Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Devil έχεις θέσει μια ιδανική κοινωνία στο μυαλό σου μακριά από υπερκαταναλωτικά πρότυπα με ανθυγιεινείς συνέπειες. Αλλά δεν μπορείς με αναγκάσεις τους πάντες να το ακολουθήσουν. Ο καθένας ας ζει με τον τρόπο που θέλει και ας βιώνει τις συνέπειες αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ΥΓ Αυτη ειναι για λύπηση ετσι οπως έγινε οχι εμεις που θα της πετάξουμε την μπουγάτσα απο το παράθυρο! Αντε άλλαξα την διατυπωση αυτο μπορει και να το κάνω καμια μέρα!!!

Αυτή που τρώει τη μπουγάτσα δεν σε ενοχλεί εφόσον : δεν σου παίρνει λεφτά για να την αγοράσει, δεν πετάει ψίχουλα πάνω σου, δεν κάνει μισή ώρα να τη φάει ενώ παράλληλα εσύ της βγάζεις τη δουλειά, δεν σε αλυσοδένει και σε μπουκώνει με το ζόρι.

Καλή η υγιεινή διατροφή και η άσκηση αλλά όταν πάμε στο άλλο άκρο που μετράμε πόσα γραμμάρια πρωτείνης καταναλώσαμε σήμερα για να δούμε αν πρέπει να φάμε κάτι ακόμα φτάνουμε στα όρια της ορθορεξίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Αυτή που τρώει τη μπουγάτσα δεν σε ενοχλεί εφόσον : δεν σου παίρνει λεφτά για να την αγοράσει, δεν πετάει ψίχουλα πάνω σου, δεν κάνει μισή ώρα να τη φάει ενώ παράλληλα εσύ της βγάζεις τη δουλειά, δεν σε αλυσοδένει και σε μπουκώνει με το ζόρι.

Καλή η υγιεινή διατροφή και η άσκηση αλλά όταν πάμε στο άλλο άκρο που μετράμε πόσα γραμμάρια πρωτείνης καταναλώσαμε σήμερα για να δούμε αν πρέπει να φάμε κάτι ακόμα φτάνουμε στα όρια της ορθορεξίας.

Συγγνώμη αλλά αυτή η προσέγγιση είναι κατάφωρα επιφανειακή. Ναι και ο αυτόχειρας τον εαυτό του σκοτώνει αλλά όταν βλέπεις τον άλλον να στρέφει το περίστροφο στον εαυτό του, τον αφήνεις; Και δεν νομίζω ότι υπερβάλλω, η παχυσαρκία είναι μια από τις πέντε πιο συνηθισμένες αιτίες θανάτου. Και δεν αναφέρομαι στην "μπουγάτσα", αναφέρομαι στον σύγχρονο τρόπο ζωής όπου κυριαρχούν η ανθυγιεινή διατροφή και η απουσία άσκησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο cupid δεν πειράζει η μπουγάτσα, ο γύρος, το προφιτερόλ, όλοι τα αγαπάμε και όλοι μπορούμε να τρώμε αρκετά συχνά. Απλά όταν γίνεται καθημερινότητα μας είναι επικίνδυνο. Ακριβώς επειδή ο σύγχρονος τρόπος ζωής μας κάνει να δουλεύουμε/διαβάζουμε πολύ και δεν έχουμε πολύ ελεύθερο χρόνο για ισορροπημένες διατροφές και άσκηση είναι εύκολο να παρασυρθούμε. Εγώ επειδή κάθομαι σε μια καρέκλα όλη μέρα κάποιες φορές έχω αποκτήσει πόνο στην πλάτη. Το ακούει ο μπαμπάς μου και λέει είναι απαράδεκτο, παλιά δεν νοείτω ένας 23χρονος να έχει πόνους στην πλάτη. Φυσικά πηγαίνω γυμναστήριο όσο μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά αυτή η προσέγγιση είναι κατάφωρα επιφανειακή. Ναι και ο αυτόχειρας τον εαυτό του σκοτώνει αλλά όταν βλέπεις τον άλλον να στρέφει το περίστροφο στον εαυτό του, τον αφήνεις; Και δεν νομίζω ότι υπερβάλλω, η παχυσαρκία είναι μια από τις πέντε πιο συνηθισμένες αιτίες θανάτου. Και δεν αναφέρομαι στην "μπουγάτσα", αναφέρομαι στον σύγχρονο τρόπο ζωής όπου κυριαρχούν η ανθυγιεινή διατροφή και η απουσία άσκησης

Ενώ αν προσβάλλεις κάποιον που τρώει κάτι ανθυγιεινό ή αν περνάς έξω από τα goodys και κοιτάς υποτιμητικά αυτούς που είναι μέσα έκανες το χρέος σου στην ανθρωπότητα, ε?

