Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Τα αγαπώ τα παιδάκια είν η αλήθεια.
Παιδάκια όμως σε φάση νηπιαγωγείου και πρώτες τάξεις δημοτικού. Μετά κάπως μου τη σπάνε. Ή και πολύ νωρίτερα, πριν τα 2 δλδ.
Θα μου άρεσε μάλλον να κάνω κάποιο στο μέλλον. Βασικά θα ήθελα πολύ ένα αγοράκι να παίζω και να του μαθαίνω πράγματα και να τον έχω μπιμπελό. :P
Tώρα για κοριτσάκι δεν θα ενθουσιαζόμουν τόσο εκτός και αν το έκανα αγοροκοριτσάκι πιο χύμα στο κύμα.
Κι αν ο άνθρωπός μου δεν θέλει παιδιά;
Α δεν ξέρω. Τώρα το ξανά σκέφτομαι.
Πάντως ένα αγοράκι θα το λάτρευα.
Άντε αυτά για απόψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoglanos

Νεοφερμένος

Ο tsoglanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
@tsoglanos: Κανείς δεν είπε οτι οι συνθήκες είναι ιδανικές για να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί. Αλλά θεωρώ οτι είναι λάθος να περιμένεις να γίνουν όλα τέλεια, γιατί πολύ απλά αυτό ποτέ δε θα γίνει. Τόσα και τόσα παιδιά τόσους και τόσους αιώνες βγήκαν μια χαρά, επέζησαν και με τα πολλά και με τα λίγα και είναι καταστροφολογία να λες οτι το παιδί του 2012 θα υποφέρει τη στιγμή που έχουμε περάσει πολέμους, κατοχή, τουρκοκρατία, φτώχεια, εξαθλίωση κλπ κλπ. Εγώ παραδέχομαι οτι κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια κι είμαι κάπως απόλυτη σε αυτό το θέμα. Εγώ όμως θέλω να μου πεις ειλικρινά πόσοι από αυτούς που δηλώνουν οτι δε θα κάνουν ποτέ παιδιά το κάνουν λόγω κριτικής σκέψης (οτι οι συνθήκες δεν είναι καλές κι όλα όσα είπες στο ποστ σου) και πόσοι το κάνουν από ευθυνοφοβία (ωχ αδελφέ, εγώ να ζήσω τη ζωούλα μου και ποιος κάνει τώρα παιδιά; ).


οι συνθήκες δεν είναι ίδιες για όλους. Τα παιδιά των μαυραγοριτών ας πούμε δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στην κατοχή. Αν κάποιος είναι άνεργος ή ανειδίκευτος εργαζόμενος πολύ απλά αν δε βγάλει το παιδί στα φανάρια ή στα συσσίτια της εκκλησίας δεν μπορεί αντικειμενικά να το μεγαλώσει. Κάποιος από την άλλη που έχει κάποια φράγκα στην άκρη μπορεί κουτσά στραβά να τη βγάλει. Επομένως άλλο ιδανικές συνθήκες και άλλο δυνατότητα επιβίωσης. Άλλα παιδιά βγήκαν μια χαρά και άλλα πχ πέθαναν ενώ ήταν ακόμα μωρά εξ αιτίας της κατοχής, της φτώχειας της εξαθλίωσης, κλπ. Σίγουρα στη σημερινή κοινωνία είναι πάρα πολλοί/ές αυτοί που δεν κάνουν παιδιά επειδή απλά γνωρίζουν ότι δεν έχουν τη δυνατότητα να τη μεγαλώσουν. Ας πάρουμε όμως αυτούς που δεν κάνουν παιδιά επειδή απλά δε θέλουν. Γιατί είναι αρνητικό αυτό; Γιατί είναι ανώριμο; Θα ήταν πιο ώριμο να κάνουν παιδιά χωρίς πραγματικά να είναι έτοιμοι να αναλάβουν μια τέτοια ευθύνη; Γιατί όπως ρωτάς για την ευθυνοφοβία θα μπορούσαμε να αντιστρέψουμε το ερώτημα και να ρωτήσουμε: Πόσοι από αυτούς που θέλουν να κάνουν παιδιά το κάνουν από ωριμότητα;
Ο λογος για τον οποιο κανεις παιδι και δεν υιοθετεις ειναι για να δεις κατι το οποιο ειναι 100% δικο σου. Ειναι σπλαχνο σου. Εχει ομοια στοιχεια με σενα. Ειναι η Version 2.0 Του εαυτου σου, την οποια επιθυμεις και να βελτιωσεις σε σχεση με την Version 1.0 που εισαι εσυ.
Στην προκειμένη περίπτωση ποιο είναι πιο ζημιογόνο η ευθυνοφοβία ή η ανευθυνότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Θα ηθελα οσο τιποτα αλλο να κανω οικογενεια και πολλα παιδακιαααααα!!!!
Οπως το σκεφτομαι τωρα(δεν ξερω αν θα πραγματοποιηθει αλλα θα το ηθελα), θα μου αρεσε να κανω το πρωτο μου παιδι στα 25!!Το δευτερο γυρω στα 26-27 και το τριτο μου στα 30κατι...!!Φυσικα απαραιτητη προυποθεση ειναι να το θελει και ο ανθρωπος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως πρέπει να είναι ωραίο συναίσθημα να μεγαλώνεις ένα παιδί και να του μαθαίνεις πράγματα. Ωστόσο, κάτι τέτοιο απαιτεί πολύ χρόνο, τον οποίο εγώ δεν τον διαθέτω. Θέλω, αντίθετα, να αφιερώσω χρόνο στον εαυτό μου. Αν και δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ λέξεις όπως "ποτέ" και "πάντα", δεν πιστεύω ότι θέλω να κάνω παιδιά.

Μόνο παράθυρο, ίσως, εάν κάποια καταφέρει να με κερδίσει τόσο πολύ, ώστε να με κάνει να νιώσω πως θέλω παιδιά μαζί της και μόνο μαζί της. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Όποτε μου κάνουν αυτή την ερώτηση θέλω τόσο πολύ να φωνάξω ένα δυνατό ΝΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ! να ακουστεί η φωνή μου σε όλο το πλανήτη.

Μια ψυχούλα μεγαλώνει μέσα σου, τρέφεται από εσένα, περιμένει να το διδάξεις, να το αγαπήσεις, να του μάθεις να αγαπά, να το αγκαλιάσεις,να το χαιδέψεις, να το προστατέψεις, να το αφήσεις να φάει τα μούτρα του, να το δεχτείς με ανοιχτές αγκαλιές, να το καμαρώσεις, να προσπαθείς κάθε μέρα, όλη μέρα μόνο για αυτό, για αυτό το πλασματάκι, άλλα πόσες χιλιάδες να...


Ουφ, ψυχοπλάκωμα όταν το σκέφτομαι, δε ξέρω αν θα αντέξω στο μέλλον τόση ευτυχία.
Ίσως είμαι λίγο ονειροπόλα, επιπόλαιη, κάπως ρομαντική, αλλά δε ξέρω νομίζω πως αν καταφέρω να γίνω σωστή μάνα θα έχω καταφέρει τα πάντα.


Όσο για το φύλο δεν έχω κάποια προτίμηση, αυτό που λέμε "γερό να'ναι κι ότι να΄ναι"
παρ'όλα αυτά όταν φέρνω στο μυαλό μου εικόνες, πάντα αγορομάνα με φαντάζομαι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη ότι η μάνα μου θα λέει : κανε παιδιά να δεις καλό! Οπότε μάλλον όχι δεν θα το ήθελα με τον σωστό άνθρωπο όμως μπορεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μόνο παράθυρο, ίσως, εάν κάποια καταφέρει να με κερδίσει τόσο πολύ, ώστε να με κάνει να νιώσω πως θέλω παιδιά μαζί της και μόνο μαζί της. :)
Aww, how romantic. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αν βρεθεί ο κατάλληλος και την κατάλληλη ώρα φυσικά και θα ήθελα παιδάκια αλλά στο μακρινό μέλλοννννννννννν!!!είναι πολύ νωρίς ακόμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
δεν ειμαι πολυ των παιδιων,σκοπευω να το αποφυγω
ωστοσο,ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μου όχι.. δεν υπάρχει ούτε η επιθυμία, ούτε οι αντικειμενικές προϋποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
όοοοοχι το κοριτσάκι πρεπει να ειναι μεγαλύτερο γιατι αλλιώς θα το δέρνει το αγοράκι όταν θα ειναι μικρα!

Το ιδανικό για μένα πάντως θα ήταν να κάνω δίδυμα ενα αγόρι κ ενα κορίτσι. Ξέω όμως οτι ειναι πολυ μικρές οι πιθανότητες για κατι τέτοιο.

Και εγώ θα ηθελα να κανω διδυμα !!!Ενα αγορι κι ενα κορίτσι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ρε κοπελια ποσο χρονων εισαι? :P
Μπορεί να το σκέφτεται μελλοντικά το κορίτσι βρε γιατί τέτοιο σοκ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπορεί να το σκέφτεται μελλοντικά το κορίτσι βρε γιατί τέτοιο σοκ; :P

δεν σοκαριστηκα αλλα ενταξει μου φαινεται λιγο χαζο και παραλληλα αστειο ενα κοριτσακι, μαθητρια ακομη, να σκεφτεται γαμους και παιδακια (γενικα μιλαω οχι για την συγκεκριμενη) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Ενταξει βρε παιδια μια σκεψη για το μελλον εκανα!!:redface:
Τωρα πια ολα πρεπει να τα σκεφτώμαστε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Καλα κανεις στρουφιτα παιδι μου.
Σκοπος της γυναικας ειναι να γινει μανα στο στρουμφοχωριο!

Παπαστρουμφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Καλα κανεις στρουφιτα παιδι μου.
Σκοπος της γυναικας ειναι να γινει μανα στο στρουμφοχωριο!

Παπαστρουμφ

Πολλη ειρωνία εχει πεσει εδώ μεσα...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Χαχα οχι ρε πλακα κανω αλλα ετσι ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Οκ!!
Ισως και να εχεις δικιο,
απο πολύ μικρη εκανα μεγαλα ονειρα για το μελλον
που μπορεί να μην βγουν ποτέ πραγματικότητα *-*:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω το σκέφτομαι. Κάποιοι πιστεύουν πως θα ήταν έγκλημα κατά της ανθρωπότητας να αναπαραχθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top