Αυτισμός και νοητική υστέρηση: Ποια η διαφορά;

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ας συστηθώ και γώ. :P
Σοφία χάρηκα.
Ξεκωλήστε (αυτοί που είστε) το μυαλό σας από τη νοητική υστέρηση και το τρομερά δύσκολο άτομο κάποιον που έχει αυτισμό.
Ο καθαρά αυτισμός είναι όμορφος γτ είναι περίεργος. Και ένας βαρύς αυτισμός σαφώς συνοδεύεται και από νοητική αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνεις από το μάτι ώστε να βάλεις αμέσως την ταμπέλα του ''καθηστερημένου''.

Και έτσι για να πω λίγο τον πόνο μου, δεν έχω κάτι :P, αλλά κάποια στοιχεία του αυτισμού τα έχω κι εγώ. :P
Βασικά αν τα διαβάσει κάποιος θα βρει έστω σε ένα τον εαυτό του μέσα.
Προσωπικά έχω έντονη απτική αμυντικότητα :P, σε στυλ να μην αντέχω ούτε τα μαλλιά ή τα χέρια να μου πειράζουν, και πιάνω και τους πιο σιγανούς ήχους με αποτέλεσμα να με ενοχλούν. Δεν κατανοώ και δεν αντέχω τα κοινωνικά πρότυπα και μη πω πως τα θεωρώ και σαλιαρώδες και αηδιαστικά κάποιες φορές.

Αυτά, καλό απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εεε αν εσενα σου φανηκε σαν να λεω οτι ειναι αρρωστια προβλημα σου μαν.
Προφανως και δεν ισχυει για ολες τις μορφες αυτισμου αυτο λεμε τοση ωρα.
Και αν ξες τοσα για τον αυτισμο ,οπως λες,κανε κανα σεμιναριο να διαδοσεις τις γνωσεις σου.
(και για τελευτεα φορα λεω οτι δεν ειπα πουθενα οτι τα ατομα με ασπεγκερ ειναι επιθετικα)

woman... για την ακρίβεια:P
Διακρίνω μια δόση ειρωνείας ή μου φαίνεται;
Μα δε σου είπα εγώ ότι δήλωσες ότι είναι επιθετικά. Τελος πάντων, μάλλον έγινε παρεξήγηση!:worry:
Σορρυ αν σου έδωσα την εντύπωση πως σε κατηγορούσα(?) για κάτι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
woman... για την ακρίβεια:P
Διακρίνω μια δόση ειρωνείας ή μου φαίνεται;
Μα δε σου είπα εγώ ότι δήλωσες ότι είναι επιθετικά. Τελος πάντων, μάλλον έγινε παρεξήγηση!:worry:
Σορρυ αν σου έδωσα την εντύπωση πως σε κατηγορούσα(?) για κάτι!:)
Οχι το ειπες,"Ποιος σου είπε ότι τα άτομα με ΥΛΑ ή Asperger είναι επιθετικά;;;"
Ποστ 34#
Ναι σε ειρωνευτηκα αλλα μην δινεις σημασια.Ολοι κρυβουμε "δοσεις αυτισμου" μεσα μας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ας συστηθώ και γώ. :P
Σοφία χάρηκα.
Ξεκωλήστε (αυτοί που είστε) το μυαλό σας από τη νοητική υστέρηση και το τρομερά δύσκολο άτομο κάποιον που έχει αυτισμό.
Ο καθαρά αυτισμός είναι όμορφος γτ είναι περίεργος. Και ένας βαρύς αυτισμός σαφώς συνοδεύεται και από νοητική αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνεις από το μάτι ώστε να βάλεις αμέσως την ταμπέλα του ''καθηστερημένου''.

Και έτσι για να πω λίγο τον πόνο μου, δεν έχω κάτι :P, αλλά κάποια στοιχεία του αυτισμού τα έχω κι εγώ. :P
Βασικά αν τα διαβάσει κάποιος θα βρει έστω σε ένα τον εαυτό του μέσα.
Προσωπικά έχω έντονη απτική αμυντικότητα :P, σε στυλ να μην αντέχω ούτε τα μαλλιά ή τα χέρια να μου πειράζουν, και πιάνω και τους πιο σιγανούς ήχους με αποτέλεσμα να με ενοχλούν. Δεν κατανοώ και δεν αντέχω τα κοινωνικά πρότυπα και μη πω πως τα θεωρώ και σαλιαρώδες και αηδιαστικά κάποιες φορές.

Αυτά, καλό απόγευμα.
Συμφωνώ απόλυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Οχι το ειπες,"Ποιος σου είπε ότι τα άτομα με ΥΛΑ ή Asperger είναι επιθετικά;;;"
Ποστ 34#
Ναι σε ειρωνευτηκα αλλα μην δινεις σημασια.Ολοι κρυβουμε "δοσεις αυτισμου" μεσα μας ;)

Μάλλον τότε δεν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψες... Συγγνώμη. Η γραπτή επικοινωνία είναι δύσκολη( όχι ότι οι άλλες μορφές επικοινωνίας δεν είναι...:() Πραγματικά συγγνώμη , δική μου δυσκολία όντως. Απλά καλό θα ήταν να μην ειρωνεύεσαι. Ποτέ δεν ξέρεις πως αντιλαμβάνεται ο άλλος τα πράγματα!Πάντως ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το topic. Είναι σημαντικό για μένα.Καλή συνέχεια στο φόρουμ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μάλλον τότε δεν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψες... Συγγνώμη. Η γραπτή επικοινωνία είναι δύσκολη( όχι ότι οι άλλες μορφές επικοινωνίας δεν είναι...:() Πραγματικά συγγνώμη , δική μου δυσκολία όντως. Απλά καλό θα ήταν να μην ειρωνεύεσαι. Ποτέ δεν ξέρεις πως αντιλαμβάνεται ο άλλος τα πράγματα!Πάντως ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το topic. Είναι σημαντικό για μένα.Καλή συνέχεια στο φόρουμ!:)
Ετσι μπραβο γυναικα :mastigio
Χαχαχα περα απ'την πλακα ,με εκανες να ψαξω για τον αυτισμο και για το ασπεγκερ (καπως ετσι).
Ευχαριστω για την κουβεντα:)
Καλη δυναμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ετσι μπραβο γυναικα :mastigio
Χαχαχα περα απ'την πλακα ,με εκανες να ψαξω για τον αυτισμο και για το ασπεγκερ (καπως ετσι).
Ευχαριστω για την κουβεντα:)
Καλη δυναμη:)

Αυτό μάλλον ήταν πλάκα, σωστά;;:D
Και εγώ ευχαριστώ. Αν έψαξες τότε πέτυχα το σκοπό μου. Να ευαισθητοποιηθούν όσοι περισσότεροι γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εννοειτε πως εκανα πλακα.
Ναι εψαξα για το αυτισμο και πιο ειδικα για το ασπεγκερ και το ΥΛΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top