Τα όρια της ευγένειας...

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Καλυψώ, θα σου απαντούσα τελείως καθησυχαστικά και σοβαρά αν δεν μου συνέβαινε και εμένα τον τελευταίο μήνα! Μόνο που εγώ εκνευρίζομαι, δεν προβληματίζομαι. Κι όμως, τελικά υπάρχουν άτομα που παρερμηνεύουν και ένα "γεια"! Έχουμε στη σχολή ένα παιδί που δεν έχει και ιδιαίτερες παρέες, αλλά είναι λαλίστατο άτομο αν του δοθεί η ευκαιρία. Ήμασταν μαζί σε ένα εξάμηνο σε ένα εργαστήριο και στα πλαίσια μιας μικρής παρέας , μιλούσαμε για σειρές, καθόμασταν να βαρέσουμε καμια μύγα στο κυλικείο και τα γνωστά μεταξύ φοιτητών (που δεν είναι απαραίτητα φίλοι).Τί ήθελε η ρημαδοΙωάννα η συμφοιτήτριά μου να του δώσει το κινητό μου; Μες στην εξεταστική μου έλεγε να πάμε για καφέ και όταν του έλεγα ότι διαβάζω επέμενε και όταν έλεγα "μα...ΔΙΑΒΑΖΩ" ρωτούσε γιατί τον αποφεύγω. Και πριν 20' γκαντεμολεπτά ήρθε και μήνυμα "Με γράφεις ή μου φαίνεται;" και τότε ξεπετάγεται η γ@#$%νη ευγένεια και του λέει : "Όχι", ενώ θα έπρεπε να λέει "Ναι!" και στο μήνυμα πρηξίματος που ήρθε αμέσως μετά πάλι "Εεεε, αφού δεν βγαίνω". Και εγώ γιατί φοβάμαι τα ρηγμένα μούτρα του άλλου και γιατί δεν θέλω να κακοκαρδίσω και τις ελάχιστες επαφές μου απ τη σχολή. Να σου πω κάτι βρε Καλυψώ; Καλά να πάθουμε κι εμείς και η ευγένεια. Θέλει λεπτό χειρισμό το θέμα και δεν το κατέχω! Γιατί δεν το προκάλεσα εγώ (να του πω να πάμε για καφέ και μετά να τον πριΤΣ) και σε περίπτωση που το πάει (ο δικός σου πρήχτης ή ο δικός μου) στο ερωτικό, αφενός εμένα θα ΄πρεπε να 'χει καταλάβει τόσες φορές που με έχει δει διπλή στη σχολή για το ταίρι, αφετέρου για σένα ότι δεν ενδιαφέρεσαι.Γιαργκ!

Έδιτ : είπα πως δεν βγαίνω και πορδεύω και ακόμα προτάσεις από άτομα που έχω πιο στενές επαφές απ τη σχολή. Ελπίζομεν να σταματήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εεεε..ευγενεια ειπες ε;Δεν ειχα και ποτε πολυ καλη σχεση με αυτη την αρετη..Βασικα ειμαι ευγενικη σε ατομα που δεν ξερω και οχι τοσο σε ατομα που γνωριζω,εστω και οχι παρα πολυ...Αλλα η υπερβολικη ευγενεια καπου πρεπει να σταματαει γιατι υπαρχουν πολλοι που ηθελημενα η οχι παρεξηγουν καποιες τυπικες,ευγενικες συμπεριφορες..Αρα αναλογα με το ποιν εχουμε απεναντι μας πρεπει να προσεχουμε ποσο ευγενικοι η ευθεις θα ειμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
όταν ένας άνθρωπος "πιέζει", συνήθως αμύνεται, απέναντι στην εγκατάλειψη του άλλου.

Συμφωνώ με όσα λες και να σχολιάσω στο παραπάνω
- Μήπως είναι και εγωιστικό το να επιμένεις? Δηλαδή - θα περάσει το δικό μου, τέλος-

Πιστεύω στο νούμερο 3.
Δηλαδή προσπαθείς σε οτιδήποτε κι αν θέλεις ή κάνεις 3 φορές.
Μέχρι το τέλος αυτών των προσπαθειών το έχεις υπεραναλύσει το θέμα και εν τέλει σταματάς αν δεις πόρτα.

Οσο για τα όρια της ευγένειας. Σαφώς και υπάρχουν όρια.
Και τα όρια του ενός σταματούν εκεί που αρχίζουν του άλλου.
Καλό είναι να είσαι ευγενικός αλλά όταν ο άλλος το παρακάνει αφού έχεις υπάρξει διακριτική στο τέλος του τα χώνεις.

Είχα διαβάσει το εξής-
όταν σου δώσουν σφαλιάρα ασε να στη δώσουν.
Μετά γύρνα και το άλλο μάγουλο.
Την τρίτη και φαρμακερή- κόκκινη κάρτα δηλαδή- χώστου μια ανάστροφη να δει ψηλά τα αστέρια.

(μεταφορικές οι σφαλιάρες έτσι?:whistle::D )

Με λίγα λόγια υπομονή και αυτή με τα όρια της.
Στη θέση σου θα απαντούσα 2-3 φορές στα τηλέφωνά του δείχνοντας μου πως δε με καίει τόσο να βγούμε.
Αν επέμενε θα σταματούσα να απαντάω στα τηλέφωνα.
Αν γινόταν κουραστικός, θα του έλεγα ευθέως ακριβώς αυτο που γράφεις στο ποστ με λιγότερα λόγια.
Αν δε το καταλάβαινε πρόβλημα δικό του ΚΑΘΑΡΑ και η ζωή του και η ζωή σου συνεχίζεται..;)
Εσύ ήσυχη με τη συμπεριφορά σου κι αυτός προβληματισμένος στον δικό του όμορφο κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top