Πώς βλέπουμε την IP μας εύκολα;

koulee

Νεοφερμένος

Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδιά γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να βλέπουμε την ip μας (DYNAMIC)
χωρίς να χρειάζετε να μπαίνουμε στο google??
δηλαδή μπορούμε να δώσουμε μια εντολή σε αρχείο bat και να το κάνει

Υ/Ο μιλάμε πάντα για dynamic ip
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
έναρξη-> εκτέλεση-> cmd-> και πληκτρολογείς: ipconfig

(επιφυλάσσομαι για dynamic αν ισχύει)

επίσης μπορείς να μπεις σε ένα τσατ, ή στο www.whatismyip.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Code:
[URL="https://www.whatismyip.org/"]www.whatismyip.org[/URL]
και .com
ή αλλιώς με ένα restart στο modem και μπορείς να δείς αν έχεις!
Απ όσο ξέρω πάντα....!!!:redface:
Ελπίζω να μήν έκανα λάθος....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
επίσης και το www.showmyip.com :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
έναρξη-> εκτέλεση-> cmd-> και πληκτρολογείς: ipconfig

(επιφυλάσσομαι για dynamic αν ισχύει)

επίσης μπορείς να μπεις σε ένα τσατ, ή στο www.whatismyip.com
Λιγο προσοχή εδω: Αν εχεις dsl router αυτοι οι 2 τρόποι θα σου δώσουν σχεδον παντα διαφορετικό ip koulee. Το ενα ειναι το ip που εχεις τοπικά και το αλλο ειναι το ip που εχει το wan interface του router σου και αυτο "βλεπει" οτι εχεις καποιος απο το internet. Αναλογως τι θελεις να κανεις μπορει να θες το ενα η το αλλο. Υποθετω απο την αναφορά σου στο δυναμικο ip οτι θες το "εξωτερικό" ip (το εσωτερικό σχεδον ποτε δεν το κανεις δυναμικο, δεν χρειαζεται) και αρα θες τον whatismyip / showmyip τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koulee

Νεοφερμένος

Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά έκανα λάθος στην αρχή..δεν διευκρίνησα τι ακριβώς θέλω..θέλω να μου πέιτε ποιά εντολή(αν υπάρχει)πρέπει να γράψω σ ένα αρχείο bat(ή κατι άλλο) και να μου βγάζει την ip μου(dynamic)..δεν θέλω να μπένω ούτε στο google να το βλέπω ούτε απο την έναρξη->εκτέλεση κτλ...το γιατί το θέλω έτσι είναι ολόκληρη ιστορία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δες το πρόγρμμα που βρίσκεται σε αυτή τη σελίδα.Με κάποια τροποποίηση θα παίρνεις αυτό που θέλεις μεσω .exe αρχείου.
Αν έλεγες και γιατί το θέλεις θα μπορούσαμε να δωσουμε πιο κατατοπιστικές απαντήσεις.
Καλη τυχη σε αυτο που φτιαχνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εναλλακτικά κανε ενα λογαριασμό σε μια dynamic dns υπηρεσια οπως το dyndns.com και εγκατεστησε το αντιστοιχο προγραμματακι (η εναλλακτικά επειδη πολλοι routers υποστιριζουν dyndns το στηνεις απο εκει. Απο command line μετα κανεις nslookup τον εαυτο σου (αν εχεις παρει το koulee.mybox.com πχ γραφεις nslookup koulee.mybox.com). Αυτο ειναι λιγο πιο μπελαλιδικο να στηθει αλλα εχεις τα extra features οτι παιζει απο οποιονδηποτε υπολογιστη (αν εισαι αλλου και θες το ip σου για να μπεις στο δισκο σου η να κανεις remote desktop ειναι σωτηριο) και μπορεις να το βαλεις σαν domain name σε πολλα προγραμματα αντι να αλλαζεις το ip σου καθε φορα.
Αν δεν εισαι σιγουρη τι κανει το dyndns εδω λεει, και αν θες καμια διευκρινηση ρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top