Σχετικά με τους τρόπους δημιουργίας τοπικού δικτύου για το μοίρασμα της ADSL

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
λοιπόν έχουμε isdn
αν πας έναρξη,συνδεση με.., φαίνεται οτι ειναι στο τοπικο σικτυο συνδεδεμένη και με τι ταχυτητα.
αλλά σύνδεση στο νετ δεν υπάρχει.ούτε στον εξπλόρερ οταν τον ανοίγω δεν συνδέεται.
Πήγαινε έναρξη > εκτέλεση > γράψε cmd > στο παράθυρο γράψε ping www.google.com και πες μας τι σου βγάζει. Γράψε στο ίδιο παράθυρο μετά ping 192.168.1.1 και πες πάλι τι σου βγάζει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
τα έκανα ειμαι στις ρυθμίσεις του ρουτερ
θες να μπεις λίγο στο τσατ να μιλάμε πιο γρήγορα?
αυτα τα κάνω απο το δικο μου υπολογιστη γιατι της μικρης εχει κωδικο και δεν το ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για το δικο μου θεμα, εχει κατι μερες που ανακαληψα οτι ειναι πολυ μεγαλος λαλακας. Θεωρισα δεδομενο οτι εχω isdn (λογο παλεωτερης συνδεσης), αλλα εχω pstn (μεγαλη ιστορια, βαριεμε να εξηγω), οποτε το κυριος προβλημα μου ειναι οτι το router που πειρα ειναι τελικα αχρηστο...

Τωρα, επεηδη ηδη ξοδεψα 55 ευρο αδικα, τι λετε, να δωσω αλλα τοσα να παρω το ιδιο αλλα για pstn, η να παρω ενα Access point να τελιωνω; Πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο οσων αφορα τα access points;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρακάλεσε κανέναν υπάλληλο του e-shop (από εκεί δεν το πήρες;) να στο αλλάξουν. Εύχομαι να έχεις μόνο το κουτί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τωρα, επεηδη ηδη ξοδεψα 55 ευρο αδικα, τι λετε, να δωσω αλλα τοσα να παρω το ιδιο αλλα για pstn, η να παρω ενα Access point να τελιωνω; Πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο οσων αφορα τα access points;
Υπάρχει μια περίπτωση να μπορείς να κάνεις αλλαγή firmware στον router και να γίνει Annex A (PSTN). Πες το μοντέλο να το κοιτάξουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615103

Αυτο εδω ειναι

Πανο δεν νομιζω να το περνουν πισω, αφου εχω ανοιξει την συσκευασια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πανο δεν νομιζω να το περνουν πισω, αφου εχω ανοιξει την συσκευασια...

Δοκίμασε δεν χάνεις τίποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα παω αυριο απο το e-shop point, απλα δεν νομιζω να το παρουν πισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Aπό το λίγο που έψαξα (δεν έχω πολύ χρόνο) αν κάνεις αλλαγή firmware σε διαφορετικό Annex, μάλλον δεν θα ξαναπαίξει ο router. :/:
Όταν θα έχω περισσότερο χρόνο θα το κοιτάξω πιο βαθιά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolischr

Νεοφερμένος

Ο tolischr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας.
Έχω μια απορία όσον αφορά την σύνδεση των δύο υπολογιστών μου στο internet. Είπα λοιπόν να ρωτήσω και εσάς, ίσως κάποιος ξέρει καλύτερα και με βοηθήσει.

Αυτό που θέλω να κάνω λοιπόν, είναι ναι μεν να συνδέονται και οι δύο οι υπολογιστές στο internet, πράγμα που γίνεται και τώρα, αλλα να μην κλείνει ποτέ η σύνδεση. Δηλαδή:
Όπως τους έχω σε δίκτυο, ο ένας υπολογιστής είναι ο server, και ο άλλος είναι ο client, έτσι για να μπεί στο internet ο δεύτερος υπολογιστής, ο πρώτος πρέπει να είναι ανοικτός και με ενεργή την σύνδεση.
Χρειάζεται όμως καμια φορά να κάνω επανεκκίνηση, όπως με την εγκατάσταση ενός νέου προγράμματος, και έτσι ή δεν κάνω, ή κάνω και κόβεται η σύνδεση και στον άλλο υπολογιστή, που μπορεί εκείνη την στιγμή να κατεβάζει κάτι, και να μην μπορεί να γίνει παύση ενώ κατεβάζει κάτι.
Και ρωτάω εγώ. Μπορώ να συνδέσω και τους δύο υπολογιστές στο internet με κάποιον τρόπο, ώστε να μην έχω αυτό το πρόβλημα?
Λογικά αν κάνω σύνδεση με τον έναν υπολογιστή και πάει να κάνει και ο δεύτερος(έχω συσκευές να τους συνδέσω και τους δύο), ή δεν θα μπορέσει να κάνει σύνδεση, ή θα βγεί απο το internet και ο πρώτος, αφού η γραμμή τηλεφώνου είναι μία, όπως και ο λογαριασμός(το όνομα χρήστη και ο κωδικός) της σύνδεσης.
Αν ξέρει κανείς πως μπορεί να γίνει αυτό η έχει καμια ιδέα, θα χαρώ πολύ να την ακούσω.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το router σου έχει μόνο μία έξοδο ethernet;

Αν ναι τότε χρειάζεσαι μόνο ένα switch για να δώσεις internet στο δίκτυο σου.
Τις ρυθμίσεις τις κάνεις στο router και δε χρειάζεται πουθενά αλλού, και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συνδέσεις τα pc σου στο switch.Ενδεικτικά μερικά switch: click.

