Κάπνισμα στις μικρές ηλικίες

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε πιστεύω ότι είναι ισάξιο με το θέμα του κινητού ή ότι δηλώνει έλλειψη παιδείας, σάπιου εκπαιδευτικού συστήματος κλπ
Στην ηλικία που αναφέρει ο Μήτσος, είναι πολύ άσχημο και μόνο που υπάρχει ως φαινόμενο. Σε ηλικίες κοντά στην Γ' λυκείου πχ, τα παιδιά είναι σχεδόν ενήλικα, θα τους απαγορεύσεις να καπνίζουν; Επιλογή τους είναι και θα το κάνουν ό,τι κι αν κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε πιστεύω ότι είναι ισάξιο με το θέμα του κινητού ή ότι δηλώνει έλλειψη παιδείας, σάπιου εκπαιδευτικού συστήματος κλπ
Στην ηλικία που αναφέρει ο Μήτσος, είναι πολύ άσχημο και μόνο που υπάρχει ως φαινόμενο. Σε ηλικίες κοντά στην Γ' λυκείου πχ, τα παιδιά είναι σχεδόν ενήλικα, θα τους απαγορεύσεις να καπνίζουν; Επιλογή τους είναι και θα το κάνουν ό,τι κι αν κάνεις...

Δεν εννοούσα ότι το κάπνισμα δηλώνει έλλειψη παιδείας ή σάπιο εκπαιδευτικό σύστημα.Απλά ήθελα σαν παρένθεση να τονίσω ότι ένα τέτοιο θέμα είναι απλά το δέντρο από όλο το δάσος....

Τα παιδιά της Γ Λυκείου μπορούν να είναι φουγάρα αν θέλουν,ποσώς με ενδιαφέρει,αλλά όχι στο σχολείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Στο προαύλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Στο προαύλιο;

Κοίταξε,εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει σαν εικόνα να περνάω από ένα σχολείο και να είναι τα παιδιά με ένα τσιγάρο στο χέρι...

Κι εγώ είχα καπνίσει στο σχολείο αλλά τουλάχιστον είχαμε μια...ντροπή να το πω?...και κρυβόμασταν.Δεν είμασταν σε κοινή θέα.

Όλα με μέτρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Ναι...Συγκεκριμένα ένας καθηγητής το είδε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Κοίταξε,εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει σαν εικόνα να περνάω από ένα σχολείο και να είναι τα παιδιά με ένα τσιγάρο στο χέρι...

Κι εγώ είχα καπνίσει στο σχολείο αλλά τουλάχιστον είχαμε μια...ντροπή να το πω?...και κρυβόμασταν.Δεν είμασταν σε κοινή θέα.

Όλα με μέτρο!
Οπότε γιατί είσαι κατά τώρα; Εσένα δε σου την έσπαγε αυτή η αντιμετώπιση τότε; Αδιάφορω αν κάπνιζες στην τουαλέτα ή στο προαύλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Οπότε γιατί είσαι κατά τώρα; Εσένα δε σου την έσπαγε αυτή η αντιμετώπιση τότε; Αδιάφορω αν κάπνιζες στην τουαλέτα ή στο προαύλιο...

Τότε ήμουν 17...
Τώρα είμαι 25...
Τώρα έχω καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη άποψη του σωστού και του λάθους,κατά την γνώμη μου πάντα.
Έκανα άπειρες λαλακίες στα 17 μου,δεν σημαίνει ότι ήταν σωστά όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Τότε ήμουν 17...
Τώρα είμαι 25...
Τώρα έχω καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη άποψη του σωστού και του λάθους,κατά την γνώμη μου πάντα.
Έκανα άπειρες λαλακίες στα 17 μου,δεν σημαίνει ότι ήταν σωστά όλα!
Δηλαδή ντρέπεσαι γι αυτά που έκανες στα 17 σου; Ή μήπως πιστεύεις ότι οι 17χρονοι έχουν κάποιο συγκεκριμένο λόγο να συμπεριφέρονται διαφορετικά από σένα όταν ήσουν στην ηλικία τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας είναι το παιδί συνεπές στα μαθήματα του, ας διαβάζει, ας γράφει καλά και προσωπικά το δικαιολογώ και να καπνίζει, και κινητό να φέρνει (αρκεί να μην ενοχλεί) και γενικά να κάνει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αρκεί να μην ενοχλεί τους άλλους. Για μένα τον σεβασμό του στο σχολείο θα τον έχει ήδη δείξει με τους βαθμούς του. Άλλωστε ποιά άτομα είναι πιο χρήσιμα στην κοινωνία; Αυτά που ήταν τύπος και υπογραμμός όσον αφορά τη διαγωγή αλλά στα μαθήματα στόκοι και δεν άνοιγαν βιβλίο στο σπίτι ή αυτοί που παρέκκλιναν λίγο αλλά ήταν άριστοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Δηλαδή ντρέπεσαι γι αυτά που έκανες στα 17 σου; Ή μήπως πιστεύεις ότι οι 17χρονοι έχουν κάποιο συγκεκριμένο λόγο να συμπεριφέρονται διαφορετικά από σένα όταν ήσουν στην ηλικία τους;

Όχι ρε ifrit,δεν ντρέπομαι γι'αυτά που έκανα στα 17 μου και δεν είναι εν πάσει περιπτώσει αυτό το ζήτημα του thread νομίζω.Και τώρα καπνίζω,και τώρα θεωρώ λάθος να καπνίζω,τι σημαίνει αυτό δηλαδή,ότι ντρέπομαι που το κάνω?

Και στο φινάλε φινάλε,ναι,δεν είναι όλοι οι 17χρονοι ίδιοι,δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμπεριφέρονται όπως εγώ στα 17 μου ή όπως οποιοσδήποτε άλλος στα 17 του στην τελική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εννοώ, όπως έκανες κι εσύ λάθη, έτσι θα κάνουμε κι εμείς, και η επόμενη γενικά κοκ.
Και btw, συμφωνώ απόλυτα με την Michelle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εννοώ, όπως έκανες κι εσύ λάθη, έτσι θα κάνουμε κι εμείς, και η επόμενη γενικά κοκ.
Και btw, συμφωνώ απόλυτα με την Michelle.

Φυσικά και θα κάνετε!
Και πρέπει να κάνετε!
Αλλά άλλο ήταν το θέμα και έδωσες και μόνος απάντηση..."λάθη".;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το λάθος είναι απλά ένα σωστό ειδωμένο απο διαφορετική οπτική γωνία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ε ναι σίγουρα είναι λάθη.
Όμως κοίτα τι γράφει η Michelle πιο πάνω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ε οκ,είπα εγώ το αντίθετο?

Την οπτική μου γωνία έδωσα κι εγώ,αυτό δεν ζητάει κάποιος όταν ανοίγει ένα thread?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε πιστεύω ότι είναι ισάξιο με το θέμα του κινητού ή ότι δηλώνει έλλειψη παιδείας, σάπιου εκπαιδευτικού συστήματος κλπ

Συμφωνώ κι επαυξάνω.Εξάλλου πουθενά δεν έχω συναντήσει μαθητές να καπνίζουν φόρα παρτίδα στο προαύλιο εκτός αν άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα.Οι περισσότεροι καπνίζουν στις τουαλέτες ή έξω ακριβώς απο το σχολείο.Αν απαγορευόταν το κάπνισμα(το οποίο σημειωτέον δεν επιτρέπεται απλά γίνονται στραβά μάτια) το πιο πιθανό είναι να αυξανόταν η παραμονή στις τουαλέτες ή σε άλλους απομονωμένους χώρους, οι κοπάνες και το ποσοστό των μαθητών καπνιστών αφού το παράνομο εξιτάρει.
Μια παρατήρηση στα γραφόμενα του Αλεξ, τώρα είσαι 25 και βλέπεις με άλλη σκοπιά τα όσα έκανες στα 17, ειλικρινά πιστεύεις πως αν ξαναγινόσουν 17 με ό,τι αυτό συνεπάγεται(έλεγχος απο γονείς,σχολείο,παρέες) δεν θα έκανες πάνω κάτω τα ίδια πράγματα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Πάντα ήμουν (και είμαι) αντικαπνίστρια μέχρι αηδίας. Αλλά όλες οι φίλες μου κάπνιζαν. Όπως επίσης και όλο το υπόλοιπο σχολείο. :mad:

