Δεσποινίς ή Κυρία;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί υποτιμητικό αλήθεια;
Δε διαφωνώ, κι εμένα με ενοχλούν, κι εμένα μου φαίνονται υποτιμητικά, αλλά προσπαθούσα πρόσφατα να εξηγήσω γιατί σε μια κοπέλα (όχι ελληνίδα) και δε μπορούσα με τίποτα.

να μιλησουμε συγκεκριμενα..

ο ορος "κουκλα" σημαινει οτι η γυναικα ειναι ενα ομορφο αψυχο πλαστικο -ή απο αλλο υλικο- αντικειμενο που μπαινει σε βιτρινα πχ..και μονη του αξια ειναι να του βαζουμε και βγαζουμε ρουχα..

σου φαινεται αυτο καλο για γυναικα ή γενικα σε ανθρωπο?ειναι σαν λες εναν ντουβαρι.. ποσο κολακευτικο ειναι?



να την πεις ομορφια μου,,ή κατι παρομοιο,,μπορει να το δεχτω..

αλλα κουκλα ειναι ενα αψυχο αντικειμενο χωρις κανενα συναισθημα..
(απλα αυτο λεγεται απο ανθρωπους που δεν εχουν κατι παραπανω σε μυαλο για να χρησιμοποιησουν μια απο τις χιλιαδες αλλες λεξεις για να περιγραψουν μια ωραια και κυριως γοητευτικη γυναικα..
και απλα ξερουν "κουκλα μου",κουκλιτσα μου" κλπ..

ποσο αλλιως να στο εξηγησω?

(γιαυτο και εκνευριστικα απιστευτα με τη σειρα και τη διαφημιση της "Κουκλες" ..ειναι οταν η γυναικα -και ανθρωπος γενικα- γινεται ενα κοινο αψυχο αντικειμενο προς χρηση .)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
να μιλησουμε συγκεκριμενα..

ο ορος "κουκλα" σημαινει οτι η γυναικα ειναι ενα ομορφο αψυχο πλαστικο -ή απο αλλο υλικο- αντικειμενο που μπαινει σε βιτρινα πχ..και μονη του αξια ειναι να του βαζουμε και βγαζουμε ρουχα..

σου φαινεται αυτο καλο για γυναικα ή γενικα σε ανθρωπο?ειναι σαν λες εναν ντουβαρι.. ποσο κολακευτικο ειναι?



να την πεις ομορφια μου,,ή κατι παρομοιο,,μπορει να το δεχτω..

αλλα κουκλα ειναι ενα αψυχο αντικειμενο χωρις κανενα συναισθημα..
(απλα αυτο λεγεται απο ανθρωπους που δεν εχουν κατι παραπανω σε μυαλο για να χρησιμοποιησουν μια απο τις χιλιαδες αλλες λεξεις για να περιγραψουν μια ωραια και κυριως γοητευτικη γυναικα..
και απλα ξερουν "κουκλα μου",κουκλιτσα μου" κλπ..

ποσο αλλιως να στο εξηγησω?
Μα το να μου πει κάποιος "κούκλα είσαι σήμερα" δεν το βρίσκω προσβλητικό. Το να με προσφωνήσει όμως "κούκλα μου" το βρίσκω λίγο. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα το να μου πει κάποιος "κούκλα είσαι σήμερα" δεν το βρίσκω προσβλητικό.
επειδη το συνηθισες..

κακως βασικα..

αλλα ειναι λαθος και προσβλητικος ο ορος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μήπως σε ενοχλεί το ''μου'';
Ιδίως όταν ακούγεται από κάποιον άγνωστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μωρέ τι λέτε; -.-
Τζίζους.
Όλα αυτά είναι απλά προσφωνήσεις από κάποιον που προφανώς δε σε ξέρει και για κάποιο λόγο θέλει να σου απευθύνει το λόγο. Τώρα το πώς, το γιατί, το πότε από ποιον κτλ είναι λίγο τραβηγμένα και υπερβολικά, όπως και το κοπελιά ή το παλικάρι, ορ γουατέβερ.
ο ορος "κουκλα" σημαινει οτι η γυναικα ειναι ενα ομορφο αψυχο πλαστικο -ή απο αλλο υλικο- αντικειμενο που μπαινει σε βιτρινα πχ..και μονη του αξια ειναι να του βαζουμε και βγαζουμε ρουχα..

σου φαινεται αυτο καλο για γυναικα ή γενικα σε ανθρωπο?ειναι σαν λες εναν ντουβαρι.. ποσο κολακευτικο ειναι?
Γι' αυτό κι εγώ προτιμώ το "Barbie" για να μη παίρνω λεξικό μαζί μου.
ΘΕΕ ΜΟΥ.

>.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μήπως σε ενοχλεί το ''μου'';
Ιδίως όταν ακούγεται από κάποιον άγνωστο;
αυτο ειναι χειροτερο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρή ήθελα να φαίνομαι μεγαλύτερη όποτε όταν με φωνάζανε κυρία (σπάνια, πολύ σπάνια κανένα γεροντάκι που δεν έβλεπε καλά) ήμουν πολύ χαρούμενη. Τώρα που μεγάλωσα και με φωνάζουν δεσποινίς (σπάνια, πολύ σπάνια κανένα γεροντάκι που δεν βλέπει καλά) είμαι επίσης πολύ χαρούμενη.
… όπως και να με αποκαλούν, σημασία έχει η πρόθεση. Ασκηθείτε λοιπόν στο να καταλάβετε καλά ποια είναι η πρόθεση των ανθρώπων που σας απευθύνουν το λόγο και όχι τις λέξεις κάθε αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όπως και να με αποκαλούν, σημασία έχει η πρόθεση.
σωστηη


το υφος ειναι τα παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
όπως και να με αποκαλούν, σημασία έχει η πρόθεση. Ασκηθείτε λοιπόν στο να καταλάβετε καλά ποια είναι η πρόθεση των ανθρώπων που σας απευθύνουν το λόγο και όχι στις λέξεις κάθε αυτού
.
Σαφως και πανω απ' ολα σημασία εχει η πρόθεση ...αυτο βεβαια ισχυει σε ολες ανεξαιρετως τις προσφωνησεις ...Στο συγκεκριμενο θεμα ωστοσο πιστευω οτι εξεταζεται η προσφωνηση δεσποινις ή κυρια ,στα κοσμια πλαισια τιμητικης προσφωνησης ,και οχι στις ακραιες περιπτωσεις προσβλητικης προσφωνησης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς η λέξη δεσποινίδα προέρχεται -αν δεν κάνω λάθος- από τη δέσποινα που σημαίνει κυρά και αφέντρα.
Τυπικά δεν είναι προσβλητικό και προσωπικά δεν με ενοχλεί.
Εξάλλου όταν η λέξη κυρία χρησιμοποιείται για να προσφωνήσει μικρές σε ηλικία γυναίκες, μου φαίνεται μάλλον ειρωνικό, παρά κολακευτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς η λέξη δεσποινίδα προέρχεται -αν δεν κάνω λάθος- από τη δέσποινα που σημαίνει κυρά και αφέντρα.
Τυπικά δεν είναι προσβλητικό και προσωπικά δεν με ενοχλεί.

ναι,,αλλα πώς κατεληξε να λεγεται αν μικρες γυναικες?

δηλαδη,,το κυρια ειναι ανωτερο ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όντως και ο Μπαμπινιώτης λέει ότι προέρχεται από τη δέσποινα.

Άγγελε, τι ανώτερο και κατώτερο;
Κάποτε ήσουν μωρό, μετά έγινες παιδί, μετά έφηβος και μετά άνδρας.
Έτσι και το δεσποινίς και το κυρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, τι ανώτερο και κατώτερο;
Κάποτε ήσουν μωρό, μετά έγινες παιδί, μετά έφηβος και μετά άνδρας.
Έτσι και το δεσποινίς και το κυρία.
εννοω,,οτι το δεσποινις βασικα ειναι πιο επιβλητικο κυριαχικο σαν νοημα απο το Κυρια,,αυτο λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Independent

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς Σπιτιέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παιδιά εγω αγόρι είμαι αλλα θα πω κατι που εχει πει ενας καθηγιτης μας και μου αρεσε... Ολες οι γυναικες είναι κυρίες (οκ υπαρχουν πολλες εξαιρεσεις) οχι επειδη ειναι κυριες του εαυτου τους (ελεος, ποιος σατανας το σκεπτηκε) αλλα επειδη εχουν κυρος (ναι, απο εκει βγαινει το επιθετο) και χωρής να παντρευτουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
παιδιά εγω αγόρι είμαι αλλα θα πω κατι που εχει πει ενας καθηγιτης μας και μου αρεσε... Ολες οι γυναικες είναι κυρίες (οκ υπαρχουν πολλες εξαιρεσεις) οχι επειδη ειναι κυριες του εαυτου τους (ελεος, ποιος σατανας το σκεπτηκε) αλλα επειδη εχουν κυρος (ναι, απο εκει βγαινει το επιθετο) και χωρής να παντρευτουν :)
Independend...οταν λεμε ''κυριες του εαυτου τους'' συμπεριλαμβανονται οι περιπτωσεις των ανυμφευτων.Τοσο δυσκολο ειναι να γινει κατανοητο αυτο;Διοτι πλεον και στην εποχη μας οι ανυμφευτες ειναι κυριες του εαυτου τους ,απο ενηλικιωσεως .Δεν οριζονται πλεον απο πατρος.Οσο για τον ορο δεσποινις σαφως και προερχεται απο τον ορο δεσποινα που σημαινει κυρα / αφεντρα αλλα προερχεται δεν σημαινει δεσποινα.
Δεν αντιλαμβανομαι οταν προκειται περι προσφωνησεως ευγενειας ''κυρια ταδε'' την παραμετρο του ''κυρους'' (δηλ.αν προκειται για μια ασημη γηραια αγροτισσα παμφτωχη ,αγραμματη 88 ετων ή μια ρακενδυτη και εξαθλειωμενη παρουσια στο δρομο δεν θα την προσφωνησω κυρια μετα του πληθυντικου ευγενειας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως εμενα δεν μου αρεσει το κυρια ..

