Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,968 μέλη και 2,478,437 μηνύματα σε 78,939 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 484 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο Γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια στον ασθενή

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,734 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 21:44, 08-01-15:

Την αλήθεια, όσο αυτός (ο ασθενής) την αντέχει.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,857 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 07:03, 09-01-15:

Οφείλει να κάνει ό,τι εκείνος θεωρεί καλύτερο ώστε ο ασθενής να γίνει καλά. Δεν οφείλει να πει καμιά αλήθεια.
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 23:36, 09-01-15:

Οφείλει να πει την αλήθεια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από άποψη προσέγγισης. Αν θα είναι στον άμεσα εμπλεκόμενο ή στους στενούς συγγενείς του είναι άλλη συζήτηση. Αλλά θεωρώ πολύ ασυνείδητο να αποκρύψει ή να παραποιήσει την αλήθεια και πιθανόν ο ασθενής για άλλα να πηγαίνει και αλλού να βρεθεί. Period.
Παράθεση

GiorgosAsi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε: στις 02:40, 10-01-15:

Ο γιατρος πρεπει να λεει την αληθεια χωρις φακελακια και φρουφρου
Παράθεση

Dr Nick

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Dr Nick έγραψε: στις 02:21, 29-11-18:

Γενικά πρέπει να λέει την αλήθεια αλλά αυτό θα κριθεί απο τον ίδιο, καθώς σε ορισμένες νόσους επιδρούν και ψυxολογικοί παράγοντες, οπότε η απόκρυψη της αλήθειας είναι ένα είδους placebo
1
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,756 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 12:36, 29-11-18:

Γενικά πρέπει να λέει την αλήθεια αλλά αυτό θα κριθεί απο τον ίδιο, καθώς σε ορισμένες νόσους επιδρούν και ψυxολογικοί παράγοντες, οπότε η απόκρυψη της αλήθειας είναι ένα είδους placebo
Οχι, οι γιατροι τουλαχιστον στις πολιτισμενες χωρες ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο να λενε την πληρη αληθεια στον ασθενη. Δεν ειναι δυνατον να γινεται αυτη η παροδεια στην οποια ολο το ελληνοσυγκενολοι λεει ψεματα στον ασθενη οτι ¨μια πνευμονια ειναι" και ο ασθενης υποκρινεται οτι δεν ξερει τι γινεται (αδερφε να σε ενημερωσω οτι οταν πεθαινεις το ξερεις) για να μην τους στεναχωρησει και του στερητε η δυνατοτητα να οργανωσει το θανατο του, να κλησει ανοιχτα ζητηματα, να ρωτησει ποσος χρονος του μενει και κυριως ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ.

Να τονισω εδω οτι σε περιπτωσεις καρκινων που ειναι γνωστο οτι οι πιθανοητες επιβιωσης ειναι μικρες οι γιατροι τυπικα αποφευγουν τις θεραπειες οταν εχουν οι ιδιοι τη παθηση
1
Παράθεση

hl_amhxanos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο hl_amhxanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O hl_amhxanos έγραψε: στις 15:01, 29-11-18:

Του πει ή δεν του πει την αλήθεια,αν ο ασθενής είναι στα τελευταία του,δεν θα αλλάξουν και πολλά πράγματα.Τώρα πρακτικά ζητήματα όπως οι κηδείες κλπ μπορεί η οικογένοια να τα φροντίσει.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,756 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 16:47, 29-11-18:

Του πει ή δεν του πει την αλήθεια,αν ο ασθενής είναι στα τελευταία του,δεν θα αλλάξουν και πολλά πράγματα.Τώρα πρακτικά ζητήματα όπως οι κηδείες κλπ μπορεί η οικογένοια να τα φροντίσει.
To αποδεχθει ενας ανθρωπος το θανατο του ειναι μια διαδικασια που χρειαζεται χρονο και πολλες φορες καταληγει σε συσφιξη σχεσεων, σε συναισθηματικη απελευθερωση, πολλοι ανθρωποι λενε οτι εζησαν πραγματικα πρωτη φορα μετα τη διαγνωση τους με καποια καταληκτικη ασθενια. Δεν ειμαι μονο η κηδεια, ειναι να αποχερτησεις τους ανθρωπους που αφηνεις, να οργανωσεις το τι θα αφησεις πισω σου, ποιες θα ειναι οι τελευταιες σου σκεψεις. Ακομα και απλα πραγματα οπως το να πεις τις πραγματικες σου σκεψεις η να περασεις ποιοτικο χρονο με τους ανθρωπους σου.

Να κανεις καινουριες εμπειριες, η να ξοδεψεις λεφτα. Δεν εχει σημασια, δεν θα επρεπε να αποφασιζει κανενας συγγενης η γιατρος το τι θα θελει να κανει ενας ανθρωπος το τελευταιο καιρο που το μενει.
4
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ExoticAura

Βρείτε παρόμοια