Γιατί ενοχλούν τα άτομα με αρκετά υψηλή αυτοπεποίθηση;

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μην συγχέουμε την υψηλή αυτοπεποίθηση με την αλαζονεία που μπορεί να είναι χαρακτηριστικό του καθενός ακόμη και αν αυτός έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση. Οι άνθρωποι που πραγματικά έχουν υψηλή αυτοπεποίθηση δεν χρειάζονται ούτε την επιβεβαίωση ούτε όμως και την επίδειξη στους άλλους για να νιώσουν καλά με τον εαυτό τους ενώ αντίθετα είναι τα άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθηση ή και σύνδρομο κατωτερότητας αυτά που προβαίνουν σε τέτοιες συμπεριφορές για να ξεπεράσουν το κόμπλεξ τους.

Κάποιο άτομο με πραγματικά υψηλή αυτοπεποίθηση to θαυμάζω μιας και κάτι τέτοιο δείχνει ότι τα έχει βρει με τον εαυτό του. Γενικότερα όσα άτομα έχουν στ'αλήθεια αυτοπεποίθηση δεν χρειάζεται να πουν κάτι που να το δείχνει αρκεί η ίδια η παρουσία τους στο χώρο για να φανεί κάτι τέτοιο. Για μένα ένα άτομο με υψηλή αυτοπεποίθηση απλώς είναι κάποιος που πιστεύει στον εαυτό του και στις δυνατότητες του και δεν σχετίζεται με την τάση κάποιου να αυτό-προβάλλεται. Aν βέβαια χρειαστεί ένα τέτοιο άτομο να μιλήσει για τον εαυτό του ίσως και να φαίνεται σε κάποιους 'ψωνάρα' για μένα είναι απλά ειλικρινής. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν ξέρω τι μυρίζεις εσύ αλλά εγώ δεν θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι άνθρωποι.
είμαστε όλοι ίσοι με διαφορετικά χαρίσματα
το να έχει κάποιος κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα σε κάποιον τομέα, για μένα πάντα, δεν είναι και το ιδανικότερο να καβαλήσει το αντίστοιχο καλάμι.

η επιτυχία δεν έχει σχέση με την αλαζονεία και φυσικά είναι μέσα στα πλαίσια της ζωής.
μόνο που ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ επιτυχία και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να του λέει ότι αυτό που θεωρεί επιτυχία είναι λίγο ενώ αυτό που θεωρεί αυτός επιτυχία είναι το σωστό. ΑΥΤΟ είναι αλαζονεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν ο άλλος είναι όντως καλός / καλύτερος, τον θαυμάζω. Αν είναι ψώνιο, με αυτό υπάρχον δυο εκδοχές. Κάποιοι εκφράζουν αυτόν τον αυτοσεβασμό όπως λέει η KE με αλαζονεία, με υπεροψία, εκπέμποντας μηνύματα του ότι είναι καλύτεροι από σένα, ότι κάπου σου κάνουν τιμή να ναι εδώ.
Αν όμως ο άλλος είναι προσγειωμένος, αγαπάει τον εαυτό του αλλα μπορεί να σε κοιτάει κατά t' αλλα στα ματια και να είναι απλά ο Μάκης και όχι ο Μάκης-που-έχω-και-3-βραβεία-μαθηματικών, μπορώ κι εγώ να τον χαίρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συμφωνω με angie (και κε, και καγιρα και γιδι, αλλα κυριως με angie για τη φραση "Γενικότερα όσα άτομα έχουν στ'αλήθεια αυτοπεποίθηση δεν χρειάζεται να πουν κάτι που να το δείχνει αρκεί η ίδια η παρουσία τους στο χώρο για να φανεί κάτι τέτοιο. Για μένα ένα άτομο με υψηλή αυτοπεποίθηση απλώς είναι κάποιος που πιστεύει στον εαυτό του και στις δυνατότητες του και δεν σχετίζεται με την τάση κάποιου να αυτό-προβάλλεται.")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ συμφωνώ με αυτό που είπε η Angie. Πέραν τούτου, για μένα η όποιου είδους αυτοπροβολή δεν σημαίνει "έχω αυτοπεποίθηση" αλλά το αντίθετο. 1 άτομο που θέλει να αποδείξει στους άλλους αυτό που κατά τους ισχυρισμούς του είναι αυτονόητο να το καταλάβουν όλοι, ουσιαστικά δεν το έχει, ή το έχει σε πολύ μικρότερο βαθμό από τους ισχυρισμούς του. Τι νόημα έχει να μου πεις "είμαι πολύ έξυπνος" ξανά και ξανά και ξανά όταν είναι φως φανάρι? Για μένα αυτό κάνει 1 ψώνιο γελοίο και ευτυχώς είμαι από τα άτομα που δεν τσαντίζονται πολύ, αλλά γελάνε με αυτούς τους ανθρώπους.

Από την άλλη, οι άνθρωποι με αυτοπεποίθηση έχουν μια θετική ενέργεια που με κάνει να τους συμπαθώ και να θέλω την παρέα τους. Δεν μου προκαλούν κανένα μένος, για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα.:warn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μην συγχέουμε την υψηλή αυτοπεποίθηση με την αλαζονεία που μπορεί να είναι χαρακτηριστικό του καθενός ακόμη και αν αυτός έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση. Οι άνθρωποι που πραγματικά έχουν υψηλή αυτοπεποίθηση δεν χρειάζονται ούτε την επιβεβαίωση ούτε όμως και την επίδειξη στους άλλους για να νιώσουν καλά με τον εαυτό τους ενώ αντίθετα είναι τα άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθηση ή και σύνδρομο κατωτερότητας αυτά που προβαίνουν σε τέτοιες συμπεριφορές για να ξεπεράσουν το κόμπλεξ τους.

Κάποιο άτομο με πραγματικά υψηλή αυτοπεποίθηση to θαυμάζω μιας και κάτι τέτοιο δείχνει ότι τα έχει βρει με τον εαυτό του. Γενικότερα όσα άτομα έχουν στ'αλήθεια αυτοπεποίθηση δεν χρειάζεται να πουν κάτι που να το δείχνει αρκεί η ίδια η παρουσία τους στο χώρο για να φανεί κάτι τέτοιο. Για μένα ένα άτομο με υψηλή αυτοπεποίθηση απλώς είναι κάποιος που πιστεύει στον εαυτό του και στις δυνατότητες του και δεν σχετίζεται με την τάση κάποιου να αυτό-προβάλλεται. Aν βέβαια χρειαστεί ένα τέτοιο άτομο να μιλήσει για τον εαυτό του ίσως και να φαίνεται σε κάποιους 'ψωνάρα' για μένα είναι απλά ειλικρινής. ;)

αυμφωνω με την Angie απολυτα σε ολα τα σημεια του μηνυματος της...
τι πιο υγιες απο εναν ανθπρωπο που πιστευει στον εαυτο του και τα εχει καλα με εκεινον.?...(ρητορικη)
απο τους μονους που θα μπορουσα να σκεφτω οτι δεν ειναι αρεστοι...θα ηταν αυτοι που εχουν χαμηλη αυτοπεποιθηση και η αρνητικη αυτη σταση εξωτερικευεται ειτε συνειδητα ειτε ασυνειδητα....
προσωπικα δεν θα επιλεξω για συναναστροφη ατομα τα οποια δεν εκτιμουν και δεν εχουν πιστη στον εαυτο τους..αρνητικη ενεργεια, μιζερια, κομπλεξ...κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι πάντως πως θα ήταν ένα άτομο με υψηλή αυτοπεποίθηση, χωρίς να θεωρείται αλαζόνας, αλλά ούτε και μετριόφρων. Υπάρχει; Ή απλά προσάπτουμε αλαζονεία σε όποιον δεν είναι μετριόφρων; Η αλαζονεία είναι το αντίθετο της μετριοφροσύνης ή απλά η απουσία της;
Δεν είναι ρητορική η ερώτηση, κι εγώ προβληματίζομαι :)
Πρακτικα η απουσια μετριοφροσυνης ειναι αλαζονεια, οποτε εκφραζει και το αντιθετο. Μονο που να επισημανω κατι. Το "υψηλη αυτοπεποιθηση" και το "μετριοφρων" δεν ειναι απαραιτητα αμοιβαια αποκλειομενα. Οποτε, καθε μη αλαζονικο ατομο, (αρα μετριοφρων) μπορει καλλιστα να εχει καλη αυτοπεποιθηση.

Τώρα μου ήρθε ένα άλλο ερώτημα... Αν πχ ένας αθλητής που έχει πάρει χρυσό στην Ολυμπιάδα θεωρεί τους περισσότερους γνωστούς του λαπάδες (μιας και είναι λαπάδες, σε σύγκριση με αυτόν), είναι αλαζόνας; Δηλαδή, εξαρτάται η αλαζονεία ενός ατόμου απο το κατά πόσο έχει "δίκιο"; Δεν εξήγησα και πολύ καλά την ερώτηση μου, αλλά ελπίζω να είναι κατανοητή. :redface:
Επειδη συνηθως αλαζονα λεμε καποιον που καυχιεται και μειωνει τους αλλους σε σχεση με τον εαυτο του, χωρις να αξιζει τις τιμες που προσαπτει στον εαυτο του, ο καλυτερος χαρακτηρισμος για το παραδειγμα σου, θα ηταν : υπεροπτης.

Οσο για το αρχικο ποστ, συχνα συμβαινει συνδυασμος και των 5 (αν και το 3 και 4 ειναι το ιδιο στην ουσια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Συνηθως υποθετω ισχυει το 4.

Για τον ιδιο λογο, οταν καποιος εχει υψηλη αυτοεκτιμηση - ακομα και οταν εχει δικαιο, τον χαρακτηριζουμε ψωνιο. Θελουμε να τον υποβιβασουμε στους αλλους, αλλα και στα δικα μας ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα δεν είναι καλύτερος, είναι διαφορετικός. Η φύση τον προίκισε με γρήγορα πόδια (παράδειγμα πάντα ο αθλητής σου)
Η υποτίμηση λοιπόν των άλλων ανθρώπων γύρω του επειδή είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ είναι αλαζονεία.
Το πως και το γιατί κάποιος μπορεί να είναι σε κάποιον τομέα καλύτερος από κάποιον άλλον, μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών και διαφορετικών συνθηκών.
Αυτό δεν τον κάνει αυτόματα "καλύτερο" αλλά διαφορετικό με καλύτερη απόδοση στον Χ τομέα.
Καταλαβαίνεις τη διαφορά ή δεν το εξηγώ αρκετά καλά? :redface:

Διαφωνώ. Δε φτάνει να σε προικίσει η φύση με ένα χαρακτηριστικό. Πρέπει να το καλιεργήσεις για να διαπρέψεις σε οποιονδήποτε τομέα... Ο αθλητής του παραδείγματος δεν ξύπνησε μια μέρα πρωταθλητής. Ο πρωταθλητισμός (κυριολεκτικά και μεταφορικά) χρειάζεται σκληρή προπόνηση και δουλειά. Ο πιο καλογυμνασμένος μυς, αν δεν εξασκείται, ατροφεί (και συνεχίζω να μιλάω κυριολεκτικά και μεταφορικά). Χρειάζεται άσκηση συστηματική. Αυτό από μόνο του είναι αξιέπαινο και δεν "τυχαίνει". Και τότε, ναι, γίνεσαι καλύτερος σε κάτι από κάποιον άλλο, και δεν είσαι απλά διαφορετικός, είσαι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ! :)

Γιατί να φοβηθώ να παραδεχτώ ότι κάποιος είναι καλύτερος από εμένα σε κάτι?
Μήπως αν το κάνω αυτό γίνομαι εγώ υπερόπτης και "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"?

