Πίστη και Λογική

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είναι αυτό που λέμε, ότι πάντα υπάρχει ένα πνεύμα αντιλογίας, γιατί ΔΕΝ θέλεις να πιστέψεις, και μάλιστα γυρνάς την συζήτηση σε άλλα θέματα από αυτό που συζητούμε.
Οπότε όπως έγραψα και νεκρανάσταση να δει κάποιος που δεν θέλει να πιστέψει, θα προσπαθήσει να πει τα επιχειρήματά του και δεν θα πιστέψει γιατί ΔΕΝ θέλει να πιστέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οπως εχω γραψει πολλακις...Μικρος ημουν χριστιανος..Και αρκετα ενθερμος...Πηγαινα κατηχητικο,παρακαλουθουσα λειτουργιες,γιορτες στην εκκλησια...Ολο το πακετο...Μαλιστα μικρος σκεφτομουν να ακολουθησω τον δρομο του μοναχου η να γινω κληρικος....Αλλα καθως μεγαλωνα...Αρχισα τις ερωτησεις..Οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...Οχι επειδη δεν ηθελα να πιστεψω...Αλλα επειδη ακριβως ΗΘΕΛΑ να πιστεψω γυρεψα απαντησεις...Και δεν τις βρηκα...Παρακαλουσα καιρο για σημαδια(οπως κανουν οσοι αμφισβητουνε) αλλα δεν βρηκα κανενα...Αφου δεν υπηρχε καποια επιβεβαιωση...Μεσω της λογικης κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει...Ετσι εγινα αθεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ωραία... εγώ δεν έχω τίποτα άλλο να πω είσαι 24 χρόνων και εσύ αποφασίζεις για την ζωή σου... Θα σου συνηστουσα όμως να ξανασκεφτεις το ενδεχόμενο να ξαναγινεις θρήσκος...απλα ξαναψαξε και μην επαναπαυεσαι σε αυτή σου την απόφαση.. Θα σε παρακαλούσα να αρχίσεις από τώρα και αν καταλήξεις στο ιδιο αποτέλεσμα.... Δική σου είναι η ζωη.. :) ψαξτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ωραία... εγώ δεν έχω τίποτα άλλο να πω είσαι 24 χρόνων και εσύ αποφασίζεις για την ζωή σου... Θα σου συνηστουσα όμως να ξανασκεφτεις το ενδεχόμενο να ξαναγινεις θρήσκος...απλα ξαναψαξε και μην επαναπαυεσαι σε αυτή σου την απόφαση.. Θα σε παρακαλούσα να αρχίσεις από τώρα και αν καταλήξεις στο ιδιο αποτέλεσμα.... Δική σου είναι η ζωη.. :) ψαξτο

Δεν το βλεπω να γινεται...Τελειωσα με το ψαξιμο...Εγω εκανα οτι επρεπε να κανω απο μερους μου...Τωρα ειναι η σειρα του...Εαν οντως υπαρχει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
μην επαναπαυεσαι χρυσέ μου άνθρωπε...και αν περιμενεις από τον Κύριο ίσως προλάβεις την Δευτέρα παρουσία του επί γης ίσως πάλι όχι και να αναστηθεις... παρόλα αυτά σου εύχομαι καλή συνεχεια σε οτι και αν αποφασίσεις να κανείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Οπως εχω γραψει πολλακις...Μικρος ημουν χριστιανος..Και αρκετα ενθερμος...Πηγαινα κατηχητικο,παρακαλουθουσα λειτουργιες,γιορτες στην εκκλησια...Ολο το πακετο...Μαλιστα μικρος σκεφτομουν να ακολουθησω τον δρομο του μοναχου η να γινω κληρικος....Αλλα καθως μεγαλωνα...Αρχισα τις ερωτησεις..Οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...Οχι επειδη δεν ηθελα να πιστεψω...Αλλα επειδη ακριβως ΗΘΕΛΑ να πιστεψω γυρεψα απαντησεις...Και δεν τις βρηκα...Παρακαλουσα καιρο για σημαδια(οπως κανουν οσοι αμφισβητουνε) αλλα δεν βρηκα κανενα...Αφου δεν υπηρχε καποια επιβεβαιωση...Μεσω της λογικης κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει...Ετσι εγινα αθεος...

Δεν το βλεπω να γινεται...Τελειωσα με το ψαξιμο...Εγω εκανα οτι επρεπε να κανω απο μερους μου...Τωρα ειναι η σειρα του...Εαν οντως υπαρχει....

Αν είσαι αγνός-καθαρός ιδεολογός μην ανησυχείς.
Όπου ιδεολόγος βάλε τον άνθρωπο που κάνει τρόπο ζωής τις ιδέες του.
Και όπου αγνός-καθαρός βάλε τον άνθρωπο που τα πιστεύο του στηρίζοντε στις προθέσεις του να πιστέψει κι να ζήσει το αληθινό.

Ακόμα κι αν πιστεύουμε ακριβώς το αντίθετο απο το αληθινό αλλά με αγνή πρόθεση κι προσέγγιση... θα το βρούμε κάποια στιγμή το αληθινό ή ισως καλύτερα θα μας βρεί.

Οπότε δώσου ολοκληρωτικά σε αυτό που πιστεύεις ως ορθό, κι αν αυτό δεν είναι εσύ θα έχεις ζήσει αληθινά.(προσωπική άποψη)

Μόνη προϋπόθεση νομίζω να έχουμε ανοιχτές τις κεραίες μας ώστε μην πέσουμε στην λούμπα του βολέματος κι τις ιδιοτελής τύφλωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οπως εχω γραψει πολλακις...Μικρος ημουν χριστιανος..Και αρκετα ενθερμος...Πηγαινα κατηχητικο,παρακαλουθουσα λειτουργιες,γιορτες στην εκκλησια...Ολο το πακετο...Μαλιστα μικρος σκεφτομουν να ακολουθησω τον δρομο του μοναχου η να γινω κληρικος....Αλλα καθως μεγαλωνα...Αρχισα τις ερωτησεις..Οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...Οχι επειδη δεν ηθελα να πιστεψω...Αλλα επειδη ακριβως ΗΘΕΛΑ να πιστεψω γυρεψα απαντησεις...Και δεν τις βρηκα...Παρακαλουσα καιρο για σημαδια(οπως κανουν οσοι αμφισβητουνε) αλλα δεν βρηκα κανενα...Αφου δεν υπηρχε καποια επιβεβαιωση...Μεσω της λογικης κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει...Ετσι εγινα αθεος...
Τώρα έγινες κατανοητός.
Μου είχες δημιουργήσει μια εντύπωση εντελώς λαθεμένη. Και αυτή είναι ότι άφηνες ένα παράθυρο για την ύπαρξη του Θεού. Εσύ όμως είσαι κάτι παραπάνω από αυτά που λες, έχεις μονώσει την ύπαρξη σου και η απορία μου είναι : γιατί συνομιλούμε για τον Θεό; Σε τι μπορεί να σε εξυπηρετεί μια τέτοια συζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τώρα έγινες κατανοητός.
Μου είχες δημιουργήσει μια εντύπωση εντελώς λαθεμένη. Και αυτή είναι ότι άφηνες ένα παράθυρο για την ύπαρξη του Θεού. Εσύ όμως είσαι κάτι παραπάνω από αυτά που λες, έχεις μονώσει την ύπαρξη σου και η απορία μου είναι : γιατί συνομιλούμε για τον Θεό; Σε τι μπορεί να σε εξυπηρετεί μια τέτοια συζήτηση;

Ηθελα να διαβασω αποψεις και αλλων ανθρωπων,χωρις να με αφορησουν για τις αποριες μου...Μηπως και ειχα κανει καπου λαθος...Μηπως ειχα ξεχασει κατι...Αλλα τελικα οι αποψεις μου επιβεβαιωθηκαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οπως εχω γραψει πολλακις...Μικρος ημουν χριστιανος..Και αρκετα ενθερμος...Πηγαινα κατηχητικο,παρακαλουθουσα λειτουργιες,γιορτες στην εκκλησια...Ολο το πακετο...Μαλιστα μικρος σκεφτομουν να ακολουθησω τον δρομο του μοναχου η να γινω κληρικος....Αλλα καθως μεγαλωνα...Αρχισα τις ερωτησεις..Οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...Οχι επειδη δεν ηθελα να πιστεψω...Αλλα επειδη ακριβως ΗΘΕΛΑ να πιστεψω γυρεψα απαντησεις...Και δεν τις βρηκα...Παρακαλουσα καιρο για σημαδια(οπως κανουν οσοι αμφισβητουνε) αλλα δεν βρηκα κανενα
α,,ετσι εξηγηται..

το ενα ακρο φερνει το αλλο

αναρωτηθηκες μηπως η πολυ εκκλησια μικρος σου εφερε αλλεργικη αντιδραση?:P

παντως οι αποδειξεις περι θεου ή αθειας δεν ειναι επιστημονικες,,παρα η αναγκη του ιδιου μας του εαυτου και χαρακτηρα σε εναν θεο ή οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν μου εφερε αλλεργικη αντιδραση...Με εκανε να δω την αληθεια...
Και εαν ειχα τοση αναγκη απο εναν θεο...Θα εβρισκα καποιον αλλον(τοσοι υπαρχουν αλλωστε) η θα εφευρισκα δικο μου(δεν θα ηταν η πρωτη φορα στην ιστορια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
οι άθεοι ταυτίζουν αυθέραιτα τον ''θεό'' με τα ιερατία τις θρησκείες και την εκκλησία.
οι πράξεις των ιερατίων και των θρησκειών και τα εκλήματα τους δέν δείχνουν κάτι για την ύπαρξη ή όχι ενός όντος σαν τον θεό.

Τα ιερατεία ταυτίζονται αυθαίρετα με τον θεό, κανείς δεν τα ταυτίζει μαζί του...

πρίν τον γαλιλαίο η επιστημη πίστευε οτι η γή είναι επίπεδη
πρίν τον κοπέρνικο οτι η γή είναι το κέντρο του σύμπαντος
και πρίν την κβαντική φυσική πιστέυαμε στον τρισδιάστατο κόσμο.

Στις 2 πρώτες προτάσεις, 2 τεράστια ψέματα:
Σχήμα γης
Κέντρο σύμπαντος(οκ, αυτό θέλει δουλειά, αλλά 2300 χρόνια πριν είμαστε guyz)

Δεν θα έλεγα οτι η λογική είναι μόνο μία.
Η λογική μας σε μια συγκεκριμένη στιγμή, είναι όλες οι αναθεωρήσεις μας συμπεριλαμβανομένης και της ποιο πρόσφατης, της τελευταίας.

Αρα, σήμερα ομιλείς με βάση το γεγονός ότι αύριο είναι πιθανότερο να υπάρξει και μια άλλη αναθεώρηση, με βάση την εξέλιξη πάντα. Γιατι είναι αδύνατο να υποστηρίξεις επαρκώς, το ότι η λογική σου έχει φτάσει στην κορυφή. Στο χρονικό επίπεδο του σήμερα αναφέρεσαι, όταν επικαλείσαι την λογική.

H λογική είναι μία γενικώς(αν και έχει και άλλες εκφράσεις), στην πραγματικότητα τα δεδομένα είναι που αλλάζουν και μαζί τους και οι ερμηνείες...

Οκ λοιπον...Ας εμφανιστει μπροστα σε εμενα, και σε ολους οσους ειναι αυτη τη στιγμη στο σπιτι μαζι μου(σαν θεος θα διαβαζει αυτα που γραφω),εχει 5 λεπτα απο τωρα...Αλλιως ας σωπασει για παντα!!!

Edit:Τα λεπτα περασαν...Του αφησα και 5 λεπτα μηπως και εχασε τον δρομο...Αλλα τιποτα...

Πέφτεις στην παγίδα που πέφτουν όλοι μα όλοι, πιστοί και άπιστοι... Δεν υπάρχει Θεός(και ειδικά ο χριστιανικός) που να αναφέρεται ότι θέλει να αποδείξει σε κανέναν την ύπαρξή του... Όποιος πιστεύει πιστεύει χωρίς απόδειξη, απλώς επειδή το νιώθει...

Οκ, το βάρος της απόδειξης το φέρει αυτός που υποστηρίζει την ύπαρξη, αλλά εσύ φτάνεις στο άλλο άκρο...

Υπάρχουν και άλλοι ιστορικοί που αναφέρουν τον Ιησού Χριστό.
Μόνο σαν αναφορές αναφέρω τους: Τάκιτος, Ιώσηπος, Πλίνιος ο νεώτερος, Σουητώνιος, Θαλλός, Μαρά Βαρ Σεραπίων, Κέλσος, Λουκιανός.

Βέβαια, υπάρχει και η αμφισβήτηση της ιστορικότητας του Ιησού...

Γιατί δεν έχουνε καταφραφει όλα τα εργα του??

Εδώ παίζει διευκρίνηση γιατί σε χάνω;;;:worry:

Οπως εχω γραψει πολλακις...Μικρος ημουν χριστιανος..Και αρκετα ενθερμος...Πηγαινα κατηχητικο,παρακαλουθουσα λειτουργιες,γιορτες στην εκκλησια...Ολο το πακετο...Μαλιστα μικρος σκεφτομουν να ακολουθησω τον δρομο του μοναχου η να γινω κληρικος....Αλλα καθως μεγαλωνα...Αρχισα τις ερωτησεις..Οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...Οχι επειδη δεν ηθελα να πιστεψω...Αλλα επειδη ακριβως ΗΘΕΛΑ να πιστεψω γυρεψα απαντησεις...Και δεν τις βρηκα...Παρακαλουσα καιρο για σημαδια(οπως κανουν οσοι αμφισβητουνε) αλλα δεν βρηκα κανενα...Αφου δεν υπηρχε καποια επιβεβαιωση...Μεσω της λογικης κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει...Ετσι εγινα αθεος...

Λυπάμαι που στο λέω φίλε μου, αλλά αυτό που περιγράφεις, με κάνει να πειστώ ότι είσαι γεμάτος πικρία για τον Χριστιανισμό κι όχι λογική πορεία προς την αθεΐα... Κι εγώ άθεος είμαι και την θυμάμαι την πορεία... Αλλά από αυτό που καταλαβαίνω, μάλλον πρέπει να ψάξεις τον Θεό στον οποίο θες να πιστέψεις κι αν μπορείς να το κάνεις, παρά να τον κρύβεις πίσω από ένα τείχος πικρίας... Δεν ξέρω τι σε έκανε να το χτίσεις, αλλά μάλλον πρέπει να το κοιτάξεις λίγο, για να νιώσεις καλύτερα...

Ηθελα να διαβασω αποψεις και αλλων ανθρωπων,χωρις να με αφορησουν για τις αποριες μου...Μηπως και ειχα κανει καπου λαθος...Μηπως ειχα ξεχασει κατι...Αλλα τελικα οι αποψεις μου επιβεβαιωθηκαν..

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λυπάμαι που στο λέω φίλε μου, αλλά αυτό που περιγράφεις, με κάνει να πειστώ ότι είσαι γεμάτος πικρία για τον Χριστιανισμό κι όχι λογική πορεία προς την αθεΐα... Κι εγώ άθεος είμαι και την θυμάμαι την πορεία... Αλλά από αυτό που καταλαβαίνω, μάλλον πρέπει να ψάξεις τον Θεό στον οποίο θες να πιστέψεις κι αν μπορείς να το κάνεις, παρά να τον κρύβεις πίσω από ένα τείχος πικρίας... Δεν ξέρω τι σε έκανε να το χτίσεις, αλλά μάλλον πρέπει να το κοιτάξεις λίγο, για να νιώσεις καλύτερα...

Μα δεν νοιωθω πικρα...Ενταξει λιγο στην αρχη ναι...Αλλα μετα καταλαβα οτι νοιωθω ελευθερος. Αργοτερα το εψαξα παραπανω...Και κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι ανωτερο εκει πανω...Πλεον νοιωθω ηρεμια...Πρωτογνωρη που παλαιοτερα δεν την ειχα...Ανησυχωντας εαν αυτο που εκανα η σκεφτομουν ηταν καλο η κακο...
Οργη νοιωθω για τους ανθρωπους...Που επιβαλουν μια θρησκεια στα παιδια τους χωρις να τους ρωτησουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μακάρι να ισχύει αυτό που λες, αλλά το μένος με το οποίο συμμετέχεις στις θεολογικές συζητήσεις με κάνει να πιστεύω το αντίθετο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μακάρι να ισχύει αυτό που λες, αλλά το μένος με το οποίο συμμετέχεις στις θεολογικές συζητήσεις με κάνει να πιστεύω το αντίθετο...:)

Την υπογραφη μου την ειδες?? Τελικα πολεμωντας το τερας...Τεινω να γινω ενα και εγω...
Αχ αυτος ο Νιτσε...Ποσο δικιο εχει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι, αλλά μετατρεπόμενος σε τέρας, χάνεις την λογική σου... Που θα πρέπει να είναι η βάση όλων σου των πράξεων...

Ναι οκ, η οργανωμένη θρησκεία μέτα 500 π.Χ. είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει στον κόσμο... Αλλά κάποιους τους βοηθάει... Και εν τέλει, ειδικά τώρα, που έχει ανακαλυφθεί το κακό που έκανε και είναι εύκολο να αγνοηθεί, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργείς πόλεμο... Πόσο μάλλον διαδικτυακό, που δεν θα αποφέρει τίποτα τελικώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ναι, αλλά μετατρεπόμενος σε τέρας, χάνεις την λογική σου... Που θα πρέπει να είναι η βάση όλων σου των πράξεων...

Ναι οκ, η οργανωμένη θρησκεία μέτα 500 π.Χ. είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει στον κόσμο... Αλλά κάποιους τους βοηθάει... Και εν τέλει, ειδικά τώρα, που έχει ανακαλυφθεί το κακό που έκανε και είναι εύκολο να αγνοηθεί, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργείς πόλεμο... Πόσο μάλλον διαδικτυακό, που δεν θα αποφέρει τίποτα τελικώς...

Σε ευχαριστω tsarachaf(ελεος τι nick ειναι αυτο)....Ειναι αυτη η μανια που με χτυπαει ωρες ωρες(τι να κανω που ειμαι μανιοκαταθλιπτικος..cant help it) και ξεφευγω...
Μπορω να πω οτι μηνυματα σου με βοηθησαν παρα πολυ(αλλα δεν θα γινω ενθεος),ειδα το θεμα πιο σφαιρικα τωρα...
Οντως ενας πολεμος δεν εχει κανενα νοημα(για οποιοδηποτε σκοπο).
Αν καποιους τους βοηθαει...Οκ...(cant argue with a lunatic), αρκει να μην μου επιβαλει τις θεσεις του(το οποιο εκανα και εγω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
χάνεις την λογική σου... Που θα πρέπει να είναι η βάση όλων σου των πράξεων...
μμμ..

δεν πρεπει παντα.. -που και γω της λογικης ειμαι κυριως- ο ανθρωπος οριζεται απο το συναισθημα,,ως ζωντανος

με σκετη λογικη,,γινεται ενας αψυχος υπολογιστης

αυτο ειναι το κυριο θεμα των αθεων-εκτος απο των αντιδραστικων λογω καταπιεσης της θρησκειας-
η υπερβολικη -τυφλη σχεδον- πιστη στη λογικη και μονο
,,και σε τιποτα περα απο αυτη..για μενα ειναι αλαζονικο κατι τετοιο,κουτό και κοντοφθαλμο.. σχεδον ύβρις..

ο πραγματικα εξυπνος ανθρωπος με πολλη λογικη κριβως επειδη σκεφτεται λογικα,,ξερει και δεχεται οτι υπαρχουν και πραγματα περα απο αυτην και οτι ειναι πεπερασμενη..

ειμαστε ζωντανοι ανθρωποι επειδη μπορουμε να γινουμε και παραλογοι οταν χρειαστει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Σε ευχαριστω tsarachaf(ελεος τι nick ειναι αυτο)....Ειναι αυτη η μανια που με χτυπαει ωρες ωρες(τι να κανω που ειμαι μανιοκαταθλιπτικος..cant help it) και ξεφευγω...
Μπορω να πω οτι μηνυματα σου με βοηθησαν παρα πολυ(αλλα δεν θα γινω ενθεος),ειδα το θεμα πιο σφαιρικα τωρα...
Οντως ενας πολεμος δεν εχει κανενα νοημα(για οποιοδηποτε σκοπο).

Εεεεε, το νικ μου, εκτός των άλλων είναι και πρωτότυπο... Μην πάω να πάρω το χατζάρι τώρα... :P

Δεν σου πα να γίνεις ένθεος, είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο που παίζει να το πει αυτό :redface:... Απλώς πρόσεξα ότι κάτι σε παιδεύει και αξίζει να το ψάξεις για να ηρεμήσεις...

Και ναι, κανένας πολέμος, ούτε νόημα έχει ούτε βοηθάει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αυτο ειναι το κυριο θεμα των αθεων-εκτος απο των αντιδραστικων λογω καταπιεσης της θρησκειας-
η υπερβολικη -τυφλη σχεδον- πιστη στη λογικη και μονο,,και σε τιποτα περα απο αυτη..για μενα ειναι αλαζονικο κατι τετοιο,κουτό και κοντοφθαλμο.. σχεδον ύβρις..

μπερδευεις την λογικη σαν νοητικο κατασκευασμα με την λογικη οπως την χρησημοποιουμε στην καθομιλουμενη.

η λογικη ειναι ενα πλαισιο βαση του οποιο ερμηνευουμε τον κοσμο και τις σχεσεις των πραγματων μεταξυ τους με τροπο εσωτερικα συνεπη και συνεκτικο.

η λογικη της καθομιλουμενης αναφερεται περισοτερο στο να σκεφτεσαι με τροπο οχι συναισθηματικο και/η παρορμητικο.

μεσα στα πλαισια της ευρυτερης προτασιακης λογικης ας πουμε, το συναισθημα ειναι κατι πολυ πολυ λογικο, οι ανθρωποι ειναι συναισθηματικα οντα και αυτο εξηγητε εξελικτικα και επιστημονικα (αρα λογικα).

καταλαβαινεις τη διαφορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ναι, αλλά μετατρεπόμενος σε τέρας, χάνεις την λογική σου... Που θα πρέπει να είναι η βάση όλων σου των πράξεων...

Ναι οκ, η οργανωμένη θρησκεία μέτα 500 π.Χ. είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει στον κόσμο... Αλλά κάποιους τους βοηθάει... Και εν τέλει, ειδικά τώρα, που έχει ανακαλυφθεί το κακό που έκανε και είναι εύκολο να αγνοηθεί, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργείς πόλεμο... Πόσο μάλλον διαδικτυακό, που δεν θα αποφέρει τίποτα τελικώς...

eg τον εφραίμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top