Internet και εκνευρισμός

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχετε παρατηρήσει οτι οι ίδιες απόψεις στο internet σας εκνευρίζουν περισσότερο απ'ότι αν τις ακούγατε IRL? Στον εαυτό μου το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές. Που πιστευετε οτι οφείλεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω δεν εχω παρατιρισει κατι τετιο, το ιδιο πρεπει να με ενοχλουν καπιες αποψης ειτε της ακουσω απο καπιον σε ενα forum ειτε απο καπιον στην παρεα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μαλλον επειδη επιτρεπουμε περισσοτερο στον εαυτο μας να εκνευριστει, μιας και δεν θα ειναι εμφανες στον αλλον (εκτος αν το εκδηλωσουμε). In real life, προσπαθουμε να κρυψουμε τις αντιδρασεις μας περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μαλλον επειδη επιτρεπουμε περισσοτερο στον εαυτο μας να εκνευριστει, μιας και δεν θα ειναι εμφανες στον αλλον (εκτος αν το εκδηλωσουμε). In real life, προσπαθουμε να κρυψουμε τις αντιδρασεις μας περισσοτερο.
Προσωπικά έχω παρατηρήσει οτι και απο μέσα μου εκνευρίζομαι πολύ λιγότερο IRL!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.Εμενα δεν με εκνευριζει ξ αποψη κανενος εκτος βεβαια αν ειναι κατι που φτανει στο εγκλημα η στην κακοποιηση καποιου αλλου.
Πχ ολοι οι Εβραιοι ειναι κακοι σκοτωστε τους (ακραιο παραδειγμα).Κατα αλλα δεν εκνευριζομαι με αποψεις ειμαι ηρεμη σαν ατομο.Το να εκνευρισει καποιον μια αποψη το βρισκω παρατραβηγμενο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ δεν νευριάζω πολύ στο internet. Πιο πολύ in real life που συνδυάζω την άποψη με εκφράσεις. Αλλά δε νευριάζω πολύ ούτως ή άλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ουτε εγω πολυδινω σημασια στα νετικα, απ'την αποψη οτι μου τη βιδωνει ενα συγκεκριμενο νικ για 2 λεπτα και τελος..Ενω σε 3d ο εκνευρισμος μου ειναι φανερος και δεν περναει τοοοοοοσο γρηγορα (οχι πριν κανω κεφαλοκλειδωμα). Στο κατω κατω ειναι απλως λιγα πιξελ στην οθονη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως αν κάποιος εκνευρίζεται πιο πολύ με ιντερνετικές απαντήσεις, παρά με "ζωντανές" απαντήσεις (που το παθαίνω κι εγώ Μισέλ για να μη νιώθεις μόνη και μάλιστα μετά ξαναεκνευρίζομαι με τον εαυτό μου αυτή τη φορά, επειδή εκνευρίστηκα με κάποιον που δεν ξέρω καν! :D), γι' αυτό νομίζω φταίει το ότι δεν βλέπει τον άλλον, δεν μπορεί συνεπώς να δει τη γλώσσα του σώματος (είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που έλεγε πως γι' αυτό πχ οι πεζοί όταν πάνε να τρακάρουν, κανείς δεν θυμώνει, ενώ αν κάτι αντίστοιχο συμβεί σε οδηγούς, μπορεί να προκληθεί μέχρι και ..φονικό! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
εγώ πάλι θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο...
στο νετ πολύ απλά μπορεί κάποια γνώμη να μου φανεί "ok what the f*** she's talking about?" αλλά μέχρι εκεί γιατί πολύ απλά δεν με πολυενδιαφέρει ο χαρακτήρα κάποιου που δεν γνωρίζω κ απλά είναι ένα avatar στην οθόνη μου.
αντιθέτως αν μια φίλη έχει κάποια άποψη με την οποία δεν συμφωνώ, απογοητεύομαι, (θα εκνευριστώ μόνο σε ακραίες περιπτώσεις) απλά επειδή είναι κάποιος με τον οποίο ζω στην καθημερινότητα κ δεν μπρείς να ξεφλυγεις πολλές φορές ενώ με εικονική πραγματικότητα αν κατι σε δυσαρεστεί απλά κάνεις log off!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μισελ αυτο που λες μου συμβαινει και μενα συνεχεια! εκνευριζομαι συνεχεια και περισσοτερο με κατι αποψεις εδω (και γενικα νετ) παρα αν μου τα λεγαν irl! και δεν μπορω να καταλαβω κι εγω γιατι..
ωραιο θρεντ ανοιξες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ίσως γιατί σε 3d όπως λέει η κατερίνα από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει.
Ίσως γιατί κρίνεις τον άλλον με βοηθητικά ερεθίσματα και στο μυαλό σου μέσα ακούγεται μόνο ένα Μπλα Μπλα και μα τι βλάκας είναι αυτός....

Ενώ στο νετ είναι γραπτό. Σίγουρα το μυαλό το επεργάζεται περισσότερο το γραπτό από το προφορικό, σίγουρα δεν είναι πάντα ένα απλό πιστεύω ότι είναι έτσι και συνοδεύεται συνήθως από τεκμηρίωση. Αν αυτό που λέει τσούζει και πονάει κιόλας ενοχλείσαι περισσότερο και περίπου με το έτσι θέλω βλέπεις και το γιατί.
Ενώ στο μπλα μπλα απλά παίζει να πεις την άποψη σου να σκεφτείται αλλήλως μα τι χλεχλές και άντε γειά δεν σε είδα δεν με είδες.
Δοκίμαστε το εξής. Η άποψη που δεν θα σας εκνευρίσει να ακούσεται και την πλήρη αιτιολογία της και να σκεφτείται και όλα τα παραγόμενα τριγύρω συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσπαθω να μην εκνευριζομαι γενικα ουτε με το ενα ουτε με το αλλο...Και αυτο οχι για καναν αλλο λογο αλλα γιατι οοοοοταν ημουν εφηβος...περσυ δηλαδη.... εκνευριζομουν τοσο πολυ με ολα και ειχα κανει τοσα πολλα που μαλλον στερεψα...

Γενικοτερα ομως εκνευριζομαι περισσοτερο στην πραγματικη ζωη και με τον αλλο να τον εχω σε τετ-α-τετ παρα στο νετ.Απλουστατα γιατι μεσω του net ο αλλος οοοοοοσο καλο κειμενο και να γραψει ειναι πολυ ευκολο απο δικο μου "λαθος" ή δικια του παραληψη να τον παρερμηνευσω.
Κι ακομα το Net προσφερει την δυνατοτητα σε πολλους "παιχνιδιαρηδες" και καλοπαιδα κρυμμενοι πισω απο την ανωνυμια τους και το πληκτρολογιο τους να "προκαλουν" προς τερψην των οποιον "θελω" τους.
Και τελος στον γραπτο λογο μπορει καποιος να εκνευριστει περισσοτερο γιατι δεν εχει το πλεονεκτημα του "μπαινακης-βγαινακης".Δεν μπορεις να διακοψεις τον αλλο για να πεις το δικο σου ή να κοιτας τα πουλακια...Αναγκαστικα το διαβαζεις ολο το κειμενο (αν θες) και απαξ και γινει αυτο αναγκαστικα αποτυπονεται περισσοτερο στο μυαλο σου και ισως να σε εκνευρισει περισσοτερο...


Οποτε στο θεμα μας η ψηφος μου παει σοτ οτι σιγουρα εκνευριζομαι περισσοτερο στην πραγματικη ζωη!
Τωρα αν τυχει και ειμαι ηδη φορτισμενος και δω και κατι "κουλο" στο forum και "ξεσπασω"...νταξ'!Αυτο ειναι αλλο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Παρόλο που δεν έχω προσέξει καμμία διαφορά, όσοι εκνευρίζεστε πιο εύκολα στο νετ πιθανόν να οφείλεται στην διαφορά προφορικού με γραπτού λόγου.Κάτι που διαβάζεις το εκλαμβάνεις όπως θες εσύ ενώ κάτι που σου λένε μπορείς να δεις το ύφος του συνομιλητή,το ποσό συγκαταβατικός,διαλλακτικός ή εριστικός είναι.Ένα κείμενο δεν μπορεί να περικλείσει συναισθήματα και τα σμάιλ δεν αρκούν για να τα υποκαταστήσουν.
Ένα απλό παράδειγμα:Αν σε μια διαφωνία κάποιος μεταξυ σοβαρού και αστείου μας πει, "ρε συ πας καλά;" θα μας εκνευρίσει (ίσως και καθόλου) στιγμιαία θα απαντήσουμε κάτι έξυπνο και θα συνεχιστεί η συζήτηση.Αν κάποιος όμως μας γράψει ως απάντηση στην άποψη μας την ίδια φράση θα μας εκνευρίσει πολύ περισσότερο συν του ότι θα παραμείνει γραμμένο και θα μπορεί να διαβαστεί απο χιλιαδες.
Σκέψου κάτι ανάλογο να συμβαίνει στην ανταλλαγή απόψεων, αυτά που γράφονται μας εκνευρίζουν πολύ περισσότερο απο αυτά που λέγονται.Δεν νομίζω να έχει σχέση το νετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Έχετε παρατηρήσει οτι οι ίδιες απόψεις στο internet σας εκνευρίζουν περισσότερο απ'ότι αν τις ακούγατε IRL? Στον εαυτό μου το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές. Που πιστευετε οτι οφείλεται αυτό;

πιστευω οτι συμβαινει αυτο,επειδη στον γραπτο λογο,πρεπει να υπαρχει μεγαλο ταλεντο,ωστε να δωσεις ακριβως την διασταση που εννοεις στα γραφομενα σου,ενω σε μια συζητηση που υπαρχει προσωπικη επαφη,βλεπεις ξεκαθαρα την προθεση που εχει ο αλλος,το υφος,το βλεμμα του,τις κινησεις,ασε που η κουβεντα δεν ειναι 2,3,5 ξερες προτασεις,πασπαλισμενες και απο μερικες ατυχεις-τις περισσοτερες φορες- φατσουλες,επισης μιλας με γνωστους και φιλους ενω στο νετ μιλας και με αγνωστους ανθρωπους...

και κατι ακομα...οταν εχεις διαλογο με καποιον που διαφωνεις,και γραψεις και γραψει και 2 κουβεντες παραπανω-γιου νοου;) -δεν ειναι και οτι ωραιοτερο σαν αισθηση να ξερεις οτι τον διαβαζουν αλλοι 50 και εκνευριζεσαι περισσοτερο,ενω εαν ηταν σε πμ,ισως να μην σε επιρρεαζε τοσο.

αληθεια,σου εχει τυχει να εκνευριστεις με κατι που θα διαβασεις στο φορουμ,απο ατομο ομως που γνωριζεις καλα και εχετε επαφη και εκτος νετ?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αληθεια,σου εχει τυχει να εκνευριστεις με κατι που θα διαβασεις στο φορουμ,απο ατομο ομως που γνωριζεις καλα και εχετε επαφη και εκτος νετ?;)

Ναι!! Μου έχει συμβεί να εκνευριστώ (ντάξ όχι πολύ) με απάντηση ατόμου που γνωρίζω ΚΥΡΙΩΣ εκτός νετ, που έχω γνωρίσει εκτός νετ, που συμπαθώ πολύ και που απο κοντά δεν με έχει εκνευρίσει ποτέ μα ποτέ και δεν έχουμε μαλώσει ποτέ! Και αυτός ήταν και ο κυριότερος λόγος που άνοιξα το παρόν θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
μηπως ομως-υποθεσεις κανω,ετσι?-
εκεινη την περιοδο περιμενες απο αυτο το ατομο κατι στην προσωπικη επαφη σας,που ενιωσες οτι δεν σου εδινε,οποτε ηταν απλα μια σταση ξεσπασματος ο εκνευρισμος σου?

μηπως ειχες "ζηλεψει" απο κατι που ειδες,ενιωσες,εδω στο φορουμ σε σχεση με το ατομο αυτο,απεναντι σε καποιο αλλο?

μηπως απλα ειχες τις ακεφιες σου, και εκεινη την μερα θα σε τσαντιζε οτι διαβαζες,ετσι κι αλλιως?

παντως,τωρα που το σκεφτομαι,μου εχει τυχει να διαβασω ανεπιρεαστα -σκεφτομενη,οτι δεν το γνωριζω αυτο το ατομο προσωπικα-καποια γραφομενα του,και να σκεφτω"τι γραφει τωρα ο-η #$$#$#%",ενω αμα αφεθω στην γνωριμια μας,μου φαινονται ολα τοσο γλυκα:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα, δεν ισχύει τίποτε απο αυτά.
Το έχω παρατηρήσει βασικά και σε άτομα που ξέρω και δεν μπαίνουν στο ιντερνετ: Εφράζουν μια άποψη με την οποία είμαι κάθετα αντίθετη και το παίρνω χαλαρά και ούτε νευριάζω ούτε τπτ. Αν την ίδια άποψη την έγραφαν στο νετ και τη διάβαζα θα είχα γίνει έξω φρενών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μπα, δεν ισχύει τίποτε απο αυτά.
Το έχω παρατηρήσει βασικά και σε άτομα που ξέρω και δεν μπαίνουν στο ιντερνετ: Εφράζουν μια άποψη με την οποία είμαι κάθετα αντίθετη και το παίρνω χαλαρά και ούτε νευριάζω ούτε τπτ. Αν την ίδια άποψη την έγραφαν στο νετ και τη διάβαζα θα είχα γίνει έξω φρενών!

Πιθανώς να το αισθάνεσαι αυτό επειδή στο internet γίνεται ανταλλαγή απόψεων, αναφέρεις ένα ζήτημα για να πάρεις μια μεμονωμένη άποψη χωρίς να σε ενδιαφέρει η προσωπικότητα του άλλου στο σύνολό της και χωρίς να έχεις κανένα συναισθηματικό δέσιμο. Βλέπεις μια πληκτρολογημένη άποψη κι όχι κάτι που αποτελεί υποχαρακτηριστικό ενός ατόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Μπα, δεν ισχύει τίποτε απο αυτά.
Το έχω παρατηρήσει βασικά και σε άτομα που ξέρω και δεν μπαίνουν στο ιντερνετ: Εφράζουν μια άποψη με την οποία είμαι κάθετα αντίθετη και το παίρνω χαλαρά και ούτε νευριάζω ούτε τπτ. Αν την ίδια άποψη την έγραφαν στο νετ και τη διάβαζα θα είχα γίνει έξω φρενών!

Θεωρώ ότι αυτό οφείλεται στη δύναμη του γραπτού λόγου!:)
Το γραπτό μένει, είναι εκεί, το κοιτάς όση ώρα θες...έχεις άπλετο χρόνο να σκεφτείς μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη επιχειρηματολόγια και να "επιτεθείς" στον άλλο!Λογικό είναι να σε νευριάσει περισσότερο σε κάποιες περιπτώσεις!
Στις τετ-α-τετ συζητήσεις, έχεις τον άλλο μπροστά σου...και οι κινήσεις του, το βλέμμα του, εν ολίγοις η γλώσσα του σώματός του μπορεί να δράσουν σαν "ελαφρυντικά" εκείνη την ώρα, χωρίς καν να το καταλάβεις!:)

Eπίσης θα συμφωνήσω και με την UNDERWATER!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Underwater, kelftra

+1!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top