Η "γυναίκα που τρώει μπουγάτσα το πρωί" αν της πεις άμεσα ή έμμεσα "μωρή πως είσαι έτσι? σταμάτα να τρως άλλο θα έχεις ζάχαρο 200" το πολύ να κερδίσεις ένα "δε μας χέζεις ρε φίλε". Αν της δώσεις να δοκιμάσει κάτι που είναι σούπερ υγιεινό αλλά και πολύ νόστιμο πάλι, ίσως σταδιακά να αρχίσει να αλλάζει συνήθειες.

Από προσωπική εμπειρία πάντως, αν δεν ξυπνήσει " κάτι" μέσα σου, δεν αλλάζεις εύκολα τρόπο ζωής. Σε εμένα έγινε όταν σε μια φάση δεν ένιωθα άνετα με το νούμερο που έγραφε η ζυγαριά. Σε άλλους γίνεται όταν βγουν χάλια οι εξετάσεις τους. Όταν δεν ξέρεις εάν τυχόν συντελούν σοβαρά προβλήματα στην παχυσαρκία του άλλου καλό είναι να είσαι προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Αυτή που τρώει τη μπουγάτσα δεν σε ενοχλεί εφόσον : δεν σου παίρνει λεφτά για να την αγοράσει, δεν πετάει ψίχουλα πάνω σου, δεν κάνει μισή ώρα να τη φάει ενώ παράλληλα εσύ της βγάζεις τη δουλειά, δεν σε αλυσοδένει και σε μπουκώνει με το ζόρι.

Καλή η υγιεινή διατροφή και η άσκηση αλλά όταν πάμε στο άλλο άκρο που μετράμε πόσα γραμμάρια πρωτείνης καταναλώσαμε σήμερα για να δούμε αν πρέπει να φάμε κάτι ακόμα φτάνουμε στα όρια της ορθορεξίας.

Ετσι οπως το θέτεις δεν με ενοχλεί όχι. Εγω έγραψα απλά οτι οταν κάποιοι ειναι εριστικοι και προκλητικοι με τις κακές τους συνηθειες και θέλουν να τις επιβάλλουν έστω και έμμεσα σε άλλους αν ειμαι εκει θα διαφωνήσω και δεν θα πω σε κανεναν ξέρεις καλά κάνεις. Δεν κάνει καλά. Τωρα για την μπουγάτσα προφανως έκανα πλάκα αλλα κάποιες φορές δεν κρυβω οτι αν μπορουσα θα την πέταγα απο το παράθυρο και αυτο διοτι μου την σπάει η απάθεια να έχεις παχυνει τοσο πολύ και να συνεχιζεις κάθε μέρα να τρως τέτοια. Έλεος. Φάε μια φορά την εβδομάδα. Και εγω σήμερα έφαγα 50-60 γρ σοκολάτα οχι ολοκληρο κουτί ομως. Θέλει μέτρο , μαθυαινεις την πειθαρχια να ελέγχεις τα συναισθηματα και την λαιμαργια σου θα σε βοηθησει σε πολλά η γυμναστική και η διατροφη ειναι τρόπος ζωής!

Οσο για τα γραμμάρια πρωτεϊνης και την μέτρηση της τροφής σιγουρα φαινεται παράξενο σε κάποιον που δεν ασχολειται μέχρι τώρα με αυτά. Αν ομως κάποιος θέλει να κάνει κάτι συγκεκριμένο πχ να ανεβάσει τα κιλά του με αύξηση του μυϊκου ιστού τοτε θα χρειαστει να μετρήσει επιπλεον θερμιδες και μακροσυστατικά ένα απο τα οποία ειναι και η πρωτεϊνη ή να φτιάξει τους κοιλιακούς του.

Τα κράζετε αυτά αλλα μολις τα δείτε σε μια παραλία σας αρέσουν! Οταν δεις ένα ωραιο αποτέλεσμα με ανοιχτή πλάτη , στρογγυλούς ώμους και στεγνή κοιλιά!Και εντάξει όποιος ασχολειται με τη γυμναστική πρέπει να την αγαπήσει και να παθιάζεται οταν γυμνάζεται! Εγω έτσι κάνω. Άμα κάτσω 1 εβδομάδα χωρις γυμναστική δεν νιώθω καλά. Για αυτο ήμουν και λιγο έντονος εδω που διαφωνούμε. Γιατι οταν εισαι παθιασμένος με κάτι ειναι λογικο να το υποστηριζεις με τρέλα και οχι μετριοπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ετσι οπως το θέτεις δεν με ενοχλεί όχι. Εγω έγραψα απλά οτι οταν κάποιοι ειναι εριστικοι και προκλητικοι με τις κακές τους συνηθειες και θέλουν να τις επιβάλλουν έστω και έμμεσα σε άλλους αν ειμαι εκει θα διαφωνήσω και δεν θα πω σε κανεναν ξέρεις καλά κάνεις. Δεν κάνει καλά.
Και το αντίθετο μπορεί να ισχύει όμως. Και επειδή η υγιεινή διατροφή και η γυμναστική είναι "σωστές επιλογές" δεν δικαιολογεί το να γίνεται αυτός που τα πρεσβεύει πιεστικός, ακόμα και προσβλητικός.

Οσο για τα γραμμάρια πρωτεϊνης και την μέτρηση της τροφής σιγουρα φαινεται παράξενο σε κάποιον που δεν ασχολειται μέχρι τώρα με αυτά. Αν ομως κάποιος θέλει να κάνει κάτι συγκεκριμένο πχ να ανεβάσει τα κιλά του με αύξηση του μυϊκου ιστού τοτε θα χρειαστει να μετρήσει επιπλεον θερμιδες και μακροσυστατικά ένα απο τα οποία ειναι και η πρωτεϊνη ή να φτιάξει τους κοιλιακούς του.
Δε μου φαίνεται παράξενο. Μου φαίνεται, σε συνδιασμό με την ανάγκη να νιώσεις ανώτερος από άλλους με βάση τη διατροφή σου, δείγμα διατροφικής διαταραχής. Το άλλο άκρο που λέμε. Και ειδικά όταν θέλουμε να περάσουμε το μήνυμα μας στους άλλους και να τους βοηθήσουμε, καλό είναι να είμαστε πιο εγκρατείς. Αν και δε νομίζω ότι σε νοιάζει η "γυναίκα με τη μπουγάτσα" πραγματικά..

Τα κράζετε αυτά αλλα μολις τα δείτε σε μια παραλία σας αρέσουν! Οταν δεις ένα ωραιο αποτέλεσμα με ανοιχτή πλάτη , στρογγυλούς ώμους και στεγνή κοιλιά!Και εντάξει όποιος ασχολειται με τη γυμναστική πρέπει να την αγαπήσει και να παθιάζεται οταν γυμνάζεται! Εγω έτσι κάνω. Άμα κάτσω 1 εβδομάδα χωρις γυμναστική δεν νιώθω καλά. Για αυτο ήμουν και λιγο έντονος εδω που διαφωνούμε. Γιατι οταν εισαι παθιασμένος με κάτι ειναι λογικο να το υποστηριζεις με τρέλα και οχι μετριοπάθεια.

Δεν μπορούν και δεν θέλουν όλοι να γίνουν σαν τον φραουλιτσα στο σαρβαιβορ χωρίς τα τατουάζ and there's nothing wrong with that. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ενώ αν προσβάλλεις κάποιον που τρώει κάτι ανθυγιεινό ή αν περνάς έξω από τα goodys και κοιτάς υποτιμητικά αυτούς που είναι μέσα έκανες το χρέος σου στην ανθρωπότητα, ε?

Η ανθυγιεινή διατροφή κυριαρχεί γιατί είναι πιο φτηνή, εύκολη και σχεδόν εθιστικά νόστιμη λόγω του MSG που περιέχεται σε πολλά τέτοια σκευάσματα.

Η "γυναίκα που τρώει μπουγάτσα το πρωί" αν της πεις άμεσα ή έμμεσα "μωρή πως είσαι έτσι? σταμάτα να τρως άλλο θα έχεις ζάχαρο 200" το πολύ να κερδίσεις ένα "δε μας χέζεις ρε φίλε". Αν της δώσεις να δοκιμάσει κάτι που είναι σούπερ υγιεινό αλλά και πολύ νόστιμο πάλι, ίσως σταδιακά να αρχίσει να αλλάζει συνήθειες.

Από προσωπική εμπειρία πάντως, αν δεν ξυπνήσει " κάτι" μέσα σου, δεν αλλάζεις εύκολα τρόπο ζωής. Σε εμένα έγινε όταν σε μια φάση δεν ένιωθα άνετα με το νούμερο που έγραφε η ζυγαριά. Σε άλλους γίνεται όταν βγουν χάλια οι εξετάσεις τους. Όταν δεν ξέρεις εάν τυχόν συντελούν σοβαρά προβλήματα στην παχυσαρκία του άλλου καλό είναι να είσαι προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου.

Συμφωνω με τον Cupid και Libertus και Johny οι οποιοι έπιασαν 100% την σκέψη μου. Οταν εισαι σε έναν τελειως λάθος δρομο δεν υπάρχουν προσβολες κτλπ αν ο άλλος σε πει χοντρο ενω εισαι. Απλα έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτο σου και πειράχτηκες και το μεγαλοποίησες. Παρολαυτα θα συμφωνησω εν μέρει με τον τροπο που θα το πεις. Οσο πιο διακριτικά το κάνεις θα ειναι ισως και καλύτερο.

Και το αντίθετο μπορεί να ισχύει όμως. Και επειδή η υγιεινή διατροφή και η γυμναστική είναι "σωστές επιλογές" δεν δικαιολογεί το να γίνεται αυτός που τα πρεσβεύει πιεστικός, ακόμα και προσβλητικός.

Δε μου φαίνεται παράξενο. Μου φαίνεται, σε συνδιασμό με την ανάγκη να νιώσεις ανώτερος από άλλους με βάση τη διατροφή σου, δείγμα διατροφικής διαταραχής. Το άλλο άκρο που λέμε. Και ειδικά όταν θέλουμε να περάσουμε το μήνυμα μας στους άλλους και να τους βοηθήσουμε, καλό είναι να είμαστε πιο εγκρατείς. Αν και δε νομίζω ότι σε νοιάζει η "γυναίκα με τη μπουγάτσα" πραγματικά..

Δεν μπορούν και δεν θέλουν όλοι να γίνουν σαν τον φραουλιτσα στο σαρβαιβορ χωρίς τα τατουάζ and there's nothing wrong with that. :bye:

Α μπα. Απο ποτε ειναι άκρο και διαταραχη κάποιος να ειναι περήφανος για το σώμα και τους στοχους του;
προφανως και εισαι ανωτερος οταν τρέφεσαι σωστά. Αυτο ειναι αυτονοητο οχι διατροφική διαταραχή. Διαταρχή εχει εκεινος που δεν τρέφεται σωστά και τρώει σαχλαμάρες αμα θές να το πάμε ετσι. Και αυτο που σου λεω μπορει να αποδειχθει με πολλους τροπους .... απο οπτικά μέχρι και αθλητικά - ιατρικά κτλπ.

Μην τα βλέπουμε μονοδιάστατα. Κάποιοι φτιάχνονται να τρώνε βλακειες επειδη γαργαλάει τον ουρανισκο και άλλοι φτιάχνονται να γυμνάζονται να βελτιώνουν το σώμα και την υγεια τους να αντλούν ευχαριστηση απο την αποδοχη του συντροφου τους ή οταν βγαινουν στην παραλια, να νιώθουν ευεξια, ζωντάνια και οτι γενικά ειναι σε φορμα ανα πάσα στιγμή , να κάνουν καλυτερο σέξ και άλλα πολλά!

Και μια και λέτε για προσβλητικούς χαρακτηρισμους μάλλον δεν εισαι μπροστά να ακουσεις τι λένε οι σφολιατοφάγοι οταν σεν δούν να ανοιγεις το σακουλάκι με το κουάκερ και τις σταφιδες. Μια φορά μια αποκάλεσε αηδια αυτη την τροφή.

Ειχε φέρει μαζι της μπισκοτα απο το σουπερ μάρκετ. Δεν ξέρει ο κοσμος. Αλλα μιλάει κάποιες φορές. Σε αυτες τις περιπτώσεις θα παρέμβουμε για να αποκαταστήσουμε την άγνοια στον κοσμο. Για να μην νομιζει οτι αυτη τρώει σωστά και εμεις αηδιες. Επειδη τα μπισκοτα ειναι τιγκα στην ζάχαρη και τον υδατανθρακα. Στο τέλος θα γεμισει κυταριτιδα και θα στεναχωρεθεί. Αηδια το κουάκερ και κάθε μέρα τρώνε μπισκοτα και κρουασάν. Εφερνε και μια μπανανα για τα μάτια του κοσμου! Πως λεμε έφαγα ενα τραπεζι πιτογυρα αλλα ... η κοκα κολα λαϊτ!!! χαχα

Η γυναικα με την μπουγατσα οσο παριστάνει την έξυπνη ενω απο θέματα διατροφης έχει μαύρα μεσάνυχτα θέτοντας σε κινδυνο την υγεια της μακροπροθεσμα πέρα απο μια συμβουλη δεν θα ασχοληθω περαιτερω. Και αυτη μονο αν μου ζητηθει ή έχω πάτημα πχ κατσω σε συζητηση που λένε βλακειες για τις σωστές τροφές κτλπ.

Κριμα το παιδι της το οποιο ηδη έχει αρχισει να ειναι παχυσαρκο και δεν θα έχει σωστά προτυπα αμα συνεχισει έτσι. Τα μικρά παιδάκια ειναι οπως τα μάθεις αμα τα μάθεις με κρουασαν κρουασάν θα ζητάνε αν ταμάθεις με φρουτα και λαχανικά θα ζητάνε αυτά. Οποτε βλέπω γονιο να δινει στο παιδι του σκουπιδια δεν κρυβω οτι εξοργιζομαι.

Μια φορά κάποιος θυμαμαι της ειχε πει "Πάλι μπουγάτσα;;" και αυτη απάντησε σε στυλ "Γιατι μηπως ειμαστε χοντρες;;;" ε βεβαια πουλάει και τρέλα! Φαινεται υπάρχουν πολλοι που της λένε φάε οτι γουστάρεις και μη σε νοιάζει. Συγχαρητηρια πολυ υπεύθυνη και σοβαρή συμβουλη αυτή!

Μην μας πούν και αντιδημοκρατες και πιεστικους! Οτι να ναι. Εχουμε φτασει στο σημειο να συζητάμε και να λεμε απλα πράγματα για να ειμαστε αρεστοι στους άλλους. Ποτε δεν την γουσταρα αυτη την στάση. Απαθεια δειχνει και αδιαφορια. Ακομα και αν δεν ενδιαφέρεσαι για την χοντρη κάποιος απο εκει που ειναι και το ακουσει μπορει να προβληματιστει και να σώσεις εναν άνθρωπο απο την παχυσαρκια. Αυτο θεωρειται επιτυχια και ας κακαοχαρακτηριστουμε. Έτσι και αλλιως αφορμη ψάχνουν ολοι να κρινουν για να νιώσουν ανώτεροι(έχουν και καλα καλυτερη άποψη και πιο φιλελευθερη και πολιτικαλ κορεκτ και κάτι άλλα τέτοια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αγαπητέ δεβιλ. Υπάρχουν όρια που αν τα ξεπεράσεις θεωρείται επίσης διαταραχή η υγιεινή διατροφή και η σωματική άσκηση. Γενικά ισχύει το μέτρον άριστον. Στο λέω πολύ φιλικά, επειδή μεγαλωσα κάνοντας πρωταθητισμό, και το αποτέλεσμα είναι να έχω πλέον στο ενεργητικό μου τραυματισμούς και ενοχλήσεις στις αρθρώσεις.
Τώρα, όσον αφορά την κυρία με την μπουγάτσα, που έχει γίνει πλέον ανέκδοτο, σχεδόν σαν εμπάθεια και εμμονή μεταφράζεται αυτή σου η επιμονή δυο μέρες τώρα. Ποτέ δεν ξέρεις τι αποτέλεσμα θα έχουν τα λόγια σου πάνω της. Δεν γνωρίζεις μήπως η συγκεκριμένη κυρία έχει πχ θυρεοειδή και δώρο κατάθλιψη που θα μπορούσε να της δικαιολογεί και το πάχος και τη λαιμαργια και ταυτόχρονα δεν ξέρεις πως θα αντιδρουσε σε ενδεχόμενη συζήτηση σου. Το ξέρει ότι είναι χοντρη. Το βλέπει στον καθρέφτη, στη ζυγαρια, παντού. Δεν θα την διαφωτισεις σε κάτι λέγοντας της το! Ναι, συμφωνω, αν σου δωθει η ευκαιρία και το θέλει η ίδια, μπορείς να την κατευθυνεις, από 'κει και πέρα, δεν τρωει το δικό σου φαγητό, δεν είναι δική σου δουλειά. Δεν το λέω σαν απάθεια, απλά πολλές φορές στην προσπάθειά μας να βοηθήσουμε, τα κάνουμε χειρότερα, κι επειδή δεν είμαστε ψυχολογοι, καλό θα ήταν να μην ανακατευόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Helium μ αρεσει που αναγνώρισες οτι ο κυριος μου σκοπος ειναι να βοηθήσω και όχι να κοροϊδεψω! Εμπάθεια έχω γενικά στις καθημερινές καταχρήσεις οχι στην συγκεκριμένη! Καμιά φορά ο τροπος μας μπορει να μην ειναι ο κατάλληλος ακομα και αν τα κινητρά μας ειναι θετικά δεν διαφωνώ σε αυτό.

Σχετικά με την κατάθλιψη θα πρέπει να βοηθήσουμε και εμεις τον ψυχολογο που παρακολουθει την κατάσταση. Επισης καμια φορά δεν χρειάζεται καν ψυχολογος! Προσωπικά έχω περάσει και απο δύσκολες καταστάσεις αλλά αυτα ειναι μέσα στη ζωή και υπάρχουν πράγματα που μπορεις να βρεις να κάνεις για να ξεφυγεις.

Αλλα αν κάποιος ειναι μονιμως μέσα στην μαυριλα και την μιζέρια τοτε τι θα του κανει και ο ψυχολογος. Τα φάρμακα δεν μπορουν να αλλάξουν το τροπο που έχεις επιλέξει να σκέφτεσαι =S πρέπει να βγεις έξω και να διεκδικήσεις μια καλύτερη κατασταση. Θα φάς ισως αρκετά Χ αλλα δεν πειράζει.

Ειχα και εγώ ενοχλησεις στον τρικέφαλο πριν κάμποσο καιρο, ειχα μεινει εκτος 2 εβδομάδες. Μετά ομως βρήκα τι λάθος εκανα , αρχισα να κάνω καλύτερο ζέσταμα και απο τοτε δεν με ξανα ενόχλησε! Για παράδειγμα πριν μπεις να κάνεις ασκήσεις για στήθος θα πρέπει να αιματώσεις με το ζέσταμα τους ώμους και τους τρικεφαλους! Οποτε παιρνεις αλτηράκια 2-3 κιλών και κάνεις καμια 30αρια επαναληψεις σε κάθεμυϊκή ομάδα! Μετα απο αυτη την λεπτομέρεια έμπαινα στις ασκήσεις και ένιωθα φοβερά!

Δικιο έχεις στο πάν μέτρον άριστον και σιγά σιγά. Υπάρχει και κοσμος στο αντιθετο άκρο που έρχεται γυμναστηριο και κάνουν ταρζανιές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Οταν εισαι σε έναν τελειως λάθος δρομο δεν υπάρχουν προσβολες κτλπ αν ο άλλος σε πει χοντρο ενω εισαι. Απλα έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτο σου και πειράχτηκες και το μεγαλοποίησες. Παρολαυτα θα συμφωνησω εν μέρει με τον τροπο που θα το πεις. Οσο πιο διακριτικά το κάνεις θα ειναι ισως και καλύτερο.
Επίσης δεν είναι προσβολή να σε πει ο άλλος τζούφιο αν δεν μπορείς να κάνεις παιδιά και κάφρο αν είσαι. Σωστά?

Α μπα. Απο ποτε ειναι άκρο και διαταραχη κάποιος να ειναι περήφανος για το σώμα και τους στοχους του;
προφανως και εισαι ανωτερος οταν τρέφεσαι σωστά. Αυτο ειναι αυτονοητο οχι διατροφική διαταραχή. Διαταρχή εχει εκεινος που δεν τρέφεται σωστά και τρώει σαχλαμάρες αμα θές να το πάμε ετσι. Και αυτο που σου λεω μπορει να αποδειχθει με πολλους τροπους .... απο οπτικά μέχρι και αθλητικά - ιατρικά κτλπ.
Και η εμμονή με την υγιεινή διατροφή διαταραχή είναι παλικάρι μου. Ορθορεξία λέγεται.

Και μια και λέτε για προσβλητικούς χαρακτηρισμους μάλλον δεν εισαι μπροστά να ακουσεις τι λένε οι σφολιατοφάγοι οταν σεν δούν να ανοιγεις το σακουλάκι με το κουάκερ και τις σταφιδες. Μια φορά μια αποκάλεσε αηδια αυτη την τροφή.
Ω μωρε το γλύκό μου του είπαν το κουακερ αηδία και πειράχτηκε. Δηλαδή επειδή είναι υγιεινό δεν έχει κανένας δικαίωμα να έχει αρνητική άποψη για αυτό?
Θα πεις α κι αυτή τρώει μπουγάτσες για πρωινό. Όχι παλικάρι μου, μαύρο ψωμί (απλά και μόνο γιατί μου φαίνεται πιο νόστιμο) με ταχίνι και μπανάνα κομμένη τρώω.

Κλείνοντας, όταν έχεις λεφτά, χρόνο και γενικότερα άνετη ζωή είναι εύκολο να ασχολείσαι με το σώμα σου και να ψάχνεσαι με τα υγιεινά και να γυμνάζεσαι. Ας κοιτάμε όμως λίγο και τον εαυτό μας πριν κρίνουμε - μειώνουμε άλλους ανθρώπους για τις επιλογές τους θέλωντας να νιώσουμε πιο ανώτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
xaxaxa Σερενα ειναι ιδιαιτερα χιουμοριστικος ο τρόπος που απαντάς στο ποστ μου. χαχα καλο. Να σαι καλά με έκανες και γέλασα!

Ειναι και προσβολή και χοντράδα αυτο δεν θα το έλεγα ποτέ. Ο τζουφιος που λες έχει προβλημα ο άνθρωπος ενω ο ευσωμος-χοντρουλης απλα τρώει μπουγατσες ή κρουασαν κάθε μερα και υποθέτουμε οτι δεν έχει αλλο προβλημα που τον εμποδιζει να αδυνατισει. Αν έχει εννοειται δεν μιλάω καθολου για αυτους. Το ξεκαθαριζω τώρα αν δεν το έκανα ως τώρα.

θΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ οτι δεν έχεις χρονο ή δεν θα βρεις αμα θέλεις. Αυτα μου λένε και στη δουλεια .... οτι μολις παντρευτεις θα τα ξεχάσεις αυτα. Χαχα ποια τους λέω;;; δεν ειστε καλά! Δεν προκειται να ξεχάσω τιποτα! Πάντα θα βρισκω λιγο χρονο να κάνω την γυμναστική μου. Επισης δεν ειναι δυσκολο να ετοιμάσεις το πρωϊνο σου πριν φυγεις για την δουλειά! Κάθε μέρα το κάνω!

Αν γυμνάζεσαι μπορεις να αποκτησεις και περισσοτερα λεφτά .... με λιγη επισης τυχη θα ζησεις περισσότερο άρα θα έχεις και περισσοτερες ευκαιριες και θα δουλέψεις περισσοτερο και με περισσοτερη όρεξη. O.o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Έτσι πάει οταν τρως σαβουρα .... ο οργανισμος υποφέρει. Χαιρεται ο ουρανισκος για λιγο , μας εθιζει η ζαχαρη στον εγκέφαλο και μετά τα υπολοιπα οργανα δυσλειτουργουν. Μαζευεται - μαζευεται το λίπος και η αγυμνασια και στα 40-50 ξεκινάνε τα πρωτα καμπανάκια.

Δηλαδη υπέρταση - αγγεια - χοληστερινη και αλλα πολλα τέτοια.... τρέχει στο γιατρο και σου δινει μια σακουλα φάρμακα. Και κάνει και το τσιγαράκι του. Και αν του πεις και για κουάκερ .... τι ειναι αυτο τρωγεται;;;; ολοι κάποια μέρα θα πεθάνουμε αγαπητε σου λεει. Οτι ειναι να γινει θα γινει.

Ναι ολοι κάποια μέρα θα πεθάνουμε.... αλλα πως έχεις ζησει εσυ και πως ζώ εγώ. Ποση ενέργεια εχεις εσυ και ποση εγώ. Γιατι αν εγω έχω ενεργεια να κάνω 20 πράγματα την ημέρα και εσυ ττο πολύ 5 μάντεψε ποιος θα ζησει περισσοτερο κάνοντας πολυ περισσοτερα πράγματα ακομα και αν ζησατε ακριβως τα ιδια χρονια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Devil, συμφωνω. Μπορει και αυτος που τρωει σαβουρα να παει μεχρι τα 90, αλλα τι να το κανω οταν απο τα 50 σερνεται και στα 70 σερνει απο πισω φυαλη οξυγονου ή παιρνει 20 χαπια καθε πρωι και ζει με τον τρομο ποτε η καρδια του θα τον αφησει?

Βλεπω πολλες φιλες μου στην Ελλαδα που περπατανε με το ζορι, εχουν γινει φακλανες και φαινονται 10 χρονια μεγαλυτερες μου. Απορω πως μερικοι ανθρωποι αφηνουν τον εαυτο τους να πεσει σε τετοια χαλια. Αν εισαι ετσι στα 30, στα 50 πως θα εισαι; Τραγικο.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Devil, συμφωνω. Μπορει και αυτος που τρωει σαβουρα να παει μεχρι τα 90, αλλα τι να το κανω οταν απο τα 50 σερνεται και στα 70 σερνει απο πισω φυαλη οξυγονου ή παιρνει 20 χαπια καθε πρωι και ζει με τον τρομο ποτε η καρδια του θα τον αφησει?

Βλεπω πολλες φιλες μου στην Ελλαδα που περπατανε με το ζορι, εχουν γινει φακλανες και φαινονται 10 χρονια μεγαλυτερες μου. Απορω πως μερικοι ανθρωποι αφηνουν τον εαυτο τους να πεσει σε τετοια χαλια. Αν εισαι ετσι στα 30, στα 50 πως θα εισαι; Τραγικο
Πολύ καλές φιλές,i guess!

Πάντως το ότι κάνουμε εμείς κάτι,να μην έχουμε την απαίτηση να το ακολουθούν κ άλλοι.
Πχ
Προχθές γνωστή μου,vegetarian ,μου λέει ,ξέρεις ότι είσαι δολοφόνος που τρως κρέας?
Λέω, ναι είμαι.
End of story.

To point μου είναι ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Πολύ καλές τιμές,i guess!

Πάντως το ότι κάνουμε εμείς κάτι,να μην έχουμε την απαίτηση να το ακολουθούν κ άλλοι.
Πχ
Προχθές γνωστή μου,vegetarian ,μου λέει ,ξέρεις ότι είσαι δολοφόνος που τρως κρέας?
Λέω, ναι είμαι.
End of story.

To point μου είναι ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του.


Ναι εντάξει μπορεις να επιλέξεις να τρως κάθε μερα πατατακια και να μη γυμνάζεσαι δεν στο επέβαλε κανεις απλα εδω το θρεντ ειναι με συζητησεις γυρω απο αυτο. Προφανως οσοι μπαινουν εδω και συζητάνε συχνά έχουν αποδεχτει ή θελουν να ακολουθησουν αυτο το τροπο ζωης.


Δεν ηρθε κανεις με το ζορι σπιτι σου να σου βαλει το πιστολι στο κροταφο για να φάς με το ζορι μπροκολο.


Ουτε οταν λέμε οτι κάποιος τρωει σαβουρες και πιτογυρα και μετα χασμουριεται ολη τη μερα και δεν μπορει να κουνηθει εννοουμε εσενα ή κάποιον αλλον συγκεκριμενα. Ναι πιτογυρο και τσουρεκι πριν την προπονηση δεν πάει.... οποιος ειναι τακτικος του γυμναστηριου και δεν θέλει να πετάει τα λεφτα του ή να πηγαινει τσάμπα βάζει και ενα φρένο. Απλά τα πραγματα. Αυτο ειπαμε.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι εντάξει μπορεις να επιλέξεις να τρως κάθε μερα πατατακια και να μη γυμνάζεσαι δεν στο επέβαλε κανεις απλα εδω το θρεντ ειναι με συζητησεις γυρω απο αυτο. Προφανως οσοι μπαινουν εδω και συζητάνε συχνά έχουν αποδεχτει ή θελουν να ακολουθησουν αυτο το τροπο ζωης.


Δεν ηρθε κανεις με το ζορι σπιτι σου να σου βαλει το πιστολι στο κροταφο για να φάς με το ζορι μπροκολο.


Ουτε οταν λέμε οτι κάποιος τρωει σαβουρες και πιτογυρα και μετα χασμουριεται ολη τη μερα και δεν μπορει να κουνηθει εννοουμε εσενα ή κάποιον αλλον συγκεκριμενα. Ναι πιτογυρο καιτσουρεκι πριν την προπονηση δεν πάει.... οποιος ειναι τακτικος του γυμναστηριου και δεν θέλει να πετάει τα λεφτα του ή να πηγαινει τσάμπα βάζει και ενα φρένο. Απλά τα πραγματα. Αυτο ειπαμε.
Ναι βρε παιδί μου. Αυτό λες..όμως χαρακτηρίζεις κ τους άλλους κάπως.π
Χ χοντροί
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ναι βρε παιδί μου. Αυτό λες..όμως χαρακτηρίζεις κ τους άλλους κάπως.π
Χ χοντροί


Ενας που ειναι 20 κιλα λιπος πανω απο το υψος του τι ειναι αδυνατος ;

πως θα τον έλεγες εσυ για παράδειγμα; θα του έλεγες φιλε εισαι αδυνατος φάε και άλλο;
να συνεχιζει να βάζει λιπος δηλαδη;
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενας που ειναι 20 κιλα λιπος πανω απο το υψος του τι ειναι αδυνατος ;

πως θα τον έλεγες εσυ για παράδειγμα; θα του έλεγες φιλε εισαι αδυνατος φάε και άλλο;
να συνεχιζει να βάζει λιπος δηλαδη;
Το θεωρω αγενεια να του πω κατι.
1.ουδεις τελειος [πλην εμου,χαχαχοοχιχιχεχε]
2.δεν ξερω τι σταυρο κουβαλαει
Οποτε οχι,δεν θα τον χαρακτηριζα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Το θεωρω αγενεια να του πω κατι.
1.ουδεις τελειος [πλην εμου,χαχαχοοχιχιχεχε]
2.δεν ξερω τι σταυρο κουβαλαει
Οποτε οχι,δεν θα τον χαρακτηριζα.


Οπως έγραψε και η Νέλλη δεν έχει νοημα να βλέπεις εναν φιλο ή μια φιλη να οδευουν κατευθειαν προς το "γκρεμο" και να μην τους πεις 2-3 κουβέντες. Στη τελική εγω δεν ασχολουμαι με άλλους - άλλες αρκει να μην αρχισουν τα σχολια μολις με δουν να ανοιγω το ταπεράκι για να φάω αυτο που έχω ετοιμάσει απο το σπιτι.


Οι επιλογές που έχεις να φάς οταν βγαινεις έξω ενω κανεις μια σχετικά αυστηρη διατροφη δεν ειναι και πάρα πολλες. Και αυτο έχει να κάνει με τον τροπο που μαγειρευονται τα φαγητα. Απο τους ξένους οι οποιοι δεν μαγειρευουν ουτε για αθλητες ουτε για body builders. Μαγειρευουν για τους λεγομενους γκουρμεδες.

Tα πιο πολλά οπως μπορει να δει κάποιος και απο τις συσκευασιες ειναι τιγκα στη ζάχαρη. Αληθεια αναρωτιέται κανεις τι δουλεια έχει η ζάχαρη πχ σε ενα πιατο βοδινου με ρυζι; ή σε ενα πιατο φακές;;;

ειναι απλο , μπήκε μέσα ο ζωμος κνορ για να γινει πιο νοστιμος ή εβαλαν ζάχαρη στην σάλτσα για να την κάνουν πιο νοστιμη.

Σχεδον ολα τα έτοιμα φαγητα του σκλαβενίτη έχουν ζάχαρη. Εκτος απο το φιλετο κοτοπουλο με τα λαχανικα.

Έλα να σου κανω εγω σάλτσα στο σπιτι να γλειφεις και τα δαχτυλα σου με κρασάκι και ελιες και βασιλικο και λιγο κρεμυδάκι. Χωρις ζάχαρες και βουτυρα και άλλες τέτοιες κενές θερμιδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top