το δεσποινις εχει μια αλλη ομορφια..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οσο για τον ορο δεσποινις σαφως και προερχεται απο τον ορο Δεσποινα που σημαινει κυρα / αφεντρα αλλα προερχεται δεν σημαινει Δεσποινα.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η λέξη Δέσποινα με κεφαλαίο χρησιμοποιείται για την Παναγιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η λέξη Δέσποινα με κεφαλαίο χρησιμοποιείται για την Παναγιά.
Σωστη η επισημανση.Ευχαριστω Ισιλιελ.Διορθωσα και εγω το κειμενο μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ΟΦτοπίκαρος: Τι θα γίνει δεσποινοκυρία & κυργιοδεσποινάκι (κεριά ρεσό και λιβάνια κλεμανσώ :confused:)
ρόθα αθούλ; :worry:
Πάω να ανοίξω το λινκάκι υπογραφής σας κι έπεσα πάνω σε ύμνους και ψαλτήρια
αγάπης (Εντιθ Πιάφ? π(ια)φφφ :eek::eek:ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ (με φωνή βέγγου)) αντί
για τζοαν μπαεζ και diamonds & rust. :confused:




Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η λέξη Δέσποινα με κεφαλαίο χρησιμοποιείται για την Παναγιά.

Τι θεοκρατορικό, quelle exquis? :hmm:
Λες η παναγιά ή το καλό θεο, το άγιο, ζωοποιό και θεμελιακά λαμπρό
να πέσουν σε κατάθλιψη επειδή δεν πατήθηκε caps lock?

Δόξα στην υστερία των ταγών της παναγίας ( της πανάθας της πανακότας της πανασόνικ)
και στην πιστή τήρηση κι ακολουθία των τύπων,
που από την τόση ταραχή γλυστρούν πάνω σε γράμματα μικρά που δε μοιάζουν
καν με μπανανόφλουδα.

Ελπίζω οι άνθρωποι να αφοσιώνονται σε μια (έστω μια) υπόθεση της ζωής τους
με την ίδια απαίτηση όπως και για τη γραφή της Π-Α-Ν-Α-Γ-Ι-Α-Σ
γιατί όπως και να το κάνουμε πρόκειται για μια σπάνια ανεξιλέωτη αμαρτία
που ένας άνθρωπος προικισμένος με κάποιο μυαλό δεν θα επιτρεπόταν να διαπράξει
ποτέ μα ποτέ μα ποτέ του.:(

Πως να ζήσεις αλλιώς χωρίς την αγάπη της πανάγιας πρόνοιας
αν δε τη γράψεις (και προσφωνήσεις) με Δ και Π κεφαλαίο.

Όπως λέμε Δ εν Πάμε Καλά

δεσποινίς ή κυρία

Ο διασκεδαστικός χαρακτήρας, ο μη ανιαρός, μου φαίνεται ότι μειώνει
ταμάλα τη σημασία της μοναδικής φράσεως ή ενός σχεδίου
ή μιας συνομωσίας που κρύβεται πίσω του, αν είναι κυρά ή δέσποινα...

Ένα μυαλό εγκλωβισμένο μέσα στην γλώσσα είναι φυλακισμένο, που θα ΄λεγε κι η
Σιμόν Πέπλο (Βέϊλ :redface:).

Που σημαίνει πως αν προσφωνήσεις δεσποινίς μια μεγαλοκοπέλα
και θιχτεί θέλει τη καμπάνα της παναγιάς των παρισίων για να ξυπνήσει,
ή τούμπαλιν, αν τη πεις κυρία ενώ είναι ακόμα ανύπανδρη
και σκιαχτεί θα πρέπει να τη περιλούσεις με λίγη πορτοκαλάδα.

Το χάρισμα του διχασμού προσωπικότητας αναλόγως των λέξεων
είναι υποταγή στη ποιητικοποίηση, αλλιώς οι λέξεις μας χρησιμοποιούν
εκείνες...

Καταλάβατε δεσποινίς και κυρία μου?

Τώρα για τους σπεσιαλίστες της ευχαρίστησης,
ας λένε το πιο πετυχημένο "κ@υλα μου εσύ"...
:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
ΟΦτοπίκαρος: Τι θα γίνει δεσποινοκυρία & κυργιοδεσποινάκι (κεριά ρεσό και λιβάνια κλεμανσώ :confused:)
ρόθα αθούλ; :worry:
Πάω να ανοίξω το λινκάκι υπογραφής σας κι έπεσα πάνω σε ύμνους και ψαλτήρια
αγάπης (Εντιθ Πιάφ? π(ια)φφφ :eek::eek:ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ (με φωνή βέγγου)) αντί
για τζοαν μπαεζ και diamonds & rust. :confused:






Τι θεοκρατορικό, quelle exquis? :hmm:
Λες η παναγιά ή το καλό θεο, το άγιο, ζωοποιό και θεμελιακά λαμπρό
να πέσουν σε κατάθλιψη επειδή δεν πατήθηκε caps lock?

Δόξα στην υστερία των ταγών της παναγίας ( της πανάθας της πανακότας της πανασόνικ)
και στην πιστή τήρηση κι ακολουθία των τύπων,
που από την τόση ταραχή γλυστρούν πάνω σε γράμματα μικρά που δε μοιάζουν
καν με μπανανόφλουδα.

Ελπίζω οι άνθρωποι να αφοσιώνονται σε μια (έστω μια) υπόθεση της ζωής τους
με την ίδια απαίτηση όπως και για τη γραφή της Π-Α-Ν-Α-Γ-Ι-Α-Σ
γιατί όπως και να το κάνουμε πρόκειται για μια σπάνια ανεξιλέωτη αμαρτία
που ένας άνθρωπος προικισμένος με κάποιο μυαλό δεν θα επιτρεπόταν να διαπράξει
ποτέ μα ποτέ μα ποτέ του.:(

Πως να ζήσεις αλλιώς χωρίς την αγάπη της πανάγιας πρόνοιας
αν δε τη γράψεις (και προσφωνήσεις) με Δ και Π κεφαλαίο.

Όπως λέμε Δ εν Πάμε Καλά



Ο διασκεδαστικός χαρακτήρας, ο μη ανιαρός, μου φαίνεται ότι μειώνει
ταμάλα τη σημασία της μοναδικής φράσεως ή ενός σχεδίου
ή μιας συνομωσίας που κρύβεται πίσω του, αν είναι κυρά ή δέσποινα...

Ένα μυαλό εγκλωβισμένο μέσα στην γλώσσα είναι φυλακισμένο, που θα ΄λεγε κι η
Σιμόν Πέπλο (Βέϊλ :redface:).

Που σημαίνει πως αν προσφωνήσεις δεσποινίς μια μεγαλοκοπέλα
και θιχτεί θέλει τη καμπάνα της παναγιάς των παρισίων για να ξυπνήσει,
ή τούμπαλιν, αν τη πεις κυρία ενώ είναι ακόμα ανύπανδρη
και σκιαχτεί θα πρέπει να τη περιλούσεις με λίγη πορτοκαλάδα.

Το χάρισμα του διχασμού προσωπικότητας αναλόγως των λέξεων
είναι υποταγή στη ποιητικοποίηση, αλλιώς οι λέξεις μας χρησιμοποιούν
εκείνες...

Καταλάβατε δεσποινίς και κυρία μου?

Τώρα για τους σπεσιαλίστες της ευχαρίστησης,
ας λένε το πιο πετυχημένο "κ@υλα μου εσύ"...
:redface::redface:
χα χα χα χα χα χα χα αχ αχ αχ αχ αχ αχ!!!!! :worship:
Επικός!!!
¨Κύριέ μου¨ -με κάπα κεφαλαίο του σεβασμού και της υποταγής στα γραφόμενά σας-...:redface:
οι αλήθειες δεν είναι ανάγκη να έχουν πάντα λουλουδάτο περιτύλιγμα....
και εσείς προφανώς το θεωρείτε τόσο μα τόσο περιττό....
Το μόνο που νιώθω το χρέος να λογοκρίνω, είναι ότι το ¨κ@ύλα¨ με ¨υ¨ δείχνει πιο ερασιτεχνικό...:pfff:
Προτιμώ να γράφεται και να λέγεται με ¨β¨ που είναι πιο χορταστικό.....
Τα σέβη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top