Τα πράγματα στο Γυμνάσιο ήταν σκούρα για τους καπνιστές, αλλά στο Λύκειο συνέβαινε το εξής παράδοξο: υπήρχε "ειδικός χώρος" για τους καπνιστές, και μάλιστα όχι ένας, αλλά δύο! Ο ένας ήταν ένας υπαίθριος διάδρομος στα πλάγια του σχολείου, και ο δεύτερος τα επίσης υπαίθρια σκαλιά που οδηγούσαν στο πίσω προαύλιο. Τώρα που το σκέφτομαι είναι πραγματικά τραγικό. Δεν ήταν κάποιος άγραφος νόμος να καπνίζουν τα παιδιά εκεί, υπήρχε εντολή του διευθυντή! :/: :hmm:

Το πρόβλημα των σχολείων δεν είναι βέβαια το τσιγάρο ή το κινητό, αλλά και πάλι νιώθω ότι και σε αυτό το θέμα καθρεφτίζεται η κατάσταση των σχολείων σήμερα.

Βέβαια, όταν βλέπω στο χωριό στην Κρήτη παιδάκια ηλικίας όχι άνω των 10 να καπνίζουν σαν φουγάρα, μάλλον δεν θα πρέπει να με εκπλήσσει τίποτα πια. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
απαραδεκτο μαθητες να καπνιζουν και δη σε χωρους του σχολειου τους...
τη θεωρω μια εντελως ασυνειδητη πραξη εκ μερους τους.......αμφιβαλλω αν καταλαβαινουν τι κανουν......
τελος παντων, εκενυεριζομαι να βλεπω πιτσιρικια με ενα τσιγαρο στο στομα...και ακομα περισσοτερο να ξερω οτι καπνιζουν ενω βρισκονται στο σχολειο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για μένα τον σεβασμό του στο σχολείο θα τον έχει ήδη δείξει με τους βαθμούς του. Άλλωστε ποιά άτομα είναι πιο χρήσιμα στην κοινωνία; Αυτά που ήταν τύπος και υπογραμμός όσον αφορά τη διαγωγή αλλά στα μαθήματα στόκοι και δεν άνοιγαν βιβλίο στο σπίτι ή αυτοί που παρέκκλιναν λίγο αλλά ήταν άριστοι;

για σενα η βαθμοθηρια αποτελει σεβασμο?
και σε πληροφορω...οτι η διαγωγη παιζει πολυ σημαντικο ρολο..ξερεις κατι ....εκτος απο τις επιστημες ...υπαρχουν και οι τεχνες....
το να καπνιζω δηλαδη σε σχολικο χωρο σημαινει οτι παρεκκλινω λιγο? ....το πολυ πως θα ηταν?....και απορω δηλαδη πως κανεις δικαιολογει ενα παιδι οταν καπνιζει....λες και αυτο που το κανει, ξερει και το γιατι....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
για σενα η βαθμοθηρια αποτελει σεβασμο?
και σε πληροφορω...οτι η διαγωγη παιζει πολυ σημαντικο ρολο..ξερεις κατι ....εκτος απο τις επιστημες ...υπαρχουν και οι τεχνες....
το να καπνιζω δηλαδη σε σχολικο χωρο σημαινει οτι παρεκκλινω λιγο? ....το πολυ πως θα ηταν?....και απορω δηλαδη πως κανεις δικαιολογει ενα παιδι οταν καπνιζει....λες και αυτο που το κανει, ξερει και το γιατι....:/:

1. Τους βαθμούς τους ανέφερα ως αποτέλεσμα της γνώσης. Ε είναι λίγο αδύνατον να διαβάζει, να έχει μυαλό και να μην αντικατοπτρίζεται στους βαθμούς του. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες αυτών που δεν τα πήγαιναν και πολύ καλά imho.
2. Που κολλάνε οι τέχνες; Το ταλέντο στις τέχνες/αθλητισμό/κλπ δικαιολογεί την αμάθεια στις επιστήμες;
3. Ναι είναι μικρή παρέκκλιση. Σκέψου λίγο πως ορίζεται η "παρέκκλιση" και θα καταλάβεις γιατί.
4. Εγώ πάντως και μικρότερη όταν κάπνιζα, τους ίδιους λόγους με τώρα είχα. Δεν άλλαξε κάτι.
5. Απάντησε μου σε αυτό που είπα: Ποιός προσφέρει συνήθως περισσότερο στην κοινωνία; Ο βλάκας/τεμπέλης με άριστη διαγωγή ή το αντίθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top