30πλασιες (1,2)

Συγκεκριμενα στους τρανς πλυθησμους εχουμε ελειπη στοιχεια γιατι υπαρχει μια ταση λογο ευκολιας να εχουμε προσβαση περισοτερο σε αυτους που εχουν ξεκινησει η ολοκληρωσει τη μεταβαση αντι για πλυθησμο που ΔΕΝ το εχει κανει αυτο παρολα αυτα εχει διαταραχη αισθησης φυλου. Παρολα αυτα, σε αυτη την υποκατηγορια εχουμε καπου 800 αυτοκτονιες ανα 100.000 (3) ενω στα στρατοπεδα ειχαμε καπου 25.000 αυτοκτονιες ανα 100.000 πλυθησμο (4)

Και εδώ τα επιχείρηματα σταματάνε. Αλήθεια που το ξέρεις αυτό; Που ξέρεις ποια είναι η κύρια αίτια; Πολύ απλά πιπιλώνεις τη καραμέλα που κάθε αμόρφωτη ελληνίδα φιλόλογος έδωσε στα σχολιαρόπαιδα. "Η κοινωνία φταίει".

Αυτο που ξερουμε ειναι οτι οι ανθρωποι αυτοι παρουσιαζουν αναλογα αυξημενα ποσοστα αποπειρων με πλυθησμους που δεχονται ρατσιμο και αποξενωση (προσφυγες), με πλυθησμους με καταθλιψη, ανεργια, bulying και διακρησεις.

Επισης αυτο που ξερουμε ειναι οτι οσο περνανε νομοθεσιες εξισωσης των δικαιωματων τους και υπαρχουν παιδαγωγικες καμπανιες αποδοχης απο το γενικο πλυθησμο οι αυτοκτονιες μειωνονται, ενω οταν γινεται το αναποδο οι αυτοκτονιες αυξανονται. (5, 6)

Συνεπως ναι η κοινωνια (και πολυ περισοτερο το αμμεσο κοινονικο περιβαλον) παιζει ΠΟΛΥ μεγαλο ρολο, αυτο γενικα κανει σαφες οτι οι ψυχοπαθολογικες συνοσηροτητες των LGBT οφειλονται κατα πολυ σε εξωγενεις οχι ενδογενεις λογους.

Τωρα βεβαια θα μου τσαμπουνισεις οτι οι σχετικες μελετες ειναι καθοδηγουμενες. Περιμενω παρακαλω τις δικες σου πηγες, μπορει οντως να κανω ΤΟΣΟ λαθος.

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4880554/
2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11265836
3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3662085/
4) https://doi.org/10.1080/13811110490271425
5) https://ajph.aphapublications.org/doi/full/10.2105/AJPH.2009.168815
6) https://doi.org/10.1037/0022-006X.62.2.261

Δε με ενδιέφερε ποτέ η φιγούρα του Einstein για να το θυμάμαι tbh.

Δεν το θυμασαι γιατι δεν εγινε ποτε επειδη ενας εξυπνος ανθρωπος τεινει να εξηγει αυτα που εννοει. Αλλα ναι ειμαι βεβαιος οτι δεν σε ενδιαφερει η φιγουρα του αινσταιν...:rolleyes:

Τεσπα, εχεις κατι αλλο ΕΚΤΟΣ απο εκλαικευτικες διαλεξουλες και αρθρακια του jordan peterson να αντιπαραθεσεις?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επισης αυτο που ξερουμε ειναι οτι οσο περνανε νομοθεσιες εξισωσης των δικαιωματων τους και υπαρχουν παιδαγωγικες καμπανιες αποδοχης απο το γενικο πλυθησμο οι αυτοκτονιες μειωνονται, ενω οταν γινεται το αναποδο οι αυτοκτονιες αυξανονται. (5, 6)
Καταρχάς στις 2 έρευνες που παραθέτεις δεν αναφέρονται τρανς άτομα οπότε...

Αυτο που ξερουμε ειναι οτι οι ανθρωποι αυτοι παρουσιαζουν αναλογα αυξημενα ποσοστα αποπειρων με πλυθησμους που δεχονται ρατσιμο και αποξενωση (προσφυγες), με πλυθησμους με καταθλιψη, ανεργια, bulying και διακρησεις.

Καταρχάς οι άνθρωποι με κατάθλιψη δεν έχουν νοητική νόσο δλδ; Οι άνθρωποι που υπέστηκαν bullying δεν διαμόρφωσαν νοητικές νόσους;

Τι θες να πεις πως αν το bullying σταματούσε δεν θα τις είχανε; Πως καλό θα ταν να μη βαράμε τους διαφορετικούς; Αυτό προφανώς και ισχύει. Δεν έχω κάποιο θέμα με την αποδοχή των τρανς ατόμων σε καθημερινά ζητήματα. Όταν όμως προωθείς ιδεολογικές ηλιθιότητες, τότε το πράγμα γίνεται πολύ πιο επικίνδυνο απ' αυτό που βίωσε ο Βίκτορ Φρανκλ(και ο τιτανομέγιστος Σολσενίτσιν). Ψάξε στο γκουγκλ, δεν το κάνω εγώ γτ αηδιάζω, για γονείς που προωθούν τα παιδιά τους στην αλλαγή φύλου στα 5, για ωθήσεις για τα αθλήματα με τρανς αθλητές(ακόμα και σε πολεμικές τέχνες!) και χιλλιάδες άλλα παραδείγματα.

Και σα να μην έφτανε αυτό, ναι, εγώ παραμένω στη θέση μου πως δεν έχω πειστεί καθόλου πως το να 'σαι τρανς είανι φυσιολογικό και πως απ' αυτό και μόνο, πιστεύω, προκείπτουν πολλά ψυχολογικά προβλήματα και πως δεν οφείλονται όλα στη "κοινωνία". 'Ερευνες για γκέι και λεσβίες δε μετράνε για προφανείς λόγους.
Τωρα βεβαια θα μου τσαμπουνισεις οτι οι σχετικες μελετες ειναι καθοδηγουμενες. Περιμενω παρακαλω τις δικες σου πηγες, μπορει οντως να κανω ΤΟΣΟ λαθος.
Φαντάζομαι δεν σ' αρέσει αυτή η απάντηση, αλλά δεν πιστεύω σε πάσης φύσεως soft science έρευνες, ιδίως όταν έχουν να κάνουν με κοινωνιολογίες καθώς αν μη τι άλλο όλο ακυρώνονται(και για πολλούς άλλους λόγους). Δεν ισχύει το ίδιο για τους κλασικούς επιστημονικούς τομείς, προφανώς.

Δεν το θυμασαι γιατι δεν εγινε ποτε επειδη ενας εξυπνος ανθρωπος τεινει να εξηγει αυτα που εννοει. Αλλα ναι ειμαι βεβαιος οτι δεν σε ενδιαφερει η φιγουρα του αινσταιν...
Η φιγούρα του Αινσταιν δε μ' ενδιαφέρει επειδή δε με ενδιαφέρει η φυσική ιδιαίτερα.

Τεσπα, εχεις κατι αλλο ΕΚΤΟΣ απο εκλαικευτικες διαλεξουλες και αρθρακια του jordan peterson να αντιπαραθεσεις?
Καταρχάς μαν, δεν έχω θέμα να παραδεχτώ πως ούτε έχω κι ούτε με πειράζει πως δεν έχω ακαδημαική παιδεία, ωστέ να μπορώ να κατανοήσω αν π.χ. ένα άρθρο δημοσιεύεται σε καλό περιοδικό και θεωρείται αξιόπιστο επειδή έχει πολλά citations κλπ. Δε με ενδιέφεραν ποτέ αυτά. Ξέρω πως πολύ συχνά είναι πάρα πολύ biased, αλλά και χρησιμοποιούν τη στατιστική(που εν προκειμένω είναι η ουσία) τελείως λάθος. Αυτό ισχύει ακόμα και στην Ιατρική, ψάξε τη δημοσίευση του Μακριδάκη "How Accurate and Reliable Are Medical Predictions?".

Με άλλα λόγια, δεν ξέρω γιατί οι "έρευνες" έχουν τόση σημασία όταν η ερμηνεία τους είναι δύσκολη και πολλές φορές δε μπορεί να τις ερμηνεύσει ο ειδικός(σα προσωπικό παράδειγμα έχω την έρευνα που βγήκε πριν λίγα χρόνια και ισχυριζόταν πως η κατανάλωση κόκκινου κρέατος αυξάνει την πιθανότητα για καρκίνο του παχ. εντέρου, διάβασα την έρευνα και όλοι irl την ερμήνευαν λάθος). Πιθανών, οι έρευνες με στοιχεία αυτοκτονιών κλπ που λες να είανι πολύ πιο εύπεπτες, αλλά και πάλι δε μπορώ να είμαι σίγουρος.

Και, εν τέλει και απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει proper σειρά κλινικών μελετών που αποδυκνύει απροκατάληπτα πως τα τρανς άτομα δεν έχουν κάποιο μείζων ψυχολογικό ή ψυχοσωματικό πρόβλημα και όλα τα προβλήματα τους οφείλονται στην κοινωνία*. Επίσης, πολύ στρατηγικά αγνοείς τους φασίστες(λέμε τώρα, είναι κάτι πολύ χειρότερο) που προωθούν την τρανς κουλτούρα στα παιδιά και στην κοινωνία γενικότερα.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Οι άνθρωποι που υπέστηκαν bullying δεν διαμόρφωσαν νοητικές νόσους;

Ναι διαμορφωσαν, αυτο λεω, δεν ΓΕΝΝΗΘΙΚΑΝ ετσι. Η μαλλον καποιοι απο αυτους επαθαν ψυχικες διαταραχες επειδη ειχαν καποια γενετικη προδιαθεση η οποια ενεργοποιηθηκε απο το περιβαλον. Αυτο λεω και για τους τρανς, γενιουνται με ενα βασικο προβλημα (διαταραχη αισθησης φυλου) το οποιο εχει σαν παρενεργια διαφορες ψυχικες διαταραχες. Πολλες αν οχι οι περισοτερες εκ των οποιων εχουν να κανουν με την αποδοχη του εαυτου του και την αποδοχη τους απο το κοινωνικο περιβαλον. Δεν λεμε και τιποτα εξωπραγματικο.

Αυτο που λεω ειναι οτι αν θεωρουμε εξ αρχης "ανωμαλους" η "αρρωστους" αυτους τους ανθρωπους γινομαστε μερος του προβληματος τους ειδικα δεδομενου οτι η υπαρξη του δεν σε επιρεαζει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Καταρχάς στις 2 έρευνες που παραθέτεις δεν αναφέρονται τρανς άτομα οπότε...

Οπως σου ειπα υπαρχουν ελαχιστες εως καθολου μελετες για αυτα τα πραγματα για διαφορους λογους, αυτες ειναι οτι πιο κοντινο κατι που δεν φαινεται να ξερεις παροτι ειπες (ευθαρσος) "Αλήθεια γνωρίζεις ότι τα τρανς άτομα έχουνε μεγαλύτερα ποσοστά αυτοκτονίας από τους εβραίους στα στρατόπεδα; Να φανταστώ πως το θεωρείς απολύτως λογικό καθώς "ΜΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ".

Και ο ΜΟΝΟΣ λογος που αρχισα να λεω για τις αυτοκτονιες στους τρανς ειναι γιατι ισχυριστικες (ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ) οτι εχουν μεγαλυτερα ποσοστα αυτοκτονιων απο το αουσβιτς και προσπαθησες με αυτο να επιβεβαιωσεις την αποψη οτι γεννιουνται με καποια εγγενη ψυχοπαθολογια (περαν του προφανους).

Και σα να μην έφτανε αυτό, ναι, εγώ παραμένω στη θέση μου πως δεν έχω πειστεί καθόλου πως το να 'σαι τρανς είανι φυσιολογικό και πως απ' αυτό και μόνο, πιστεύω, προκείπτουν πολλά ψυχολογικά προβλήματα και πως δεν οφείλονται όλα στη "κοινωνία".

Ποιος ειπε γαμω το ξεσταυρι μου οτι το να εισαι τρανς ειναι φυσιολογικο ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΗΜΑ ΣΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΩΝ ΝΟΣΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Αυτο που λεμε ειναι οτι δεν ειναι "ανωμαλο" και οτι ενα πολυ μεγαλο μερος (αν οχι το μεγαλυτερο) των συνδρωμων παθησεων τους οφειλεται η εντεινεται απο την κοινωνικη αποδοχη τους.

'Ερευνες για γκέι και λεσβίες δε μετράνε για προφανείς λόγους.

Τα ιδια λεγανε και αυτους.

Δεν ισχύει το ίδιο για τους κλασικούς επιστημονικούς τομείς, προφανώς.

H φυσικη δεν σε ενδιαφερει, τα soft sciences ειναι λαθος ε δεν εμεινε και τιποτα.

Με άλλα λόγια, δεν ξέρω γιατί οι "έρευνες" έχουν τόση σημασία

Εγω αναρωτιεμαι τις αποψεις σου που τις βασιζεις? Δεν ξερω τι σημαινει "εχω ακαδημαικη παιδια" αλλα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανουμε ολοι οταν διαμορφωνουμε μια αποψη ειναι να την ψαχνουμε και κυριως να προσπαθουμε να την αποδειξουμε λαθος.

Αυτο που εννοω ειναι το εξις, οι αποψεις σου ειναι διαμορφωμενες πανω στην δικη σου εμπειρικη εποπτια της πραγματικοτητας η οποια ειναι ΓΕΜΑΤΗ προκαταληψεις (οχι μονο εσυ, ολοι μας), αλλα προφανως εσυ αρνεισαι να δεχθεις οτιδηποτε αλλο περα απο την εμπειρια σου.

Και, εν τέλει και απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει proper σειρά κλινικών μελετών που αποδυκνύει απροκατάληπτα πως τα τρανς άτομα δεν έχουν κάποιο μείζων ψυχολογικό ή ψυχοσωματικό πρόβλημα και όλα τα προβλήματα τους οφείλονται στην κοινωνία*.

Οπως ειπα πιο πανω η διαταραχη αισθησης φυλου ειναι εξ ορισμου παθολογικη. Και σε μια τελεια πληρως δεκτικη κοινωνια να ζουσαν παλι θα υπεφεραν. Δεν λεει κανενας το αναποδο. Αλλα οπως φτιαχνουμε ραμπες για τους αναπηρους ετσι οντας στο 2019 προσπαθουμε να ξεπερασουμε τα κοληματα του στυλ "ειναι ανωμαλος" τα οποια εχουν καταστρεπτικες συνεπειες για αυτους. Μια μικρη αλλαγη για εσενα (και μεγαλη για τους γονεις και τους φιλους τους) κανει τις ζωες τους (και τις δικες μας) πιο ανετες. Σοκ ξερω.

Επίσης, πολύ στρατηγικά αγνοείς τους φασίστες(λέμε τώρα, είναι κάτι πολύ χειρότερο) που προωθούν την τρανς κουλτούρα στα παιδιά και στην κοινωνία γενικότερα.

Ψάξε στο γκουγκλ, δεν το κάνω εγώ γτ αηδιάζω, για γονείς που προωθούν τα παιδιά τους στην αλλαγή φύλου στα 5, για ωθήσεις για τα αθλήματα με τρανς αθλητές(ακόμα και σε πολεμικές τέχνες!) και χιλλιάδες άλλα παραδείγματα.

Ποιος προωθει την τρανς κουλτουρα στα παιδια? Βασικα ποια ειναι η τρανς κουλτουρα? Κανενας στο λογικα του δεν προωθει παιδια για αλλαγη φυλου στα 5, κανενας γιατρος δεν θα εκανε τετοια επεμβαση και κανενας νομοθετης δεν θα νομοθετουσε οτιδηποτε σχετικο.

ΦΥΣΙΚΑ υπαρχουν 10/100/1000 τρελλοι, παντα υπαρχουν, παντα υπηρχαν, αλλοι πιστευουν οτι η γη ειναι επιπεδη, αλλοι οτι τα εμβολια σε κανουν αυτιστικο και αλλοι οτι ειναι ο ναπολεοντας και τι με αυτο? Δεν ειναι η νορμα, κανενας δεν λεει οτι θα επρεπε να ειναι η νορμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top