Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,563 μηνύματα σε 78,982 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 418 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι σχέση έχει η γνώση με την εξυπνάδα;

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,664 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 20:26, 18-09-16:

Εξυπνάδα είναι το ΙQ η ικανότητα δηλαδή του ανθρώπου να επεξεργάζεται πολύπλοκες έννοιες και να μαθαίνει γρήγορα.
Γνώση είναι το σύνολο των αποθηκευμένων γνώσεων στο μυαλό του ανθρώπου.

Αντίθετα με το τι πιστεύουν πολλοί η σωστή γνώση είναι πολύ χρησιμότερη από την εξυπνάδα στην ζωή του ανθρώπου.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O cortomaltese έγραψε: στις 23:12, 18-09-16:

Δεν υπαρχει διαχωρισμος,ειναι κατι σαν τον διυσμο δηλαδη του μεσαιωνα.Δεν υπαρχει
Γνωση εξυπναδα,αικιου ραδικιου eq Jq(φαντασια)) ολα αυτα πανε μαζι
Ευφυια λοιπον ειναι ολα αυτα μαζι

Το ερωτημα ειναι τι σχεση εχει η γνωση με την εξυπναδα.

Λοιπον η γνωση ειναι απεριοριστη.Δεν εχει ορια.Ο ανθρωπος εχει απεριοριστη χωρητικοτητα γνωσης.Το iq πρεπει να ειναι η δυναμικοτητα επεξεργασιας και οταν η δυναμικοτητα επεξεργασιας βρει την μνημη (παραδοση κοινωνικη) και την κριτικη σκεψη (φαντασια,σημασιες κτλ αμφιδρομες με την μνημη και την ιστορικη παραδοση,τοτε εχουμε ενα συμβαν και λεμε αυτος ο ανθρωπος ειναι ευφυης δηλαδη ας πουμε συμβαντα οπως ο Ainstain ,O Χαισενμπεργκ κτλ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cortomaltese : 18-09-16 στις 23:22.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 21:24, 06-12-16:

Η εξυπνάδα κατά την ταπεινή μου γνώμη αποτελεί αθροιστική συνάθροιση εγγενών παραγόντων και περιβαλλοντικών συνθηκών. Η ταύτιση της γνώσης με την εξυπνάδα -από αρκετούς ανθρώπους- φρονώ ότι είναι ατυχής. Για την απόκτηση των γνώσεων απαιτείται πρώτον θέληση και ενδιαφέρον για το υπό μελέτη γνωστικό αντικείμενο και δεύτερον πνευματικός κάματος. Υπάρχουν άτομα με μεσαία νοημοσύνη, που όμως είναι πολύ εργατικά και μελετούν πολύ (συνεπώς αποκτούν πολλές γνώσεις). Υπάρχουν όμως και άτομα πανέξυπνα που δεν έχουν τη διάθεση να μελετήσουν (γεγονός απολύτως σεβαστό) και πολύ συχνά αναζητούν τη γνώση μέσα από τις εμπειρίες της ζωής κι όχι τόσο από τη μελέτη γνωστικών αντικειμένων (τυπικά ή άτυπα). Ο κάθε άνθρωπος έχει τις ιδιαιτερότητές του. Τίποτα δεν είναι επίμεμπτο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 06-12-16 στις 21:33.
2
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 22:28, 06-12-16:

Έχω γνώσεις αλλά είμαι χαζός. Αλλος μπορεί να μην έχει γνώσεις αλλά να είναι έξυπνος. Πολλοί λένε ότι έχουν και τα δύο αλλά στην πραγματικότητα δεν έχουν τίποτα από τα δύο.
1
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 22:51, 06-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Έχω γνώσεις αλλά είμαι χαζός.
Γιατρέ μου ή μπλοφάρεις ή θέλεις κοπλιμέντα.
Αλλος μπορεί να μην έχει γνώσεις αλλά να είναι έξυπνος.
Σαφώς, αυτό ισχύει!
Πολλοί λένε ότι έχουν και τα δύο αλλά στην πραγματικότητα δεν έχουν τίποτα από τα δύο.
Το να τα έχεις και τα δύο είναι το ιδανικό.

Εγώ προσωπικά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, έχω μεσαία νοημοσύνη. Τις όποιες γνώσεις έχω τις απέκτησα με επιμονή και εργατικότητα (λ.χ. διαβάζω πολλές ώρες) κι όχι λόγω ικανοτήτων ή μεγάλης εξυπνάδας. Στην οδήγηση αντιθέτως δεν τα κατάφερνα, αλλά κυρίως δεν με ενδιέφερε. Πιθανότατα, εάν το είχα προσπαθήσει, θα γινόμουν πολύ καλή. Έχω δεχτεί όμως ότι δεν μπορώ να είμαι το ίδιο καλή σε όλα. Οδηγούσα 5 χρόνια (από το 2008 ως το 2013), αλλά επειδή με άγχωνε η οδήγηση, χάρισα το αμάξι στην αδερφή μου και δεν οδηγώ πλέον, αλλά κινούμαι με τη συγκοινωνία. Απ' τη στιγμή λοιπόν που δεν με ενδιέφερε, δεν άφησα τον εαυτό μου να αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις, για να εξελιχτεί.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 06-12-16 στις 23:03.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:54, 06-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Γιατρέ μου ή μπλοφάρεις ή θέλεις κοπλιμέντα.

Σαφώς, αυτό ισχύει!
όχι την αλήθεια λέω. Διαβάζω γενικά και εγώ πολλές ώρες δε μπορώ να θεωρηθώ έξυπνος. Υπάρχουν παιδιά που με ένα πέρασμα θυμούνται τα πάντα.

_____
Αν μένεις Αθήνα η οδήγηση εκεί είναι δύσκολη δρόμοι, κίνηση, φανάρια , απεργίες οπότ στην επαρχία είναι πολύ πιο εύκολη και ευχάριστη.
1
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,467 μηνύματα.

H Ερις έγραψε: στις 02:04, 07-12-16:

όχι την αλήθεια λέω. Διαβάζω γενικά και εγώ πολλές ώρες δε μπορώ να θεωρηθώ έξυπνος. Υπάρχουν παιδιά που με ένα πέρασμα θυμούνται τα πάντα.
Aυτό έχει να κάνει μόνο με καλή μνήμη. Υπάρχουν πολλά είδη εξυπνάδας. Για εμένα, το να μπορείς να συνδυάσεις τη γνώση που απέκτησες και να μπορείς να ανταπεξέλθεις σε διάφορες καταστάσεις, αυτό είναι το βασικότερο σημείο εξυπνάδας.
2
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 21:02, 07-12-16:

Ανήκουμε στην ίδια κατηγορία. Κι εμένα η κολλητή μου απ' το ΕΑΠ τα έπαιρνε με τη μια. Διάβαζε λίγο πριν τις εξετάσεις κι έγραφε πολύ καλά. Αντιθέτως, εγώ διάβαζα καθημερινά και πολλές ώρες. Επίσης, ξεπέταγε τις εργασίες σε μια μέρα, ενώ εμένα μου έπαιρνε μια μέρα μόνο για να βγάλω το σχεδιάγραμμα. Για να ολοκληρώσω μια εργασία, διέθετα τουλάχιστον μια εβδομάδα με δέκα μέρες. Το δια ταύτα; Εγώ αποφοίτησα με 8,58 κι εκείνη με 8,32.
Πάντως και το γεγονός ότι πειθαρχούμε και διαβάζουμε είναι από μόνο του πολύ θετικό. Έτσι, να το δεις. Εξάλλου, ως γιατρός έχεις κατακτήσει την κορυφαία των επιστημών. Να νιώθεις περήφανος για τον εαυτό σου. Δεν έχει νόημα να συγκρινόμαστε με άλλους/ες. Δυστυχώς κι εγώ το έκανα παλιά, αλλά κάποια γεγονότα (κυρίως ένα μικρό πρόβλημα υγείας που είχα περάσει στο παρελθόν) με έκαναν να αλλάξω. Είναι φοβερά ψυχοφθόρο. Όλα τα παραπάνω τα λέω με κάθε καλή διάθεση και εκτίμηση προς το άτομό σου.

Αρχική Δημοσίευση από Ἔρις
Aυτό έχει να κάνει μόνο με καλή μνήμη. Υπάρχουν πολλά είδη εξυπνάδας. Για εμένα, το να μπορείς να συνδυάσεις τη γνώση που απέκτησες και να μπορείς να ανταπεξέλθεις σε διάφορες καταστάσεις, αυτό είναι το βασικότερο σημείο εξυπνάδας.
Είπες τη σωστότερη κουβέντα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 08-12-16 στις 00:41.
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος