Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,430 μηνύματα σε 78,978 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 571 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Babinos 10 έγραψε: στις 22:58, 06-01-18:

Έξι μήνες την έκανες; Εμένα μου ειπε σε τρεις μήνες θα είμαι κομπλέ και με εχει προβληματίσει λίγο γιατί μου φαίνεται πολυ μικρό το διάστημα
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Stitchpunk (Eternal Sunshine)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Stitchpunk έγραψε: στις 23:13, 06-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Babinos 10
Έξι μήνες την έκανες; Εμένα μου ειπε σε τρεις μήνες θα είμαι κομπλέ και με εχει προβληματίσει λίγο γιατί μου φαίνεται πολυ μικρό το διάστημα
Στο λέει μάλλον γιατί το καλοκαίρι απαγορεύεται αυτή η θεραπεία. Εγώ δεν θυμάμαι αλλά δεν πρέπει να ήταν 2μηνο όταν τη σταματησα.
Παράθεση

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Babinos 10 έγραψε: στις 23:15, 06-01-18:

Καθάρισες εντελώς η έχεις τίποτα σημάδια;
Παράθεση

Stitchpunk (Eternal Sunshine)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Stitchpunk έγραψε: στις 23:21, 06-01-18:

Εντελώς. Μου έδωσε άλλη γιατρός μετά κάποιες κρεμες και βιταμίνες και δεν ξαναεβγαλα τίποτα.
Παράθεση

Babinos 10

Νεοφερμένος

O Babinos 10 έγραψε: στις 23:23, 06-01-18:

Πότε θα μου συμβεί και εμένα αυτό πότε.. Γύρω στα 10 χρόνια το εχω, μου έχουν δώσει ότι χάπι θες αλλα δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Αντε να δω τώρα.. Ελπίζω αυτή η ταλαιπωρία που θα περάσω με την ισοτρετινοινη να αξίζει τον κόπο
1
Παράθεση

LeonidasSfar

Νεοφερμένος

Ο LeonidasSfar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O LeonidasSfar έγραψε: στις 21:15, 02-02-18:

Καλησπέρα,
Είμαι 21 ετών και έχω κυστική ακμή από το γυμνάσιο.Γενικώς δεν ήθελα να πάρω χάπια λόγω των παρενεργειών και περίμενα μήπως φύγουν χωρίς αυτά.Πριν λίγες μέρες όμως είπα δεν πάει άλλο και πήγα δερματολόγο για να μου δώσει χάπια.Μου έδωσε reducar που έχουν ισοτρετινοΐνη.Το πρόβλημα όμως είναι πως δε μου είπε να κάνω εξετάσεις αίματος πριν να μου τα γράψει, μου ανέφερε απλώς να κάνω μετά από ένα μήνα.Τώρα τις τελευταίες μέρες όμως που το έψαξα παραπάνω βλέπω όλοι λένε ότι πρέπει να κάνουμε εξετάσεις πριν τη θεραπεία, όπως έτσι λέει και το χαρτάκι μέσα στο κουτί των χαπιών.Και ο πατέρας μου που είναι γενικός γιατρός ανέφερε πως θα έπρεπε να είχα κάνει ώστε να μπορεί να δει ο δερματολόγος μετά από ένα μήνα αν "πειράχτηκε" κάτι λόγω των χαπιών.
Είναι κανένας άλλος που να μην έκανε εξετάσεις πριν να πάρει χάπια; ή να άκουσε πως δεν είναι απαραίτητο;

Τώρα παίρνω τα χάπια περίπου 1 εβδομάδα αλλά σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να τα σταματήσω και να τα πάρω από οκτώμβρη.Οπότε κάθησα σκέφτηκα τα θετικά και τα αρνητικά και θα ήθελα παραπάνω γνώμες πάνω στο θέμα.
Λόγοι που δεν αξίζει να σταματήσω τώρα την θεραπεία:
i) Έχω ξεκινήσει ήδη και άμα σταματήσω μπορεί να χάσω τζάμπα άλλους πόσους μήνες ώσπου να φύγει η ακμή.
ii) Θα πάνε τζάμπα κάποια χρήματα που έδωσα στον δερματολόγο,σε κρέμες,χάπια κλπ
iii) Βλέπω ήδη να είναι αρκετά καλύτερα τα σπυράκια μου από τις πρώτες κιόλας μέρες οπότε η θεραπεία θα έχει σίγουρα αποτέλεσμα.Σπυράκια στο πρόσωπο εκεί που είχα σχεδόν πάντα κάμποσα, τώρα δεν έχω ουτε ένα.Βγάζω μόνο κάτι πολύ μικρά με πύον που φεύγουν αμέσως.
Λόγοι που αξίζει να κάνω την θεραπεία τον Οκτώμβρη:
i) Υπάρχει κάτι ακόμα που δεν έχω δοκιμάσει για την ακμή εκτός των χαπιών το οποίο το έμαθα πρόσφατα αφού άρχισα τα χάπια(μαγιά μπύρας+ μια κρέμα που υποτίθεται δράει όπως τα χάπια) και έχω ακούσει να λένε , πάρε χάπια μόνο ως τελευταία λύση.Βέβαια τόσα και τόσα έχω δοκιμάσει οπότε δεν πιστεύω να λυθεί εντελώς το θέμα χωρίς χάπια, αλλά ποτέ δεν ξες..
ii) Βλέπω έχει αρχίσει ήδη να βγαίνει ήλιος και θα πρέπει να βάζω αντηλιακό κάθε φορά που βγαίνω έξω για αρκετούς μήνες, ενώ αν αρχίσω τον οκτώμβρη δε θα χρειάζεται σχεδόν καθόλου να ασχολούμαι με αντηλιακό.(Μου φαίνεται τέρμα βαρετό )
iii) Μπορεί ο δερματολόγος που είμαι τώρα να μην είναι τόσο καλός επάνω στο θέμα οπότε ίσως να ήταν καλύτερα να πάω σε κάποιον άλλον.Αυτό το λέω για το θέμα των εξετάσεων αίματος.

Οποιαδήποτε γνώμη και βοήθεια θα με βοηθούσε πολύ!
Παράθεση

Babinos 10

Νεοφερμένος

O Babinos 10 έγραψε: στις 12:53, 03-02-18:

Καλημέρα φίλε μου.. Πρώτον να σου πω, πως χωρίς εξετάσεις δεν ξεκινάς θεραπεία με ισοτρετινοινη.. εγώ ξεκίνησα πριν ένα μήνα ισοτροιν παρόμοια με τα δικά σου και έκανα εξετάσεις πριν ξεκινήσω αλλά και μόλις συμπλήρωσα μήνα..δεύτερον έκανες πολύ καλά που πήρες αυτά τα χάπια γιατί είναι η τελευταία και πιο αποτελεσματική λύση για να βρεις γιατρεία.. τώρα αφού ξεκίνησες χωρίς εξετάσεις, συμπλήρωσε τον μήνα και πάνε για εξετάσεις να δεις που βρίσκεσαι.. πάντως αν δεν είχες θέμα με συκώτι,χοληστερίνη και τριγλυκεριδια μην αγχώνεσαι σε ένα μήνα δεν αλλάζουν πολύ οι τιμές..αρκεί να μην τρως πολλά τηγανίτα και πίνεις ποτά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 03-02-18 στις 14:37. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα.
Παράθεση

Lin123

Νεοφερμένος

H Lin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Lin123 έγραψε: στις 01:54, 12-03-18:

Γεια σας παιδια!ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις σας αν μεσα στο συγγρος υπαρχει τμημα λειζερ για τα σημαδια της ακμης η αν σε παραπεμπουν καπου εξω,οπως επισης και αν κανουν φωτοθεραπειες για την ακμη???ευχαριστω!
Παράθεση

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O AlexTselikas έγραψε: στις 19:17, 24-06-18:

Καλησπερα παιδες,
Ηθελα να ρωτησω για το κοστος των χαπακιων isotretinoin.Ακουω ολη την ωρα οτι ειναι ακριβη θεραπεια αλλα βλεπω στο galinos.gr οτι τα 30 δισκακια τον 20MG κανουν 8.36 ευρω και των 40MG κανουν 12.69.Μηπως οταν γραψατε αυτα τα posts ηταν πιο ακριβα τοτε?Ρωταω επειδη η δερματολογος μου θελει να ξεκινησω αυτα τα χαπια και τα ερευνω.Επισης μου λεει να το ξεκινησω το χειμωνα και οχι το καλοκαιρι,αν και οχι κατηγορικα αντιθετη.
Παράθεση

Guest 647452

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 647452 έγραψε: στις 20:07, 24-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από AlexTselikas
Καλησπερα παιδες,
Ηθελα να ρωτησω για το κοστος των χαπακιων isotretinoin.Ακουω ολη την ωρα οτι ειναι ακριβη θεραπεια αλλα βλεπω στο galinos.gr οτι τα 30 δισκακια τον 20MG κανουν 8.36 ευρω και των 40MG κανουν 12.69.Μηπως οταν γραψατε αυτα τα posts ηταν πιο ακριβα τοτε?Ρωταω επειδη η δερματολογος μου θελει να ξεκινησω αυτα τα χαπια και τα ερευνω.Επισης μου λεει να το ξεκινησω το χειμωνα και οχι το καλοκαιρι,αν και οχι κατηγορικα αντιθετη.
Ο λόγος είναι ότι τον χειμώνα είναι τόσο δυνατός ο ηλιος.Κανε οτι σου λεει ο δερματολογος σου αλλα μην χαπακωνεσαι χωρις λογο.Συνήθως μετα την εφηβεια φευγει μονη της και στον γιατρο πας για τυχον ουλες και αποστηματα.Αλλα αν εχεις προβλημα και κυστες τοτε καλο ειναι να κανεις οτι σου λεει.Προσοχη με αυτα παντως.Ψαξε το.
Για τα συγκεκριμενα χαπια δεν γνωριζω τιποτα.
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 20:40, 24-06-18:

Καλησπερα παιδες,
Εάν δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα καλό θα ήταν θα αποφύγεις τη χρήση των φαρμάκων. Επίσης εάν είσαι ακόμη κάτω των 18 θα ήταν επίσης καλό να μην τα πάρεις, γιατί μπορεί να είναι απλά λόγω εφηβείας
Παράθεση

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O AlexTselikas έγραψε: στις 20:42, 24-06-18:

Κοντευω 19 και εχει το δικιο της που θελει να μου τα συνταγογραφησει.Στο προσωπο εχω περασει την εφηβιωση εδω και καιρο και ειμαι μια χαρα.Απλα εχω επιμμονη ακμη στο σωμα.
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 20:48, 24-06-18:

Κοντευω 19 και εχει το δικιο της που θελει να μου τα συνταγογραφησει.Στο προσωπο εχω περασει την εφηβιωση εδω και καιρο και ειμαι μια χαρα.Απλα εχω επιμμονη ακμη στο σωμα.
Ναι, καταλάβαινω τι λες. Από το σώμα είναι λίγο πιο δύσκολο να φύγει... Τώρα που έρχεται και καλοκαίρι να κάνεις πολλά μπάνια, εγώ συνήθιζα απλά να ''τρίβω'' τα σημεία όπου υπήρχαν πολλά με το χέρι μέσα στη θάλασσα, όχι να τραυματιστείς απλά σα να βάζεις σαμπουάν φάση. Επίσης να κάθεσαι στον ήλιο για 15-30 λεπτά ΤΟ ΠΟΛΎ, αλλά να κάθεσαι στον ήλιο για αυτό το διάστημα διότι κάνει καλό. Όχι όμως να είναι 2 η ώρα το μεσημέρι, είτε 8-9 το πρωί είτε 5-6-7 το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος. Επίσης να πίνεις αρκετό νερό και να προσέχεις τη διατροφή σου!
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,066 μηνύματα.

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 23:34, 24-06-18:

Εγώ είχα βγάλει ακμή παιδιά στην πλάτη καλοκαίρι , ναι στην πλάτη ..ειδικό αφρόλουτο μου έδωσε ο δερματολόγος που ήταν για καθαρισμό και για ενυδάτωση μαζί αν θυμάμαι καλά!! Ευτυχώς στο πρόσωπο δεν έβγαζα κάνα 2-3 !!
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε: στις 10:16, 25-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από sophie_96
Εγώ είχα βγάλει ακμή παιδιά στην πλάτη καλοκαίρι , ναι στην πλάτη ..ειδικό αφρόλουτο μου έδωσε ο δερματολόγος που ήταν για καθαρισμό και για ενυδάτωση μαζί αν θυμάμαι καλά!! Ευτυχώς στο πρόσωπο δεν έβγαζα κάνα 2-3 !!
η εμφανιση ακμης σε πλατη και στηθος δεν ειναι σπανιο
@AlexTselikas
δεν ξερω την επεκταση του προβληματος σου ουτε γιατρος ειμαι αλλα ενα προιον που με βοηθησε και πηρα με παροτρυνση του δερματολογου ειναι το chest & back της aknicare (παντα απο ονλαιν φαρμακειο) σε συνδυασμο με scrub που κανω με γαντι της body shop (bath glove). επισης επειδη μου τελειωσε το σπρευ πηρα το liquid wash by sebamed 5.5ph, που ειναι καλο. το σκραμπ με το γαντι παντως επισπευσε πολυ τη βελτιωση της πλατης μου.
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,066 μηνύματα.

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 10:31, 25-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
η εμφανιση ακμης σε πλατη και στηθος δεν ειναι σπανιο
@AlexTselikas
δεν ξερω την επεκταση του προβληματος σου ουτε γιατρος ειμαι αλλα ενα προιον που με βοηθησε και πηρα με παροτρυνση του δερματολογου ειναι το chest & back της aknicare (παντα απο ονλαιν φαρμακειο) σε συνδυασμο με scrub που κανω με γαντι της body shop (bath glove). επισης επειδη μου τελειωσε το σπρευ πηρα το liquid wash by sebamed 5.5ph, που ειναι καλο. το σκραμπ με το γαντι παντως επισπευσε πολυ τη βελτιωση της πλατης μου.

Καλημέρα δεν γνώριζα ότι ήταν τόσο συχνή και δεν ήξερα και για ακμή στο στήθος να σου πω την αλήθεια . Αλλά ήταν φρίκη μες το καλοκαίρι ακμή στην πλάτη σαν γράσο είχε γίνει. Αλλά από το πρόσωπο την προτιμούσα... !
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,400 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 13:43, 25-09-19:

Γεια σας! Να ρωτήσω, ξέρετε κανένα καλό σαπούνι για επιδερμίδες με ταση για ακμή από σχετικά γνωστή εταιρεία ώστε να το βρω εύκολα?

Είχα σχετικά μικρό πρόβλημα με ακμή καί πέρσυ το Νοέμβρη πήγα σε δερματολόγο και ευτυχώς η θεραπεία που μου πρότεινε δούλεψε . Είχα ένα φοβερό σαπούνι προσώπου , το SYNCHROLINE Aknicare Cleanser , το οποίο όμως στη Μπρατισλάβα που μένω δε μπορώ να το βρω με τίποτα.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,324 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 13:53, 25-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Εχέμυθη
Γεια σας! Να ρωτήσω, ξέρετε κανένα καλό σαπούνι για επιδερμίδες με ταση για ακμή από σχετικά γνωστή εταιρεία ώστε να το βρω εύκολα?

Είχα σχετικά μικρό πρόβλημα με ακμή καί πέρσυ το Νοέμβρη πήγα σε δερματολόγο και ευτυχώς η θεραπεία που μου πρότεινε δούλεψε . Είχα ένα φοβερό σαπούνι προσώπου , το SYNCHROLINE Aknicare Cleanser , το οποίο όμως στη Μπρατισλάβα που μένω δε μπορώ να το βρω με τίποτα.

Click this. Επειδή είναι γερμανική εταιρία λογικά θα κυκλοφορεί και στην κεντρική Ευρώπη.
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 13:57, 25-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Εχέμυθη

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια αυτό και είναι εξαιρετικό.

2
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες