Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,963 μέλη και 2,478,085 μηνύματα σε 78,924 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 387 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Περιοδικά που διαβάζαμε μικροί

libre

Διάσημο Μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε: στις 21:49, 08-11-15:

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαινουν οι νέοι
Διαβαζα Μπλεκ, Ζαγκόρ, Όμπραξ, Τζιμ Άνταμς (Μικρό Καουμπόυ, Μικρό Αρχηγό, Μικρό Σερίφη), Σεραφίνο και σπανια εβρισκα και Μικρό Ήρωα. Αντιπαθούσα Ποπάυ, Μικυ Μάους και Τιραμόλα. Τα λέγαμε όλα «παραμύθια» και τα αλλάζαμε μεταξυ μας.
Εσείς;
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 22:23, 08-11-15:

Απο περιοδικα μονο το National Geographic διαβαζα ανελιπως. Το διαβαζω ακομα και τωρα. Ενιοτε αγοραζα και ενα περιοδικο για την formula 1 ή για υπολογιστες (συνηθως οταν εδιναν δωρεαν προγραμματα). Γενικα προτιμουσα τα βιβλια και τις εγκυκλοπαιδειες απο τα περιοδικα.
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,376 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε: στις 22:32, 08-11-15:

Τα Σαΐνια. Είχαν και δώρο μικρά βιβλιαράκια με ανέκδοτα. Επίσης, είχαν αφιερώματα σε ταινίες και βιβλία, αλλά και φοβερά κόμικ.
Στο Γυμνάσιο είχα πάρει 2-3 φορές το Ποπ και Ροκ. Α, πρέπει να είχα πάρει 1-2 φορές το Αφισόραμα για (τι άλλο; ) 1-2 αφίσες που ήθελα, μόνο που μέσα είχε καμιά 10αριά, οπότε τις υπόλοιπες τις μοίραζα στο σχολείο.
1
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,724 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 22:48, 08-11-15:

"Κλασσικά Εικονογραφημένα", Μίκυ Μάους (η οικογένεια Ντακ καλύτερη από Μίκυ), Αστερίξ, Λούκι Λουκ
1
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,581 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 22:56, 08-11-15:

λουκυ λουκ,bugs bunny,ρανταπλαν,τα σαϊνια,Αλμανακο,"Κλασσικα Εικονογραφημένα"&Γέλιο και χαρά ( τα οποια πρώτα ήταν του πατέρα μου),Αιγυπτιομανία ( μόνο εγώ έκανα συλλογή κάθε αγαλματάκι; )σίγουρα ξεχνάω μερικά βέβαια
2
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε: στις 22:59, 08-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
"Κλασσικά Εικονογραφημένα",
Για explain, τι θεματολογια ειχαν; ηταν αυτα που παρουσιαζαν την ιστορια με εικονες;
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 23:37, 08-11-15:

Α!!!! Θυμηθηκα ενα απο τα αγαπημενα μου! Ενα περιοδικο με δεινοσαυρους. Δεν θυμαμαι πως λεγονταν, αλλα θυμαμαι οτι σε καθε τευχος ειχε κομματια απο σκελετο δεινοσαυρου που φωσφοριζε. Ακομα θυμαμαι τον τυραννοσαυρο ρεξ που φωσφοριζε τα βραδια στο γραφειο μου!

Αν θυμαμαι καλα ειχε και εικονες 3D!
1
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,724 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 23:40, 08-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Για explain, τι θεματολογια ειχαν; ηταν αυτα που παρουσιαζαν την ιστορια με εικονες;
Ναι, από κλασσικά μυθιστορήματα (Ιουλίου Βέρν, Αλεξ.Δουμά, Β.Ουγκώ κλπ) σε συνοπτική βέβαια εξιστόριση σε μορφή κόμικ (αν μπορώ να το περιγράψω έτσι).
Και παιδούλα διάβαζα τα "Μικρά κλασσικά" που ήταν απλά παραμυθάκια.
2
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε: στις 00:15, 09-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Ναι, από κλασσικά μυθιστορήματα (Ιουλίου Βέρν, Αλεξ.Δουμά, Β.Ουγκώ κλπ) σε συνοπτική βέβαια εξιστόριση σε μορφή κόμικ (αν μπορώ να το περιγράψω έτσι).
Το εψαξα και στη Βικιπαίδεια. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...AD%CE%BD%CE%B1
Στην ουσία μιλάμε για πολιτιστικό θησαυρο (παρολη την αμερικανική του προελευση). Τωρα θυμαμαι οτι ειχα διαβασει μερικα απο αυτα. Τι κριμα που δεν τα ειχα εκτιμησει αρκετα τοτε...
2
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa έγραψε: στις 00:23, 09-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Το εψαξα και στη Βικιπαίδεια. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...AD%CE%BD%CE%B1
Στην ουσία μιλάμε για πολιτιστικό θησαυρο (παρολη την αμερικανική του προελευση). Τωρα θυμαμαι οτι ειχα διαβασει μερικα απο αυτα. Τι κριμα που δεν τα ειχα εκτιμησει αρκετα τοτε...
Υπάρχουν ακόμα σε βιβλιοπωλεία που πουλάνε "vintage" περιοδικά (συγκεκριμένα ένα τέτοιο στο Παγκράτι), ενώ πριν κάτι μήνες κάποια εφημερίδα είχε ένθετα και μάλιστα αγόρασα εφημερίδες μόνο και μόνο για τα "Κλασσικά εικονογραφημένα" που διέθετε σε επανέκδοση (δυστυχώς δεν φρόντισα να φυλάξω τα "original" του τότε).
2
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε: στις 00:34, 09-11-15:

Θα το ψαξω στην ελληνικη βιβλιοθηκη Desmos στο Παρισι που ανεβαινω πότε πότε. http://www.desmos-grece.com/
Ελλαδα δεν ερχομαι τοσο συχνα πια. Σε ευχαριστω παντως για την πληροφορια.
2
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,857 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 01:23, 09-11-15:

Για πόσο μικροί μιλάμε; περιοδικά όπως playstation 2, Stuff και Drive πιάνονται;
Παράθεση

Alejandro che 7 (Αλέξανδρος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε: στις 01:48, 09-11-15:

6
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,961 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 01:59, 09-11-15:

Λάτρευα το Κομιξ Δεν εχανα τεύχος ούτε από αυτό, ούτε από Μικυ Μάους. Έχω ακομα μια κουτα γεματη από αυτά τα περιοδικα και δεν προκειται να την αποχωριστω ποτε Διαβαζα και εγώ Σαινια φυσικα, διαφορα περιοδικά που κυκλοφορουσαν σχετικά με ταινιες κινουμενων σχεδιων,Αλμανακο, ενα αλλο με τη Μινυ Μαους (γενικά, οπου εβλεπα ηρωες της Disney, ημουν πρωτη )...
Διαβαζα και Witch, τα κοριτσια ισως τις θυμουνται. (Αργοτερα εγινε μια κακή απομιμηση τους, οι Winx ).Moυ άρεσαν τόσο πολύ,και η ιστορία και η εικονογράφηση (ήταν σαν μάνγκα) και εξαιτίας τους άρχισα να σχεδιάζω και εγώ ανθρώπους, να κάνω δικά μου κομικς,να φτιάχνω ιστορίες...
Και φυσικά διαβαζα και Αφισοραμα αργοτερα, κυριως για τους στιχους που τους ειχε και μεταφρασμενους στα ελληνικα τοτε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 09-11-15 στις 02:08.
3
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 09:13, 09-11-15:

Στο δημοτικό και στις αρχές του γυμνασίου ήμουν φανατικός αναγνώστης κόμικ (σε φάση να δίνω λόουερ και να σκέφτομαι πότε θα τελειώσει η εξέταση να πάω να πάρω το καινούριο Ντόναλντ ή όταν ήμασταν εκδρομή στην Αθήνα,εγώ έψαχνα περίπτερο να βρω τα Μίκυ Μυστήριο,γιατί εκεί κυκλοφορούσαν ένα μήνα πιο νωρίς και αυτό που θα έβρισκα εκεί δεν υπήρχε στη Θεσσαλονίκη ).Δεν έχανα ποτέ τα Μίκυ Μυστήριο και τα Ντόναλντ.
Καμιά φορά έπαιρνα και Μίκυ Μάους ή Κόμιξ.Γενικά λάτρευα την οικογένεια Duck.Επίσης σε κάποια φάση είχα ξοδέψει όλα τα λεφτά του κουμπαρά μου (πάνω από 100Ε) για να πάρω κάτι παλιά συλλεκτικά κόμικ,το Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ μακ Ντακ (η βιογραφία του Σκρουτζ σε κόμικ,πώς από φτωχό παιδί που γυάλιζε παπούτσια στη Γλασκώβη έγινε ο πλουσιότερος μεγιστάνας του κόσμου) και τα πρώτα κόμικ του αγαπημένου μου Carl Barcs (αυτός που επινόησε όλους τους χαρακτήρες mcDuck).
Από εκεί και πέρα,καμιά φορά έπαιρνα Τομ κ Τζέρυ ή τύχαινε να διαβάζω κανένα Λούκυ Λουκ,αλλά σπάνια.
Στο γυμνάσιο διάβαζα ένα γαλλικό περιοδικό,το Okapi και τώρα διαβάζω Phosphore
Αλλά παρ'όλα αυτά,πού και πού παίρνω κανένα κόμικ (βασικά κυρίως μου τα φέρνει η νονά μου,που ξέρει ότι τα αγαπάω πάρα πολύ,ενώ η μαμά μου επέμενε στο γυμνάσιο να σταματήσω να τα διαβάζω -ε καλά η αλήθεια είναι ότι κ εγώ ψιλοντρέπομαι να τα ζητάω στο περίπτερο )
2
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε: στις 18:00, 09-11-15:

Τεντεν διαβαζε κανενας; Εκανε παγκοσμια επιτυχια κι εχουν γυριστει και τεσσερις ταινιες με αυτον. Εχω δει μια. Οι δημιουργοι του αφησαν αινιγματικη την ηλικια του ήρωα τους, αλλα πρεπει να ειναι το λιγοτερο 16, αφου εχει και επαγγελμα (δημοσιογραφος).Δεν μπορω να πω οτι τον συμπαθω και ιδιαιτερα, γιατι βγαζει κατι το φλωρικο.Σε αυτην την ηλικια δεν θα επρεπε να εχει αισθηματικες ιστοριες; Αυτες λειπουν απο τη σειρα, καθιστωντας την τελειως γλυκαναλατη, σχεδον παιδικη. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4...84%CE%AD%CE%BD
1
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε: στις 20:48, 11-11-15:

Ειχε οραμα ο δημιουργος του αφου τοτε δεν υπηρχε ο Τσιπρας.

Το δικο μου κολλημα ηταν με τους 4Τ
Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 284 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε: στις 21:44, 11-03-16:

διάβαζα Κατερίνα και Σούπερ Κατερίνα.. ποτέ ξανά στη ζωή μου δεν θέλησα να αγοράζω συστηματικά περιοδικό ή εφημερίδα..
και ο κύριος λόγος που έπαιρνα αυτό το περιοδικό στην ηλικία των..... χμμ.. 11-12.. ήταν οι τρομακτικές ιστορίες που μου κρατούσαν την ανυπομονησία για το επόμενο τεύχος.. καλά και τα δωράκια βέβαια ήταν νοστιμούλικα..
1
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 642 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε: στις 16:32, 02-03-18:

Maniac με ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ κυρίως, αλλά και με όλες τις εκδόσεις Disney του Τερζόπουλου. Με διαπερνάει κάτι, με όλο αυτό, με όλη αυτήν την σχέση που αναπτύσσεις με ένα περιοδικό. Και που περιμένεις να έρθει η μέρα να το πάρεις, να το ανοίξεις, να ταξιδέψεις! Δεν είχα την τύχη ενός παιδιού που μεγαλώνει στην πόλη.. Κι οι δικοί μου, δεν μου τα έπαιρναν πάντα.. Ίσως κι εγώ να μην τα ζητούσα, όπως θα ήθελα σήμερα να τα έχω ζητήσει.. Όμως τώρα τα συλλέγω και δεν ντρέπομαι καθόλου στο περίπτερο που τα αγοράζω. Δεν ξέρω αν το αισθάνομαι μόνο εγώ, αλλά όσο χαρούμενο με έκαναν (και με κάνουν ακόμα), είχαν την ίδια στιγμή μια μελαγχολία μέσα στις σελίδες τους.. Είναι κάτι.. Δικό τους..
1
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 17:38, 02-03-18:

Σουπερ Κατερινα
Κατερινα
Αφισοραμα

Μαλιστα επαιρνα και τηλ. στην 'Κατερινα'' για να πω ποιο ειναι το αγαπημενο μου τραγουδι καθε εβδομαδα (ειχαν μια στηλη με τα αγαπημενα τραγουδια των αναγνωστριων )
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γαλλικά περιοδικά - Από Pantelis_P
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-01-15 στις 18:11.
    • Τι περιοδικά και εφημερίδες διαβάζετε; - Από bunny217
      Το θέμα έχει λάβει 92 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Lifestyle.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-04-14 στις 22:44.
    • Τι περιοδικά διαβάζετε στο WC; - Από Γιώργος
      Το θέμα έχει λάβει 95 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-13 στις 23:29.
    • Γυναικεία περιοδικά - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-11 στις 13:08.
    • Περιοδικά πληροφορικής - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υπολογιστές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-10 στις 00:36.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα