Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,057 μέλη και 2,442,515 μηνύματα σε 77,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 359 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυαλιά ή φακοί επαφής;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
Γυαλιά
5
41,67%
Φακοί επαφής
1
8,33%
Φοράω και τα 2
5
41,67%
ΔΞ/ΔΑ
1
8,33%

Fresh (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Fresh έγραψε: στις 23:18, 16-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Δεν πειράζει που δεν είπε κάτι, αρκεί να βρήκε τη "φόρμουλα" για να βλέπεις δίχως προβλήματα. Με το καλό να παραλάβεις τους φακούς, λοιπόν, κι ελπίζω να δεις τον κόσμο με άλλα μάτια.

-Εάν εξακολουθήσεις να έχεις θέματα, θα πρότεινα να πάρεις τη γνώμη άλλου οφθαλμιάτρου.
Ευχαριστωωω
Την συγκεκριμένη οφθαλμίατρο την εμπιστεύομαι απόλυτα,συνεργάζεται στον ίδιο χώρο με μια πασίγνωστη παιδοοφθαλμίατρο
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 23:23, 16-03-19:

Ωραία τότε. Λίγη υπομονίτσα ακόμα μέχρι να 'ρθουν οι φακοί και όλα gg.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,149 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 00:22, 18-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Fresh
Δηλαδή πόσο μείωσε τη μυωπία ο γιατρός;Νομίζω πως σε περιπτώσεις που η μυωπία υπερβαίνει τους 3 βαθμούς δεν μπορείς να βάλεις γυαλιά και βάζεις αναγκαστικά φακούς.

Στο χειρότερο μάτι έχω -1 βαθμό και στο καλύτερο -0,25. Και σε κανέναν φακό δεν μου έβαλαν το 0,25 αστιγματισμό που έχω. Μπορώ να φοράω τα γυαλιά μου για ώρες οπότε είμαι ικανοποιημένη.

Δεν ισχύει αυτό. Ξέρω ανθρώπους με διπλάσια μυωπία από εμένα και μια χαρά γυαλιά έχουν. Φακούς δεν νομίζω να βάλω ποτέ μου.
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,718 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 08:16, 18-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Fresh
Χμμμ,πόσες φορές έχουμε λογοφέρει με την μητέρα
μου για το αν η μυωπία είναι κληρονομική ή όχι Και οι 2 μου γονείς έχουν Μυωπία παρόλο που κανένας από τους συγγενείς τους δεν είχε Έτσι και εγώ το κληρονόμησα Γυαλιά έβαλα πέρυσι το Ιούνιο,άλλαξα τον Ιανουάριο κρύσταλλα και πήρα φακούς επαφής Τώρα έχω μυωπία 1.75 και 0.5 και αστιγματισμό 0.5 και 0.75 και αναγκάζομαι να φοράω συνέχεια τα γυαλιά λόγω διαφοράς των ματιών Τώρα είμαι ακρίβως 14.5 πόσο λέτε να ανέβει;
Εαν ειχε ο πατερας σου και ο παππους σου,πιθανοτατα θα εχεις και εσυ(παραδειγμα οχι μοναδικη συνθηκη). Η μυωπια αποτελει παθηση που πηγαζει απο το "παραμορφωμενο" σχημα του ματιου",αυτο οδηγει την συγκεντρωση των ακτινων του φωτος πισω απο τον φακο . Μπορει να ειναι κληρονομικο αλλα και να γινει εκ γεννετης. Αυτος ειναι ο λογος που πλεον θεραπευεται πανευκολα με καποια μεθοδο laser με προσαρμογη του σχηματος. Πλεον με τις εξελιξεις των laser περισσοτεροι πληρουν τος προυποθεσεις (απαραιρητο παχος) για προσαρμογη του σχηματος(μαλλον της καμπυλοτητας) του κερατοειδη .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια