Τα σύμβολα και η σημασία τους

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
τα παιδια σου εισαι εσυ...ζεις μεσα τους...αρα της επιβιωσης ειναι το πιο δυνατο...:)

Ε?:worry: ...σε χάνω...δεν έχω σήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κανένας δεν πολεμάει για ένα σύμβολο απλά ρουμάνα μου.Πολεμάνε για τις ιδέες που συμβολίζει ένα σύμβολο.

Παιδιά πείτε με ρομαντικό δεινόσαυρο αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι κααααποιες αξίες υπάρχουν ακόμη και σήμερα.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Δυστυχως διανυουμε μια εποχη που χαρακτηριζειται απο ισοπεδωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Στις ημέρες μας δεν πάει κανένας να πεθάνει για ιδανικά και ιδεολογίες. Παρά μόνο για οικονομικό όφελος. Που στο κάτω κάτω της γραφής ήταν η μόνη αιτία σχεδον όλων τον πολέμων του κόσμου καλά περιτυλιγμένα σε χαρτί δώρου: ιδανικά, ιδεολογίες, πατριωτισμός.

Προσδιόρισε λίγο το "στις ημέρες μας" σε παρακαλώ...

Γιατί 30 χρόνια ας πούμε,δεν τα θεωρώ πολλά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
το ΄21 ο έλληνας ήταν πολίτης Βʼ κατηγορίας, μιας αυτοκρατορίας υπό κατάρρευση.

Ισως αλλά υπήρχαν πολίτες Δ' & Ε' κατηγορίας αλλά δεν είδα να ξεσηκωθούν!
Κι ο Έλληνας περνούσε καλύτερα από άλλους και σε άλλες περιόδους (βλ.1940) αλλά δεν έκανε ότι έκαν άλλοι λαοί (και βαλκανικοί) να παραδοθεί δλδ στον ισχυρό και να περνάει ζωή χαρισάμενη σαν κατακτητής και όχι στα βουνά σαν κατακτημένος!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Στις ημέρες μας δεν πάει κανένας να πεθάνει για ιδανικά και ιδεολογίες. Παρά μόνο για οικονομικό όφελος. Που στο κάτω κάτω της γραφής ήταν η μόνη αιτία σχεδον όλων τον πολέμων του κόσμου καλά περιτυλιγμένα σε χαρτί δώρου: ιδανικά, ιδεολογίες, πατριωτισμός.

Ναι ΟΚ, σήμερα ίσως να μην υπάρχουν αυτά που λες, αυτό ομως δεν σημαίνει οτι δεν υπήρξαν ποτέ (τουλάχιστων για την Ελλάδα, που πολύ αμφιβάλω και δεν θέλω να ισοπεδόσω τα πάντα λέγοντας οτι δεν υπάρχουν ιδανικά και ιδεολογία στον νεοέλληνα)... άλλωστε ακομα και σήμερα κάποιοι άνθρωποι στον πλανίτη μας πεθένουν για κάποια ιδανικά ότι και να είναι αυτα, σωστά κατα την γνώμη μας ή όχι... συμβαίνει και μάλιστα πολύ κοντά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα... μην πέφτουμε στην παγίδα των εικονολατρών και των εικονομάχων!

δεν πεθένει κανεις για το σύμβολο, αλλά για ότι συμβολίζει... ιδεολογία, τρόπος ζωής, ιδανικό κτλ...
;) Σωστός! +5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα εγώ να πω είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ τα παιδιά μου να δέχονται να πεθάνουν για ένα σύμβολο. Όποιο και αν είναι αυτό.

τα παιδια σου εισαι εσυ...ζεις μεσα τους...αρα της επιβιωσης ειναι το πιο δυνατο...:)

Μακάρι να προστάτευαν έτσι όλοι οι γονείς τα παιδιά τους

Στις ημέρες μας δεν πάει κανένας να πεθάνει για ιδανικά και ιδεολογίες. Παρά μόνο για οικονομικό όφελος. Που στο κάτω κάτω της γραφής ήταν η μόνη αιτία σχεδον όλων τον πολέμων του κόσμου καλά περιτυλιγμένα σε χαρτί δώρου: ιδανικά, ιδεολογίες, πατριωτισμός.

Συμφωνώ απόλυτα!!

Οχι λάθος! Το πιο ισχυρό ένστικτο είναι αυτό της μητρότητας,πατρότητας!

Το αναπαραγωγικό ένστικτο είναι άμεσα συνδεδεμένο με το ένστικτο της επιβίωσης, όπως και όλοι σχεδόν οι αυτοματισμοί του ανθρώπου και πολλών θηλαστικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σορυ ρε παιδια,
μη μπλεκετε τις βουτσες με τις πουρτσες.
Αλλο το ενα ενστικτο, αλλο το αλλο.

Υπηρξαν περιπτωσεις καταγεγραμμενες που υπερισχυσαν και τα 2 εναντι του αλλου... Δεν εχει νοημα η συγκριση τους γιατι εξυπηρετουν διαφορετικους σκοπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ισως αλλά υπήρχαν πολίτες Δ' & Ε' κατηγορίας αλλά δεν είδα να ξεσηκωθούν!
Κι ο Έλληνας περνούσε καλύτερα από άλλους και σε άλλες περιόδους (βλ.1940) αλλά δεν έκανε ότι έκαν άλλοι λαοί (και βαλκανικοί) να παραδοθεί δλδ στον ισχυρό και να περνάει ζωή χαρισάμενη σαν κατακτητής και όχι στα βουνά σαν κατακτημένος!;)

Και Σέρβοι και Βούλγαροι και Βλάχοι και Τούρκοι και πολλοί άλλοι ξεσηκώθηκαν εκείνη την περίοδο ώστε να καταρρεύσει μία ολόκληρη αυτοκρατορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
δεν έκανε ότι έκαν άλλοι λαοί (και βαλκανικοί) να παραδοθεί δλδ στον ισχυρό και να περνάει ζωή χαρισάμενη σαν κατακτητής και όχι στα βουνά σαν κατακτημένος!;)

Σε ρώτησα και πριν! Σήμερα αυτό δεν κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Σε ρώτησα και πριν! Σήμερα αυτό δεν κάνει;

Με αναγκάζεις να πω ότι αφού η Ελλάδα έχει νεολαία(όχι όλη) με τέτοιες απόψεις για τα σύμβολα και τα ιδανικά της...και λίγα κάνει και έχει πάθει...τα μύρια έπονται!
Αλλά έτσι είναι...από τη στιγμή που οι Έλληνες της Σμύρνης δεν σφαγιάστηκαν αλλά "συνωθούντο στη προκυμαία για να επιβιβαστούν στα πλοία που θα τους μετέφεραν στην Ελλάδα"...ως 'αλλοι τουρίστες του Αυγούστου προς τη Μύκονο και αφού βλέπουμε απαθείς να καίγεται το μνημείο του "Αγνωστου Στρατιώτη" (δεν βαριέσαι...σύμβολο είναι κι αυτό)...ε...τότε έρχονται κι άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ειλικρινη, ξεχασες να πεις οτι τους περιμεναν τα κρουαζιεροπλοια των Αγγλων στη προκυμαια για να τους πανε ταξιδι αναψυχης στην Ελλαδα...
Ενω οι φωτιες πισω τους ηταν για να φωτιζουν το δρομο προς τη θαλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πάντα έλεγα ότι το μόνο που θα μας σώσει είναι η μόρφωση. Αλλα…:worry:


… αναφέρετε ιστορικά γεγονότα για να πείτε τι? Είπε κανείς ότι δεν σεβόμαστε την θυσία των προγόνων μας?(Όποια και αν ήταν ...)


«αγαπω τη σημαία μου» είναι μια έκφραση που μπορεί να έχει και νόημα: «σʼαγαπώ πατρίδα».
« Δεν φέρνω φτηνά ρούχα από την Τουρκία να πουλάω στο μαγαζί μου, και προτιμώ τα ελληνικά» είναι μια πράξη που αναμφισβήτητα δηλώνει «σʼαγαπώ πατρίδα». Από μια λέξη μέχρι μια πράξη είναι ένα βήμα. Το κάνετε? Αγαπάτε την πατρίδα σας. Πράξη όχι λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πράξη όχι λόγια.

Το ιδιο ισχυει ομως για ολους ε?

Οχι μονο γι'αυτους που λενε "σ'αγαπαω Ελλαδα" αλλα και γι'αυτους που δηλωνουν "Ανθελληνες"/"αντιελληνες"/"Απατριδες" κτλ κτλ...
Σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αλλο ένα ειναι η βέρα μου σύμβολό αγάπης σύνδεσης και ευτυχίας δεν μπορώ να χαρώ τις στιγμές μου όταν δεν έχω την βέρα μου ειναι αυτή που μου θυμήζει ότι έδωσα ένα όρκο στο θεό και την κράτησα να τον αγαπώ και να ειμαι πιστή και δίπλα του στο υπόλοιπο της ζωής μου
Και πρώτο και τελευταίο ο σταυρός και οι εικόνες, ειμουν ειμαι και θα ειμαι φανατική στην πίστη που έχω στην ψυχή μου αλιώς θα ένοιωθα κενή, τα σύμβολά που με κάνουν να έχω πάθος ειναι αυτά και αυτά θα μήνουν άν χάσω κάποα απο αυτά απο τον κόσμο μου δεν ξέρω άν θα μπορώ να συνεχίσω:)[/quote]

Δύο παρατηρήσεις: Α) Ακριβώς γι' αυτό δεν φοράω βέρα (ούτε η γυναίκα μου).
Β) Ο θρησκευτικός φανατισμός θα έπρεπε να λείπει από το forum. Αυτός είναι ο λόγος που πολλές φορές τα σύμβολα δεν γίνονται σεβαστά. Αν σου δινόταν η εξουσία (όπως στον Γεώργιο Παπαδόπουλο το '67) θα επέβαλες στους Έλληνες τη δική σου θρησκευτική αντίληψη, γιατί αλλιώς θα ένιωθες κενή; Ξέρετε ότι αυτός είναι ο λόγος που η επίκληση εθνικών συμβόλων θεωρείται μέχρι σήμερα πράξη "αντιδραστική" και "μη προοδευτική";:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και δλδ πρεπει να μην επικαλουμαστε συμβολα απο φοβο μη μας πουν οπισθοδρομικους?
Συγνωμη φιλε αλλα αυτη ακριβως ειναι η εννοια του "παω στο αλλο ακρο απο φοβο μη με πουν καπως".
Δυστυχως, ο ανθελληνισμος καποιων, απο εκει ακριβως προερχεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, αισθανομαι μεγαλο σεβασμο.
πριν λιγο παρακολουθησα και κατι, τυχαια στην τιβι, σχετικα με τα συμβολα.
ηταν καθηλωτικο, αλλα με εριξε ψυχολογικα (οπως και πολλων οι απαντησεις)

Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υπαρχουν ανθρωποι χωρις ιδεωδη!
Και αν η πατριδα, η ελευθερια, η οικογενεια και η πιστη δεν ειναι ιδεωδη, τοτε τι ειναι?

Ναι, οκ, και μενα μαρεσει η δημοκρατια. και το ευρω, και τα ταξιδια σε αλλες χωρες, και η -προσφατη μαλιστα- αγαπη για ενα παραδοσιακο σλοβενικο χορο. Και τους τουρκους τους αγαπαω, και κριτικη σκεψη στην ιστορια εχω, δε "χαφτω κουτοχορτο" που λεγε και η γιαγια μου.

ΔΕ ΞΕΧΝΑΩ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΜΟΥ.

Και αισθανομαι ντροπη για οσους το κανουν.

Πειτε με ελληνιδα, ελληνάρα η ελληναριό.
ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩ.


Πσ. μη μου αρχισετε τα "μα τοτε εκει εγινε..." και "τοτε που" και για ελληνες πολιτικους.
γνωριζω την κατασταση, και την αποψη μου ΜΟΛΙΣ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Μισέλ: Είναι σαφής η απέχθεια σου που είσαι Ελληνίδα και από αυτό αλλά και από πολλά άλλα threads αλλά η γνώμη μου είναι ότι αυτήν την φορά ειδικά είσαι παντελώς ισοπεδωτική και τελείως λάθος και δεν σου κρύβω ότι μου κάνει εντύπωση για ένα άτομο της δικής σου εξυπνάδας(γιατί σε θεωρώ έξυπνη).Φιλικά πάντα.:)Η παγκοσμιοποίηση που με τόση ευλάβεια ενστερνίζεσαι και υποστηρίζεις,καταρχήν είναι ουτοπία.Δεν μπορεί ποτέ μα ποτέ να υπάρξει για άπειρους λόγους αλλά ο πιο απλός είναι αυτός που δεν μπορείς να δεχθείς: ότι οι λαοί του κόσμου ΕΙΝΑΙ διαφορετικοί μεταξύ τους με τελείως διαφορετική ιδιοσυγκρασία και νοοτροπία.Υποθετικά λοιπόν μιλώντας,για χάρη της κουβέντας,ακόμη και αν γινόταν ένα τέτοιο σενάριο δεν καταλαβαίνω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα λύνονταν όλα τα παγκόσμια προβλήματα!Ειλικρινά δηλαδή θες να μου πεις ότι πιστεύεις ότι θα επικρατούσε παγκόσμια ειρήνη και ευημερία?Αυτό είναι τουλάχιστον αφελές!

Και ο κομμουνισμός (όχι ο σοσιαλισμός, ο κομμουνισμός) είναι ανέφικτος αλλά έχει πολλούς υποστηρικτές. Δεν πιστευω οτι με την πλήρη παγκοσμιοποιήση θα λύνονταν όλα τα προβλήματα, αλλά σίγουρα θα λιγόστευαν και ορισμένα θα εκμηδενίζονταν, όπως πχ το πρόβλημα του εθνικού ή φυλετικού ρατσισμού.
Έννοιες όπως το έθνος και το κράτος μόνο προβλήματα δημιουργούν κατ εμέ διότι χωρίζουν αντί να ενώνουν. Και μην μου πείτε οτι βοηθούν σε πολέμους, διότι αν δεν υπήρχε η έννοια του κράτους δεν θα υπήρχαν ούτε αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Και ο κομμουνισμός (όχι ο σοσιαλισμός, ο κομμουνισμός) είναι ανέφικτος αλλά έχει πολλούς υποστηρικτές.

Το ίδιο θα απαντούσα και σε αυτούς.

Δεν πιστευω οτι με την πλήρη παγκοσμιοποιήση θα λύνονταν όλα τα προβλήματα, αλλά σίγουρα θα λιγόστευαν και ορισμένα θα εκμηδενίζονταν, όπως πχ το πρόβλημα του εθνικού ή φυλετικού ρατσισμού.

Βρε Μισέλ τι λες???Οι μαύροι αμερικανοί δεν αντιμετώπισαν ρατσισμό από τους συμπολίτες τους???Οι Καταλανοί της Ισπανίας δεν φωνάζουν χρόνια τώρα ότι θέλουν να ανεξαρτητοποιηθούν??Και υπάρχουν πολλά ακόμα παραδείγματα διαμαχών και διακρίσεων μέσα στην ίδια την χώρα!

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω το σκεπτικό σου ρε Μισέλ!
Αυτό που λες μόνο τεράστια προβλήματα θα προκαλούσε!Οι ΗΠΑ που το κατάλαβαν αυτό,χώρισαν όλη την επικράτεια τους σε πολιτείες,η κάθε μια με διαφορετική νομοθεσία,ακριβώς γιατί ξέραν ότι δεν μπορεί ο Τεξανός για παράδειγμα να υπόκειται στο ίδιο νομοθετικό (κυρίως αλλά όχι μόνο) πλαίσιο με έναν Βοστονέζο πχ.Πόσο μάλλον να ζει κάτω από την ίδια "ομπρέλα" ένας Κινέζος για παράδειγμα με έναν Ισπανό!Τελείως διαφορετική ψυχοσύνθεση,τελείως διαφορετική νοοτροπία,τελείως διαφορετικά βιώματα,τελείως διαφορετικά πιστεύω!Θα πλακωνόντουσαν όλοι μεταξύ τους,δεν το βλέπεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το ιδιο ισχυει ομως για ολους ε?

Οχι μονο γι'αυτους που λενε "σ'αγαπαω Ελλαδα" αλλα και γι'αυτους που δηλωνουν "Ανθελληνες"/"αντιελληνες"/"Απατριδες" κτλ κτλ...
Σωστα?
Αυτό ισχύει για όλους και για όλα. Έχω μάθει να σέβομαι τα πάντα. Αλλα πρώτα απʼ όλα θα σέβομαι την ανθρώπινη ζωή. Χάνει την αξία του οποιοδήποτε σύμβολο αν στο όνομα του υποφέρουν άνθρωποι. Δέχομαι τα σύμβολα ως "εργαλεία" που βοηθάνε να είμαστε ενωμένοι, να σεβόμαστε ένα παρελθόν, να καλυτερεύουμε την ζωή μας.

Δεν είδα πουθενά να φανατίζονται με τη σημαία(συμβολο) των γιατρών χωρίς σύνορα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top