H έννοια της περιέργειας

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ακριβώς,δεν ισοδονυμούν αυτά τα δύο δηλαδή από το ένα να πηγαίνεις στο άλλο όπως η περιέργεια να συνεπάγεται στο κουτσομπολιό.Αλλά το κουτσομπολιό να συνεπάγεται σαν έννοια στην περιέργεια.

Exactly!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω πως η "περιέργειά" μας ως όντα πηγάζει από την επιθυμία μας να μαθαίνουμε όλο και περισσότερα πράγματα, νομίζοντας ότι όσο πιο πολλές πληροφορίες συλλέγουμε για τον κόσμο γύρω μας τόσο πιο ικανοί αισθανόμαστε να ανταποκριθούμε σε οποιαδήποτε κατάσταση/δυσκολία...

Η περιέργεια μπορεί να έχει και θετικές και αρνητικές επιπτώσεις. Είναι όμως αναμφίβολα μια ισχυρή κινητήρια δύναμη για την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους, όπως κάποιος είπε πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
"Ελαφρώς" επηρεασμένη από τα αρχαία που κάνω, έχω φτάσει σε σημείο να ασπάζομαι την δυϊκότητα των πάντων.
Τι θέλω να πω...
Όπως το νόμισμα έχει δυο όψεις, έτσι και η περιέργεια έχει δυο φύσεις. Την θετική, απόρροια της οποίας είναι η έρευνα και η θέληση για συνεχή μάθηση, αλλά και την αρνητική την οποία έχει επικρατήσει να την διαχωρίζουμε και να αναφερόμαστε σε αυτήν ως αδιακρισία, αποτελέσματα της οποίας είναι το γνωστό σε όλους μας κουτσομπολιό ή αλλιώς (όπως είπε ένας κουτσομπόλης συμμαθητής μου) "Δεν είναι περιέργεια, είναι κοινωνικό ενδιαφέρον!" :P

Το πραγματικό ζήτημα είναι το πως χρησιμοποιεί ο άνθρωπος την περιέργεια, αφού στην ουσία οι δικές μας επιλογές καθορίζουν και δίνουν στην περιέργεια της δυο προαναφερθείσες φύσεις της!
:smoke: :redface:

αυτο προσπαθω να πω δυο σελιδες τωρα.....θενξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
αυτο προσπαθω να πω δυο σελιδες τωρα.....θενξ

Χαχα... Μην ανησυχεις... Τουλαχιστον εγω καταλαβαινα τι ελεγες, αλλα εξεφραζα την αμφιβολια μου, για το αν το κουτσομπολιο μπορει να ενταχθει στις μορφες περιεργειας, μιας και δεν πηγαζει απο την αναγκη του ανθρωπου να μαθαινει πραγματα, αλλα απο την στρεβλη αναγκη να ρεζιλευει τον συναθρωπο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ναι αλλα για να κανει αυτο το κακο χρειαζεται την γνωση των ελλατωματων του αλλου και προκαλειται η αναλογη περιεργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ναι αλλα για να κανει αυτο το κακο χρειαζεται την γνωση των ελλατωματων του αλλου και προκαλειται η αναλογη περιεργεια.
Το θεμα ειναι πως η περιεργεια ειναι η αναγκη για γνωση...

Αν ομως το κουτσομπολιο πηγαζει απο την αναγκη να σχολιαζεις τον συναθρωπο, δεν χρειαζεται και περιεργεια για να ψαξεις να μαθεις πραγματα που τον αφορουν... Αντιθετα... Κινητρο σου θα ειναι η αναγκη σχολιασμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Το θεμα ειναι πως η περιεργεια ειναι η αναγκη για γνωση...

Αν ομως το κουτσομπολιο πηγαζει απο την αναγκη να σχολιαζεις τον συναθρωπο, δεν χρειαζεται και περιεργεια για να ψαξεις να μαθεις πραγματα που τον αφορουν... Αντιθετα... Κινητρο σου θα ειναι η αναγκη σχολιασμου...
Aκριβώς.Η περιέργεια σε ωθεί να μάθεις κάτι,αλλά και η περιέργεια οδηγεί μερικές φορές στο κουτσομπολιό...δεν είναι ανάγκη σχολιασμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ομως εξαρταται σε τι αποσκοπει αυτη η γνωση...σε καλο ή κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τελικα συμφωνουμε πως διαφωνουμε...

Εγω προσωπικα βλεπω το κινητρο για την αποκτηση της γνωσης... Και στο κουτσομπολιο δεν βλεπω περιεργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Eσείς παιδιά χρησιμοποιείται την περιέργεια θετικά ή αρνητικά?Θέλω τις γνώμες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Το κουτσομπολιό ξεκινάει από την περιέργεια αλλά η διαφορά είναι πως είσαι περίεργος για πράγματα που δεν σε αφορούν καθόλου πολλές φορές, και τα μεταφέρεις και σε τρίτους μετά...

Ή μήπως οχί...? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Το κουτσομπολιό ξεκινάει από την περιέργεια αλλά η διαφορά είναι πως είσαι περίεργος για πράγματα που δεν σε αφορούν καθόλου πολλές φορές, και τα μεταφέρεις και σε τρίτους μετά...

Ή μήπως οχί...? :confused:
Έτσι ακριβώς είναι.Το κουτσομπολιό πηγάζει από την περιέργεια που έχουμε για να μάθουμε κάτι το οποίο δεν μας χρησιμεύει σε κάτι.Αυτό επομένως δημιουργεί και τα αρνητικά αποτελέσματα συγχρόνως.Κατάλαβες?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Eσείς παιδιά χρησιμοποιείται την περιέργεια θετικά ή αρνητικά?Θέλω τις γνώμες σας.

Είμαι θανάσιμα περίεργη αν μου πει κάποιος ότι κάτι έχει γίνει και μετά δεν μου λέει απολύτως τίποτα ή όταν ξεκινάει μια πρόταση και μετά την κόβει... Γενικότερα όπου βλέπω μυστικοπάθειες... :redface: Αλλά ήδη έχω μάθει να χαλιναγωγώ αρκετά καλα την περιέργεια μου... Νομίζω τουλάχιστον... :hmm: Τώρα πόσο θετικό ή αρνητικό ειναι... Μάλλον αρνητικά... Άλλα σε πολλά άλλα θέματα που αφορούν γενικές γνώσεις-απόψεις και κανείς δεν είναι σίγουρος θα το ψάξω στάνταρ... :/:

Έτσι ακριβώς είναι.Το κουτσομπολιό πηγάζει από την περιέργεια που έχουμε για να μάθουμε κάτι το οποίο δεν μας χρησιμεύει σε κάτι.Αυτό επομένως δημιουργεί και τα αρνητικά αποτελέσματα συγχρόνως.Κατάλαβες?:)

Yep! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Η περιέργεια είναι η επιθυμία γνώσης των ξένων ζητημάτων καθώς και η έντονη διάθεση για μάθηση.
Όμως η περιέργεια έχει θετικά και αρνητικά αποτελέσματα.
Τα αρνητικά αποτελέσματα που έχει είναι:

  1. Αδιακρισία-Αγένεια
  2. Ενοχλητικότητα
  3. Άσκοπη πολυπραγματοσύνη
  4. Επέμβαση σε ξένες υποθέσεις
  5. Πήγη δυασαρέσκειας και συγκρούσεων
  6. Οδηγεί στην γελoιοποίηση και στον αυτοεξευτελισμό
  7. Προκαλεί την οργή και τη σφοδρή αντιπάθεια
εάν η περιέργεια αφορά το πως δουλεύει το άντερό μας, πρόκειται για ξένο ζήτημα; Ή αδιάκριτη ενασχόληση; (για το δικό μας και μόνο μιλώντας μόνο ε; ). Την πηγή δυσαρέσκειας και μιάς μορφής γελοίων έως και εξευτελιστικών συγκρούσεων κατά την πορεία απόπειρας κλινικής εφαρμογής της μελέτης μας, οκ, μπορώ να την κατανοήσω

Τα θετικά αποτελέσματα της περιέργειας ( Όταν η περιέργεια δεν ταυτίζεται με την επέμβαση στις προσωπικές υποθέσεις των άλλων ) είναι :

  1. Πηγή γνώσης και μάθησης
  2. Πράγει την κρίση
  3. Καλλιεργεί τον προβληματισμό
  4. Δείχνει ανήσυχο νου
  5. Ωθεί σε κίνηση και δραστηριότητα
  6. Προάγει την επίστημη και τον πολιτισμό
εδώ συμφωνώ εξαιρετικά. Ιδίως όσον αφορά τον προβληματισμό, την ανησυχία για τις επιπλοκές ενασχόλησης αλλά και την προαγωγή πολιτισμού. Μορφής του έστω.
Η δε ώθηση σε αυξημένη κινητικότητα αποτελεί το ζητούμενο και ευκταίο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top