Εισαγωγή στη Ψυχολογία από το Yale University

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τι λέτε; Θέλετε να γίνετε φοιτητές Ψυχολογίας στο Yale έστω και για λίγο ;:P

Ας το κάνουμε λοιπόν! Το Πανεπιστήμιο του Yale αποφάσισε να μαγνητοσκοπήσει τη διδασκαλία των διαλέξεων 7 modules από όλα τα courses και να τα δώσει ελεύθερα στο γενικό κοινό μέσω και του youtube.Great Idea!'Ενα από αυτά λοιπόν είναι και το μάθημα που πέρνουν υποχρεωτικά όλοι οι φοιτητές Ψυχολογίας παγκοσμίως :Η Εισαγωγή στη Ψυχολογία.Μια εξαιρετική ιδέα για εμένα που δίνει πρόσβαση σε όλη την υφήλιο για την καλύτερη καταννόηση της επιστήμης της Ψυχολογίας.

Ο Dr.Paul Bloom θα είναι ο καθηγητής σας για το module του Yale: Introduction to Psychology (PSYC 110) . Aν και ο Dr.Bloom είχε παιδέψει εμένα και πολλούς συμφοιτητές μου με ένα εντελώς δυσνόητο βιβλίο του πίσω στα χρόνια των προπτυχιακών μου σπουδών, αποφάσισα να τον συγχώρησω προς το παρόν. :P

Να σημειώσω ότι μερικά slides δεν εμφανίζοντε στο βίντεο για λόγους Copyright αλλά αν κρατήσετε καλές σημειώσεις και προσέχετε τι λέει θα είσαστε μια χαρά.

Το μάθημα διαρθρώνεται σε 20 διαλέξεις που έχουν ως εξής (σε δική μου μετάφραση):

1.Εισαγωγή στη Ψυχολογία
2.Αυτός είναι ο εγκεφαλός σας
3.Freud
4.Skinner
5.Η ανάπτυξη της σκέψης
6.Πως επικοινωνούμε;
7.Συνειδητό του παρόντος και παρελθόντος:H γλώσσα
8.Συνειδητό του παρόντος και παρελθόντος:H μνήμη
9.Εξέλιξη,συναίσθημα και λογική: H αγάπη (Guest lecturer Dean Peter Salovey )
10.Eξέλιξη,συναίσθημα και λογική: H εξέλιξη και λογική
11.Eξέλιξη,συναίσθημα και λογική: Τα συναισθήματα (μέρος Α)
12.Eξέλιξη,συναίσθημα και λογική: Τα συναισθήματα (μέρος Β)
13.Γιατί οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί; Προσωπικότητα και ευφυΐα
14.Τι μας κινητοποιεί; Σεξ και διαφορές φύλων.
15.Ηθική
16.Ο Εαυτός μας και οι άλλοι (μέρος Α)
17.Ο Εαυτός μας και οι άλλοι (μέρος Β)
18.Ψυχικές διαταραχές (μέρος Α- Guest lecturer Professor Susan Nolen-Hoeksema )
19.Ψυχικές διαταραχές (μέρος B )
20.Ευτυχία και Θετική Ψυχολογία.

Θα γνωρίσετε βασικές θεωρίες της επιστήμης,τους πρωτοπόρους της,τις συμβολές τους και το πως η επιστήμη της Ψυχολογίας προσεγγίζει τον άνθρωπο ολιστικά.Χαλαρώστε,βγάλτε στυλό και χαρτί και καλωσήρθατε στο κόσμο μιας επιστήμης που μπορεί να μαγέψει και να συναρπάσει και τον πιο απαιτητικό.Ευελπιστώ μετά από την θέαση να ψήσω μερικούς απο εσάς να μπείτε για τα καλά στο κόσμο της Ψυχολογίας.Ποτέ δεν είναι αργά :D




Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε τις εντυπώσεις σας,τις απορίες σας ή οτιδήποτε θέλετε γύρω από το εγχείρημα του Yale για την Εισαγωγή στη Ψυχολογία.Κριτικές,διαστάσεις και απόψεις για τα όσα λένε οι διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κάποτε έλεγα ότι αμα κέρδιζα το Τζόκερ θα έπαιρνα σπίτι. Τώρα θέλω να πάω στο Yale, για αυτόν τον άνθρωπο (και άλλους αντίστοιχους που φαντάζομαι έχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μου αρέσει ότι οι διαλέξεις κρατάνε μία ώρα (ώστε να μην κουράζουν) πράγμα που δε συμβαίνει στα ελληνικά Πανεπιστήμια. Επίσης μου αρέσει που δε στηρίζονται στα οπτικοακουσικά μέσα ,(δε τα προβάλλει τουλάχιστον) εστω και ο λόγος που γίνεται αυτός είναι για λόγους copyrights, είναι αυτό που έχω πει στο άλλο συνάδελφο forum ischool ότι το powerpoing έχει καταστρέψει την εκπαίδευση.

Προσωπικά διαφωνώ με την τακτική των καθηγητών να κάνουν διαλέξεις με δουλειές άλλων καθηγητών (σε καμία παρουσίαση δε θα έπρεπε να είχε θέμα προσωπικών δικαιωμάτων.

