Πρόθεση ψήφου - Ιούνιος 2013

Πρόθεση Ψήφου - Ιούνιος 2013
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 15.2%
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς

    Ψήφοι: 20 25.3%
  • Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 2 2.5%
  • Λαϊκός Σύνδεσμος-Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 13.9%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 5 6.3%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος

    Ψήφοι: 12 15.2%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 2.5%
  • Λευκό/Άκυρο/Άλλο Κόμμα/Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 13 16.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

alexrapak15

Νεοφερμένος

Ο alexrapak15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ξέρω σίγουρα τι δεν θα ψήφιζα, οπότε εις άτοπον απαγωγή θα πήγαινε το πράγμα.
Λευκό όχι πάντως. Το θεωρώ εγκληματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Νεα Δημοκρατια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
"εγκληματικό", το λευκό;;; Γιατί παρακαλώ;;; Ενώ το να ψηφίζεις με εις άτοπον απαγωγή το θεωρείτε βέλτιστον;;; (στην ουσία δηλαδή να επιλέξετε στους τυφλούς τον μονόφθαλμον;;;) . Δεν υπάρχει έγκλημα στην Δημοκρατία, αλλά δυσικά δεν έχουμε Δημοκρατία... Δεν έχουμε ούτε έμμεση ούτε άμεση δημοκρατία, το πολίτευμά μας καλείται "οχλοκρατούμενη ολιγαρχία", καθώς μια κάστα "ολίγων" κυβερνά (που μάλιστα αν μελετήσετε την ιστορία μας έχει και σχεδόν κληρονομικό χαρακτήρα) με την συγκατάθεση ενός άλλοτε αδιάφορου, άλλοτε απαίδευτου και άλλοτε απλώς αστόχαστου πλήθους, την οποία επιτυγχάνουν με μέθοδο ανάλογη εκείνης της κοινωνίας της Γαλλίας πρίν την επανάσταση (1789), όπου το 2% κυβερνούσε το 98%.
Επομένως το "λευκό" και η αποχή, εκφράζει απλώς εκείνους που αντιλαμβάνονται πως στην ουσία ΔΕΝ ασκούν ΚΑΜΙΑ εξουσία, και πως απλώς αρνούνται να συμμετάσχουν σε μια τόσο τραγική κωμωδία όπως αυτή των εκλογών. Αλήθεια αγαπητοί μου, εσείς που ζείτε στην χώρα αυτή που γέννησε, ναι τη δημοκρατία, ποιός είναι ο ορισμός αυτού του ανέφικτου ιδανικού πολιτεύματος;;; Έχει καμία σχέση είτε είναι έμμεση (αντιπρόσωποι) είτε άμεσοι (αρχαία αθήνα) το πολίτευμα που έχουμε σήμερα με τον ορισμό αυτό;; (περιμένω απαντήσεις ως προς τον ορισμό ). Από πότε στο δημοκρατικό πολίτευμα "πρέπει" ο πολίτης (που υποτίθεται πως ασκεί την εξουσία) να συμμορφώνεται και να περιορίζεται στο να συμφωνεί ή να διαφωνεί με 5-6 προκαθορισμένα σύνολα - ιδεολογίες - τρόπους ζωής;;; Τί είναι αυτό ;;; Ποιός το "βάπτισε" δημοκρατία;;; Για σκεφτείτε λίγο πέρα από όσα ακούτε ... Είναι δηλαδή εγκληματίας όποιος αρνείται να "υιοθετήσει" κάποιο από τα "λειτουργικά συστήματα"(τρόπος που αντιλαμβάνεται τον κόσμο, όπως ο Η/Υ τον άνθρωπο) (γιατί περι αυτού πρόκειται πλέον) της αγοράς;;; Είναι έγκλημα το λευκό λοιπόν;;; Γιατί παρακαλώ ξαναρωτώ;; Στην αρχαία Αθήνα που θεωρούσαν τον "μη μετέχοντα στα κοινά" άχρηστο, ο καθένας είχε δικαίωμα να μιλήσει ισάξια με τον άλλον και να ακουστεί, και να χειροκροτηθεί εξίσου (ίδια αντιμετώπιση ο Περικλής με κάποιον απλό πολίτη), εδώ σήμερα οι "ολίγοι" μιλούν και ο όχλος επιδοκιμάζει και χειροκροτά λες και βλέπει κανένα θέαμα... (Στην αρχαία Σπάρτη που υπήρχε ανάλογο πολίτευμα λεγόταν με το όνομά του ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ, και απλώς υπήρχε η "Απέλλα" όπως σήμερα υπάρχουν οι "εκλογές" (για την εγκυρότητα και την αξιοπιστία των οποίων δεν θα μιλήσω εδώ, και ας έχω στοιχεία) ).Αλλά έτσι σας θέλουν βλέπετε, "οπαδούς", όχι σκεπτόμενους, όχι ομιλιτές, όχι αμφισβητίες, αλλά ούτε και να "απέχετε"... Θέλουν όπως οι ποδοσφαιρικοί σύλλογοι και αυτοί το κοινό τους για να έχουν τη συγκατάθεσή σας και να συνεχίζεται η άσκηση της εξουσίας κατά τον τρόπο που αυτοί ορίζουν τόσα χρόνια στο πολίτευμα που καλείται "Οχλοκρατούμενη Ολιγαρχία"...

Παρακαλώ να μην καταδικάζετε και να μην κρίνετε πριν από το μυαλό σας περάσουν και οι παραπάνω συλλογισμοί... Δεν τους άκουσα από κάπου, προφανείς είναι στη σημερινή κοινωνία , και ο κάθε νουνεχής άνθρωπος πρέπει (ασχέτως του αν τον δίδαξαν αλλιώς) να προβληματίζεται...
φιλικά,
thinkpad
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
"εγκληματικό", το λευκό;;; Γιατί παρακαλώ;;; Ενώ το να ψηφίζεις με εις άτοπον απαγωγή το θεωρείτε βέλτιστον;;; (στην ουσία δηλαδή να επιλέξετε στους τυφλούς τον μονόφθαλμον;;;) . Δεν υπάρχει έγκλημα στην Δημοκρατία, αλλά δυσικά δεν έχουμε Δημοκρατία... Δεν έχουμε ούτε έμμεση ούτε άμεση δημοκρατία, το πολίτευμά μας καλείται "οχλοκρατούμενη ολιγαρχία", καθώς μια κάστα "ολίγων" κυβερνά (που μάλιστα αν μελετήσετε την ιστορία μας έχει και σχεδόν κληρονομικό χαρακτήρα) με την συγκατάθεση ενός άλλοτε αδιάφορου, άλλοτε απαίδευτου και άλλοτε απλώς αστόχαστου πλήθους, την οποία επιτυγχάνουν με μέθοδο ανάλογη εκείνης της κοινωνίας της Γαλλίας πρίν την επανάσταση (1789), όπου το 2% κυβερνούσε το 98%.
Επομένως το "λευκό" και η αποχή, εκφράζει απλώς εκείνους που αντιλαμβάνονται πως στην ουσία ΔΕΝ ασκούν ΚΑΜΙΑ εξουσία, και πως απλώς αρνούνται να συμμετάσχουν σε μια τόσο τραγική κωμωδία όπως αυτή των εκλογών. Αλήθεια αγαπητοί μου, εσείς που ζείτε στην χώρα αυτή που γέννησε, ναι τη δημοκρατία, ποιός είναι ο ορισμός αυτού του ανέφικτου ιδανικού πολιτεύματος;;; Έχει καμία σχέση είτε είναι έμμεση (αντιπρόσωποι) είτε άμεσοι (αρχαία αθήνα) το πολίτευμα που έχουμε σήμερα με τον ορισμό αυτό;; (περιμένω απαντήσεις ως προς τον ορισμό ). Από πότε στο δημοκρατικό πολίτευμα "πρέπει" ο πολίτης (που υποτίθεται πως ασκεί την εξουσία) να συμμορφώνεται και να περιορίζεται στο να συμφωνεί ή να διαφωνεί με 5-6 προκαθορισμένα σύνολα - ιδεολογίες - τρόπους ζωής;;; Τί είναι αυτό ;;; Ποιός το "βάπτισε" δημοκρατία;;; Για σκεφτείτε λίγο πέρα από όσα ακούτε ... Είναι δηλαδή εγκληματίας όποιος αρνείται να "υιοθετήσει" κάποιο από τα "λειτουργικά συστήματα"(τρόπος που αντιλαμβάνεται τον κόσμο, όπως ο Η/Υ τον άνθρωπο) (γιατί περι αυτού πρόκειται πλέον) της αγοράς;;; Είναι έγκλημα το λευκό λοιπόν;;; Γιατί παρακαλώ ξαναρωτώ;; Στην αρχαία Αθήνα που θεωρούσαν τον "μη μετέχοντα στα κοινά" άχρηστο, ο καθένας είχε δικαίωμα να μιλήσει ισάξια με τον άλλον και να ακουστεί, και να χειροκροτηθεί εξίσου (ίδια αντιμετώπιση ο Περικλής με κάποιον απλό πολίτη), εδώ σήμερα οι "ολίγοι" μιλούν και ο όχλος επιδοκιμάζει και χειροκροτά λες και βλέπει κανένα θέαμα... Αλλά έτσι σας θέλουν βλέπετε, "οπαδούς", όχι σκεπτόμενους, όχι ομιλιτές, όχι αμφισβητίες, αλλά ούτε και να "απέχετε"... Θέλουν όπως οι ποδοσφαιρικοί σύλλογοι και αυτοί το κοινό τους για να έχουν τη συγκατάθεσή σας και να συνεχίζεται η άσκηση της εξουσίας κατά τον τρόπο που αυτοί ορίζουν τόσα χρόνια στο πολίτευμα που καλείται "Οχλοκρατούμενη Ολιγαρχία"...

Παρακαλώ να μην καταδικάζετε και να μην κρίνετε πριν από το μυαλό σας περάσουν και οι παραπάνω συλλογισμοί... Δεν τους άκουσα από κάπου, προφανείς είναι στη σημερινή κοινωνία , και ο κάθε νουνεχής άνθρωπος πρέπει (ασχέτως του αν τον δίδαξαν αλλιώς) να προβληματίζεται...
φιλικά,
thinkpad
Μεγάλη σύγχυση στις σκέψεις σου.
Θα απαντούσα στα επιμέρους, όμως απλά σε ρωτώ:
Και τί να κάνουμε;
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;
Αν δεν ψηφίσουμε, αν δεν επιλέξουμε τον μονόφθαλμο(όποιον θεωρεί ο καθένας μονόφθαλμο, τέλος πάντων) από τους τυφλούς, όπως λες, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε;
Επανάσταση;Να μας λείπει!
Δεν ζούμε στη Γαλλία του 19ου, αγαπητέ, στον κόσμο του 21ου αιώνα ζούμε.

Καλά, όσον αφορά το λευκό, θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να κάνει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Οι πραγματικές επαναστάσεις αγαπητέ μου, δεν είναι όπως φαντάζεστε.. Κάθε επανάσταση που ξεκίνησε με τη μορφή ενός οργισμένου πλήθους να τρέχει στους δρόμους και να καίει και να λεηλατεί (μεταξύ των και η Γαλλική) ΑΠΕΤΥΧΕ (επανήλθε η μοναρχία)... Οι πραγματικές επαναστάσεις , δεν απαιτούν ούτε σταγόνα αίματος, και είναι προσωπικές!!! Απαιτούν ένα και μόνο ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ!!! Τϊποτα παραπάνω, ούτε οργάνωση, ούτε ψεύτικους εγγυητές ... Μόνο συνείδηση.. Αν ο καθένας σας αντιληφθεί τι πραγματικά συμβαίνει στην κοινωνία που ζει, που έχει φτάσει, πως δεν ασκεί καμία εξουσία, και αποφασίσει ατομικά να κάνει κάτι για εκείνον, να βελτιώσει τη ζωή του, να ζεί έντιμα, να μην αποδέχεται τα ψίχουλα που τον ταίζουν οι "ολίγοι" για να τον έχουν οπαδό, να πάψει απλά να ανήκει στον "όχλο", τότε κύριοι πιστεύω πως θα έχουμε την δεύτερη μεγαλύτερη γνήσια επανάσταση της Ιστορίας (η πρώτη ήτο ο Διαφωτισμός)... Τί έγινε στο Διαφωτισμό;; Κοινωνική επανάσταση με οργάνωση;; ¨ΟΧΙ απλώς κάποιοι άνθρωποι αρχικά, και έπειτα αρκετοί , εξελίχτηκαν , βελτιώθηκαν,αμφισβήτησαν και απλά το υπάρχον τότε σύστημα καταστάθηκε από τις εξελίξεις "ελλειπές" για να συνεχιστεί ο έλεγχος (ωστόσο πλέον ο έλεγχος πήρε άλλο μορφή). Φυσικά ούτε και ο Διαφωτισμός ήταν η τέλεια επανάσταση και γι αυτό τελικά μπόρεσε το σύστημα των "ολίγων" να παρακάμψει τις επιδράσεις του, παραχωρώντας προνόμια μέχρις ότου ξεχαστούν οι θεμελιώδεις αρχές του τις οποίες πολλοί από εσάς ακόμα και σήμερα δεν έχετε ποτέ ακούσει...
Τί να κάνετε;;; Απλό είναι, έχετε κύριοι 2 επιλογές, είτε να συνεχίσετε να αποδέχεστε ό,τι σας συμβαίνει σαν άτομα που απλώς θέλουν να επιβιώσουν όπως τα σκυλιά που τα ταίζουν για να είναι φύλακες, είτε να φύγετε από τους φράχτες και να βγείτε να κυνηγήσετε εσείς μόνοι σας την τροφή σας.. Να αποδείξετε σε εσάς πως δεν τους έχετε ανάγκη, πως μπορείτε χωρίς αυτούς!!! Η φεουδαρχία υπήρξε ως θεσμός, επειδή υπήρξε, ανασφάλεια, αποδοχή, φόβος (ό,τι υπάρχει και σήμερα)... Όσοι φοβούνται τις αλλαγές και την προσπάθεια, την εργασία την αμφισβήτηση, δεν αξίζουν ελευθερία. Σας είπα, ΔΕΝ πρέπει να γίνει αυτό που καλείτε εσείς "επανάσταση" (αυτό είναι ελεγχόμενο, ο θυμός, η οργή, και ο φόβος ελέγχονται εύκολα, και θα προσεύχονταν οι "ολίγοι" να καταλαγιάσει η υπάρχουσα κατάσταση "δόνησης" του πολιτικού συστήματος με μια τέτοια επανάσταση οργής --> κάπως έτσι επέβαλαν μετά και τον μονάρχη Ναπολέοντα, και την Ιερά Συμμαχία μετά την Γαλλική επανάσταση)... Δεν πρέπει και δεν αξίζει να υπάρξει σταγόνα αίματος!!! Πρέπει απλώς να γίνει αυτό που ποτέ πραγματικά δεν έγινε.. ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ!!! Αλλά πραγματικά, να γίνετε άλλοι άνθρωποι.. Ειδάλως, εντάξει, μια χαρά σας αρμόζει το πολίτευμα που γεύεστε, απλώς μην διαμαρτύρεστε, γιατί είναι και υποκρισία... Αν πραγματικά θέλετε να αλλάξετε αυτό που βλέπετε, ξεκινήστε από εσάς!!! Μόνο όταν εσείς εξελιχτείτε σε κάτι που το σύστημα και οι ολίγοι δεν έχουν προβλέψει οι παραπάνω θα καταρεύσουν, όχι επειδή θα "πεθάνουν" ή θα "καταστραφούν" αλλά επειδή θα τους καταστήσετε ανεπαρκείς... Για σκεφτείτε... Τί θα γινόταν αλήθεια , αν όλοι οι Έλληνες ας πούμε για αρχή στις "εκλογές" μια φορά ψήφιζαν ΟΛΟΙ λευκό;;; Αναλογιστείτε επαναλαμβάνω πριν κρίνετε και χαρακτηρίσετε...

Δεν νομίζω πως επικρατεί σύγχηση στις σκέψεις μου, είναι αρκετά ξεκάθαρες, και δικές μου αποκλειστικά (σας το τόνισα και παραπάνω).. Ορισμό της δημοκρατίας δεν είδα να μου δώσατε...
thinkpad
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εψήφισα Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Οι πραγματικές επαναστάσεις αγαπητέ μου, δεν είναι όπως φαντάζεστε.. Κάθε επανάσταση που ξεκίνησε με τη μορφή ενός οργισμένου πλήθους να τρέχει στους δρόμους και να καίει και να λεηλατεί (μεταξύ των και η Γαλλική) ΑΠΕΤΥΧΕ (επανήλθε η μοναρχία)... Οι πραγματικές επαναστάσεις , δεν απαιτούν ούτε σταγόνα αίματος, και είναι προσωπικές!!! Απαιτούν ένα και μόνο ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ!!! Τϊποτα παραπάνω, ούτε οργάνωση, ούτε ψεύτικους εγγυητές ... Μόνο συνείδηση.. Αν ο καθένας σας αντιληφθεί τι πραγματικά συμβαίνει στην κοινωνία που ζει, που έχει φτάσει, πως δεν ασκεί καμία εξουσία, και αποφασίσει ατομικά να κάνει κάτι για εκείνον, να βελτιώσει τη ζωή του, να ζεί έντιμα, να μην αποδέχεται τα ψίχουλα που τον ταίζουν οι "ολίγοι" για να τον έχουν οπαδό, να πάψει απλά να ανήκει στον "όχλο", τότε κύριοι πιστεύω πως θα έχουμε την δεύτερη μεγαλύτερη γνήσια επανάσταση της Ιστορίας (η πρώτη ήτο ο Διαφωτισμός)... Τί έγινε στο Διαφωτισμό;; Κοινωνική επανάσταση με οργάνωση;; ¨ΟΧΙ απλώς κάποιοι άνθρωποι αρχικά, και έπειτα αρκετοί , εξελίχτηκαν , βελτιώθηκαν,αμφισβήτησαν και απλά το υπάρχον τότε σύστημα καταστάθηκε από τις εξελίξεις "ελλειπές" για να συνεχιστεί ο έλεγχος (ωστόσο πλέον ο έλεγχος πήρε άλλο μορφή). Φυσικά ούτε και ο Διαφωτισμός ήταν η τέλεια επανάσταση και γι αυτό τελικά μπόρεσε το σύστημα των "ολίγων" να παρακάμψει τις επιδράσεις του, παραχωρώντας προνόμια μέχρις ότου ξεχαστούν οι θεμελιώδεις αρχές του τις οποίες πολλοί από εσάς ακόμα και σήμερα δεν έχετε ποτέ ακούσει...
Τί να κάνετε;;; Απλό είναι, έχετε κύριοι 2 επιλογές, είτε να συνεχίσετε να αποδέχεστε ό,τι σας συμβαίνει σαν άτομα που απλώς θέλουν να επιβιώσουν όπως τα σκυλιά που τα ταίζουν για να είναι φύλακες, είτε να φύγετε από τους φράχτες και να βγείτε να κυνηγήσετε εσείς μόνοι σας την τροφή σας.. Να αποδείξετε σε εσάς πως δεν τους έχετε ανάγκη, πως μπορείτε χωρίς αυτούς!!! Η φεουδαρχία υπήρξε ως θεσμός, επειδή υπήρξε, ανασφάλεια, αποδοχή, φόβος (ό,τι υπάρχει και σήμερα)... Όσοι φοβούνται τις αλλαγές και την προσπάθεια, την εργασία την αμφισβήτηση, δεν αξίζουν ελευθερία. Σας είπα, ΔΕΝ πρέπει να γίνει αυτό που καλείτε εσείς "επανάσταση" (αυτό είναι ελεγχόμενο, ο θυμός, η οργή, και ο φόβος ελέγχονται εύκολα, και θα προσεύχονταν οι "ολίγοι" να καταλαγιάσει η υπάρχουσα κατάσταση "δόνησης" του πολιτικού συστήματος με μια τέτοια επανάσταση οργής --> κάπως έτσι επέβαλαν μετά και τον μονάρχη Ναπολέοντα, και την Ιερά Συμμαχία μετά την Γαλλική επανάσταση)... Δεν πρέπει και δεν αξίζει να υπάρξει σταγόνα αίματος!!! Πρέπει απλώς να γίνει αυτό που ποτέ πραγματικά δεν έγινε.. ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ!!! Αλλά πραγματικά, να γίνετε άλλοι άνθρωποι.. Ειδάλως, εντάξει, μια χαρά σας αρμόζει το πολίτευμα που γεύεστε, απλώς μην διαμαρτύρεστε, γιατί είναι και υποκρισία... Αν πραγματικά θέλετε να αλλάξετε αυτό που βλέπετε, ξεκινήστε από εσάς!!! Μόνο όταν εσείς εξελιχτείτε σε κάτι που το σύστημα και οι ολίγοι δεν έχουν προβλέψει οι παραπάνω θα καταρεύσουν, όχι επειδή θα "πεθάνουν" ή θα "καταστραφούν" αλλά επειδή θα τους καταστήσετε ανεπαρκείς... Για σκεφτείτε... Τί θα γινόταν αλήθεια , αν όλοι οι Έλληνες ας πούμε για αρχή στις "εκλογές" μια φορά ψήφιζαν ΟΛΟΙ λευκό;;; Αναλογιστείτε επαναλαμβάνω πριν κρίνετε και χαρακτηρίσετε...

Δεν νομίζω πως επικρατεί σύγχηση στις σκέψεις μου, είναι αρκετά ξεκάθαρες, και δικές μου αποκλειστικά (σας το τόνισα και παραπάνω).. Ορισμό της δημοκρατίας δεν είδα να μου δώσατε...
thinkpad

Θα απαντήσω στο πιο απλό ερώτημα, γιατί δεν έχω μυαλό τώρα να σκεφτώ τα υπόλοιπα.
Αν ψηφίζαμε όλοι λευκό, τι πιστεύεις ΕΣΥ ότι θα γινόταν, λευκέ ψηφοφόρε;Σαν τι πιστεύεις ότι θα γινόταν στη χώρα, πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
"εγκληματικό", το λευκό;;; Γιατί παρακαλώ;;;

ΑΚΥΡΟ, ΛΕΥΚΟ και ΑΠΟΧΗ είναι υπέρ του πρώτου κόμματος


...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τα λευκά/άκυρα δεν είναι ψήφοι διαμαρτυρίας , ακόμα και αν η πρόθεση των ψηφοφόρων είναι αυτή.
Στην ουσία βοηθούν τα πρώτα κόμματα να αυξήσουν τα ποσοστά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
"Θα απαντήσω στο πιο απλό ερώτημα, γιατί δεν έχω μυαλό τώρα να σκεφτώ τα υπόλοιπα.
Αν ψηφίζαμε όλοι λευκό, τι πιστεύεις ΕΣΥ ότι θα γινόταν, λευκέ ψηφοφόρε;Σαν τι πιστεύεις ότι θα γινόταν στη χώρα, πες μου."

Κατ' αρχάς δεν απαντάτε στο ερώτημα που έθεσα, απλώς μου το ξαναθέτετε εσείς...
Ωστόσο , να τι πιστεύω εγώ πως θα γινότανε:
Σίγουρα κάτι διαφορετικό από αυτό που ζείτε τώρα κύριοι.. Ελεύθεροι αποδεδειγμένα δεν είστε (μπορώ αν θέλετε να σας το αποδείξω). Οτιδήποτε διαφορετικό νομίζω πως είναι συνήθως (υπό τις συνθήκες που ζούμε) καλό. Σας έχουν πείσει πως "πρέπει" αυτοί να κυβερνάνε, το βλέπετε κι εσείς (από την ερώτηση που μου κάνατε). Αλήθεια, έχετε ανάγκη από μια "ελίτ" να σας κυβερνά; Είστε σαν τους Morlocks από το έργο "η χρονομηχανή" που πρέπει να σας κυβερνάνε συγκεκριμένες κάστες για να επιβιώσετε;;; Ο φόβος , η ανασφάλεια, και η έλλειψη αμφισβήτησης οδηγούν τον κόσμο μας σε σκοτεινές εποχές (όπως έγινε και στον Μεσαίωνα)...
Τώρα θα σας απαντήσω σε αυτό που με ρωτήσατε.. Η απάντηση είναι "δεν ξέρω".. Δεν ξέρω πως κάτι τέτοιο θα τελείωνε , καθώς από εκεί και στο εξης εξαρτάται από εσάς και μόνο κατά πόσον ένα τέτοιο γεγονός θα αποτελούσε για εσάς σημείο αναφοράς για να αλλάξετε όπως περιγράφω παραπάνω ή απλώς κάποιο γεγονός το οποίο θα ακολουθούσε η "σημερινή" και "χθεσινή" αντιμετώπισή σας για όσα σας συμβαίνουν... Ξέρω όμως πως θα άρχιζε.. Αν πράγματι μια μέρα κάτι τέτοιο συνέβαινε, ολόκληρη η Ευρώπη,ολόκληρος ο Κόσμος , ολόκληρη η Ελίτ, θα έτρεμε από αυτό που εσείς θα τους είχατε κάνει.. Θα έτρεμαν, καθώς θα τους δείχνατε αυτό που δεν θέλουν ούτε να φαντάζονται.. Έναν κόσμο όπου όλα είναι δυνατά, έναν κόσμο όπου πραγματικά υπάρχουν επιλογές, έναν κόσμο χωρίς αυτούς!!! Αυτό και μόνο νομίζω πως θα ήταν η μεγαλύτερη γνήσια επανάσταση που θα είχε σημειωθεί στην ιστορία (σε κάθε κράτος)!!! Και , δεν θα είχε καεί κανένα δείγμα πολιτισμού, ούτε θα είχε σκοτωθεί άνθρωπος!!! Και μόνο στη σκεψη να φανταστούνε αυτοί που κυβερνάνε, όχι την Ελλάδα, αλλά όλα τα κράτη, θα έτρεμαν και θα ένοιωθαν ένα πολύ αλλόκοτο γι αυτούς ρίγος να διαπερνά τη ράχη τους... Επίσης, τότε οι "ολίγοι " θα αναγκάζονταν σίγουρα να δείξουν άλλο πρόσωπο , και είτε να παραιτηθούν, είτε να επιβάλλουν και επίσημα την δικτατορία, γεγονός που θα συνεπαγόταν την αρχή του τέλους τους...

Για σκεφτείτε κι εσείς... παρέλειψα τίποτα;;;

"Τα λευκά/άκυρα δεν είναι ψήφοι διαμαρτυρίας , ακόμα και αν η πρόθεση των ψηφοφόρων είναι αυτή.
Στην ουσία βοηθούν τα πρώτα κόμματα να αυξήσουν τα ποσοστά τους."

Αλήθεια;; Ακόμη κι αν υπάρξει απόχή όχι 100% που αναφέρω αλλά ας πούμε 85%??? θα κυβερνά το 15% δηλαδή;;; (ονομαστικά γιατί είπαμε οι "ολίγοι" κυβερνάνε).. για σκεφτείτε λίγο έξω από όσα σας λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αλήθεια;; Ακόμη κι αν υπάρξει απόχή όχι 100% που αναφέρω αλλά ας πούμε 85%??? θα κυβερνά το 15% δηλαδή;;; (ονομαστικά γιατί είπαμε οι "ολίγοι" κυβερνάνε).. για σκεφτείτε λίγο έξω από όσα σας λένε...
Ακριβώς. Θα κυβερνά το 15%.
Κι ένας να πάει να ψηφίσει, θα κυβερνήσει το κόμμα που ψήφισε. Έτσι είναι ο εκλογικός νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεσποινίς Ψαραδέλλη, λογικευτείτε... Η αποχή του 50% που είδαμε σε κάποιες εκλογές δεν ταυτίζεται με την αποχή του 85% ούτε του 70%... Ξέρετε τι σημαίνει 7 στους 10 ψηφοφόρους να αποδοκιμάζει τον εκλογικό νόμο;;; Πως ό,τι κι αν λέει αυτός ΔΕΝ ισχύει.. και ακόμα και αν κυβερνούσε κάποιος με βάση τον "νόμο" με τέτοιο ποσοστό δεν θα μπορούσε να σταθεί "κυβέρνηση" πρακτικά.. Ποιούς θα κυβερνούσε;;; το 15 %?? Δηλαδή τον 1,5 στους 10??? Δηλαδή πρακτικά δεν θα ήταν κυβέρνηση αφού δεν θα κυβερνούσε τον κόσμο και δεν θα την αναγνώριζε αυτός... Είναι απλά τα πράγματα, κατ' αρχάς ξαναλέω σκεφτείτε το μήνυμα που θα έπαιρναν οι κυβερνώντες και οι "ολίγοι" κάθε κράτους από ένα τέτοιο γεγονός.. Δεν αγνοείς εν ψυχρώ το 85% όσων κάποτε ήταν οπαδοί σου!!! Δεν μπορείς να το κάνεις, παρά το τί λένε οι νόμοι... Το θεμα όμως ξαναλέω , που θα καθόριζε τι θα συνέβαινε έπειτα από ένα τέτοιο γεγονός, είναι η δική σας διάθεση από εκεί και πέρα απέναντι σε ένα τέτοιο συμβάν !!! Εσείς τί θα κάνατε αν κάποιος πήγαινε να σας κυβερνήσει με το 15%???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
συμφωνω για το λευκο και γενικα για την αποχη.


δε ξερω τι θα ψηφιζα,ισως κανα πολυ μικρο κομμα.

αλλα ολοι για τα μπαζα ειναι οποτε θα το σκεφτομουν πολυ καλα :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
"συμφωνω για το λευκο και γενικα για την αποχη.
δε ξερω τι θα ψηφιζα,ισως κανα πολυ μικρο κομμα.
αλλα ολοι για τα μπαζα ειναι οποτε θα το σκεφτομουν πολυ καλα "

Δηλαδή δεσποινίς, "φρί", μου λέτε στην ουσία πως αποδέχεστε πως κανένας δεν σας εκφράζει, αλλά συγχρόνως θα ψηφίζατε κάποιον... Μολονότι ακόμη κανένας από εσάς δεν αποφάσισε να δοκιμάσει ακόμα να ορίσει την "Δημοκρατία" ως πολίτευμα , τί γνώμη έχετε εσείς ;;; Όταν αποδέχεστε πως κανένας δεν σας εκφράζει αλλά "αναγκάζεστε" να ψηφίσετε κάποιον ασκείτε το "δημοκρατικό σας δικαίωμα";;;
Αυτή τη στιγμή για να σας παρομοιάσω αυτό που λέτε με κάτι πιό γνώριμο από τη ζωή σας, θα σας φέρω το ακόλουθο παράδειγμα... Έστω πως αγοράζετε ένα προϊόν, το οποίο παράγουν 5 υποτίθεται "διαφορετικές" εταιρίες. Το αγοράζετε από την πρώτη εταιρία, και αποδεικνύεται ελαττωματικό, ομοίως από τη δεύτερη , ομοίως από όλες τις άλλες. Τί θα κάνετε τότε;; θα συνεχίζετε να στηρίζετε την παραγωγή αυτού του προϊόντος που στην ουσία αποτελεί μέσο "κλοπής" των χρημάτων σας από τους επιχειρηματίες των εταιριών αυτών;;; Ή μήπως θα πάψετε να αγοράζετε αυτό το προϊόν μέχρις ότου οι εταιρίες "ηττημένες" αποσύρουν το προϊόν αυτό, και το αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο μη ελαττωματικό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
"συμφωνω για το λευκο και γενικα για την αποχη.
δε ξερω τι θα ψηφιζα,ισως κανα πολυ μικρο κομμα.
αλλα ολοι για τα μπαζα ειναι οποτε θα το σκεφτομουν πολυ καλα "

Δηλαδή δεσποινίς, "φρί", μου λέτε στην ουσία πως αποδέχεστε πως κανένας δεν σας εκφράζει, αλλά συγχρόνως θα ψηφίζατε κάποιον... Μολονότι ακόμη κανένας από εσάς δεν αποφάσισε να δοκιμάσει ακόμα να ορίσει την "Δημοκρατία" ως πολίτευμα , τί γνώμη έχετε εσείς ;;; Όταν αποδέχεστε πως κανένας δεν σας εκφράζει αλλά "αναγκάζεστε" να ψηφίσετε κάποιον ασκείτε το "δημοκρατικό σας δικαίωμα";;;
Αυτή τη στιγμή για να σας παρομοιάσω αυτό που λέτε με κάτι πιό γνώριμο από τη ζωή σας, θα σας φέρω το ακόλουθο παράδειγμα... Έστω πως αγοράζετε ένα προϊόν, το οποίο παράγουν 5 υποτίθεται "διαφορετικές" εταιρίες. Το αγοράζετε από την πρώτη εταιρία, και αποδεικνύεται ελαττωματικό, ομοίως από τη δεύτερη , ομοίως από όλες τις άλλες. Τί θα κάνετε τότε;; θα συνεχίζετε να στηρίζετε την παραγωγή αυτού του προϊόντος που στην ουσία αποτελεί μέσο "κλοπής" των χρημάτων σας από τους επιχειρηματίες των εταιριών αυτών;;; Ή μήπως θα πάψετε να αγοράζετε αυτό το προϊόν μέχρις ότου οι εταιρίες "ηττημένες" αποσύρουν το προϊόν αυτό, και το αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο μη ελαττωματικό;;;

όχι,η παρομοιωση σου δεν εχει καμια σχεση.

φυσικα και θα σταματαγα και απο τις 5 (ποσες ειπες δε θυμαμαι) εταιρειες να το αγοραζω.
τες,
δεν ειναι εδω το θεμα μας.
το θεμα ειναι οτι 1) μη μου μιλας στο πλυθηντικο,πλιζ:(
2) και για πες μ δλδ,να απεχω απο τις εκλογες;εγκλημα το θεωρω.
αν συμφωνω ομως με τις αποψεις ενος μικρου κομματος τοτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Κατ' αρχάς απαιτώ μια αιτιολόγηση γιατί η παρομοίωσή μου όπως λες δεν έχει σχέση...
Πίστεψέ με φρί... Από τη στιγμή που παραπάνω μου γράφεις "όλοι για τα μπάζα είναι" αλλά μπαίνεις στη διαδικασία να "συμφωνήσεις" όπως λες με τις απόψεις κάποιου "μικρού" (λες και το μέγεθος είναι εκείνο που οδήγησε στην πάταξη της ελευθερίας, και όχι η νοοτροπία του πολιτεύματος), έχεις αποδεκτεί πως δεν είσαι ελεύθερη, και πως "αναγκάζεσαι" και πως "υπονομεύεις" την προσωπικότητά σου.. και αυτό είναι η αρχή των όσων ακολουθούν (που βλέπεις κάθε μέρα)...
Έπειτα, γιατί θεωρείτε την αποχή "έγκλημα";; Επειδή έτσι σας μάθανε (μιλάω γενικά τώρα, γι αυτό ο πληθυντικός!!! ) Σας φέρνω λοιπόν παραπάνω επιχειρήματα για ποιό λόγο σας μάθανε να το θεωρείτε "έγκλημα" αλλά και τί θα γινόταν στην περίπτωση που η αποχή γενικευόταν σε επίπεδα της τάξης του 85% και πάνω, στα οποία ως τώρα δεν βλέπω να ανταποκρίνεστε... Δηλαδή εγώ (που το λέω κιόλας δεν έχω να φοβηθώ κάτι) απείχα από τις εκλογές εξ' απ ανέκαθεν τί είμαι "εγκληματίας";;; Πολύ βαριές κουβέντες και χαρακτηρισμούς προσδίδετε χωρίς όμως να έχετε μελετήσει τόσο όσα αναφέρω παραπάνω... (τουλάχιστον έτσι φαίνεται)...
Αγαπητή μου φρί τώρα, πίστεψέ με, όσα λέω σου τα λέω απλώς και μόνο για να προβληματιστείς (ενικός τώρα)!!! , και γενικά , όλοι σας, θα έχετε παρατηρήσει πως έχω κάπως "ασυνήθιστες" απόψεις σε μερικά θέματα... Προτείνω αντί να με "σταυρώνετε" κάθε φορά, να μπαίνετε αραιά και που τουλάχιστον στον προβληματισμό "καλά αυτός ο παλαβός, τί λέει εδώ;;; του έστριψε ή μήπως όλα αυτά έχουν μια βάση;;"... Θέλω απλώς να μάθετε να σκέφτεστε μόνοι σας, ανεξάρτητα, να αμφισβητείτε αλλά γόνιμα, και κυρίως να ΠΑΨΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ!!! (ακόμα κι εμένα αν το θέλει η ανάγκη!!! χαχαχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Κατ' αρχάς απαιτώ μια αιτιολόγηση γιατί η παρομοίωσή μου όπως λες δεν έχει σχέση...
Πίστεψέ με φρί... Από τη στιγμή που παραπάνω μου γράφεις "όλοι για τα μπάζα είναι" αλλά μπαίνεις στη διαδικασία να "συμφωνήσεις" όπως λες με τις απόψεις κάποιου "μικρού" (λες και το μέγεθος είναι εκείνο που οδήγησε στην πάταξη της ελευθερίας, και όχι η νοοτροπία του πολιτεύματος), έχεις αποδεκτεί πως δεν είσαι ελεύθερη, και πως "αναγκάζεσαι" και πως "υπονομεύεις" την προσωπικότητά σου.. και αυτό είναι η αρχή των όσων ακολουθούν (που βλέπεις κάθε μέρα)...
Έπειτα, γιατί θεωρείτε την αποχή "έγκλημα";; Επειδή έτσι σας μάθανε (μιλάω γενικά τώρα, γι αυτό ο πληθυντικός!!! ) Σας φέρνω λοιπόν παραπάνω επιχειρήματα για ποιό λόγο σας μάθανε να το θεωρείτε "έγκλημα" αλλά και τί θα γινόταν στην περίπτωση που η αποχή γενικευόταν σε επίπεδα της τάξης του 85% και πάνω, στα οποία ως τώρα δεν βλέπω να ανταποκρίνεστε... Δηλαδή εγώ (που το λέω κιόλας δεν έχω να φοβηθώ κάτι) απείχα από τις εκλογές εξ' απ ανέκαθεν τί είμαι "εγκληματίας";;; Πολύ βαριές κουβέντες και χαρακτηρισμούς προσδίδετε χωρίς όμως να έχετε μελετήσει τόσο όσα αναφέρω παραπάνω... (τουλάχιστον έτσι φαίνεται)...
Αγαπητή μου φρί τώρα, πίστεψέ με, όσα λέω σου τα λέω απλώς και μόνο για να προβληματιστείς (ενικός τώρα)!!! , και γενικά , όλοι σας, θα έχετε παρατηρήσει πως έχω κάπως "ασυνήθιστες" απόψεις σε μερικά θέματα... Προτείνω αντί να με "σταυρώνετε" κάθε φορά, να μπαίνεται αραιά και που τουλάχιστον στον προβληματισμό "καλά αυτός ο παλαβός, τί λέει εδώ;;; του έστριψε ή μήπως όλα αυτά έχουν μια βάση;;"... Θέλω απλώς να μάθετε να σκέφτεστε μόνοι σας, ανεξάρτητα, να αμφισβητείτε αλλά γόνιμα, και κυρίως να ΠΑΨΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ!!!

θα σταθω στο ζητημα της αποχης,

ισως επειδη ξερω πολλους που απειχαν απο τις εκλογες και μετα καθοντουσαν απο το καναπε τους και βριζανε.
αφου ρε φιλε δε ψηφισες,τοτε γιατι εκνευριζεσαι που σε πηδανε;
επισης,
με το αν απεχεις ειναι σα να αφηνεις στη μοιρα τη δικια σου χωρα.
αμα κοιταει ο καθενας τη παρτη του και το συμφερον,και γενικα επικρατει ατομικισμος,η Ελλαδα δε πάει μπροστα.
τες,
ο καθενας εχει την αποψη του.
εγω γενικα ειμαι κατα της αποχης. Θα ψηφισω το κομμα που με εκφραζει περισσοτερο,
αλλα αν δε με εκφραζει κανενα τοτε τι κανω;
λευκα /ακυρα δε πανε υπερ του πρωτου κομματος;:/:
σε ρωταω γιατι ενταξει δεν ειμαι και η πιο ενημερωμενη για τη πολιτικη,ισως τωρα που τελειωσα και το σχολειο να ασχοληθω περισσοτερο και να ψαξω πιο πολυ για τα κομματα.
ευχαριστω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
"αμα κοιταει ο καθενας τη παρτη του και το συμφερον,και γενικα επικρατει ατομικισμος,η Ελλαδα δε πάει μπροστα.
τες,"

Με συγχωρείτε, ενώ με το να ασκείται η εξουσία μέσω ενός πολιτεύματος ολιγαρχικού, με ψευδεπίγραφο της δημοκρατίας, και τις αποφάσεις να παίρνουν επί τόσες δεκαετίες οι ίδιοι ολίγοι για λογαριασμό του "όχλου" ένα κράτος (που μάλιστα δεν εξυπηρετεί αποδεδειγμένα πλέον εθνικά συμφέροντα) πάει μπροστά; Πιστεύετε πως κάποιος που απέχει από τις εκλογές κοιτάει αλήθεια την πάρτη του ενώ κάποιος που ψηφίζει κοιτάει το καλό τις πατρίδας του;; (γιατί τα δεδομένα με τους διορισμούς και τους ψηφοφόρους, μάλλον το αντίθετο δείχνουν...)

"αφου ρε φιλε δε ψηφισες,τοτε γιατι εκνευριζεσαι που σε πηδανε;
επισης,
με το αν απεχεις ειναι σα να αφηνεις στη μοιρα τη δικια σου χωρα."

Πιστεύεις δηλαδή (ενικός τώρα!! χχαχα) πως κάποιος δείχνει το ενδιαφέρον του για τη χώρα του με το να ψηφίζει αυτούς που την κατέστρεψαν αποδεδειγμένα και την πρόδοσαν, και να στηρίζει ένα ψεύτικο σύστημα που καταδυναστεύει το έθνος του και το καθιστά υποτελές σε μια κάστα ατόμων (σε μεγάλο μάλιστα βαθμό ξένων);

Βλέπεις αγαπητή μου τι σου γράφω.. δεν σε κατηγορώ.. έτσι σου μάθανε απλώς, όπως και σε όλους μας.. Απλώς πρέπει κάποια στιγμή να λήξει αυτό.. Πρέπει πίσω από τις "ταμπέλες" που η κοινωνία δίδαξε να βάζετε σε όσους κάνουν κάτι "άλλο" να μάθετε να ψάχνετε και να αμφισβητείτε...
Για την "πολιτική" ούτε εγώ είμαι ενήμερος, ούτε και ασχολούμαι, απλώς μόνος μου σκεπτόμενος το καθεστώς που έχει επικρατήσει από τον 20 αιώνα στις χώρες της δύσης, αλλά και τα αποτελέσματα και συγκρίνοντας από την ιστορία μου, καταλαβαίνω τι παίζει... Σου συνιστώ να μην ασχοληθείς με κόμματα, αλλά να μάθεις να σκέφτεσαι σαν παρατηρητής, να ερμηνεύεις και να συμπεραίνεις.. να είσαι ΕΛΕΥΘΕΡΗ...

Έπειτα σε παρακαλώ, δεν αιτιολόγησες γιατί η παραπάνω παρομοίωσή μου είναι άστοχη... Χαίρομαι που διεξάγουμε διάλογο ,και που με αμφισβητείτε!!! απλώς αυτό πρέπει να γίνεται με συνέπεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πραγματικά δεν με εκφράζει κανένα κόμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top