Πρακτικά αυτό που έκανες εσύ ήταν bridge.Είχες συνδέσει μόνο το ένα pc στη γραμμή και το άλλο το είχες συνδέσει στο pc που είχε internet, ενώ με ένα router με περισσότερα από ένα ports θα μπορούσες να τα συνδέσεις και τα δύο πανω χωρίς πρόβλημα.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ασύρματο δίκτυο σε περίτπωση που έχεις το εξοπλισμό ώστε να γλιτώσεις περιττή αγορά switch.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolischr

Νεοφερμένος

Ο tolischr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και πάλι, ένας απο τους δύο υπολογιστές θα κάνει σύνδεση στο internet. Θα μπορέσω να τον κάνω επανεκκίνηση, ενώο άλλος είναι μέσα? και ας έχει γίνει η σύνδεση απο τον πρώτο?
Να μην πειράζει δηλαδή να κλείσει κάποιος απο τους δύο υπολογιστές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα όταν έχεις ρούτερ αυτό ειναι online χωρις να χρειάζεται να κάνεις σύνδεση.

Όταν μοιράζεις ουσιαστικά τη γραμμή με switch ή σε ασύρματο δίτκυο τότε ο κάθε ένας υπολογιστής έιναι αυτόνομος όσο αναφορά το ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolischr

Νεοφερμένος

Ο tolischr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπορώ να διατηρήσω το δίκτυο των δύο υπολογιστών μεταξύ τους με κάρτα δικτύου, και να μπαίνω στο internet με δύο διαφορετικά router, ένα σε κάθε υπολογιστή, ή πρέπει να συνδέσω και τους δύο υπολογιστές και το router επάνω στο switch?
Με τον τρόπο αυτό θα μπορώ να έχω συνεχή σύνδεση και ανεξάρτητη σε κάθε έναν απο τους δύο υπολογιστές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
πρέπει να συνδέσω και τους δύο υπολογιστές και το router επάνω στο switch?
Αυτό είναι το πιο συνηθισμένο και το πιο εύκολο που μπορεί να γίνει. Σε αυτή την περίπτωση και οι δυο υπολογιστές όταν το router είναι ανοιχτό θα έχουν Internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolischr

Νεοφερμένος

Ο tolischr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πολύ ωραία, θα το δοκιμάσω λοιπόν, και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα έγκαιρα.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolischr

Νεοφερμένος

Ο tolischr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έκανα την αλλαγή τελικά, σύνδεσα και τους δύο υπολογιστές και το router επάνω στο switch, και αυξήθηκε η ταχύτητα στο internet, και μπορώ να επανεκκινήσω οποιοδήποτε pc θέλω, χωρίς να πέσει η σύνδεση, αφού το router συνδέεται μόνο του. Δεν πιάνω βέβαια τις ταχύτητες που θα ήθελα, αλλα αυτό ίσως βελτιωθεί αν τεθούν σε λειτουργία (κάποτε) οι οπτικές ίνες που τοποθετούν στην πόλη μου. Ευχαριστώ για την βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StarsAllOver

Νεοφερμένος

Η StarsAllOver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας, ειμαι αρχαρια στα δίκτυα οποτε θα χρειαστω τη βοηθεια σας...
Σύνδεσα τον desktop (winXP pro) με το laptop (winXP home) με FTP crossover καλωδιο (αν αυτο εχει σημασια), χωρις τη χρηση switch ή hub. Με τον desktop εχω συνδεδεμενο και ενα απλο adsl modem για το internet. Φαινεται πως υπαρχει συνδεση μεταξύ τους (το ελεγξα και στο cmd με ping), αλλα το laptop δε βλεπει τον desktop στις θεσεις δικτύου (network places) και στον desktop εμφανιζει μνμ λαθους και οτι δεν επιτρεπεται να μπει στη συγκεκριμενη ομαδα δικτυου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεξί κλικ στον "Υπολογιστής μου" > καρτέλα Όνομα υπολογιστή > η ομάδα εργασίας, καλό είναι να είναι η ίδια, αν δεν είναι, μπορείς σε ένα από τα δύο να πατήσεις το κουμπί αλλαγή και να αλλάξεις την ομάδα εργασίας να είναι η ίδια με την άλλη.

Για να φαίνεται ο desktop στις θέσεις δικτύου του laptop (υποθέτω για να μην το αναφέρεις, το αντίστροφο συμβαίνει ήδη), θα πρέπει να έχεις κάποιον κοινόχρηστο φάκελο και στο desktop. Για να το κάνεις αυτό, πήγαινε πχ Ο υπολογιστής μου διπλό κλικ > δεξί κλικ στα κοινόχρηστα έγγραφα > κοινή χρήση και ασφάλεια > απλή ενεργοποίηση της κοινής χρήσης (ή κάτι τέτοιο, κλικ στο μπλε link).

Αντί να ψάξεις στις θέσεις δικτύου, μπορείς να δοκιμάσεις να πας Έναρξη > εκτέλεση > \\και_το_ονομα_του_υπολογιστή_desktop (πχ \\StarsAllOver)

Τέλος, για να έχει και ο laptop το internet, θα πρέπει νομίζω να έχεις κοινόχρηστη τη σύνδεση του modem. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StarsAllOver

Νεοφερμένος

Η StarsAllOver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ευχαριστώ ιγια την τόσο γρήγορη ανταπόκριση. Στο desktop δεν μπορώ να μπω καν στις θέσεις δικτύου μου βγάζει ένα μήνυμα πως δεν μπορώ να μπω ή δεν έχω δικαίωμα να μπω σε αυτό το workgroup. Τα υπόλοιπα που λες τα έχω κάνει όλα αλλά δε βλέπω φως. Καμιά άλλη πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top