Αναζήτηση βιβλίου για Πολιτική

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Ψάχνω για ένα βιβλίο που να αφορά την πολιτική. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι σε αυτό να αναλύονται έννοιες όπως καπιταλισμός, σοσιαλισμός κομμουνισμός, αναρχία, φιλελευθερισμός, ναζισμός, δικτατορία, να αναφέρονται διάφορες θεωρίες πάνω σε αυτά καθώς επίσης και τα ονόματα των εκπροσώπων τους.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι άσχετος από πολιτική και ψάχνω για βιβλίο(α) να ξεστραβωθώ. :redface:

Τα παρακάτω λένε; :hmm::hmm:
https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0350190
https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0542190
https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0250557

Κάθε πρόταση δεκτή!
-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Tα βιβλία που έχεις επιλέξει είναι πολύ ενδιαφέρον όσον αφορά την πολιτική.Εγώ θα σου πρότεινα και αυτό αλλά και αυτό που λογίκα θα λέει και έννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
από ό,τι κατάλαβα σε ενδιαφέρει σε πρώτη φάση να είσαι σε θέση να "αναγνωρίσεις" τις ιδεολογίες όταν τις συναντάς,αυτήν την δουλειά μπορείς να την κάνεις και μέσω μιας εγκυκλοπαίδειας όπου είναι και πιο αντικειμενικές ως προς τους ορισμούς τους.

μετά πας σε ένα βιβλιοπωλείο καλύτερα του κέντρου και να το ζητήσεις(κάποιο που φέρνει βιβλία της φιλοσοφικής θα ξέρουν καλύτερα) αλλά ως αντικείμενο την πολιτική επιστήμη,αν ψάχνεις για πολιτική θα πας σε βιβλία ιστορίας και πιο δημοσιογραφικά που θα σε μπλέξουν χειρότερα.

καθαρά κοινωνιολογία-"ιστορία" της φιλοσοφίας-πολιτική επιστήμη,εκεί κοιτάς.

πιο συγκεκριμένα μόνο αν κατέβω στη σχολή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ψάχνω για ένα βιβλίο που να αφορά την πολιτική. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι σε αυτό να αναλύονται έννοιες όπως καπιταλισμός, σοσιαλισμός κομμουνισμός, αναρχία, φιλελευθερισμός, ναζισμός, δικτατορία, να αναφέρονται διάφορες θεωρίες πάνω σε αυτά καθώς επίσης και τα ονόματα των εκπροσώπων τους.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι άσχετος από πολιτική και ψάχνω για βιβλίο(α) να ξεστραβωθώ. :redface:

Τα παρακάτω λένε; :hmm::hmm:
https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0350190
https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0542190
https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0250557

Κάθε πρόταση δεκτή!
-petros


Στην Πολιτική Επιστήμη το πρώτο βιβλίο που δίνουν στους φοιτητές όταν μπαίνουν στο τμήμα είναι αυτό, από ότι ξέρω είναι απλό βιβλίο και ενδείκνυται για αρχάριους

https://books.phigita.net/isbn/9789604351008

Αν πάλι σε ενδιαφέρει κάτι περισσότερο περιγραφικό μπορείς να αγοράσεις ένα λεξικό εννοιών με τέτοιους όρους.

Αν και θα σου πρότεινα και τα δύο για μεγαλύτερη απόδοση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Στην Πολιτική Επιστήμη το πρώτο βιβλίο που δίνουν στους φοιτητές όταν μπαίνουν στο τμήμα είναι αυτό, από ότι ξέρω είναι απλό βιβλίο και ενδείκνυται για αρχάριους

https://books.phigita.net/isbn/9789604351008

Αν πάλι σε ενδιαφέρει κάτι περισσότερο περιγραφικό μπορείς να αγοράσεις ένα λεξικό εννοιών με τέτοιους όρους.

Αν και θα σου πρότεινα και τα δύο για μεγαλύτερη απόδοση :P

612 σελίδες βιβλίο για αρχάριους?:confused:
Δηλαδή οι .. προχωρημένοι τι κάνουν???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ θα σε πάω λίγο πιο παλιά. Σε πρώτη φάση, πολύ σημαντικό είναι να διαβάσεις την «Πολιτεία» του Πλάτωνα (αν μπορείς και στο πρωτότυπο, αλλιώς στη μετάφραση) όπου γίνεται η διάκριση των πολιτευμάτων. Μετά, θα σου έλεγα να διαβάσεις τα «Πολιτικά» του Αριστοτέλη όπου δίνονται πολύ σημαντικές πληροφορίες για την οργάνωση της πολιτικής ζωής. Εγώ πάντως πιστεύω, προτού μπεις σε εξειδικευμένα βιβλία, να πάρεις να διαβάσεις ποιοτικά ιστορικά βιβλία τα οποία μέσα στην ιστορική διήγηση αποσαφηνίζουν τα ιδεολογικά ρεύματα μ'έναν τρόπο πιο ενδιαφέρον. Ένα σύγγραμμα που βοηθά πολύ είναι η Ιστορία του Ευρωπαϊκού πνεύματος του Παναγιώτη Κανελλόπουλου.

Εγώ. να διευκρινίσω, ότι οι όποιες γνώσεις έχω πάνω στα πολιτικά συστήματα, βασίζονται σε ένα μεγάλο βαθμό στα διαβάσματα που έχω κάνει αφ' ενός σε ιστορικά βιβλία, αφ'ετέρου από τα διαβάσματά μου στη σχολή σχετικά με την ιστορία της Λογοτεχνίας, Ελληνικής και Ευρωπαϊκής. Γιατί ιστορία της τέχνης δε νοείται χωρίς γνώση των ιδεολογικών ρευμάτων. Φυσικά, αν θέλεις να εμβαθύνεις, μπορείς να διαβάσεις πιο εξειδικευμένα βιβλία αλλά νομίζω ότι ένα τέτοιο υπόστρωμα βοηθά πολύ στην έστω επιδερμική κατανόηση των πολιτικών ρευμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Στη σχολή μας έδωσαν αυτό...

Ιστορία των Πολιτικών Θεωριών
G.H. Sabine (εκδόσεις ΑΤΛΑΝΤΙΣ), 975 σελίδες...
ξεκινά από την πόλη-κράτος , προχωρά στον Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Κικέρων, Φεουδαρχία, Μακιαβέλλι, Καλβινισμός, Jean Bodin, Τhomas Hobbes, Halifax - Locke, Rousseau, Χένγκελ...

Ίσως σε ενδιαφέρουν περισσότερο τα τελευταία κεφάλαια (με πάρα πολλά υποκεφάλαια το καθένα):
Φιλελευθερισμός (Φιλοσοφικός Ριζοσπαστισμός)
Η ανακαίνιση του φιλελευθερισμού
Ο Μαρξ και ο διαλεκτικός υλισμός
Κομμουνισμός
Φασισμός και Εθνικοσοσιαλισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο φιλελευθερισμός και ο καπιταλισμός (αναφέρομαι στην Κλασσική θεωρία, σχολή Keynes) είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. Δεν τα διαβάζουμε από πολιτικούς, αλλά από οικονομολόγους. Η σημαντικές διαφορές πχ των προαναφερόμενων οικονομικών συστημάτων είναι μαθηματικές. Αν π.χ. δεν κατανοήσει κάνεις την καμπύλη IS-LM ότι και να του λένε οι πολιτικοί δεν θα καταλάβει τίποτα, το ίδιο αν δεν καταλάβει γιατί ο Keynes θεωρεί ότι όταν αυξάνονται οι μισθοί πέφτει το βιοτικό επίπεδο.

Αν θέλεις κάτι παραπάνω από εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, δυστυχώς για οικονομικά θέματα πρέπει να ξεκινήσεις από οικονομολόγους. Ξεκίνα από τον Keynes, έχει γράψει νομίζω 8 βιβλία (τα περισσότερα βέβαια 3-4 τόμοι). Από εκεί πέρα πας στον φιλελευθερισμό, αφού κατά την γνώμη μου ο φιλελευθερισμός απλά κάνει διορθώσεις πάνω στον Keynes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
612 σελίδες βιβλίο για αρχάριους?:confused:
Δηλαδή οι .. προχωρημένοι τι κάνουν???:P

Αιτήσεις στον ΑΣΕΠ χωρίς επιτυχία εφόσον δεν κάνουν πολιτική σταδιοδρομία :P

Ο φιλελευθερισμός και ο καπιταλισμός (αναφέρομαι στην Κλασσική θεωρία, σχολή Keynes) είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. Δεν τα διαβάζουμε από πολιτικούς, αλλά από οικονομολόγους. Η σημαντικές διαφορές πχ των προαναφερόμενων οικονομικών συστημάτων είναι μαθηματικές. Αν π.χ. δεν κατανοήσει κάνεις την καμπύλη IS-LM ότι και να του λένε οι πολιτικοί δεν θα καταλάβει τίποτα, το ίδιο αν δεν καταλάβει γιατί ο Keynes θεωρεί ότι όταν αυξάνονται οι μισθοί πέφτει το βιοτικό επίπεδο.

Αν θέλεις κάτι παραπάνω από εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, δυστυχώς για οικονομικά θέματα πρέπει να ξεκινήσεις από οικονομολόγους. Ξεκίνα από τον Keynes, έχει γράψει νομίζω 8 βιβλία (τα περισσότερα βέβαια 3-4 τόμοι). Από εκεί πέρα πας στον φιλελευθερισμό, αφού κατά την γνώμη μου ο φιλελευθερισμός απλά κάνει διορθώσεις πάνω στον Keynes.

Μην τα πετάς έτσι απότομα. Ο φιλελευθερισμός είναι ιδεολογία με πολιτικές, οικονομικές, φιλοσοφικές, κοιωνικές πτυχές. Δηλαδή για να μελετήσεις το φασισμό πρέπει να μάθεις τα βασανιστήρια και τις τακτικές εξολόθρευσης των αντιπάλων στο παρασκήνιο; Επίσης ο φιλελευθερισμός εμφανίστηκε 100 χρόνια πριν γεννηθεί ο Keynes οπότε το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ψάχνω για ένα βιβλίο που να αφορά την πολιτική. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι σε αυτό να αναλύονται έννοιες όπως , να αναφέρονται διάφορες θεωρίες πάνω σε αυτά καθώς επίσης και τα ονόματα των εκπροσώπων τους.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι άσχετος από πολιτική και ψάχνω για βιβλίο(α) να ξεστραβωθώ.
Να ξεστραβωθειs με την πολιτικη; Διαβαζονταs τετοια βιβλια οχι μονο δεν θα ξεστραβωθειs αλλα θα στραβωσειs απο την κορυφη ωs τα νυχια.Μην ασχολεισαι φιλε μου με την λαμογια που σημερα λεγεται πολιτικη.Να σου πω εγω τι ειναι καπιταλισμός, σοσιαλισμός κομμουνισμός, αναρχία, φιλελευθερισμός, ναζισμός, δικτατορία.Ειναι η μεγαλυτερη απατη στην ιστορια τηs ανθρωποτηταs,ολεs αυτεs η δηθεν ιδεολογιεs εχουν το ιδιο αφεντικο και τα νηματα ολων των σικε ιδεολογιων κινουνται απο τα ιδια ατομα που ανηκουν στο Αμερικανοσιωνιστικο λομπι.Μην τρωs λοιπον παραμυθι,μονο η Δημοκρατια στην Αρχαια Ελλαδα παρηγαγε πολιτικη.Αν θελειs πραγματι να ξεστραβωθειs διαβασε την Αγια Γραφη ετσι θα κανειs σιγουρα πολυ καλο στον εαυτο σου και στουs γυρω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ο φιλελευθερισμός και ο καπιταλισμός (αναφέρομαι στην Κλασσική θεωρία, σχολή Keynes) είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. Δεν τα διαβάζουμε από πολιτικούς, αλλά από οικονομολόγους. Η σημαντικές διαφορές πχ των προαναφερόμενων οικονομικών συστημάτων είναι μαθηματικές. Αν π.χ. δεν κατανοήσει κάνεις την καμπύλη IS-LM ότι και να του λένε οι πολιτικοί δεν θα καταλάβει τίποτα, το ίδιο αν δεν καταλάβει γιατί ο Keynes θεωρεί ότι όταν αυξάνονται οι μισθοί πέφτει το βιοτικό επίπεδο.

Αν θέλεις κάτι παραπάνω από εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, δυστυχώς για οικονομικά θέματα πρέπει να ξεκινήσεις από οικονομολόγους. Ξεκίνα από τον Keynes, έχει γράψει νομίζω 8 βιβλία (τα περισσότερα βέβαια 3-4 τόμοι). Από εκεί πέρα πας στον φιλελευθερισμό, αφού κατά την γνώμη μου ο φιλελευθερισμός απλά κάνει διορθώσεις πάνω στον Keynes.

Oντως ο καπιταλισμος και ο φιλελευθερισμος εχουν να κανουν με οικονομια.Αρα οπως λες και εσυ οσον αφορα τα βιβλια τα οποια αναφερουν αυτες τις δυο εννοιες δεν ειναι ουτε τα κοινωνικα ουτε τα πολιτικα βιβλια.Αυτες οι εννοιες βρισκονται σε βιβλια που εχουν να κανουν με οικονομικα θεματα.Αυτες οι εννοιες επισης υπηρξαν και στην νεοτερη και στην συχρονη ιστορια.Αρα και σε ιστορικα βιβλια δεν υπαρχουν μεσα και αυτες οι δυο εννοιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μήπως θα έπρεπε να ασχοληθεί και με την Πολιτική Οικονομία για να έχει μία εμπεριστατωμένη άποψη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Oντως ο καπιταλισμος και ο φιλελευθερισμος εχουν να κανουν με οικονομια.Αρα οπως λες και εσυ οσον αφορα τα βιβλια τα οποια αναφερουν αυτες τις δυο εννοιες δεν ειναι ουτε τα κοινωνικα ουτε τα πολιτικα βιβλια.Αυτες οι εννοιες βρισκονται σε βιβλια που εχουν να κανουν με οικονομικα θεματα.Αυτες οι εννοιες επισης υπηρξαν και στην νεοτερη και στην συχρονη ιστορια.Αρα και σε ιστορικα βιβλια δεν υπαρχουν μεσα και αυτες οι δυο εννοιες?
Λοιπόν. Όταν λέμε φιλελευθερισμός, τουλάχιστον όταν εγώ λέω φιλελευθερισμός, εννοώ π.χ. όταν το κράτος δεν αναλαμβάνει επιχειρηματικές δραστηριότητες και γενικότερα δεν επεμβαίνει στην αγορά. Αυτό δεν είναι μια άποψη του στυλ "Επιτρέπω τους γάμους ομοφυλοφίλων". Είναι μια στρατηγική να λύσεις/ξεπεράσεις κάποια φαινόμενα που δημιουργούνται στα οικονομικά μοντέλα. Αν τώρα σου αρκεί να γνωρίζεις ότι στον φιλελευθερισμό συμβαίνει αυτό και αυτό, χωρίς να ξέρεις το γιατί τότε οκ θα σε καλύψει ένα πολιτικό βιβλίο.
(Τα οικονομικά έχουν σχετικά εύκολα μαθηματικά. Ακόμη και ένας μαθητής 3ης λυκείου μπορεί να καταλάβει πολλά πράγματα).
Επίσης ο φιλελευθερισμός εμφανίστηκε 100 χρόνια πριν γεννηθεί ο Keynes οπότε το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό; :P
Χαθήκαμε στην μετάφραση. Αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, τότε δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό. Ο φιλελευθερισμός έρχεται να δώσει λύση σε ένα φαινόμενο που συμβαίνει σε όλα τα παραδοσιακά καπιταλιστικά μοντέλα (ακόμη και του Keynes, παρόλο που είναι αρκετά προοδευτικός, προσωπικά τον θεωρώ τολμηρό για την εποχή του). Συγκεκριμένα στο ότι η παρέμβαση του κράτους έχει κρατικές δαπάνες συνεπάγονται που με τεράστια κατασπατάληση πόρων. Π.χ. η ΕΕ για μαλακίες πολιτικών καλείται να ξοδέψει τεράστια πόσα μόνο και μόνο να σταθεροποιηθεί η Ελλάδα και η Πορτογαλία κάτι το όποιο στην τελική επηρεάζει την ικανότητα των οικονομιών να αυτοδιορθώνονται. Για παράδειγμα για την Ελληνική οικονομία ήταν λάθος που υπήρχαν τόσες εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας, για αυτό κλείσανε εταιρίες όπως Lannet, Altec, Telepassport. Τώρα έχουμε μια ενδιαφέρουσα αγορά σταθερής επικοινωνίας. Αν το κράτος είχε επέμβει, μπορεί ναι μεν να έσωζε 3 εταιρίες όποτε να μην είχαμε και άνενεργους, ωστόσο αυτό δεν θα ήταν υγιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top