(Γραφικό Περιεχόμενο - ΠΡΟΣΟΧΗ) Ηθική του αμύνεσθαι

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
ΓΡΑΦΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟ
ΔΕΙΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ



Κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα βίντεο.Δείχνει 4 άτομα να έχουν μια αντιπαράθεση· δύο άνδρες ημίγυμνοι και οπλισμένοι, ένας άνδρας ντυμένος και οπλισμένος και μια γυναίκα η οποία κρατά το βίντεο και απ'ότι φαίνεται είναι η σύζηγος του ντυμένου άντρα.

Το μόνο που βλέπουμε είναι δύο ήρεμοι, οπλισμένοι άνδρες να αντιμετωπίζονται από έναν πολύ θυμωμένο, εμφανώς απειλητικό άνδρα, ο οποίος είναι και αυτός οπλισμένος.

Ο θυμωμένος άνδρας απειλεί και προκαλεί τους άλλους δύο να τον σκοπεύσουν με τα όπλα τους, και τους λέγει πως αν τον σκοπεύσουν, θα τους σκοτώσει. Επίσης του λέει συνεχώς πως είναι «Dead men», δηλαδή «νεκροί». Οι άλλοι άνδρες τον αντιμετωπίζουν με ψυχραιμία. Δεν τον σκοπεύουν, αλλά ούτε υποκύπτουν στις απειλές του.

Τελικά, ο θυμός του άνδρα τον οδηγεί να πάρει ένα όπλο και να απειλήσει ο ίδιος τους άλλους δύο. Ένας από τους ημίγυμνους άνδρες τον προειδοποιεί με ήρεμο τόνο πως αν τον πλησιάσει, τότε θα τον σκοτώσει. Παρά την προειδοποίηση, ο εμφανώς απειλητικός και πολύ θυμωμένος άνδρας, οπλισμένος πλησιάζει με φόρα τους άλλους δύο. Η κάμερα αποστρέφεται, αλλά ακούγονται πυροβολισμοί και έπειτα βλέπουμε τον θυμωμένο άνδρα στο έδαφος, με μια πληγή στο κρανίο του.

Η γυναίκα που κρατά το βίντεο πριν το πυροβολισμό έλεγε «Δεν θα σκοτώσετε τον άνδρα μου», αντί να προσπαθήσει να ηρεμήσει τον σύζηγό της. Μετά τον πυροβολισμό φωνάζει θρηνώντας αλλά και θυμωμένη. Το βίντεο τελειώνει.

Οι δύο ημίγυμνοι άνδρες ειναι πατέρας και γιός οι οποίοι κατηγορούνται για ανθρωποκτονία. Τελικά, η όλη αντιπαράθεση ξεκίνησε λόγω μερικών σκουπιδιών, αλλά συνεχίστηκε επειδή ο θυμωμένος άνδρας δεν είχε ψυχραιμία. Οι κατηγορούμενοι αφέθηκαν ελεύθεροι με εγγύηση 25 χιλιάδων δολλαρίων.

Η υπόθεση έλαβε χώρα στην πολιτεία του Texas, στις ΗΠΑ. Σημειώστε ότι από νομικής πλευράς, οι δύο άνδρες είναι αθώοι. Εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω αν είναι «αθώοι» από ηθικής πλευράς.

Ακολουθεί η δική μου άποψη επί του θέματος.

Είναι μια πολύπλοκη υπόθεση, αλλά νομίζω πως εν τέλει, οι άνδρες είναι ηθικοί. Απειλήθηκε η σωματική τους ακεραιότητα από έναν μεθυσμένο από θυμό άνδρα ο οποίος τους έλεγε ότι θα τους σκοτώσει, καθαρά και ξάστερα. Εάν απειλείς οπλισμένους άνδρες σε μια πολιτεία όπου η άμυνα επιτρέπεται, τότε πρέπει να είσαι πολύ ηλίθιος.

Κανείς δεν θέλει νεκρό. Ούτε οι δύο φονιάδες ήθελαν να σκοτώσουν. Αν ήθελαν να σκοτώσουν, τότε θα ήταν προκλητικοί και απειλητικοί. Αντ'αυτού, ήταν πολύ ήρεμοι και πυροβόλησαν μόνο όταν ήταν απολύτως απαραίτητο, δηλαδή όταν ο θυμωμένος άνδρας τους σκόπευσε με το πιστόλι του.

Θα μπορούσε η όλη υπόθεση να πάρει άλλη τροπή; ΦΥΣΙΚΑ. Δεν σας ρωτάω τι θα έπρεπε να έχει γίνει. Για παράδειγμα, εγώ στη θέση τους θα είχα υποκύψει και θα είχα επιστρέψει σπίτι μου αφήνοντας τον ηλίθιο να φωνάζει. Δεν με ενδιαφέρει αυτό. Με ενδιαφέρει η ηθική της άμυνας.

Οπότε, εν κατακλείδι, με ενδιαφέρουν δύο πράγματα. Πρώτον, αν οι άνδρες ήταν ηθικοί στην προκειμένη περίπρωση, και δεύτερον αν η άμυνα γενικά είναι ηθική. Αυτό που *δεν* με ενδιαφέρει είναι τα 100 διαφορετικά σενάρια που θα μπορούσαν να έχουν συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Απαντώ στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης.
Η άμυνα είναι ηθική, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να μην είναι για έναν λογικό άνθρωπο.
Η αμυντική βία πρέπει να έχει κλιμάκωση.
Για παράδειγμα σε έναν απλό καβγά που λαμβάνει τον χαρακτήρα της φιλονικίας η άμυνα περιορίζεται στην σωματική χωρίς την χρήση όπλων.
Από την άλλη όταν το άτομο βρίσκεται υπό την απειλή όπλου ή γενικότερα επίθεσης που θέτει σε κίνδυνο την ζωή του ή δύναται να προξενήσει σοβαρές μόνιμες βλάβες ακόμα και η βία που ενδέχεται να έχει ανάλογα αποτελέσματα στον επιτεθόμενο είναι ηθική.
Βέβαια πρέπει η χρήση βίας να αποτελεί την ύστατη λύση και όχι με την πρόφαση της άμυνας να δικαιολογούνται ενέργειες που θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top