Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αν η ψήφος σε μικρό κόμμα είναι χαμένη ή όχι εξαρτάται από το πόσο δε θέλει ο καθένας μια διακυβέρνηση ενός από τα δύο μεγάλα κόμματα(αρνητική ψήφος).Ας πούμε,αν ο ψηφοφόρος του Τζήμερου ψηφίσει Ν.Δ δε θα το κάνει επειδή η νδ είδε το φιλελεύθερο φως το αληθινό και θα ακολουθήσει πολιτική που υποστηρίζει η Δημιουργία Ξανά(αν το πιστεύει αυτό θα απογοητευτεί) αλλά επειδή θέλει να αποφύγει πάση θυσία τους ηλίθιους του ΣΥΡΙΖΑ.
Μου φαίνεται λανθασμένη η λογική του ''δεν ψηφίζω μικρά κόμματα'' γιατί δεν ενθαρρύνει καμιά αλλαγή και γιατί δε δίνεται καμία δυνατότητα να ακουστούν και ίσως να επηρεάσουν την διακυβέρνηση άλλα κόμματα που μπορεί να έχουν πλήρη και ξεκάθαρα πολιτικά προγράμματα ή έστω να δοκιμαστούν στη Βουλή.Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να εδραιωθεί νέος δικομματισμός με μεγάλες διαφορές των δύο πρώτων κομμάτων από τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Επίσης, είναι αδύνατο να περιμένουμε το κόμμα που θέλουμε να ψηφίσουμε να εμφανιστεί στις δημοσκοπήσεις στο 2,5-3% από το πουθενά ενώ είναι στο 0,5%. Θα πρέπει πρώτα να πιάσει ένα ποσοστό γύρω στο 2%, ώστε να μπορέσει να γίνει περισσότερο γνωστό, να διαφημιστεί και να ακουστούν οι απόψεις του. Και μετά μπορεί να μπει και στη Βουλή. Αν είναι να γίνει έτσι, ας «θυσιαστεί» κι η ψήφος μου σε μια εκλογική διαδικασία.
Λυσάξανε όλοι οι ψηφοφόροι του Σύριζα να μην ψηφίσουμε μικρά κόμματα γιατί τάχα μου θα βοηθήσουμε τον Μητσοτάκη. Πείτε ανοιχτά ρε παιδιά να ψηφίσουμε σύριζα να τελειώνει το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Χμμ δηλαδή εγω στις εκλογές τι "συνίσταται" να ψηφίσω όταν θέλω η ψήφος μου να έχει νόημα ότι όλη η Βουλή είναι για τα μπάζα; Προσωπικά σκεφτόμουν να ψηφίσω κάποιο μικρό κόμμα μιας και δεν με ψήνει κανένα από τα ήδη υπάρχοντα κόμματα στην Βουλή. Έτυχε να δω τυχαία πρόσφατα και κάτι διαλόγους πολιτικών σε κάποια εκπομπή ενώ Γενικά δεν ασχολούμαι με κατι τέτοια και πραγματικά επίπεδο 0. Στο νηπιαγωγείο περισσότερη αξία είχα απ'αυτά τα σκουπίδια που είναι και στην Βουλή τρομάρα τους. Ούτε διάλογο έχουν μάθει να κάνουν, ούτε να σέβονται τον συνομιλητή τους και ούτε καν στις ερωτήσεις των δημοσιογράφων δεν δίνουν απαντήσεις. Προσπαθούν να υπεκφυγουν την ερώτηση μιλώντας ακατάπαυστα και χωρίς να βγάζουν νόημα αυτά που λένε. Και πραγματικά απορώ πως γίνεται αυτά τα σκουπίδια να εχουν καταλήξει στην Βουλή; Πραγματικά αυτές είναι οι πρώτες εκλογές ππυ ψηφίζω και δεν μπορώ να βρω τίποτα που να με εκφράζει κάπως. Οι ιδεολογίες μου είναι παντελώς αδιάφορες όποτε αυτό που ψάχνω είναι κάποιος πολιτικός που να με "εμπνέει" Αλλά μόνο υπάνθρωπους βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Χμμ δηλαδή εγω στις εκλογές τι "συνίσταται" να ψηφίσω όταν θέλω η ψήφος μου να έχει νόημα ότι όλη η Βουλή είναι για τα μπάζα; Προσωπικά σκεφτόμουν να ψηφίσω κάποιο μικρό κόμμα μιας και δεν με ψήνει κανένα από τα ήδη υπάρχοντα κόμματα στην Βουλή. Έτυχε να δω τυχαία πρόσφατα και κάτι διαλόγους πολιτικών σε κάποια εκπομπή ενώ Γενικά δεν ασχολούμαι με κατι τέτοια και πραγματικά επίπεδο 0. Στο νηπιαγωγείο περισσότερη αξία είχα απ'αυτά τα σκουπίδια που είναι και στην Βουλή τρομάρα τους. Ούτε διάλογο έχουν μάθει να κάνουν, ούτε να σέβονται τον συνομιλητή τους και ούτε καν στις ερωτήσεις των δημοσιογράφων δεν δίνουν απαντήσεις. Προσπαθούν να υπεκφυγουν την ερώτηση μιλώντας ακατάπαυστα και χωρίς να βγάζουν νόημα αυτά που λένε. Και πραγματικά απορώ πως γίνεται αυτά τα σκουπίδια να εχουν καταλήξει στην Βουλή; Πραγματικά αυτές είναι οι πρώτες εκλογές ππυ ψηφίζω και δεν μπορώ να βρω τίποτα που να με εκφράζει κάπως. Οι ιδεολογίες μου είναι παντελώς αδιάφορες όποτε αυτό που ψάχνω είναι κάποιος πολιτικός που να με "εμπνέει" Αλλά μόνο υπάνθρωπους βλεπω


Μπορείς και να μην ψηφίσεις. Όπως εγω μετά από πολλές εκλογές που ψήφιζα.

Ξέρεις και το "δεν σας αναγνωρίζω, δεν νομιμοποιώ με την ψήφο μου εσάς και το σύστημά σας" είναι μια άποψη. Δεν λεω οτι είναι η σωστή, ίσα ίσα ξέρω τα επιχειρήματα της αντίθετης πλευράς (του "να ψηφίσεις") και είναι βάσιμα.

Δε θες όμως μια φορά να πάψεις να παίζεις αυτό το παιχνίδι merry go round again;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Δε νομίζω να έχασα το point σου, but if I did, διόρθωσέ με, διατυπώνοντας τις σκέψεις σου λιγότερο γενικόλογα αν γίνεται.

Αυτό που καταλαβαίνω πως λες είναι ότι κάποιος θα ψήφιζε ανταρσύα αδιαφορώντας για τον προκύψαντα κομματικό συσχετισμό των βουλευτικών εδρών. Αυτό που τον νοιάζει είναι να προωθήσει όσο μπορεί το κόμμα που τον εκφράζει και το οποίο δε ζητά να γίνει κυβέρνηση αλλά να πάρει ένα σεβαστό ποσοστό στις εκλογές, ώστε να γίνει ευρύτερα γνωστό και να διευκολυνθεί/αναδειχθεί η δράση του σε συνδικαλιστικό και ακτιβιστικό επίπεδο(; )

Αν πράγματι αυτό προσπαθείς να πεις, τότε δυστυχώς θα διαφωνήσω. Ολόκληρη η πολιτική ζωή περνάει από το κοινοβούλιο και οι σημαντικές αποφάσεις λαμβάνονται από την Ολομέλεια, τα Τμήματα και τις επιτροπές, όπου και η μία ψήφος μετράει(βλ. εκλογή Αλευρά, Συμφωνία Πρεσπών και άλλες οριακές ψηφοφορίες). Οπότε ναι, καλώς ή κακώς οι εκλογές και ο κομματικός συσχετισμός των εδρών παίζει τεράστιο ρόλο για τον καθορισμό της γενικής πολιτικής τής χώρας και ρεαλιστικά μιλώντας η πολιτική μας βούληση αποκρυσταλώνεται σχεδόν αποκλειστικά στην άσκηση του εκλογικού δικαιώματος. Συνεπώς ο ψηφοφόρος της ανταρσύας πρέπει να ξέρει πως ψηφίζοντας αυτό το κόμμα ουσιαστικά διευκολύνει τη ΝΔ να πάρει περισσότερες έδρες και να αποκτήσει αυτοδυναμία και άρα ακυρώνει εις βάρος του την πολιτική του βούληση.

Τώρα, η δράση των μικρών εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων είναι σχεδόν μηδαμινή και φυσικά δεν είναι λογικό να αποτελεί αποφασιστικό κριτήριο ψήφου. Ενδεικτικό το πώς εξαφανίστηκαν η Κωνσταντοπούλου, ο Βαρουφάκης, ο Λαφαζάνης και οι συν αυτώ μόλις έμειναν εκτός Βουλής. Ή το πώς γιγαντώθηκε η ΧΑ μόλις έβγαλε βουλευτές. Τα περί δράσεων/αγώνων/κοινωνικής επιρροής των μικρών εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων κλπ κλπ είναι σαφώς γοητευτικά και ρομαντικά, κινούνται όμως σε εντελώς ιδεαλιστικό επίπεδο. Ο ανοιχτόμυαλος και πραγματιστής πολίτης πρέπει να διαγνώσει με ρεαλισμό την υφιστάμενη πολιτική κατάσταση και να προσπαθήσει να την επηρεάσει όσο το δυνατόν περισσότερο με τα δημοκρατικά μέσα που έχει στο χέρι σου, ώστε να εξυπηρετηθούν όσο καλύτερα γίνεται τα συμφέροντά του. Όσο ωμό/κυνικό/εγωιστικό κι αν ακούγεται. Κάποιος που δεν το κάνει αυτό χαρακτηρίζεται από ιδεοληπτικές αγκυλώσεις και, στην τελική, βλάπτει τα ίδια του τα συμφέροντα. Δικαίωμά του φυσικά, ανόητο όμως κατά τη γνώμη μου.

Δεν έχει νόημα να απαντήσω αναλυτικά, διότι ουσιαστικά έχω ήδη απαντήσει προηγουμένως.

Το όλο ζήτημα στην πραγματικότητα συνοψίζεται στην διαφωνία σου στην προτελευταία παράγραφο. Ως διευκρίνηση, δεν αμφισβητεί κανείς πως το κοινοβούλιο λαμβάνει το σύνολο των πολιτικών αποφάσεων. Η προβληματική που τίθεται (και από τους πολιτικούς χώρους στους οποίους αναφερόμουν) είναι πως δεν πρέπει να συμβαίνει αυτό.

Υπάρχουν κι άλλα που θα μπορούσα να σχολιάσω, αλλά θα οδηγηθούμε αναπόφευκτα σε circlejerk.

Γενικά, κατανοώ τη λογική σου, αλλά πιστεύω πως το επιχείρημά σου πρέπει να αντιστραφεί. Έγραψα πριν τι θεωρώ για τον κοινοβουλευτισμό σχετικά με την αδυναμία του να αντικατοπτρίσει το πλήρες πολιτικό φάσμα της κοινωνίας. Αν πάλι θες οπωσδήποτε κοινοβουλευτική δημοκρατία, φρόντισε τουλάχιστον -στο μέτρο που της το επιτρέπει η ίδια η φύση της- να είναι αντιπροσωπευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skiabox

Νεοφερμένος

Ο skiabox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Από το 2011 και μετά που υπάρχει η Δημιουργία Ξανά υπάρχει λόγος να ψηφίσεις για πρώτη φορά στη μεταπολίτευση.
Το μόνο κόμμα που μπορεί να φτιάξει για πρώτη φορά στην νεότερη ελληνική ιστορία, σύγχρονο μικρό μηχανογραφημένο κράτος, χωρίς ρουσφέτια και διαφθορά μιας και θα είναι όλα μηχανογραφημένα, με απλοποιημένη νομοθεσία και μικρή και απλή φορολογία.
Είναι και ο μόνος τρόπος να έρθουν επενδύσεις.
Εκτός αν πιστεύετε στα λεφτόδενδρα οπότε δεν μπορεί να γίνει κάποιος πολιτικός διάλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
μπλα μπλα μπλα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Από το 2011 και μετά που υπάρχει η Δημιουργία Ξανά υπάρχει λόγος να ψηφίσεις για πρώτη φορά στη μεταπολίτευση.
Το μόνο κόμμα που μπορεί να φτιάξει για πρώτη φορά στην νεότερη ελληνική ιστορία, σύγχρονο μικρό μηχανογραφημένο κράτος, χωρίς ρουσφέτια και διαφθορά μιας και θα είναι όλα μηχανογραφημένα, με απλοποιημένη νομοθεσία και μικρή και απλή φορολογία.
Είναι και ο μόνος τρόπος να έρθουν επενδύσεις.
Εκτός αν πιστεύετε στα λεφτόδενδρα οπότε δεν μπορεί να γίνει κάποιος πολιτικός διάλογος.

Πολιτικός διάλογος καταρχάς γίνεται όταν μπαίνουμε σε ένα φόρουμ και κάνουμε διάλογο, όχι διαφήμιση. Ας ξεκινησουμε από εκεί.

Και ύστερα για την απορία, να μας εξηγήσει κάποιος για τις θέσεις της Δημιουργίας Ξανά, σχετικά με τα ατομα με ειδικές ανάγκες, ένα 10% τουλάχιστον του πληθυσμού που οι επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα αφήνουν ανεκμετάλλευτο με ότι συνεπάγεται αυτό για την παραγωγικότητα και την οικονομία. Ξέρετε υπάρχουν επίσημες μελέτες που δείχνουν το τεράστιο χάσμα όσον αφορά την ανεργία μεταξύ απλών ανέργων και αμεα ανέργων (έχουσα τις ρίζες της στην προκατάληψη και την αναπηροφοβία).

Ξέρετε, ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα σχετικό στις θέσεις του κόμματος. Ξέρετε δεν είμαστε όλοι οι αμέα σφουγγοκωλάριοι του υπαρκτού σοσιαλισμού, αλλά κι από την άλλη ο φιλελευθερισμός δεν έχει υπάρξει και ιδιαίτερα φιλικός απέναντί μας.

Και ενω για άλλους μπορεί αυτό το θέμα να μην είναι σημαντικό, για μένα είναι. Όπως και για ένα 10% της εκλογικής βάσης.


Εαν εμένα μου είχες απαντήσει έτσι, θα είχαμε τσακωθεί Χιμέλα. Δίκαια πράγματα. Μπορούσες να τον ταπώσεις με επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Από το 2011 και μετά που υπάρχει η Δημιουργία Ξανά υπάρχει λόγος να ψηφίσεις για πρώτη φορά στη μεταπολίτευση.
Το μόνο κόμμα που μπορεί να φτιάξει για πρώτη φορά στην νεότερη ελληνική ιστορία, σύγχρονο μικρό μηχανογραφημένο κράτος, χωρίς ρουσφέτια και διαφθορά μιας και θα είναι όλα μηχανογραφημένα, με απλοποιημένη νομοθεσία και μικρή και απλή φορολογία.
Είναι και ο μόνος τρόπος να έρθουν επενδύσεις.
Εκτός αν πιστεύετε στα λεφτόδενδρα οπότε δεν μπορεί να γίνει κάποιος πολιτικός διάλογος.


Οι μεταρρυθμίσεις έρχονται:
Και επαναλαμβάνω αυτό που σας έχω ήδη πει: ότι για να βγει πέρα το πρόγραμμα της Μεγάλης Αλλαγής, για να ευοδωθούν επιτέλους οι μεγάλες προσδοκίες του λαού μας, θα απαιτηθεί η άμεση, ενεργός συμμετοχή σας.
Λήθη στο παρελθόν: όλοι μαζί εμπρός για το μεγάλο, αξιόλογο έργο της οικοδόμησης της Νέας Ελλάδας.

Μου αρέσουν πολύ οι απόψεις του Τζήμερου και θεωρώ ότι είναι από τους πολιτικούς που αξίζει να τους ακούς. Θεωρώ ότι η συμμετοχή του στην Ελληνική Βουλή θα είναι αρκετά ευεργετική. Ωστόσο, το μεγάλο κοινό που βρίσκω με κόμματα όπως το ΚΚΕ, είναι ότι αποτελεί κόμμα αντιπολίτευσης και όχι εξουσίας. Ο Τζήμερος έχει δείξει επανειλημμένως ότι είναι άτομο αρκετά αντιδραστικό και σε πολλές καταστάσεις που θα έπρεπε να κάνει την πάπια φωνάζει και δημιουργεί καταστάσεις. Για να κυβερνήσεις χρειάζεται να ξέρεις από συμβιβασμούς και η ιδιοσυγκρασία του Τζήμερου δείχνει ότι δεν θα μπορεί να χειριστεί σωστά τέτοιες καταστάσεις.

Εκ των πραγμάτων λοιπόν, ο Τζήμερος μπορεί όντως να πιστεύει τις μεταρρυθμίσεις που υπόσχεται. Πιο πιθανό όμως θεωρώ να μπορέσει να τις εφαρμόσει ο Τσίπρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
O Τζήμερος έχει θέσεις που δεν χαιδεύουν αυτιά. Δεν κάθεται σε συνδικαλιστικές οργανώσεις να μαζέψει ψήφους όπως έκανε η ΝΔ για την επαναφορά της σύνταξης χηρείας. Μιλάει καθαρά για απλώληση δημοσίων υπαλλήλων, για ασφαλιστικό σύστημα στα πρότυπων άλλων κρατών όπαυ το ασφαλιστικά ταμεία καλύπτουν από ένα ποσό και πάνω κ.λπ.

Όσο για τα ΑΜΕΑ είναι ψευτοδίλλημα. Σε μια οικονομικό σύστημα που είναι μαθηματικά βέβαιο που θα καταρρεύσεις οι χαμένοι είναι οι αδύναμοι είτε αυτοί λέγονται ΑΜΕΑ, είτε άνεργοι, είτε νεφροπαθείς είτε γέροι. Είναι θέμα χρόνου. Γιατί σκέφτεστε το σημερινό ΑΜΕΑ και δεν σκέφτεστε το αυριανό ΑΜΕΑ όταν το ελληνικό οικονομικά σύστημα θα έχει καταρρέυση. Γιατί να δίνουμε σύντάξεις στους γερότερους όταν οι νεότεροι δεν πρόκειται να πάρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
O Τζήμερος έχει θέσεις που δεν χαιδεύουν αυτιά. Δεν κάθεται σε συνδικαλιστικές οργανώσεις να μαζέψει ψήφους όπως έκανε η ΝΔ για την επαναφορά της σύνταξης χηρείας. Μιλάει καθαρά για απλώληση δημοσίων υπαλλήλων, για ασφαλιστικό σύστημα στα πρότυπων άλλων κρατών όπαυ το ασφαλιστικά ταμεία καλύπτουν από ένα ποσό και πάνω κ.λπ.

Όσο για τα ΑΜΕΑ είναι ψευτοδίλλημα. Σε μια οικονομικό σύστημα που είναι μαθηματικά βέβαιο που θα καταρρεύσεις οι χαμένοι είναι οι αδύναμοι είτε αυτοί λέγονται ΑΜΕΑ, είτε άνεργοι, είτε νεφροπαθείς είτε γέροι. Είναι θέμα χρόνου. Γιατί σκέφτεστε το σημερινό ΑΜΕΑ και δεν σκέφτεστε το αυριανό ΑΜΕΑ όταν το ελληνικό οικονομικά σύστημα θα έχει καταρρέυση. Γιατί να δίνουμε σύντάξεις στους γερότερους όταν οι νεότεροι δεν πρόκειται να πάρουμε.

Ασχέτως εαν οι θέσεις του Τζήμερου δεν χαιδεύουν αυτιά και λένε Α, Β, Γ πραγματάκια, δεν θα το εξετάσω εδω αυτό, ας εστιάσουμε στη δεύτερη παράγραφο.


Καταρχάς δεν μίλησε κανείς για συντάξεις. Λειτουργείς με την υπόθεση (assumption) οτι όλοι οι πιο αδύναμοι είναι μόνο για να παίρνουν συντάξεις και αυτό παγιδεύει όλο σου το επιχείρημα. Εσυ το πήγες εκεί το θέμα, δεν ποτέ ήταν εκεί.

Το ερώτημά μου, επαναλαμβάνω, είναι τι θα γίνει όταν έρθει η "ευλογημένη ημέρα" οπου ο Τζήμερος θα βάλει τάξη στη χώρα. Θα συνεχίσει να μένει ανεκμετάλλευτο ως εργατικό δυναμικό το 10% των ΑΜΕΑ που ΘΕΛΕΙ και ΜΠΟΡΕΙ να εργαστεί; Ποιά business ethics πρεσβεύει ο κ. Τζήμερος επί του θέματος. Τα υπάρχοντα όπως απαντώνται στην ελληνική αγορά ή κάποια άλλα; Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τι πιστεύει ο άνθρωπος, δεν κάνω πλάκα, ούτε τρολλάρω. Είδαμε και τους άλλους και όντως δεν είναι ικανοποιητικοί καθόλου. Η Δ.Ξ. τι πρεσβεύει λοιπόν;

Κι αφού είναι ψευτοδιλημμα λοιπόν για σένα ακίκο οι αδύναμοι, κι αφού εσύ δε θα πάρεις ποτέ σύνταξη, τι θα πρότεινες να γίνει με όλους αυτούς τους αδύναμους του σήμερα;

Εκτός αν θεωρείς ότι δεν υπάρχουμε, οπότε "αγνοήστε το, ας ψοφήσουν, Δαρβινισμός" που δε θα ήθελα να το πιστέψω.

Και θα σου προτείνω να μη μπερδέψεις τις κατηγορίες μεταξύ τους πάλι, άλλο ο παππούς που έχει θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα και άλλο ένας νεφροπαθής/αμέα που είναι ικανός προς εργασία. Αν θες να προτείνεις κάτι και για τα δυο κάντο, αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό.

Με ενδιαφέρει γιατί ένα 10% του παραγωγικού δυναμικού το έχουμε στην απέξω ενω θα μπορούσε να αποτελεί μέρος του ΑΕΠ αντι να ρουφάει παροχές ετοιματζίδικες.

Εχεις ενα ανεκμετάλλευτο δυναμικό. Δεν σου αρέσει το σημερινό σύστημα, ούτε και σε μένα. Είναι πρόβλημα, λύστο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το ερώτημά μου, επαναλαμβάνω, είναι τι θα γίνει όταν έρθει η "ευλογημένη ημέρα" οπου ο Τζήμερος θα βάλει τάξη στη χώρα. Θα συνεχίσει να μένει ανεκμετάλλευτο ως εργατικό δυναμικό το 10% των ΑΜΕΑ που ΘΕΛΕΙ και ΜΠΟΡΕΙ να εργαστεί; Ποιά business ethics πρεσβεύει ο κ. Τζήμερος επί του θέματος. Τα υπάρχοντα όπως απαντώνται στην ελληνική αγορά ή κάποια άλλα; Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τι πιστεύει ο άνθρωπος, δεν κάνω πλάκα, ούτε τρολλάρω. Είδαμε και τους άλλους και όντως δεν είναι ικανοποιητικοί καθόλου. Η Δ.Ξ. τι πρεσβεύει λοιπόν;

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτό. Ξέρω είναι γενικό και ίσως δεν σε ικανοποιεί, αλλά τουλάχιστον δείχνει πρόθεση να δωθούν κίνητρα για εργασία, άσχετα αν δεν αναφέρονται συγκεκριμένα και δεν μένει στη σύνταξη και το επίδομα.
Αν θέλεις να μάθεις συγκεκριμένα πράγματα βέβαια, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το να ρωτήσεις εσύ ο ίδιος. Δραστηριοποιούνται στα social media, οπότε δεν θα έλεγα ότι είναι αδύνατο να πάρεις απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτό. Ξέρω είναι γενικό και ίσως δεν σε ικανοποιεί, αλλά τουλάχιστον δείχνει πρόθεση να δωθούν κίνητρα για εργασία, άσχετα αν δεν αναφέρονται συγκεκριμένα και δεν μένει στη σύνταξη και το επίδομα.
Αν θέλεις να μάθεις συγκεκριμένα πράγματα βέβαια, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το να ρωτήσεις εσύ ο ίδιος. Δραστηριοποιούνται στα social media, οπότε δεν θα έλεγα ότι είναι αδύνατο να πάρεις απάντηση.

Να κι ένας άνθρωπος σοβαρός, που κάνει έναν κόπο παραπάνω και βοηθάει!

Κι όμως ήταν αρκετά ικανοποιητικό για αρχή και έχει πιάσει κάποια από τα πολύ σοβαρά θέματα που μας απασχολούν.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αδερφέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skiabox

Νεοφερμένος

Ο skiabox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λαοθάλασσα στην Νέα Σμύρνη σήμερα για τον Τζήμερο.



Να κι ένας άνθρωπος σοβαρός, που κάνει έναν κόπο παραπάνω και βοηθάει!

Κι όμως ήταν αρκετά ικανοποιητικό για αρχή και έχει πιάσει κάποια από τα πολύ σοβαρά θέματα που μας απασχολούν.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αδερφέ!
Μπορείς να ρωτήσεις τον πρόεδρο ότι θέλεις.
Άλλωστε είναι ο μόνος πρόεδρος κόμματος που έχει αναλυτικό πρόγραμμα αναρτημένο στο Internet και που καταδέχεται να συνομιλεί με τον απλό κόσμο για όση ώρα θέλει αυτός ο κόσμος.

Τρομερή επιχειρηματολογία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν δεν φυγει η αριστερα απο την ελλαδα η χωρα δεν προκειται να ανακαμψει ουτε στα επομενα 10,000 χρονια. Χρειαζεται μια καλη κεντροδεξια κυβερνηση να επαναφερει την μεσαια ταξη και την οικονομια. Η αριστερα δεν μπορει να διορθωσει την οικονομια. Η αριστερα γνωριζει μονο να καταστρεφει οικονομιες και να κανει τους φτωχους φτωχοτερους. Ο ΣΥΡΙΖΑ ξεπουλησε την Μακεδονια, εκαψε ανθρωπους στο Ματι, ενθαρρυνε την λαθρομεταναστευση, εκανε ολη την χωρα ενα τεραστιο hot spot οπου μπαινει καθε καρυδιας καρυδι χωρις ελεγχο, η εγκληματικοτητα εχει παει στα υψη, ακομα και στην επαρχια οπου οι διαρρηξεις ειναι κατι το συνηθισμενο πλεον. Εγιναν σχεδον 200 χιλιαδες συλληψεις περυσι για διαρρηξεις και αλλα τετοια μικροεγκληματα. Δηλαδη το 2% του πληθυσμου ειναι εγκληματιες. Μια χαρα! Οι δε ανθρωποκτονιες αυξηθηκαν. Δεν γνωριζω κτιριο που να μην εχουν κανει διαρρηξη στην γειτονια μου στην ελλαδα. Εγκατεστησα καμερες που λειτουργουν με μπαταρια γιατι σε καποιες διαρρηξεις εκοβαν το ρευμα πριν μπουν. Μεχρι και το router το εχω με UPS ωστε να μην κοπει το wifi και να λαβω notification οταν ενεργοποιηθει ο ανιχνευτης κινησης. Δεν παει αλλο. Και μου λετε οτι με ΣΥΡΙΖΑ η χωρα ευημερει; Ποτε; Που; Που φοβασαι να μπεις σε τραινο γιατι το 90% των επιβατων ειναι ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ λαθρομεταναστες; Για να μη πω οτι δεν μπορεις να κυκλοφορησεις βραδυ σε αρκετες περιοχες. Για να παω σπιτι μου απο το αεροδρομιο, σε αλλη πολη, παιρνω ταξι. 150 ευρω καθε φορα για 2 ωρες δρομο. Αυτη ειναι η Ελλαδα της αριστερας; Σε ποια χωρα ζειτε; Εκτος αν ειστε σε κατασταση νιρβανας και σας αρεσει αυτο το μπουρδελο. Γιατι πλεον χωρα δεν μπορεις να την αποκαλεσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Αν δεν φυγει η αριστερα απο την ελλαδα η χωρα δεν προκειται να ανακαμψει ουτε στα επομενα 10,000 χρονια. Χρειαζεται μια καλη κεντροδεξια κυβερνηση να επαναφερει την μεσαια ταξη και την οικονομια. Η αριστερα δεν μπορει να διορθωσει την οικονομια. Η αριστερα γνωριζει μονο να καταστρεφει οικονομιες και να κανει τους φτωχους φτωχοτερους. Ο ΣΥΡΙΖΑ ξεπουλησε την Μακεδονια, εκαψε ανθρωπους στο Ματι, ενθαρρυνε την λαθρομεταναστευση, εκανε ολη την χωρα ενα τεραστιο hot spot οπου μπαινει καθε καρυδιας καρυδι χωρις ελεγχο, η εγκληματικοτητα εχει παει στα υψη, ακομα και στην επαρχια οπου οι διαρρηξεις ειναι κατι το συνηθισμενο πλεον. Εγιναν σχεδον 200 χιλιαδες συλληψεις περυσι για διαρρηξεις και αλλα τετοια μικροεγκληματα. Δηλαδη το 2% του πληθυσμου ειναι εγκληματιες. Μια χαρα! Οι δε ανθρωποκτονιες αυξηθηκαν. Δεν γνωριζω κτιριο που να μην εχουν κανει διαρρηξη στην γειτονια μου στην ελλαδα. Εγκατεστησα καμερες που λειτουργουν με μπαταρια γιατι σε καποιες διαρρηξεις εκοβαν το ρευμα πριν μπουν. Μεχρι και το router το εχω με UPS ωστε να μην κοπει το wifi και να λαβω notification οταν ενεργοποιηθει ο ανιχνευτης κινησης. Δεν παει αλλο. Και μου λετε οτι με ΣΥΡΙΖΑ η χωρα ευημερει; Ποτε; Που; Που φοβασαι να μπεις σε τραινο γιατι το 90% των επιβατων ειναι ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ λαθρομεταναστες; Για να μη πω οτι δεν μπορεις να κυκλοφορησεις βραδυ σε αρκετες περιοχες. Για να παω σπιτι μου απο το αεροδρομιο, σε αλλη πολη, παιρνω ταξι. 150 ευρω καθε φορα για 2 ωρες δρομο. Αυτη ειναι η Ελλαδα της αριστερας; Σε ποια χωρα ζειτε; Εκτος αν ειστε σε κατασταση νιρβανας και σας αρεσει αυτο το μπουρδελο. Γιατι πλεον χωρα δεν μπορεις να την αποκαλεσεις.


Είσαι με διαφορά η πιο λογική εδώ μέσα.Χαιρομαι που είσαι εδώ!Ηταν αναμενωμενη η ήττα του ΣΥΡΙΖΑ.Μου αρέσει που οι αριστεροί λένε ότι η χώρα πάει καλά.Οτι να ναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Φανταζομαι ειδατε και στην Θρακη τι εγινε. Δεν αργει η μερα της κοσοβοποιησης της
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Με την ευκαιρία να πω ότι είμαι υπέρ των σταθερών μονοκομματικών κυβερνήσεων, οι κυβερνήσεις συνεργασίας όχι μόνο δεν προσφέρουν κάτι αλλά, αν κρίνουμε και από την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, μάλλον έβλαψαν σημαντικά τη χώρα.


Κάτσε να δεις στις επόμενες εκλογές με την απλή αναλογική τι έχει να γίνει. Η απλή αναλογική οφελεί δυο ομάδες ανθρώπων:

α) Αυτούς που θέλουν να βλέπουν ακυβέρνητη τη χώρα

β) Τα κόμματα που έχουν θέματα με την εξουσία και θέλουν να κυβερνούν πάση θυσία (όπως πχ ο Συριζα)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Κάτσε να δεις στις επόμενες εκλογές με την απλή αναλογική τι έχει να γίνει. Η απλή αναλογική οφελεί δυο ομάδες ανθρώπων:

α) Αυτούς που θέλουν να βλέπουν ακυβέρνητη τη χώρα

β) Τα κόμματα που έχουν θέματα με την εξουσία και θέλουν να κυβερνούν πάση θυσία (όπως πχ ο Συριζα)


Αυτοι ειναι κατα της εξουσιας φιλε, ειναι υπερ της αυτοδιάθεσης των λαών και κάτι τέτοιες ιστοριες που λέγανε πριν το 2015 :D
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top