Να ποθείς πολλά, να ελπίζεις λίγα και να μη ζητάς τίποτε

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Πολυ με προβληματισε αυτη η φραση και αρχισα να την επεκτινω και σαν εννοια....Δηλαδη μπορω να ποθω,να θελω δηλαδη αλλα να μην ζητω... Μια γυναικα πχ λεει "θελω να σε δω",στην ουσια δεν λεει "σου ζητω να κανεις κατι για να σε δω" ??? Μηπως ομως το "ζηταω" εμπεριεχει μεσα λιγο αναγκη,λιγο προσμονη και λιγο απογοητευση οταν δεν γινουν τα πραγματα οπως τα θελει αυτος που ζητα? Αν λοιπον ισχυει αυτο τοτε αυτος που εχει λυσει με τον εαυτο του εν μερει το προβλημα αυτο, δεν ζητα π.χ να κανει κατι ο αλλος για να τον δει γιατι δεν εχει την αναγκη να τον δει και δεν θα απογοητευτει αν ο αλλος πει "δεν θελω να σε δω"...Τι κανει τοτε οταν εκφρασει στον αλλο την επιθυμια "θελω να σε δω"? Παραμενει μια απλη επιθυμια? 'Η οτι και να συμβει αυτη η επιθυμια παει πακετο παντοτε με το "σου ζητω κατι"? Κι αν υπαρχει εστω και μια στιγμη στη ζωη μας που διαχωριζουμε το "σου ζηταω" απο το επιθυμω(-προτεινω) μηπως αυτη η στιγμη δεν εμπεριεχει συναισθημα και ενδιαφερον πραγματικο? (Βαση παραδειγματος Α- θελω να σε δω...ξερω σε εχω ρωτησει αρκετες φορες Β- κι εγω αλλα εχω κατι υποχρεωσεις μωρε Α-ενταξει Β-μη θυμωνεις Α- δεν θυμωνω αληθεια...εγω εχω γινει κουραστικη...σου ειπα εξαλλου δεν σου ζηταω κατι. Υπαρχει περιπτωση η Α να θελει να δει τον Β αλλα να μην του το ζηταει με την εννοια που ελεγα πριν...δηλ. αυτο το "δεν σου ζηταω κατι" να ισχυει πραγματι παρολο που φαινεται το αντιθετο?) Ελπιζω να εγινα κατανοητη,προσπαθησα να διατυπωσω οσο καλυτερα μπορουσα τις σκεψεις μου!

Για πειτε αποψεις...οχι απαραιτητα πανω στην δικη μου αναλυση και επεκταση...και πανω μονο σε αυτη τη φραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εμένα η συγκεκριμένη φράση μου θύμισε μία σουηδική παροιμία που πάει κάπως έτσι:
Να φοβάστε λιγότερο,να ελπίζετε περισσότερο.
Να παραπονιέστε λιγότερο,να αναπνέετε περισσότερο.
Να μιλάτε λιγότερο,να λέτε περισσότερα.
Να μισείτε λιγότερο,να αγαπάτε περισσότερο.
Όλα τα ωραία πράγματα θα είναι δικά σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
τωρα τελευταια κατι τετοιο δοκιμαζω.σα να εισαι ονειροπολος αλλα και ρεαλιστης την ιδια στιγμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top