Ο Καλύτερος δεν θα πρέπει να έχει την έπαρση της πρωτιάς, αλλά και οι γύρω του χρειάζεται να έχουν την ταπεινότητα να του αναγνωρίσουν την αξία του και (αν το βρίσκουν σκόπιμο) να διδαχτούν απ' αυτήν.

Οι πραγματικοί πρωταθλητές αυτής της ζωής, ξέρουν πως η προσπάθεια δε σταματάει ποτέ, και πρέπει συνεχώς να εργάζεσαι για να παραμένεις στην κορυφή. Η αυτοπεποίθηση και η αυτοεκτίμηση είναι σαφώς στοιχεία που σε βοηθούν να επιτύχεις τους στόχους σου. Η υπεροψία και η αλαζονεία από την άλλη, πιστεύω έχουν ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Ευνοούν τη "στάση" ("έφτασα στην κορυφή και δεν χρειάζεται άλλη προσπάθεια") και τα στάσιμα, αργά η γρήγορα βρωμάνε...

Θεωρούμε οτι, ακόμη κι αν έχει καλή άποψη για τον εαυτό του, ακόμα κι αν όντως είναι αληθής αυτή η άποψη, θα έπρεπε να την κρύβει, μιας και η σωστή στάση για κάποιον είναι η μετριοφροσύνη

Η μετριοφροσύνη, λένε, είναι για τους μετρίους. :P

Θεωρώ πως από μια ηλικία και μετά χρειάζεται να γνωρίζει κανείς, έστω και μόνο για τον εαυτό του, σε ποιό επίπεδο βρίσκεται. Δεν πρέπει να ξεχνά βέβαια πως όσο ζει κανείς εξελίσεται και αυτή είναι και η μαγεία της ζωής. Όποιος θεωρήσει πως έφτασε για μένα έχει χάσει το παιχνίδι, ή έστω τη μαγεία κάθε νέας δυνατότητας που θα βρεθεί στο δρόμο του.

Καμιά φορά πίσω από τη μετριοπάθεια κρύβεται αχαλίνωτος εγωισμός και αλαζονεία χειρότερη της αυτοπεποίθησης. Συνήθως δε, νομίζουμε πως κρύβεται, ενώ είναι τόσο προφανής η ανωτερότητα που νιώθουν τέτοια άτομα, που βγάζει μάτι...

Δεν είναι κακό να προβάλεις τα ταλέντα και τις δεξιότητές σου. Μπορεί να αποτελέσεις έτσι και παράδειγμα προς μίμηση. Ο τρόπος που θα το κάνεις έχει σημασία.

Μπορεί να προβάλεις τις γνώσεις ή τη δεξιότητα σου με τρόπο που να είναι δημιουργικός και να προσφέρει στους ανθρώπους που συναναστρέφεσαι. Ο αθλητής του παραδείγματος ας πούμε μπορεί να διδάξει σε κάποιους που ενδιαφέρονται, τρόπους ώστε να αποκτήσουν μεγαλύτερη αντοχή, καλύτερη φυσική κατάσταση, ισορροπία κτλ. Μπορεί απ' την άλλη όμως να νιώσεις ότι αυτό που κατέκτησες πρέπει να παραμείνει μόνο δικό σου μη τυχών και σου φάει κάποιος την πρωτιά. Και τότε μιλάμε για υπεροψία...

Όπως πολύ ωραία το έθεσε η Ανζούγια (:P) μας:

Γενικότερα όσα άτομα έχουν στ'αλήθεια αυτοπεποίθηση δεν χρειάζεται να πουν κάτι που να το δείχνει αρκεί η ίδια η παρουσία τους στο χώρο για να φανεί κάτι τέτοιο.

Τουλάχιστον για μένα, "επιρρεάζω θετικά το χώρο γύρω μου", σημαίνει "μοιράζομαι τη γνώση" ή αν θέλετε, μοιράζομαι αυτό το παραπάνω που είτε μου χάρισε η φύση, είτε καλλιέργησα, ώστε να επωφεληθούν και οι γύρω μου...

Και για να απαντήσω επιτέλους και στο ερώτημα του θέματος (και να μη με βγάλω off-topic :P) θεωρώ πως τα άτομα που έχουν υψηλή αυτοπεποίθηση αποπνέουν έναν αέρα, που τελικά όσοι δεν τον έχουν, ή παραδειγματίζονται και προσπαθούν να του μοιάσουν, ή σκάνε από τη ζήλια τους και εχθρεύονται το εν λόγω άτομο, βαφτίζοντάς το αλαζόνα, υπερόπτη, ψωνάρα, κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διαφωνώ. Δε φτάνει να σε προικίσει η φύση με ένα χαρακτηριστικό. Πρέπει να το καλιεργήσεις για να διαπρέψεις σε οποιονδήποτε τομέα... Ο αθλητής του παραδείγματος δεν ξύπνησε μια μέρα πρωταθλητής. Ο πρωταθλητισμός (κυριολεκτικά και μεταφορικά) χρειάζεται σκληρή προπόνηση και δουλειά. Ο πιο καλογυμνασμένος μυς, αν δεν εξασκείται, ατροφεί (και συνεχίζω να μιλάω κυριολεκτικά και μεταφορικά). Χρειάζεται άσκηση συστηματική. Αυτό από μόνο του είναι αξιέπαινο και δεν "τυχαίνει". Και τότε, ναι, γίνεσαι καλύτερος σε κάτι από κάποιον άλλο, και δεν είσαι απλά διαφορετικός, είσαι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ! :)
συνεχιζοντας το παραδειγμα της Λιας : ναι δε γενιεσαι πρωταθλητης. Αλλα πολλοι κανουν τις ιδιες προσπαθειες και αφιερωνουν τον ιδιο (ή και περισσοτερο χρονο) και θυσιες στον τομεα τους, αλλα δεν παιρνουν ολοι χρυσο. αυτος που το πηρε θα πρεπει να καβαλαει το καλαμι ;

Καμιά φορά πίσω από τη μετριοπάθεια κρύβεται αχαλίνωτος εγωισμός και αλαζονεία χειρότερη της αυτοπεποίθησης. Συνήθως δε, νομίζουμε πως κρύβεται, ενώ είναι τόσο προφανής η ανωτερότητα που νιώθουν τέτοια άτομα, που βγάζει μάτι...
Πως γινεται ενα ατομο που δεν ειναι των ακρων και δεν υπερβαλει, να κρυβει αχαλινωτο εγωισμο και αλαζονεια ; Και αν γινεται, εχετε συναντησει ποτε κανεναν ; Γιατι ειναι λιγο συγκρουομενα αυτα μεταξυ τους.

Και για να απαντήσω επιτέλους και στο ερώτημα του θέματος (και να μη με βγάλω off-topic :P) θεωρώ πως τα άτομα που έχουν υψηλή αυτοπεποίθηση αποπνέουν έναν αέρα, που τελικά όσοι δεν τον έχουν, ή παραδειγματίζονται και προσπαθούν να του μοιάσουν, ή σκάνε από τη ζήλια τους και εχθρεύονται το εν λόγω άτομο, βαφτίζοντάς το αλαζόνα, υπερόπτη, ψωνάρα, κτλ...
Κατσε μας πηρε ο κατηφορος :P Ετσι οπως το θετεις....δεν υπαρχουν πραγματικα αλαζονες και υπεροπτες....υπαρχουν μονο ατομα με υψηλη αυτοπεποιθηση ...και απλα οι υπολοιποι τους βαφτιζουν ετσι απο ζηλεια,κακια κλπ. Νομιζω ειναι ακραια και πολυ ισοπεδωτικη μια τετοια σκεψη. Εκτος αν διατυπωθηκε λαθος ή δε την διαβαζω σωστα.

Α και το "η μετριοφροσυνη ειναι για τους μετριους" (που το ξερω οτι το πες για πλακα, απλα θελω να το πω), ειναι απο τις μεγαλυτερες κουταμαρες που εχουν ειπωθει έβερ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
συνεχιζοντας το παραδειγμα της Λιας : ναι δε γενιεσαι πρωταθλητης. Αλλα πολλοι κανουν τις ιδιες προσπαθειες και αφιερωνουν τον ιδιο (ή και περισσοτερο χρονο) και θυσιες στον τομεα τους, αλλα δεν παιρνουν ολοι χρυσο. αυτος που το πηρε θα πρεπει να καβαλαει το καλαμι ;
1. Αν προσπαθείς για κάτι φιλότιμα αλλά χωρίς αποτέλεσμα, τότε μήπως βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο?
2. Δεν είπα νομίζω κάτι τέτοιο. Δεν είπα πουθενα ότι κάποιος που είναι καλύτερος σε κάτι πρέπει να είναι υπερόπτης. Κάθε άλλο. Είπα ακριβώς το αντίθετο...

Πως γινεται ενα ατομο που δεν ειναι των ακρων και δεν υπερβαλει, να κρυβει αχαλινωτο εγωισμο και αλαζονεια ; Και αν γινεται, εχετε συναντησει ποτε κανεναν ; Γιατι ειναι λιγο συγκρουομενα αυτα μεταξυ τους.
Η Λια στο πρώτο της ποστ, αναφέρει πως ίσως αυτός που έχει αυτοπεποίθηση, θα πρέπει να την κρύβει γιατί ίσως αυτή είναι η πολιτικώς ορθή στάση. Υπάρχουν άτομα που λειτουργούν έτσι.

Κατσε μας πηρε ο κατηφορος :P Ετσι οπως το θετεις....δεν υπαρχουν πραγματικα αλαζονες και υπεροπτες....υπαρχουν μονο ατομα με υψηλη αυτοπεποιθηση ...και απλα οι υπολοιποι τους βαφτιζουν ετσι απο ζηλεια,κακια κλπ. Νομιζω ειναι ακραια και πολυ ισοπεδωτικη μια τετοια σκεψη. Εκτος αν διατυπωθηκε λαθος ή δε την διαβαζω σωστα.
Δεν εννοώ κάτι τέτοιο... Μάλλον δεν διάβασες σωστά.

Α και το "η μετριοφροσυνη ειναι για τους μετριους" (που το ξερω οτι το πες για πλακα, απλα θελω να το πω), ειναι απο τις μεγαλυτερες κουταμαρες που εχουν ειπωθει έβερ :P
Έχει παρ' όλ' αυτά μια βάση... Δεν είναι και ό,τι καλύτερο να το παίζεις συνεχώς κακομοίρης και μετριότητα, ειδικά όταν ξέρεις πως σε έναν τομέα είσαι πολύ καλός. Τελικά παύει να είναι ταπεινότητα και καταντάει υποκρισία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχει η αυτοπεποίθηση βαθμούς? Υψηλή, χαμηλή? Δεν το σκέφτηκα ποτέ έτσι και απλά παρατηρώ αν υπάρχει ή όχι. Ή αν υπάρχει σε κάποιους τομείς ή όχι. Δεν γίνεται(κατά την γνώμη μου) να έχουμε αυτοπεποίθηση παντός καιρού(δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω)…μπορεί να έχω αυτοπεποίθηση για την επαγγελματική μου απόδοση αλλά να μην έχω καθόλου για την εμφάνισή μου, μπορεί να έχω αυτοπεποίθηση για την προσφορά μου στην σχέση μου και καθόλου για την προσφορά μου στις φιλικές μου σχέσεις… κλπ κλπ

Σίγουρο είναι ότι μʼαρεσει να συναναστρέφομαι με άτομα που έχουν αυτοπεποίθηση, τα θαυμάζω που βρήκαν την ισορροπία τους και προσπαθώ και εγώ να έχω αυτοπεποίθηση σε όσο πιο πολλούς τομείς γίνεται.

Παραδόξως (ίσως) αλλά στο μυαλό μου η αυτοπεποίθηση είναι άμεσα συνδεδεμένη με την μετριοφροσύνη…

//
πρωτα απαντησα και μετα σας διαβασα:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@ lorien:
Αλλα πολλοι κανουν τις ιδιες προσπαθειες και αφιερωνουν τον ιδιο (ή και περισσοτερο χρονο) και θυσιες στον τομεα τους, αλλα δεν παιρνουν ολοι χρυσο. αυτος που το πηρε θα πρεπει να καβαλαει το καλαμι ;

Έχω βαρεθεί να ακούω "Μα και εγώ το ίδιο με εσένα διάβασα" ή "Τι παραπάνω έχει αυτός από εμένα"

Σε μια προσπάθεια δεν αρκεί πότε ο χρόνος ή ο ιδρώτας ... πρέπει να πιστεύεις στην προσπάθεια και να μπορείς να κρίνεις που χρειάζεται να σπαταλήσεις χρόνο και πού ιδρώτα και που και τα δύο :)

Υ.γ.: έχω παρατηρήσει ότι όποιος ιδρώνει σε μια προσπάθεια ... δεν φέρνει καλά αποτελέσματα ... ίσως επειδή όταν αρχίζει ο ιδρώτας φεύγει η ευχαρίστηση ...

Πως γινεται ενα ατομο που δεν ειναι των ακρων και δεν υπερβαλει, να κρυβει αχαλινωτο εγωισμο και αλαζονεια ; Και αν γινεται, εχετε συναντησει ποτε κανεναν ; Γιατι ειναι λιγο συγκρουομενα αυτα μεταξυ τους.
Καταπιέζει τον εγωισμό του ... Βρε lorien θεωρείς λογικό κάποιος να θεωρεί τον εαυτό του μέτριο;

Υ.γ.: έχετε προσέξει ότι όταν κάποιον είναι μετριόφρων δύσκολα αναγνωρίζει αξίες και τα πάντα πιστεύει ότι κάθε επιτυχία ήταν λόγω καλών συγκυριών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
@ lorien:

Έχω βαρεθεί στην Ελλάδα να ακούω "Μα και εγώ το ίδιο με εσένα διάβασα" ή "Τι παραπάνω έχει αυτός από εμένα"

Γιατί βρε Exposed μου, εκτος Ελλάδας τι έχεις ακούσει?
Που και στην Ελλάδα, sorry, αλλα εγώ δεν άκουγα καθόλου αυτό που λες.
Κοινώς, δεν είναι αυτό το θέμα μας, μην το πάμε εθνικά πάλι.

Σε μια προσπάθεια δεν αρκεί πότε ο χρόνος ή ο ιδρώτας ... πρέπει να πιστεύεις στην προσπάθεια και να μπορείς να κρίνει που χρειάζεται να σπαταλήσεις χρόνο και πού ιδρώτα :)

Υ.γ.: έχω παρατηρήσει ότι όποιος ιδρώνει σε μια προσπάθεια ... δεν φέρνει καλά αποτελέσματα ... ίσως επειδή όταν αρχίζει ο ιδρώτας φεύγει η ευχαρίστηση ...

Ούτε εδώ συμφωνώ. Aλλοι θέλουν χρόνο, ώστε ο,τι κάνουν να ωριμάσει μέσα τους, κι όταν βγει να λάμπει. Aλλοι είναι του η θα το κάνω τώρα και καλά, η θα μου φύγει και παραπάνω δεν αξίζει να ασχολούμαι. Σημασία για το θέμα μας έχει το αποτέλεσμα, σωστά?


Καταπιέζει τον εγωισμό του ... Βρε lorien θεωρείς λογικό κάποιος να θεωρεί τον εαυτό του μέτριο;

Υ.γ.: έχετε προσέξει ότι όταν κάποιον είναι μετριόφρονος δύσκολα αναγνωρίζει αξίες και τα πάντα πιστεύει ότι κάθε επιτυχία ήταν επειδή λόγω καλών συγκυριών

Aλλο μετριόφρων κι άλλο να θεωρείς τον εαυτό σου μέτριο.
(Τι εννοείς "επειδή λόγω" & μετριοφρόνος? :P)
Εγώ δε με θεωρώ καθόλου μέτρια, αλλα με γουστάρω μονο σε σχέση με on εαυτό μου. Επιβεβαιώνομαι μετά από σύγκριση με τους άλλους, αλλα το κάνω μονο εσωτερικά, για μένα.



Aλλο υπεροψία κι άλλο αυτοπεποίθηση.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Υ.γ.: έχετε προσέξει ότι όταν κάποιον είναι μετριόφρονος δύσκολα αναγνωρίζει αξίες και τα πάντα πιστεύει ότι κάθε επιτυχία ήταν επειδή λόγω καλών συγκυριών

Αυτό το κάνει κάποιος με χαμηλή αυτοεκτίμηση. Ένα άτομο με αυτοπεποίθηση είτε είναι μετριόφρων είτε όχι πιστεύει στις δυνατότητες του και αναγνωρίζει τις επιτυχίες του (αυτή δεν είναι και η ουσία της αυτοπεποίθησης; ) άσχετα με το αν το αυτό λέει στους άλλους ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί βρε Exposed μου, εκτος Ελλάδας τι έχεις ακούσει?
Που και στην Ελλάδα, sorry, αλλα εγώ δεν άκουγα καθόλου αυτό που λες.
Κοινώς, δεν είναι αυτό το θέμα μας, μην το πάμε εθνικά πάλι.
Δεν ήθελα να το πάω εθνικά, ασχέτως αν πιστεύω ότι είναι και εθνικό, ... Ωστόσο δεν απάντησες στην ουσία. :)
Εγώ δε με θεωρώ καθόλου μέτρια, αλλα με γουστάρω μονο σε σχέση με on εαυτό μου. Επιβεβαιώνομαι μετά από σύγκριση με τους άλλους, αλλα το κάνω μονο εσωτερικά, για μένα.
Γιατί; Είναι κακό να μην φαινόμαστε ίσοι;

----------------------
Μπορεί να υπάρξει μετριόφρων άνθρωπος με αυτοπεποίθηση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε ποια ουσία δεν απάντησα? :)
Ναι, μπορεί να υπάρχει μετριόφρων με αυτοπεποίθηση.

Λεξικό Τριανταφυλλίδη

μετριόφρων -ων -ον [metri?fron] E (βλ. -ων -ων -ον) : (λόγ.) α. που δε θέλει να επιδεικνύει τις ικανότητες, τις επιτυχίες του κτλ. ή γενικά να γίνεται λόγος γι΄ αυτά: Tαπεινός και ~ άνθρωπος καθώς είναι, αποφεύγει να προβάλλει κάθε τιμητική διάκριση. || (ως ουσ.): Oι μετριόφρονες και οι αφανείς στο τέλος δικαιώνονται. β. (σπάν.) που δεν έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του. || (ως ουσ.). [λόγ. < ελνστ. μετριόφρων]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όμως σχεδόν όλοι μας (κι εγώ μερικές φορές), όταν γνωρίζουμε έναν άνθρωπο με πολύ υψηλή αυτοπεποίθηση, δημιουργούνται μέσα μας αυτόματα εχθρικά αισθήματα. Γιατί άραγε;

Η κοινωνία μας διδάσκει τον αχαλίνωτο ανταγωνισμό. Από την άλλη ο ανταγωνισμός είναι μέρος όλων των φυσικών διαδικασιών. Αυτός που έχει αυτοπεποίθηση δείχνει ισχυρός στον ανταγωνισμό και γι' αυτό μας δημιουργεί συναισθήματα εχθρότητας. Θεωρούμε ότι αν αυτός μας ανταγωνιστεί σε κάτι, θα "φάμε χώμα".

Εάν είμαστε έξυπνοι μπορούμε να τεστάρουμε τον απέναντι. Αν διαπιστώσουμε αντικειμενικά ότι όντως είναι αυτό που δείχνει, τότε μπορούμε να μάθουμε απ' αυτόν. Ο Σουν Τζου έλεγε: "Αν δεν μπορείς να νικήσεις έναν αντίπαλο, προσεταιρίσου τον".
Αν πάλι διαπιστώσουμε πως είναι ψωνάρα, μπορούμε να του δώσουμε ένα μαθηματάκι για να του πέσει λίγο η μούρη. Η εχθρότητα είναι ένδειξη συναισθημάτων φόβου και κατωτερότητας.
Δεν μπορείς ποτέ να νικήσεις αντίπαλο που τον φοβάσαι...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
για τον εαυτό του, ακόμα κι αν όντως είναι αληθής αυτή η άποψη, θα έπρεπε να την κρύβει, μιας και η σωστή στάση για κάποιον είναι η μετριοφροσύνη

"Η Μετριοφροσύνη είναι αρετή των μετρίων".

Δεν κατανοώ γιατί ένας που έχει ένα χάρισμα πρέπει να προσπαθεί να το υποβιβάσει απλά για να μην πληγώνει τους άλλους. Αν ήταν έτσι, θα έπρεπε και οι όμορφες να φοράνε μπούρκα για να μη στεναχωριούνται οι ασχημούλες. :D Από την άλλη, όλοι πρέπει να διαφημίσουν τις ικανότητές τους για να βρουν πχ μια δουλειά. Γι' αυτό δεν φτιάχνουμε τα βιογραφικά μας; Γι' αυτό δεν περνάμε από συνέντευξη; Όλοι προσπαθούν να δείξουν χαρίσματα για να επιτύχουν στον ερωτικό τομέα, να τους διαλέξει δηλαδή το άτομο που τους αρέσει. Γιατί αυτός που πραγματικά έχει κάποια αξία δεν πρέπει να το κάνει;
Επίσης, γιατί είναι θετικό κάποιος να παραδέχεται τα ελαττώματά του, ενώ δεν ειναι θεμιτό το να παραδέχεται τα προτερήματά του;

