'Εξυπνοι άνδρες είναι οι πιστοί άνδρες

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ένας φίλος αμφιβόλου ήθους που έχω, μου έχει πει την εξής φράση, την οποία ίσως κάποτε εξηγήσω καλύτερα: "Ευτυχώς Όττο, που υπάρχουν οι έξυπνοι κι επιβιώνουμε εμείς οι πονηροί. Τους βλάκες ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τους πιάσω κορόιδα!"

Ο νοών νοείτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Που ομως το εξυπνο πουλι(ο πονηρος) απο τη μυτη πιανεται...ΠΑΝΤΑ.
συμφωνω και επαυξανω..
τα πολυ ελευθερα πουλια οταν πιαστουν κλεινονται σε γερο κλουβι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ένας φίλος αμφιβόλου ήθους που έχω, μου έχει πει την εξής φράση, την οποία ίσως κάποτε εξηγήσω καλύτερα: "Ευτυχώς Όττο, που υπάρχουν οι έξυπνοι κι επιβιώνουμε εμείς οι πονηροί. Τους βλάκες ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τους πιάσω κορόιδα!"

Ο νοών νοείτω...

Πωπω... Περι ηθους δεν ξερω... Αλλα ειπε μεγαλη σοφια ο τυπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα εννοει αυτους που πιστευουν οτι ειναι εξυπνοι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
θα εννοει αυτους που πιστευουν οτι ειναι εξυπνοι..;)

Εξαρταται... Γιατι ο κοσμος πλεον εχει αρχισει να θεωρει εξυπνους τους κουτοπονηρους, οποτε ναι, πρεπει να εχεις δικιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κάνεις λάθος αγαπητέ μου!! Το να ξέρεις ν' απατάς, χωρίς να σε πιάνουν, είναι ολόκληρη τέχνη και θα ήθελαν να τονίσω, προς πάσα ενδιαφερόμενο, ότι είναι επίσης κι ένα πολύ επικίνδυνο άθλημα!! Extreme Sport σαν να λέμε...:hehe: Καμμία γυναίκα δεν είναι τόσο χαζή, πίστεψέ με!! ;)
: Τωρα αν πω οτι δειχνεις αφενος να μιλας εκ πειρας, και αφεταιρου να το θεωρεις και κατι αξιοθαυμαστο, εγω θα φταιω ;

θα εννοει αυτους που πιστευουν οτι ειναι εξυπνοι..;)
Αρα σιγα την "σοφια" που ειπε. Που και κυριολεκτικα τους εξυπνους να εννοουσε, πολυ θα θελα να ακουσω την επεξηγηση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι πραγματικα εξυπνοι και ευφυείς δεν λενε "ειμαι εξυπνος"
αλλα "Εν οίδα οτι ουδεν οιδα..";)

ετσι καταλαβαινεις την εξυπναδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι η πίστη σε έναν σύντροφο είναι γνώρισμα χαζού ή έξυπνου ανθρώπου. Θεωρώ ότι η μονογαμικότητα είναι κατασκεύασμα της κοινωνίας το οποίο αντιβαίνει στη φύση ως επί το πλείστον. Ο άνθρωπος βιολογικά είναι πολυγαμικο ον διότι θέλει ενστικτωδώς να διαιωνίσει το είδος του. Όσο μεγαλώνω θεωρώ την μονογαμικότητα ένα αγκάθι των ανθρωπίνων σχέσεων που κακώς κατά τη γνώμη μου έχει συνδυαστεί με την ηθική του ανθρώπου. Θα έπρεπε οι ενδιαφερόμενοι να επιλέγουν αν θέλουν μια μονογαμική ή πολυγαμικη σχέση και να μην κατακρίνονται ούτε να θεωρούνται ουφο λόγω αυτής της επιλογης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι η πίστη σε έναν σύντροφο είναι γνώρισμα χαζού ή έξυπνου ανθρώπου. Θεωρώ ότι η μονογαμικότητα είναι κατασκεύασμα της κοινωνίας το οποίο αντιβαίνει στη φύση ως επί το πλείστον. Ο άνθρωπος βιολογικά είναι πολυγαμικο ον διότι θέλει ενστικτωδώς να διαιωνίσει το είδος του. Όσο μεγαλώνω θεωρώ την μονογαμικότητα ένα αγκάθι των ανθρωπίνων σχέσεων που κακώς κατά τη γνώμη μου έχει συνδυαστεί με την ηθική του ανθρώπου. Θα έπρεπε οι ενδιαφερόμενοι να επιλέγουν αν θέλουν μια μονογαμική ή πολυγαμικη σχέση και να μην κατακρίνονται ούτε να θεωρούνται ουφο λόγω αυτής της επιλογης τους.


Obviously δεν εχουν να κανουν ολα αυτα με εξυπναδα γιατι παιζουν ρολο ενα τονο πραγματα στο αν καποιος ειναι πολυγαμικος ή μονογαμικος,- το αν προτιμαει τις ξανθες, τις μελαγχρινες ή δεν ξερω τι- που δεν εχουν να κανουν με τη φυση και μονο αλλα και με τις εμπειριες,τα προτυπα που εχει ή απεκτησε μεγαλωνοντας, το οτιδηποτε τον επηρεασε γενικα μεχρι σημερα κλπ
και για ονομα οχι και αγκαθι η μονογαμια! το να εχεις τη σκεψη να επιλεξεις αναμεσα στα δυο απλη εξελιξη ειναι .Απο εκει που ο ανθρωπος ειχε ως μονο σκοπο στην συνευρηση με αλλο ατομο την αναπαραγωγη εφτασε στο σημειο να εχει και συναισθηματικους-ψυχικους λογους και παει λεγοντας. Γι αυτο και πλεον δεν σου κανει καποιος και μονο απο αποψη εμφανισης, δεν εχεις πλεον μονο κριτηριο το αν φαινεται ομορφος και υγιης γιατι δεν σε νοιαζει να κερδισεις μονο απογονους απο αυτον. Αν ειναι ετσι στην φυση μας αντιβαινει και να παραγγελνουμε απο το efood και να μην κυνηγαμε την λεια μας ή να μην σκαρφαλωνουμε απο δεντρακι σε δεντρακι για να παρουμε ενα μηλο, αντιβαινει τη φυση μας και να ζουμε σε διαμερισμα και να εχουμε 10 διαφορετικα σαμπουαν και μαλακτικες, να παιρνεις το πρωι το αυτοκινητο σου να πας καπου αντι να χρησιμοποιεις τα ποδια σου,και να σου γραφω αυτη τη στιγμη απο τον υπολογιστη μου ενω πινω κοκα κολα αντι να κυλιεμαι σε καταπρασινα λιβαδια. Το οτι ο ανθρωπος δεν εμεινε στις βασικες του αναγκες και ακομα κ αυτες τις εξελιξε τον οδηγησε στο να αρχισουν να του δημιουργουνται νεες συνεχως δεν ειναι ντε και καλα επεμβαση στη φυση και κατασκευασμα της κοινωνιας, αρχισες να εχεις ολο και περισσοτερα ερεθισματα οποτε αρχισε να αναπτυσσεται και ο τροπος σκεψης σου και τα συναισθηματα σου οποτε και οι αναγκες σου και πλεον δεν ειναι το μονο θεμα σου να αναπαραχθεις αλλα να βρεις και εναν ανθρωπο να μπορεις να πεις 2 κουβεντες και να περνας καλα, να εχετε κοινα κλπ. Ποσοι πλεον το 1ο πραγμα που εχουν στο μυαλο τους οταν βρουν καποιον ειναι η αναπαραγωγη και οχι ολα τα προηγουμενα που ειπα?. Ειναι παρομοιο με το να εχεις την επιλογη να μην τρως οτι βρεις μπροστα σου μονο και μονο για να κατευνασεις την πεινα σου αλλα να μπορεις να φας και κατι που σ αρεσει και που ειναι θρεπτικο.
Τελως παντων, δεν μιλαω απο αποψη ηθικης μιλαω απο αποψη λογικης το οτι πλεον εχεις 1002 κριτηρια να επιλεξεις αυτον που εχεις διπλα σου γιατι νιωθεις κατι και σε νοιαζει και σαν ανθρωπος αρα δεν σε ενδιαφερει να τον αντικαταστησεις απο κατι αλλο, πλας αφου δεν τον βλεπεις απλα σαν μηχανημα που σου προσφερει απογονους (γιατι δεν ειμαστε πλεον στην εποχη των σπηλαιων) σκεφτομαστε και σεβομαστε και τις σκεψεις και τα συναισθηματα και την επιδραση που εχουμε στον οποιονδηποτε με τον οποιο αλληλεπριδραμε, ακριβως γιατι εχει αλλαξει η "φυση" μας. Τιποτα δεν ειναι "αγκαθι" ή "κατασκευασμα που μας επεβαλαν" ή "σωστο" ή γουατεβερ πες το οπως θες, ειναι αυτο που ειπες "επιλογες" του καθενος και δεν κατακρινω σε καμια περιπτωση την πολυγαμια εφοσον ομως εχουν συμφωνισει σε αυτο με τους εκαστοτε συντροφους τους και σ αυτο το σημειο μπαινει η ηθικη γιατι πλεον οι ανθρωπινες σχεσεις δεν εχουν να κανουν εξολοκληρου με το να ικανοποιεις μια σωματικη-βιολογικη σου αναγκη τουλαχιστον οχι για ολους τους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το να είσαι πολυγαμικός είναι τρόπος ζωής και μερικούς του ικανοποιεί. Ποια είμαι εγώ για να τους κρίνω;
Το θέμα είναι να μη το κάνεις εις βάρους κάποιου άλλου. Δε μπορώ να δικαιολογήσω την απιστία με τη δικαιολογία της πολυγαμηκότητας, κάτσε σινγκλ και "πήδα" κάθε βράδυ άλλον-η ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ, κάνεις αυτό που νιώθεις.
Η απιστία είναι εγκεφαλική, δε θα τη δέχεται εύκολα ο εγκέφαλος, μπαίνουν συναισθήματα στη μέση. Οπότε νε, κάνε ό,τι σε ευχαριστεί αλλά όχι εις βάρους κάποιου άλλου.
Τι ποιο εύκολο από αυτό. Ούτε άσπρο ούτε μαύρο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top