Όσο αφορά το μάθημα δε μπορώ να το κρίνω γιατί δεν γνωρίζω το μάθημα το συγκεκριμένο θα ψάξω μήπως βρω κανά μάθημα που το γνωρίζω (από άλλο τμήμα) και θα κρίνω ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Focko, εγώ που ξέρεις πόσο μισώ το Ελληνικό Πανεπιστήμιο (αυτό που πάω τουλάχιστον) έπαθα πλάκα με το επίπεδο. Αυτός ο άνθρωπος και πέντε ώρες να μίλαγε, δεν θα με κούραζε.
Τα powerpoint είναι χρήσιμα για εικόνες σχετικές με την ομιλία...όχι όπως εδώ, που βάζουν μέσα ο,τι να ναι για να γεμίσει.
Δουλειά άλλων καθηγητών, αν απλά αναφερθεί και δεν βασιστεί το μάθημα εκεί, δεν με πειράζει.
Και να μην είναι πρωτεύον αντικείμενο σου (κι εμένα έμμεσα είναι), θεωρώ ότι λέει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, κατανοητά και χρήσιμα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το powerpoint βεβαίως ωφελεί αλλά κάνει και κακό. Αν τα αθροίσουμε αυτά τα δύο πιστεύω ότι κάνει περισσότερο κακό παρά καλό. Οι περισσότεροι καθηγητές εδώ (δε ξέρω για έξω) κάθονται και διαβάζουν διαφάνειες οι οποίες είναι μάλιστα πολύ περισσότερες από αυτά που επιβάλλει ο χρόνος παρουσίασης με αποτέλεσμα να τις πηδάνε. Μάλιστα έχουμε φτάσει στο σημείο οι φοιτητές να παίρνουν τις διαφάνειες να διαβάσουν και να αγνοούν το βιβλίο (αυτό δε γινόταν πριν 6 χρονια τώρα γίνεται) με αποτέλεσμα να βγαίνουν φοιτητές με λιγότερες γνώσεις από ότι παλαιότερα (ενώ η ανάπτυξης με την οπτικοακουστικών μέσως θα ανέμενε κανείς το αντίθετο).

Επίσης θεωρώ λάθος ένας καθηγητής να χρησιμοποιεί στις διαφάνειες του δουλειές τρίτων (οι διαφάνειες πρέπει να αφορούν αποκλειστικά λόγια του χωρίς πηγές και χαζομάρες. Αν θέλει να χρησιμοποιήσει καμία εικόνα τρίτου δεκτό λόγια τρίτων είναι καλό να τα αναφέρει μόνο προφορικά. Στην σχολή μου το 99% των καθηγητών χρησιμοποιούν λεγόμενα τρίτων και σε κάνουν να νομίζεις πως δεν έχουν κάνει καμία σοβαρή έρευνα και τους πληρώνει το ελληνικό κράτος για να κάθονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στο δια ταύτα,υπάρχει κάτι που σας έκανε εντύπωση,σας άρεσε ή που να διαφωνήτε; Θεώρησα ότι ήταν ένας καλός τρόπος (γι αυτούς που έχουν υπομονή να δούν 20 ώρες βιντεο και έχουν καλά Αγγλικά) να γνωρίσουν πάνω-κάτω τι πραγματεύεται η Ψυχολογία γιατί γενικά υπάρχει μεγάλη σύγχηση για το θέμα κατά καιρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Είμαι στη μέση της διάλεξης Πάνο, θα σου πω σε λίγο :P
Κι όντως, ας επικεντρωθούμε στο περιεχόμενο κι όχι στον τρόπο διδασκαλίας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Δωρεάν παιδεία.
Ωραία πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ε οκ ουσιαστικά δε λέει και κάτι φοβερό στην συγκεκριμένη παρουσίαση, μια εισαγωγή στο μάθημα είναι. Προφανώς οι επόμενες θα είναι πιο ενδιαφέρουσες. Δίνει βέβαια και μερικά ενδιαφέροντα παραδείγματα σε αυτή τη διάλεξη (το κλασικό με τον Phineas Cage, Capgras syndrome, Cotard syndrome) για να μας τραβήξει να παρακολουθήσουμε και τις υπόλοιπες διαλέξεις.

Πάντως είναι πολύ καλή ιδέα του Yale να μοιραστεί με τον κόσμο κάποιες διαλέξεις. Και πολύ καλή ιδέα να μας το κάνεις γνωστό Πάνο :) [αν κι εγώ το ήξερα ήδη χοχο]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το αρχικό βίντεο μιλάει ακροθιγώς για κάποια πράγματα και είναι εισαγωγικό γι αυτό έδωσα και τη μετάφραση των τίτλων των διαλέξεων ώστε ο καθένας να δεί αυτό που τον ενδιαφέρει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ολο μ' αρεσε...και πιό πολύ ο τρόπος του, είναι ευχάριστος και σου κρατάει την προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eισαγωγή στην ...

:sleep:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Για δείτε αυτά τα 2 βιντεάκια παρακάτω.Ο Dr.Bloom και η Professor Susan Nolen-Hoeksema μιλούν με σχετικά μη τεχνική γλώσσα για το πως η κλινική ψυχολογία βλέπει τις ψυχικές διαταραχές .

Ψυχικές διαταραχές-μέρος Α Yale University

Ψυχικές διαταραχές-μέρος Β Yale University
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top