Η γνώμη μου επ' αυτού είναι πως ο καθένας πρέπει να γνωρίζει με ακρίβεια τα προτερήματα και τα ελαττώματά του και ν' αναφέρεται σε αυτά ευθαρσώς, ειδικά όταν έχουν αποδειχθεί ή μπορούν ν' αποδειχθούν. Αν για παράδειγμα έχω πάρει πτυχίο με βαθμό 9, θα πρέπει να λέω ότι το πήρα με 8; Ναι κύριοι, στο τάδε πράγμα είμαι άριστος, στο δείνα είμαι μέτριος και σε κάτι άλλο δεν τα καταφέρνω καθόλου καλά. Ναι κύριοι, μπορώ να τα καταφέρω σε αυτόν τον τομέα και το πιστεύω ακράδαντα, δοκιμάστε με αν έχετε αμφιβολία. Όχι, σε αυτό δεν νομίζω ότι μπορώ, χωρίς την καθοδήγηση κάποιου. Μπα αυτό δεν είναι στις δυνατότητές μου. Αντικειμενικότητα αντί της μετριοφροσύνης...

όχι να κρύβει κάποιος ότι έχει υψηλή αυτοεκτίμηση, αλλά ενίοτε να είναι και ταπεινός. Να έχει κάποιο μέτρο. Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το εξηγήσω επ ακριβώς αυτή τη στιγμή.

Συνήθως, όταν οι άνθρωποι συναντούν κάποιον με χαρίσματα που είναι ανεπτυγμένα σε υψηλό βαθμό, προσπαθούν να του καταρακώσουν την αυτοπεποίθηση. Έχω δει ανθρώπους να προσπαθούν να πείσουν τον όμορφο ότι είναι άσχημος ή ότι έχει σωματικές ατέλειες (λες και υπάρχει κανείς που δεν έχει), τον έξυπνο πως είναι βλάκας, τον γνώστη πως είναι άσχετος, τον ταλαντούχο πως είναι ψώνιο. Μήπως εμείς δεν είμαστε ταπεινοί και ζητάμε αυτό από τους άλλους; Έχουμε μάθει να σεβόμαστε την ανωτερότητα, να θαυμάζουμε την ομορφιά (κάθε είδους ομορφιά) και να διδασκόμαστε από τη γνώση; Το μέτρο δεν έχει χαθεί σ' αυτήν την κοινωνία από τους άξιους, αλλά από τους μέτριους που θέλουν να παραστήσουν κάτι, χωρίς να κάνουν τον κόπο να δουλέψουν πάνω σ' αυτό...

Άλλωστε, δεν έχει βγει τυχαία η παροιμία: "Τα καρποφόρα δέντρα λιθοβολούν"

Η υποτίμηση λοιπόν των άλλων ανθρώπων γύρω του επειδή είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ είναι αλαζονεία.

Όταν κάποιος έχει δουλέψει σκληρά για να γίνει καλός σε κάτι και αυτό το έχει αποδείξει, το να μην το παραδέχονται οι άλλοι και να προσπαθούν να τον πείσουν ότι κι αυτοί βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο, δεν θα του δημιουργήσει αμυντική συμπεριφορά; Πόσο ανεκτικός μπορεί να είναι κάποιος απέναντι στη χλιαρότητα και στη μετριότητα; Μήπως η υποτιθέμενη αλαζονική συμπεριφορά των αξίων οφείλεται ακριβώς στη συμπεριφορά των άλλων απέναντί τους, όπως μας αφηγείται η Μισέλ στο πρώτο ποστ του θέματος; Μπορείτε να φανταστείτε τη θέση κάποιου που έχει κάποια σημαντικά χαρίσματα, όταν όλη του τη ζωή αντιμετωπίζει αυτήν την εχθρότητα και την έλλειψη αποδοχής; Όταν όλοι ψάχνουν να του βρουν ελαττώματα; Όταν όλοι υποτιμούν τις ικανότητές του; Όταν μέτριοι προτιμώνται σε θέσεις εργασίας αντ' αυτού, μόνο και μόνο γιατί είναι πιο ελέγξιμοι; Έχετε έρθει ποτέ σ' αυτήν τη θέση, ή μόνο θεωρητικά μιλάμε;

1. Γιατί ένας που είναι καλύτερος θεωρείτε από πολλούς ότι είναι μια εξαίρεση της φύση;
2. Γιατί αυτός που είναι καλύτερος θεωρείτε διαφορετικός;
3. Γιατί το να είσαι καλύτερος από κάποιον άλλον θεωρείτε ένα τυχαίο γεγονός και μάλιστα ένα τυχαίος γεγονός που έτυχε στις κατάλληλες συνθήκες;
4. Γιατί η επιτυχία δεν είναι μέσα στο πρόγραμμα της ζωής;

Κάτι μυρίζω εδώ

Αγαπητέ μου ΕΒ, γι' άλλη μια φορά θέτεις τις σωστές ερωτήσεις.

Η εξουσιαστική κοινωνία προωθεί τη μετριότητα, την ομοιομορφία και την ισοπέδωση, απλά γιατί αυτός είναι ο ασφαλέστερος τρόπος ν' αποκτήσει κανείς υπέρτατη εξουσία και να είναι ασφαλής στο ότι δεν θα τη χάσει ποτέ. Όπως έγραψα και παραπάνω, οι άνθρωποι με ανώτερου επιπέδου δεξιότητες δεν προτιμώνται στην αγορά εργασίας απλά και μόνο γιατί έχουν άποψη, συνεπώς είναι εξαιρετικά δυσκολοδιοίκητοι.
Φαντάζεσαι για παράδειγμα ότι ο μάνατζερ Dimitris_Athens, που τόσο γλαφυρά μας εξέθεσε την προσωπικότητά του, θα προσλάμβανε ποτέ εμένα για υφιστάμενό του; Δεν θα τό 'κανε ποτέ, απλά γιατί θα διαισθανόταν ότι εύκολα θα του έπαιρνα τη θέση. Στην πράξη αποδείχτηκε ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Όπως μου είπε κι ένας παιδικός μου φίλος, ο οποίος δουλεύει σε τέτοιου είδους θέσεις, "Γιατί να σου δώσω μια ευκαιρία, αφού για μένα είσαι επικίνδυνος; Έχω οικογένεια να θρέψω, nothing personal, just business".
Με την ίδια λογική η κοινωνία προσπαθεί να εκδιώξει τις αξίες και προωθεί τις μετριότητες.
Λέτε για παράδειγμα ότι η Ελλάδα έπαψε να παράγει τραγουδίστριες με σπουδαία φωνή όπως ήταν η Μαρινέλλα, η Αλεξίου, η Γιώτα Λύδια, η Σωτηρία Μπέλλου κλπ; Γιατί δεν υπάρχει σήμερα ούτε μία τέτοια στο προσκήνιο; Απλά επειδή η σημερινή δισκογραφική βιομηχανία κρίνει ότι κάτι τέτοιες δεν μπορούν να τραγουδούν γελοία σουξεδάκια, ούτε να βγάζουν το βρακί τους δημοσίως, συνεπώς δεν εξυπηρετούν τα συμφέροντά της.

Θα παραπέμψω επίσης σε ένα καταπληκτικό κείμενο που μας παρέθεσε η Ρουμάνα στο θέμα περί διαχωρισμού μαθητών, όπου πολύ χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι το εκπαιδευτικό σύστημα δεν ανέχεται και δεν προωθεί τους δημιουργικούς μαθητές. Διαβάστε το και θα καταλάβετε καλύτερα...

Όσο για την επιτυχία...Είναι, στη χώρα μας τουλάχιστον, το βαρύτερο από τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα και δεν συγχωρείται. Αυτοί που έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους, χωρίς να το αξίζουν, θίγονται από την επιτυχία του άλλου, γιατί απλά αποδεικνύει, πέραν πάσης αμφισβήτησης ότι είναι καλύτερός τους.

Σωστά κάτι μυρίζεις, απλά γιατί έχει βρωμίσει...

δεν ξέρω τι μυρίζεις εσύ αλλά εγώ δεν θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι άνθρωποι.
είμαστε όλοι ίσοι με διαφορετικά χαρίσματα

Είναι αλήθεια πως ο καθένας έχει ΤΟ χάρισμά του. Αυτό στο οποίο είναι καλύτερος απ' ότι σε οτιδήποτε άλλο. Αν όλοι μπορούσαμε να ψάξουμε γι' αυτό μέσα μας, κανένας χαρισματικός δεν θα μας δημιουργούσε εχθρότητα. Από την άλλη μεριά, αυτή η θεώρηση περί ισότητας είναι ισοπεδωτική. Οι άνθρωποι είναι ισότιμοι αλλά δεν είναι ίσοι. Κάποιοι έχουν περισσότερα χαρίσματα από τους άλλους. Αυτό δεν τους δίνει φυσικά κάποιο δικαίωμα επί των υπολοίπων, αντίθετα τους φορτώνει με υποχρεώσεις απέναντι στο κοινωνικό σύνολο, εάν μιλάμε για μια μη εξουσιαστική κοινωνία.

Έχω γνωρίσει ανθρώπους χαρισματικούς. Κανείς τους δεν ήταν αλαζόνας και υπερφίαλος. Αυτό το βλέπεις μόνο σε τύπους που παριστάνουν πως είναι κάτι χωρίς να είναι. Από την άλλη, όλοι ήταν ταλαιπωρημένοι από την απαξίωση, την εχθρότητα, τον αθέμιτο ανταγωνισμό, την έλλειψη αναγνώρισης. Κάποιοι παρασύρονταν σε περιφρονητικές συμπεριφορές, ως αμυντικό μηχανισμό. Όσοι μάλιστα κατάφεραν να φτάσουν κάπου χάρη στο ταλέντο τους, ήταν απλοί και καταδεκτικοί. Φυσικά υπάρχουν κι εξαιρέσεις, όπως ο Ιωάννης Μελισσανίδης, ή ο Δημήτρης Παπαϊωάννου (σκηνοθέτης της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών αγώνων), όμως ποιος ξέρει τι φτύσιμο είχαν φάει στη ζωή τους πριν φτάσουν στην επιτυχία και τι απωθημένα κουβαλούσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(αν και το 3 και 4 ειναι το ιδιο στην ουσια).

Δεν είναι. Το 3 σημαίνει οτι ζηλεύουμε την αυτοπεποίθηση του ενώ το 4 οτι ζηλεύουμε την αξία που θεωρούμε οτι έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί βρε Exposed μου, εκτος Ελλάδας τι έχεις ακούσει?
Που και στην Ελλάδα, sorry, αλλα εγώ δεν άκουγα καθόλου αυτό που λες.
Κοινώς, δεν είναι αυτό το θέμα μας, μην το πάμε εθνικά πάλι.

Συμφωνώ να μην το πάμε εθνικά, σίγουρα δεν είναι, αλλά μου ήρθε στο μυαλό το γνωστό ανεκδοτο με το γάϊδαρο του γείτονα... :/:
Δε πιστεύω να υπάρχει έλληνας που να μην το ξέρει αυτό το ανέκδοτο.. ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top